ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.832 μέλη

    Συναντήστε και μιλήστε με τον Δημήτρη Μπάση!

    jorge
    15.11.2007, 22:56
    Συνεχίζοντας τις συνεντεύξεις που παίρνουμε από αξιόλογους καλλιτέχνες, αυτή τη φορά συναντάμε τον Δημήτρη Μπάση!

    Πως θα γίνει;

    Καταρχήν θα μαζέψουμε κάποιες ερωτήσεις (αρκετούτσικες) και μετά κάποιοι (που θα επιλεχθούν) θα συναντήσουν τον Δημήτρη Μπάση από κοντά, θα του υποβάλλουν τις ερωτήσεις, θα βγάλουν φωτογραφίες, θα τον βάλουν να τραγουδήσει ζωντανά (με το ζόρι) κλπ!.

    Επομένως ξεκινάμε με συμμετοχές για την ομάδα που θα συναντήσει τον Δημήτρη Μπάση!


    CHE
    16.11.2007, 13:07
    Εμένα μπορείτε να με υπολογίσετε για τη συνάντηση.

    Θα επιστρέψω και με ερωτήσεις με νέο ποστ.
    Aiolos_m
    16.11.2007, 15:35
    κι εμένα υπολογίστε με για τη συνάντηση.

    Ερώτησεις:

    -έχει δηλώσει λαϊκός τραγουδιστής. Αισθάνεται "απόγονος" των μεγάλων λαϊκών τραγουδιστών του παρελθόντος και είναι έτοιμος να αφήσει και "απογόνους" μετά από λίγα χρόνια;

    -τελικά τι είναι λαϊκό τραγούδι στην Ελλάδα; Απλά εκείνο που τραγουδά ο πολύς κόσμος;
    Termite
    16.11.2007, 18:17
    Με τον Δημήτρη Μπάση είχα ξανακάνει μια συνεντευξη για την σχολική μου εφημερίδα.
    - Θα ήθελα να τον ρωτήσετε πόσο πιστευει οι βυζαντινές του σπουδές τον βοήθησαν στην φωνητική γενικότερα.
    - Έχει πεί οτι μουσικός πατέρας του ειναι ο Χρήστος Νικολόπουλος. Ποια ειναι η χαρακτηριστική του στιγμή με αυτόν;
    - Το 1999 το καλοκαίρι έκανε μια τεράστια συναυλία στο Κατράκειο με τον Γιάννη Κότσιρα. Τι θυμάται απο εκείνη τη συναυλία;
    jorge
    16.11.2007, 18:25
    Πολύ ωραία.

    Το παρεάκι που θα συναντήσει λοιπόν τον Δημήτρη Μπάση έχει επικεφαλείς τους CHE και Aiolos_m. Παιδιά, μπορείτε να πάρετε μαζί σας ακόμα 1-2 άτομα που μπορείτε να επιλέξετε εσείς!

    Συνεχίζουμε με ερωτήσεις. CHE & Aiole, όταν νομίζετε πως είστε έτοιμοι, με ενημερώνετε για να κανονίσουμε τη συνάντηση με τον Δημήτρη Μπάση
    CHE
    17.11.2007, 07:31
    Ευχαριστούμε πολύ, Jorge.

    Θα κάνουμε τη μελέτη μας και την προετοιμασία μας και θα σε ενημερώσουμε.
    PHILIPPOSSM
    17.11.2007, 11:35
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 16-11-2007 στις 18:25 έγραψε...

    Πολύ ωραία.

    Το παρεάκι που θα συναντήσει λοιπόν τον Δημήτρη Μπάση έχει επικεφαλείς τους CHE και Aiolos_m. Παιδιά, μπορείτε να πάρετε μαζί σας ακόμα 1-2 άτομα που μπορείτε να επιλέξετε εσείς!

    Συνεχίζουμε με ερωτήσεις. CHE & Aiole, όταν νομίζετε πως είστε έτοιμοι, με ενημερώνετε για να κανονίσουμε τη συνάντηση με τον Δημήτρη Μπάση

    ΕΕΕΕΕ!!!!!!! στασουουου μυγδαλα ......θελω και εγωωωωωω........
    Eliza21
    17.11.2007, 16:56
    και γω θέλω να 'ρθω, ένας ειναι ο Μπάσης άλλωστε...
    alexia-vicky
    17.11.2007, 18:23
    Και εγώ θέλω να είμαι στην ομάδααααααααααααααα!!!

    Κύριε ΤΣΕ και κύριε Αίολεεε??? Φανταστικοί μου κύριοι
    aggeliki
    23.11.2007, 00:20
    Τώρα τι παίζει???


    Κάνουμε εδώ ερωτήσεις?
    jorge
    23.11.2007, 10:33
    Ε βέβαια
    Aiolos_m
    23.11.2007, 13:28
    Ε περιμένουμε ντε


    Eliza21
    23.11.2007, 21:12
    Ας κάνω εγώ την αρχή λοιπόν..

    1. Πότε και πως ξεκινησε η συνεργασια του με το Χρίστο Νικολοπουλο?
    2. Πως ήταν η συνεργασια με την Αλκιστις Πρωτοψάλτη και τον Σταμάτη Κραουνάκη?
    3. Πως αισθάνεται επι σκηνής όταν εισπράττει το χειροκροτημα του κοσμου?
    4. Εχει αισθανθει ποτέ οτι έχει καβαλήσει το καλάμι?
    5. Τι ένιωσε και τι σκέφτηκε όταν ο Μίκης Θεοδωράκης του ζήτησε να ερμηνεύσει "το τραγούδι του Νεκρού Αδελφού"???
    pokopik
    23.11.2007, 21:37
    Η επιλογη καλων (ποιοτικων) λαικων τραγουδιων για μια δισκογραφικη δουλεια σημερα δεν αποφερει ανταποκριση απο ραδιοφωνα και χρηματικη απολαβη (κακως αλλα εκει εχει φτασει η εκβιομηχανηση του τραγουδιου ,την κατασταση) αυτο δεν ειναι ενα μεγαλο προβλημα για τους καλους λαικους σημερινους τραγουδιστες οπως ο ιδιος κι αρκετοι αλλοι της γενιας του?... που κατα την γνωμη μου δεν εχουν αναγνωριστει οπως θα επρεπε.
    CHE
    25.11.2007, 08:19
    Έχω ετοιμάσει κάπου 13-14 ερωτήσεις αλλά θα περιμένω ακόμα από τα μέλη του forum. Οι ερωτήσεις μέχρι στιγμής είναι πολύ καλές.

    Δεν ξέρω αν ο andreas_dr θέλει να ρωτήσουμε τον Μπάση αν του αρέσουν τα μπιφτέκια... (η κλασική ερώτηση του Ανδρέα σε όλους)
    nancyb
    26.11.2007, 17:45
    Εκφράζοντας την προσωπική μου γνώμη,θα ήθελα να πω οτι ο Δημήτρης Μπάσης είναι ένας εξαίρετος λαικός τραγουδιστής με μουσική παιδεία και ήθος. Και τα δυο αυτά συστατικά τα θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικά, που μαζί βέβαια με την υπέροχη φωνή του, αποτελούν το διαβατήριο για τις συνεργασίες του με τον Θεοδωρακη. Θεωρώ επίσης οτι δεν έχει την θέση που του αξίζει στο χώρο αυτό. Θα ήθελα να τον ρωτήσω εκτός απο την συνεργασία του με τον σπουδαίο αυτό συνθέτη, ποιό cd του θεωρεί οτι τον βοήθησε να καθιερωθεί στο χώρο του τραγουδιού, αν νιώθει δικαιωμένος απο την μέχρι τώρα πορεία του, και αν θεωρεί οτι κάποια τραγούδια του απο το CD Δύσκολη Καρδιά ήταν λάθος επιλογή. Παιδιά να υπολογίζετε και εμένα για την συνάντηση.
    mama
    27.11.2007, 11:42
    ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΔΥΜΟ ΑΔΕΡΦΟ ΓΙΑΤΊ ΤΗΣ ΚΟΛΛΗΤΗΣ ΜΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΕΊΝΑΙ ΊΔΙΟΣ Ο ΜΠΑΣΗΣ!!!!!!!!!
    ΑΝΕΥ ΠΛΑΚΑΣ ΠΕΣΤΕ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΊΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ !!!!!!!
    Aiolos_m
    28.11.2007, 18:59
    Άλλος ερωτήσεις;
    Eliza21
    28.11.2007, 21:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 28-11-2007 στις 18:59 έγραψε...

    Άλλος ερωτήσεις;





    Κάτι σε απάντηση σου βρίσκεται?
    doritsa78
    29.11.2007, 13:13
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.
    ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ
    "ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ/ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ.
    ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΣΚΟΜΗΣΑΤΕ ΑΠ'ΑΥΤΗΝ."