ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη

    Περιεργες κινησεις....

    etsiaplakelly
    16.11.2007, 11:51
    Παιδια θα ειμαι συντομη.... Ειναι μια κοπελα στην πολυκατοικια η οποια:
    1) πριν μπει στην εισοδο της πολυκατοικιας κοιτα δεξια-αριστερα, σκυβει και ακουμπαει το κατω μερος της πορτας, μετα τεντωνεται και ακουμπαει με την παλαμη της το πανω μερος της πορτας
    2) ανεβαινει στο σπιτι της με τις σκαλες και σε καθε οροφο περναει απο ολες τις πορτες και τις ακουμπαει και επισης σκυβει ακουμπαει το κατω μερος στο καγκελο της σκαλας! (σημειωση: η σκαλα απεχει αρκετα απο τις πορτες, δεν τις ακουμπαει δηλαδη στο περασμα της)
    3) στο κασελικι της πορτας της εχει κολλλησει ενα σταυρο με κερι (εκκλησιας)!!!

    4) παλιοτερα ακουμπουσε ολα τα δεντρα που εβρισκε μπροστα της.....

    και 5) επειδη ειναι φιλη μου, οταν τη ρωτησα τι ειναι αυτο που κανει μου απανταει
    "εεεεε... μωρεεεε... μονο στη δικη σου πορτα το κανω για να κανω πιο πολλα βηματα και να χανω κιλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    αν ξερει καποιος τι μπορει να σημαινουν ολα αυτα ας βοηθησει Please....


    noizreduction
    16.11.2007, 12:10
    Αλλη μια περιπτωση "τρελαμενου" ατομου απο την υπερβολικη πιστη..Δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο
    johnny8
    16.11.2007, 12:23
    Τι να πεις;Ανθρώπινες παραξενιές.Μερικές από αυτές όμως δεν είναι πολύ γλυκιές.(δεν αναφέρομαι βέβαια στις συγκεκριμένες)
    seras
    16.11.2007, 12:32
    Ξέρω ένα καλό γιατρό ίσως να βοηθήσει..οχι εντάξει πέρα απο την πλάκα όμως συμφωνό με το μέλος Johnny8..ανθρώπινες παραξενιές..
    yiannisyiannis
    16.11.2007, 13:20
    Σίγουρα όλη αυτή η ιεροτελεστία που εκτελεί η συγκεκριμένη κοπέλα, υπαγορεύεται από την προσωπική της πίστη. Σίγουρα επίσης η Χριστιανική πίστη δεν υπαγορεύει τέτοιου είδους συμπεριφορές. Το ότι έχει κολλημένο ένα σταυρό στην κάσα της πόρτας της, δεν σημαίνει τίποτε. Π.χ. και οι ναζί είχαν τον σταυρό έμβλημα στη στολή τους, αλλά κάθε άλλο παρά χριστιανικά ιδεώδη τους διακατείχαν.
    Bgre
    16.11.2007, 17:24
    τι να πει κανεις....η τρελα δεν εχει όρια
    gikostas
    16.11.2007, 17:29
    1.Η κοπέλα είναι φίλη σου χρόνια;2.Αν ναι,το κάνει αυτό όσο καιρό την ξέρεις;Το ξέρω πως ήθελες να είσαι σύντομη αλλά αυτά είναι 2 καίρια ερωτήματα για να καταλάβουμε περι τίνος πρόκειται.Δύσκολη περίπτωση.
    etsiaplakelly
    16.11.2007, 18:07
    την ξερω καπου δεκα χρονια... μενουμε στην ιδια πολυκατοικια... αυτο γινεται τωρα και εναμισι χρονο και μαλιστα το εχουν παρατηρησει και αλλα ατομα...

    Spirous
    16.11.2007, 19:25
    Τρία ενδεχόμενα υπάρχουν: α)ή κάνει κάποια τελετή μαγείας ή β)προσπαθεί να υλοποιήσει κάποιο τάμα/θρησκευτική συνήθεια κτλ. ή γ)το έχει χάσει λίγο...(το πιο πιθανό). Αλήθεια τι μουσική ακούει;

    Ζεις για να αγαπάς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 16-11-2007 19:27 ]


    punkster
    16.11.2007, 21:48
    Ειναι ψυχολογικο προβλημα αυτο....
    Συγκεκριμενα ψυχαναγκαστικη διαταραχη. Τα ατομα που πασχουν απο αυτη τη διαταραχη νιώθουν την ακατανίκητη παρόρμηση να επαναλαμβάνουν συγκεκριμένες πράξεις.

    Οριστε τι σχετικο βρηκα και στο ιντερνετ:
    Η ψυχαναγκαστική πράξη είναι μια επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά - μια τελετουργική πράξη - που αισθανόμαστε την παρόρμηση να κάνουμε και δεν έχουμε τη δύναμη να αποφύγουμε.
    Συχνά η ψυχαναγκαστική πράξη είναι συνέπεια των έμμονων ιδεών. Είναι μια προσπάθεια να ανακουφιστούμε ή να απαλλαγούμε από την πίεση των έμμονων ιδεών κάνοντας κάτι που πιστεύουμε ότι θα τις μειώσει ή θα τις εξαλείψει.
    Οι ψυχαναγκαστικές πράξεις δεν προσφέρουν ικανοποίηση, απλά σταματούν την αίσθηση του άγχους το οποίο αυξάνεται αν δεν εκτελέσουμε την πράξη.
    Για παράδειγμα αν η έμμονη ιδέα αφορά στη μόλυνση από μικρόβια τότε η ψυχαναγκαστική πράξη μπορεί να είναι το συνεχές πλύσιμο των χεριών.
    Συνηθισμένες ψυχαναγκαστικές πράξεις.
    - Επίμονη καθαριότητα.
    - Επίμονη τακτοποίηση.
    - Αριθμητικές πράξεις.
    - Συνεχής επανάληψη λέξεων ή φράσεων με το νου.
    - Άγγιγμα με συγκεκριμένο τρόπο.
    - Συλλογή άχρηστων αντικειμένων.



    Παιδια, δεν ειναι καθολου απλη ασθενεια.....

    Εχω και εγω κατα καιρους κρουσματα ψυχαναγκαστικης συμπεριφορας!!
    Ω, ναι, ειναι αληθεια!! Ιδιαιτερα σε περιοδους που εχω πολυ στρες και αγχος.....
    Εμενα μου εμφανιζεται με την μορφη συνεχους επαναληψης λεξεων ή αλλοτε φρασεων με το νου!
    Δεν ξερω αν εχετε δει την ταινια "Ιπταμενος Κροισος"......!
    Κατι τετοιο ρε παιδι μου.....Μονο εννοειται οχι τοσο εντονα!
    iathen
    17.11.2007, 02:05
    Kι εγώ όταν άκουσα γι αυτά κάπου εκεί έτρεχε ο νους μου (ψυχαναγκαστικη συμπεριφορα)

    Πλακα-πλάκα έχω κι εγώ ψυχαναγκαστική συμπεριφορά σε κάποια θέματα (όχι τόσο έντονα ή τόσο προφανή βέβαια)

    Παράθεση:
    Συνηθισμένες ψυχαναγκαστικές πράξεις.
    - Επίμονη καθαριότητα.
    - Επίμονη τακτοποίηση.
    - Αριθμητικές πράξεις.
    - Συνεχής επανάληψη λέξεων ή φράσεων με το νου.
    - Άγγιγμα με συγκεκριμένο τρόπο.
    - Συλλογή άχρηστων αντικειμένων.


    έχω το 1ο αλλά όχι πολύ έντονα
    το δευτερό, όχι, απλά μερικά βράδια τυχαίνει να βλέπω το δωμάτιο χάλια και τότε μου'ρχεται η όρεξη για τακτοποίηση, αλλά δεν είναι ψυχαναγκαστική συμπεριφορά.
    το τρίτο μου συμβαίνει πολλές φορές σε ανύποπτα χρονικά διαστήματα, ποτέ δεν σκέφτικα ότι είναι ψυχαναγκαστικό.
    το τέταρτο, ναι..
    το πέμπτο, δεν νομίζω, μάλλον ποτέ....
    το έκτο παλιά ναι, τώρα όχι τόσο... μετά από λίγο καιρό που κάνω ξεκαθάρισμα τα πετάω.
    Μηπως πρέπει να το κοιτάξω???

    Στο θέμα μας..
    Απο προσωπική πείρα (τώρα πια είμαι βέβαιη ότι έχω:P), μπορώ να πώ ότι αν είσαι ψυχαναγκαστικός δεν μπορείς να ησυχάσεις αν δεν κάνεις αυτά που έχεις αποφασίσει να κάνεις, έχει άγχος, νιώθεις άσχημα και άβολα, και μπορει να έχεις και τύψεις και να χάσεις τον ύπνο σου. Όντως ανακουφίζεσαι όταν πραγματοποιείς τις συνήθειές σου, ξαλαφρώνεις κάπως. Αν δεν έχεις όμως αυτην την ψυχαναγκαστηκή συμπεριφορά δεν θα σου έκανε καλό να αποκτούσες με την έννοια ότι θα ξαλάφρωνες και από τα άλλα θέματα. Η ψυχαναγκαστική συμπεριφορά είναι κάτι επιπλέον, άσχετα με την υπόληπη ζωή αυτού που την έχει.

    Εγώ στη θέση σου, η αλήθεια είναι, ότι θα φοβόμουν.
    Απο έξω βλέπω ότι το πιο πιθανό δεν θα σου κάνει κακό, δεν υπάρχει λόγος αν είναι όντως ψυχαναγκαστική συμπεριφορά, αλλα προσωπικά, θα με τρόμαζαν αυτες οι κινήσεις με την έννοια του ότι μπορεί και να μη είναι ψυχαναγκαστικό.

    Σχετικά με το ότι το κάνει τον τελευταίο ενάμιση χρόνο.
    τώρα που το σκέφτομαι δεν ήμουν ούτε εγώ ψυχαναγκαστική απο γεννησημιού μου.
    Πρέπει να απέκτησα αυτην την "ασθένεια", χωρις να είμαι βέβαιη καθώς έχουν περάσει και κάτι χρόνια, από τότε που χώρισαν οι γονείς μου.
    Ίσως, πάλι, τότε να βγήκε στην επιφάνια, ούτες ή αλλιώς αγχώνομαι από την φύση μου πολύ εύκολα.

    Όποτε μην εξαιρέσεις τη πιθανότητα να είναι ψυχαναγκαστική πράξη αυτό που έχει η φίλη σου επιδή δεν το είχε πάντα.

    Αυτά κι από εμένα!
    Conspiratus
    17.11.2007, 02:12
    Ψυχαναγκαστηκες πραξεις???πρωτη φορα το ακουω... Μ ε ανησυχησες τωρα...παω να στρωσω το κρεβατι μου...χεχε...περα απο την πλακα,για τα υπολοιπα παιζει να τα εχω εμφανισει κατα καιρους...αλλα τακτοποιηση και καρθαρισμα με τιποτα!!!!!

    Αυτο με τις αριθμητικες πραξεις δεν το επιασα...καθεσαι και λυνεις μαθηματικες εξισωσεις ή ασκησεις στην φυσικη ή απλες πραξεις οπως 2*3 ή 10/5???

    Παντως εγω οταν αγχονομαι για κατι δν μπορω να μεινω ακινητη σε ενα σημειο...με πιανει νευρικοτητα!!!Τρωω τα νυχια μου...πειραζω το μαλλι μου και τετοια!!Μπορει να θεωρηθει αυτο ψυχαναγκαστηκη πραξη???
    iathen
    17.11.2007, 02:25
    Μπα.. μαλλον νευρική κίνηση..
    αν ήταν έτσι όλλοι θα ήμασταν ψυχαναγκαστικοι!

    Μαθηματικές πράξεις.. νομιζώ πως εννοεί αυτό που κάνω εγώ.. θα δώσω ένα παράδειγμα.. ας πούμε ότι αρχίζεις ξαφνικά και κάνεις όλα τα τετράγωνα των αριθμών μέχρι να φτάσεις σε τρομακτικά νουμερα (1*1=1,2*2=4,3*3=9) [πόπο! αυτό είναι πορωση ) ή να σκέφτεσαι αριθμούς στη τύχη και να τους προσθέτεις ή πολλαπλασιάζεις (και αυτο το κάνω.. μου αρέσει να μου βάζω και δύσκολα [τετραψηφιους κλπ] )

    Μάλλον αυτό πρέπει να εννοεί.. εγώ,τουλάχιστον, αυτά κάνω...
    punkster
    17.11.2007, 13:30
    Παράθεση:

    Το μέλος iathen στις 17-11-2007 στις 02:05 έγραψε...

    Όποτε μην εξαιρέσεις τη πιθανότητα να είναι ψυχαναγκαστική πράξη αυτό που έχει η φίλη σου επιδή δεν το είχε πάντα.




    Ψυχαναγκαστικη συμπεριφορα εμφανιζεται συνηθως στην παιδικη ή εφηβικη ηλικια, καθως και στην πρωιμη ενηλικη ζωη! Αυτο σημαινει οτι δεν το εχεις απαραιτητα απο παντα!

    Σε καποιες περιπτωσεις μπορει να σου "φυγει" απο μονο του για παντα, σε αλλες μπορει να σου "φυγει" εντελως για καποιο διαστημα και μετα να σου "ξαναρθει" ή μπορει να αυξηθει ή να μειωθει σε ενταση.

    Παρα πολυ ανθρωποι εχουν ψυχαναγκαστικες συμπεριφορες και αυτο συνηθως ειναι στα πλαισια του "φυσιολογικου"!

    Οριστε τι λενε και οι ειδικοι:

    Τις περισσότερες φορές υπάρχει ένα συνεχές ανάμεσα στο φυσιολογικό και το παθολογικό. Ανησυχίες, προκαταλήψεις, αμφιβολίες και παράλογες πεποιθήσεις χαρακτηρίζουν τη ζωή των περισσοτέρων ανθρώπων. Ιδεοψυχαναγκαστικά συμπτώματα μπορεί να παρουσιάσει οποιοσδήποτε σε οποιαδήποτε φάση της ζωής του χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πάσχει από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.

    Υπάρχει κλινικό πρόβλημα και πρέπει να απευθυνθεις σε κάποιον ειδικό όταν:

    - Τα συμπτώματα είναι έντονα, έχουν διάρκεια, επιμένουν, δεν έχουν ρεαλιστική βάση και εμποδίζουν την ομαλή, καθημερινή ζωή.
    - Αισθάνεσαι ότι όλη σου η ενέργεια σπαταλιέται σε ανόητες σκέψεις και πράξεις.
    - Τα συμπτώματα δεν σε αφήνουν να συγκεντρωθεις και να αποδώσεις στην εργασία σου.
    - Δυσκολεύεσαι να επικοινωνήσεις με τους άλλους και διακόπτεις τις σχέσεις με φίλους και συγγενείς.
    - Τρώς ή κοιμάσαι περισσότερο ή λιγότερο από το συνηθισμένο.





    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 17-11-2007 13:31 ]


    iathen
    17.11.2007, 15:22
    Thanx για τις πληροφορίες.

    Προσωπικά, απ'ότι βλεπω, δεν χρειάζεται να πάω να κοιταχτώ.. μου έφυγε ένα βάρος

    Πάντως ανοίξαμε ένα ενδιαφέρον θέμα..

    Σχετικά με το κορίτσι που μιλάει η οικοδεσπίτισσα του τοπικ, νομιζω (χωρίς να μπορώ να ξέρω σίγουρα, αφού δεν είμαι ειδική) ότι μάλλον πρέπει να απευθυνθεί σε ειδικό γιατι

    Παράθεση:
    - Τα συμπτώματα είναι έντονα, έχουν διάρκεια, επιμένουν, δεν έχουν ρεαλιστική βάση και εμποδίζουν την ομαλή, καθημερινή ζωή.
    - Αισθάνεσαι ότι όλη σου η ενέργεια σπαταλιέται σε ανόητες σκέψεις και πράξεις.
    - Τα συμπτώματα δεν σε αφήνουν να συγκεντρωθεις και να αποδώσεις στην εργασία σου.
    - Δυσκολεύεσαι να επικοινωνήσεις με τους άλλους και διακόπτεις τις σχέσεις με φίλους και συγγενείς.
    - Τρώς ή κοιμάσαι περισσότερο ή λιγότερο από το συνηθισμένο.


    υποθέτω ότι έχει το 1ο και το 2ο, μπορεί και το 3ο αν έχει συνεχώς εκεί το μυαλό της.
    Για τα άλλα 2 δεν μπορώ να το ξέρω.

    Παντως υπάρχει και η πιθανότητα να μην είναι ψυχαναγκαστηκή συμπεριφορά...
    etsiaplakelly
    17.11.2007, 16:00
    αυτο βασικα θελω να μαθω... αν δεν ειναι ψυχαναγκαστικη συμπεριφορα τοτε τι μπορει να ειναι?

    iathen
    17.11.2007, 16:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 16-11-2007 στις 19:25 έγραψε...

    Τρία ενδεχόμενα υπάρχουν: α)ή κάνει κάποια τελετή μαγείας ή β)προσπαθεί να υλοποιήσει κάποιο τάμα/θρησκευτική συνήθεια κτλ. ή γ)το έχει χάσει λίγο...(το πιο πιθανό). Αλήθεια τι μουσική ακούει;

    Ζεις για να αγαπάς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 16-11-2007 19:27 ]





    Μπορεί να είναι και αυτά..
    Ποτέ δεν ξέρεις..
    Πάντως μοιάζει πολύ με ψυχαναγκαστική συμπεριφορά..
    Εσύ που την ξέρεις, λογικά, μπορείς να κρίνεις καλύτερα...
    renabill
    17.11.2007, 19:26
    Είναι πράγματι κάτι πολύ περίεργο.Αλλα νομίζω ότι όσο και να προσπαθήσεις να τις αλλάξεις δε θα σε ακούσει.
    Conspiratus
    17.11.2007, 20:13
    Τι να πω...ειναι περιεργο πραγμα οι ψυχαναγκαστικες πραξεις...
    Διαβασα καποια sites και λεει οτι ουτε οι ιδιοι οι επιστημονες δεν μπορουν να το εξηγησουν καλα-καλα!Ειναι καθαρα και μονο ψυχολογικο!Δεν ξερω αν εχετε παρακολουθησει στην τηλεοραση τον "Μονκ"(σταρ)...κατι τετοιο ειναι η ψυχαναγκαστικη πραξη!Μπορει να συμβει μετα απο ενα δραματικο συμβαν ή και απο ασχετο λογο!

    ΙΨΔ

    punkster
    17.11.2007, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος iathen στις 17-11-2007 στις 16:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 16-11-2007 στις 19:25 έγραψε...

    Τρία ενδεχόμενα υπάρχουν: α)ή κάνει κάποια τελετή μαγείας ή β)προσπαθεί να υλοποιήσει κάποιο τάμα/θρησκευτική συνήθεια κτλ. ή γ)το έχει χάσει λίγο...(το πιο πιθανό). Αλήθεια τι μουσική ακούει;

    Ζεις για να αγαπάς

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 16-11-2007 19:27 ]





    Μπορεί να είναι και αυτά..
    Ποτέ δεν ξέρεις..
    Πάντως μοιάζει πολύ με ψυχαναγκαστική συμπεριφορά..
    Εσύ που την ξέρεις, λογικά, μπορείς να κρίνεις καλύτερα...



    Το πρωτο.....δεν νομιζω! Ποια τελετη μαγεια κραταει 1,5 χρονο!
    Το δευτερο....αν ηταν ετσι γιατι να το κρυψει απ την φιλη της και να της πει ψεματα, οτι και καλα ολο αυτο το κανει για να περπαταει περισσοτερο και να χανει κιλα?
    Το τριτο....ε, ναι, αυτο παιζει!