ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη
    esta
    16.11.2007, 13:40
    τον τελευταίο καιρό προσπαθώ με τη βοήθεια άλλων και μελετώντας σχετικά βιβλία να μάθω σκάκι.μέχρι τώρα δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα και θα ήθελα πολύ να μάθω αν κάποιοι από εσάς ασχολούνται με το σκάκι και τί είναι αυτό που τους τράβηξε την προσοχή σε αυτό!

    --------------
    Σκάκι
    Μουσική/Στίχοι: Παπαδημητρίου Δημήτρης/Αναγνωστάκης Μανώλης

    Έλα να παίξουμε...
    θα σου χαρίσω τη βασίλισσά μου
    Ήταν για μένα μια φορά η αγαπημένη
    Τώρα δεν έχω πια αγαπημένη

    Θα σου χαρίσω τους πύργους μου
    Τώρα πια δεν πυροβολώ τους φίλους μου
    Έχουν πεθάνει από καιρό
    πριν από μένα

    Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω
    Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω
    Μονάχα ετούτο τον τρελό μου θα κρατήσω
    που ξέρει μόνο σ' ένα χρώμα να πηγαίνει
    δρασκελώντας την μιαν άκρη ως την άλλη
    γελώντας μπρος στις τόσες πανοπλίες σου
    μπαίνοντας μέσα στις γραμμές σου ξαφνικά
    αναστατώνοντας τις στέρεες παρατάξεις

    Έλα να παίξουμε...
    Ο βασιλιάς αυτός δεν ήτανε ποτέ δικός μου
    Κι ύστερα τόσους στρατιώτες τι τους θέλω
    Τραβάνε μπρος σκυφτοί δίχως καν όνειρα

    Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω...

    Έλα να παίξουμε...

    Κι αυτή δεν έχει τέλος η παρτίδα...
    seras
    16.11.2007, 13:50
    Μου αρέσει αν και τελευταία δεν παίζω πολύ...σε βάζει σε σκέψη και γενικά σε κάνει να σκέφτεσαι λίγο διαφορετικά σε πολλά πράγματα..
    PashalinaMakia
    16.11.2007, 14:09
    Ορίστε και το ποίημα αυτούσιο....

    Έλα να παίξουμε.
    Θα σου χαρίσω τη βασίλισσά μου
    (Ήταν για μένα μια φορά η αγαπημένη
    Τώρα δεν έχω πια αγαπημένη)
    Θα σου χαρίσω τους πύργους μου
    (Τώρα πια δεν πυροβολώ τους φίλους μου
    Έχουν πεθάνει απο καιρό πριν απο μένα)
    Κι ο βασιλιάς αυτός δεν ήτανε ποτέ δικός μου
    Κι ύστερα τόσους στρατιώτες τι τους θέλω;
    (Τραβάνε μπρός,τυφλοί,δίχως καν όνειρα)
    Όλα,και τ'άλογά μου θα σ'τα δώσω
    Μονάχα ετούτον τον τρελλό μα θα κρατήσω
    Που ξέρει μόνο σ'ένα χρώμα να πηγαίνει
    Δρασκελώντας την μια ως την άλλη
    Γελώντας μπρός στις τόσες πανοπλίες σου
    Μπαίνοντας μέσα στις γραμμές ξαφνικά
    Αναστατώνοντας τις στέρεες παρατάξεις.

    Κι αυτή δεν έχει τέλος η παρτίδα.

    Προσωπικά απο τα αγαπημένα μου ποιήματα και ο Αναγνωστάκης απο τους κορυφαίους Έλληνες ποιητές...
    Και το έγραψα ξανά γιατί με την στίξη(ξέρετε τελείες,ερωτηματικά,θαυμαστικά)έχει τελείως διαφορετική πνοή το ποιήμα..
    Σκάκι παίζω αλλά όταν βρω κάποιον που να του αρέσει...Συνεχώς χάνω γιατί ενθουσιάζομαι αλλά είναι εντάξει..Μου αρέσει να χάνω στο σκάκι...Παίρνει άλλη όψη η σκακιέρα!!

    Μες την ψυχή μου βόλτες γυρνάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 16-11-2007 14:33 ]


    esta
    16.11.2007, 14:24
    ......



    επισυναπτόμενα: EarthToneChess.jpg 
    PashalinaMakia
    16.11.2007, 14:34
    Γτ ..............(τελείες)Esta???????????
    mariza18
    16.11.2007, 14:57
    Είναι απο τα ωραιότερα παιχνίδια που υπάρχουν και πολλοί δεν το βλέπουν σαν ένα απλό παιχνίδι,αλλά σαν τρόπο ζωής.Σε μαθαίνει να αναπτύσεις στρατηγική για κάθε απόφαση που θέλεις να πάρεις,πράγμα που σε βοηθά πάρα πολύ στη ζωή σου.Με το καιρό αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι σκοπεύει να κάνει ο άλλος,δλδ παρακολουθώντας τις τεχνικές/ιδεολογίες του άλλου μπορείς εύκολα να αντιληφθείς τι θέλει να πει. Εγώ το ξεκίνησα και το έμαθα σε πολύ μικρή ηλικία επειδή το ήθελαν οι γονείς μου,αλλά στη πορεία συνειδητοποίησα πόσα πολλά προσφέρει!
    Για να μάθεις καλά το παιχνίδι πήγαινε σε ομάδα της περιοχής σου όπου οργανόνται και πρωταθλήματα ,έτσι ξεκίνησε και ο Κασπάροφ
    Spotlight_Dancer
    16.11.2007, 15:02
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 16-11-2007 στις 14:57 έγραψε...

    Είναι απο τα ωραιότερα παιχνίδια που υπάρχουν και πολλοί δεν το βλέπουν σαν ένα απλό παιχνίδι,αλλά σαν τρόπο ζωής.Σε μαθαίνει να αναπτύσεις στρατηγική για κάθε απόφαση που θέλεις να πάρεις,πράγμα που σε βοηθά πάρα πολύ στη ζωή σου.Με το καιρό αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι σκοπεύει να κάνει ο άλλος,δλδ παρακολουθώντας τις τεχνικές/ιδεολογίες του άλλου μπορείς εύκολα να αντιληφθείς τι θέλει να πει. Εγώ το ξεκίνησα και το έμαθα σε πολύ μικρή ηλικία επειδή το ήθελαν οι γονείς μου,αλλά στη πορεία συνειδητοποίησα πόσα πολλά προσφέρει!
    Για να μάθεις καλά το παιχνίδι πήγαινε σε ομάδα της περιοχής σου όπου οργανόνται και πρωταθλήματα ,έτσι ξεκίνησε και ο Κασπάροφ



    Συμφωνω με το λαικο αυτο κοριτσι.
    theotita
    16.11.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 16-11-2007 στις 14:57 έγραψε...

    Είναι απο τα ωραιότερα παιχνίδια που υπάρχουν και πολλοί δεν το βλέπουν σαν ένα απλό παιχνίδι,αλλά σαν τρόπο ζωής.Σε μαθαίνει να αναπτύσεις στρατηγική για κάθε απόφαση που θέλεις να πάρεις,πράγμα που σε βοηθά πάρα πολύ στη ζωή σου.Με το καιρό αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι σκοπεύει να κάνει ο άλλος,δλδ παρακολουθώντας τις τεχνικές/ιδεολογίες του άλλου μπορείς εύκολα να αντιληφθείς τι θέλει να πει. Εγώ το ξεκίνησα και το έμαθα σε πολύ μικρή ηλικία



    Πωπω! Τι μου θύμισες τώρα esta!! Είχα μάθει στο δημοτικό (επειδή εγώ ήθελα), όχι πολύ καλά όμως κι έπαιζα με τον τότε κολλητό μου, ο οποίος με άφηνε να κερδίζω πολλές φορές, πράγμα που με νευρίαζε φοβερά!!

    Έχω πάαααρα πολλά χρόνια να παίξω κ θα ήθελα να ξαναρχίσω (άλλωστε έχω βρει και συμπαίκτη!) γιατί με γοητεύει ιδιαίτερα αυτό το παιχνίδι, μιας κ είναι παιχνίδι που ακονίζει τη σκέψη κ έχει όλα αυτά που περιγράφει η Μαρίζα!

    Μια παρένθεση εδώ κ συγνώμη αν σου χαλάω το θέμα (ή αν βγαίνω από αυτό).Και το τάβλι (που έμαθα πρόσφατα) έχει ίδια χαρακτηριστικά, όπως η στρατηγική κ η ικανότητα να μαντεύεις την επόμενη κίνηση του αντιπάλου, απλά παίζεται πιο γρήγορα, πιθανώς λόγω της φύσης του συγκεκριμένου παιχνιδιού.

    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 16-11-2007 15:30 ]


    mariza18
    16.11.2007, 15:37
    Μόνο που στο τάβλι στηρίζεσαι πιο πολύ στη τύχη,αν θα φέρεις καλό ζάρι.Αν φέρεις καλή ζαριά μετά βλέπεις πως θα κινηθείς,ενώ στο άλλο εσύ μελετάς τις κινήσεις σου,κάθε φορά που κινείς ένα κομμάτι γίνεται για κάποιο σκοπό-να αμυνθείς ή να επιτεθείς- κάτι που στο τάβλι δεν εμφανίζεται έντονα.
    Ευχαριστώ Σποτ,καλό παιχνίδι και σε σένα...
    theotita
    16.11.2007, 15:41
    Σωστή!


    oinoxoos
    16.11.2007, 20:01
    Είχα διαβάσει κάπου πως μέσα από το σκάκι διαφαίνεται ο χαρακτήρας καθενός παίκτη....
    Και όντως το εχω παρατηρήσει αυτό παίζοντας με συγγενικά πρόσωπα...
    PashalinaMakia
    16.11.2007, 20:08
    Ωχχχχχχχχ.................Τότε λέμε έχω έναν χαρακτήρα...............Κάνω κάτι κινήσεις εφνιδιασμού αρκετά καλές αλλά ενθουσιάζομαι και χάνω τον έλεγχο της κατάστασης τελειώς...Εκεί,πάντα παθαίνω μια έκπληξη τρομερή αλλά είναι κάτι σύνηθες για τον κυκλοθυμικό μου χαρακτήρα...Πάντως,δεν πιστεύω πως οι δραστηριότητες αναψυχής μπορούν να είναι τρόπος ζωής...
    Stroumfita456
    16.11.2007, 21:01
    Η πρώτη μου επαφή με το σκάκι ήταν πριν 4 χρονια....μ'αρεσει πολυ γτ βαζει το μυαλο σου να σκεφτει.....!!!
    punkster
    17.11.2007, 19:11
    Μου ειχε μαθει σκακι ο πατερας μου οταν ημουν μικρη!
    Σιγα το δυσκολο δηλαδη! Η στραγικη ομως ειναι ολο το ζουμι!!

    Μου αρεσει το σκακι, δε λεω....Αλλα ειμαι ελλεεινη παικτρια!
    punkster
    17.11.2007, 19:13
    Παράθεση:

    Το μέλος oinoxoos στις 16-11-2007 στις 20:01 έγραψε...

    Είχα διαβάσει κάπου πως μέσα από το σκάκι διαφαίνεται ο χαρακτήρας καθενός παίκτη....
    Και όντως το εχω παρατηρήσει αυτό παίζοντας με συγγενικά πρόσωπα...



    Για συνεχισε.......
    Εξηγα λιγο καλυτερα...

    esta
    17.11.2007, 20:05
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 16-11-2007 στις 20:46 έγραψε...

    Πολύ καλό είναι το "chess master", παιχνίδι για υπολογιστή, που μαθαίνεις βήμα-βήμα.


    είναι τρομερό πρόγραμμα. το βρήκα πριν λίγες εβδομάδες και έω μάθει πολλά μέσα από αυτό.Ταυτόχρονα παίζεις σκάκι αλλά μαθαίνεις και καινούριες τακτικές.
    jacamar
    19.11.2007, 21:10
    Παλαιότερα έπαιζα πολύ....είχα πάρει μέρος σε αρκετούς αγώνες στην Αθήνα και έχω 2 κύπελα, 4 χρυσα και ενα ασημενιο στην κατηγορία μου.....αλλά αργότερα τα παράτησα....γενικά μου αρέσει σαν παιχνίδι ηρεμεί και ταυτόχρονα σε βάζει να σκευτεσαι.....όμως ποτέ δεν μου άρεσε να παίζω με αντίπαλο τον υπολογιστη....χάνει πολυ απο θέμα στρατηγικής....
    mariza18
    19.11.2007, 21:56
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 19-11-2007 στις 21:10 έγραψε...
    όμως ποτέ δεν μου άρεσε να παίζω με αντίπαλο τον υπολογιστη....χάνει πολυ απο θέμα στρατηγικής....



    όντως χάνει πάρα πολύ! αν δεν έχεις τον αντίπαλο μπροστά σου να τον κοιτάς στα μάτια για να καταλάβεις περίπου τι θα παίξει δεν είναι κ τόσο ωραίο
    Pearl_Scorpion
    20.11.2007, 00:49
    Καλησπερα στα παιδια,

    πολυ καλο θεμα και δεν θα μπορουσα να παρω απουσια εγω φυσικα...

    Με λιγα λογια το σκακι ειναι επιστημη, ψυχολογια, η ζωη, σε μερικους ερωτας, τρελα, μαθημα κτλ

    πανω απο ολα ειναι ενα παιχνιδι ομως με ολη την συμασια της λεξης. Απο τα αρχαια χρονια ακομα παιχνιδι ηταν κατι με το οποιο ο κοσμος διασκεδαζε συναναστρεφοταν και επερνε μαθηματα ζωης. Σημερα το κορυφαιο παιχνιδι και το διασημοτερο στον κοσμο ειναι και θα ειναι το σκακι για πολλους λογους που δεν χριαζεται να το αναλυσουμε νομιζω.

    Σε οσους το ξεκινανε τωρα προσοχη γιατι γοητευει και δεν το αφηνεις ευκολα και σε οσους το εξασκουν χρονια το αθλημα .... περαστηκα

    Αν αναροτιεστε την δικια μου εμπειρια σχετικα με το σκακι υπαρχει ενα σχετικο post στο blog μου που εξηγει την κατασταση μου!

    Αβε και για καμια παρτιδα και καφε δωδτε το σημαδι σας με pm.
    oinoxoos
    27.11.2007, 19:22
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 17-11-2007 στις 19:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oinoxoos στις 16-11-2007 στις 20:01 έγραψε...

    Είχα διαβάσει κάπου πως μέσα από το σκάκι διαφαίνεται ο χαρακτήρας καθενός παίκτη....
    Και όντως το εχω παρατηρήσει αυτό παίζοντας με συγγενικά πρόσωπα...



    Για συνεχισε.......
    Εξηγα λιγο καλυτερα...




    Το πως θα κινηθεί, ποια στρατηγική θα ακολουθήσει, ποιες παγίδες θα στήσει φανερώνουν το χαρακτήρα του....
    Ένας συντηρητικός χαρακτήρας χωρίς ανοιχτούς ορίζοντες θα παίξει κλειστά χωρίς να ρισκάρει κλεισμένος στην άμυνά του...
    Από την άλλη ένας αντίθετος χαρακτήρας θα ρισκάρει, θα παίξει με φαντασία, θα κάνει παρακινδυνευμένες θυσίες και αν του βγει...