ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.821 μέλη
    yiannisyiannis
    15.06.2004, 13:20
    Σαν σήμερα έφυγε ακριβώς πριν από 10 χρόνια ο Μάνος Χατζηδάκης. Σαν χθες μου φαίνεται.....ίσως και γιατί τα τραγούδια του είναι τόσο κοντά μου, που δεν γίνεται ιδιαίτερα αισθητή η απουσία του. Ότι κι αν πει κανείς γι’ αυτόν τον εκπληκτικό μουσικό και άνθρωπο είναι λίγο. Ας αφήσουμε λοιπόν καλύτερα τη μουσική του να μιλήσει γι’ αυτόν.

    Πολλά ραδιόφωνα θα έχουν σήμερα αφιερώματα στη μνήμη του, υπάρχει όμως ένα, στο οποίο ο Χατζηδάκης διετέλεσε διευθυντής για 7 χρόνια. Πρόκειται φυσικά για το Τρίτο πρόγραμμα της ελληνικής ραδιοφωνίας, το οποίο σήμερα αφιερώνει όλες τις εκπομπές του, αποκλειστικά στο έργο του μεγάλου Έλληνα δημιουργού.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 31-01-2005 22:15 ]
    antigoni
    16.06.2004, 01:19
    Όσο περνά ο καιρός θα τον γνωρίζουν όλο και περισσότεροι μέσα από την μουσική του.Και έτσι πρέπει.

    Αντιγόνη
    KoYote
    27.06.2004, 15:42
    Megalos sinthetis.I apousia tou ine kati parapano apo esthiti.
    revekka
    27.06.2004, 15:58
    thalassa pikrothalassa...
    na sai kala pou mas ferneis pisw stin ellada, an kai makria
    spiroos
    15.06.2008, 17:13

    Σαν σήμερα 14 χρόνια πριν έφυγε...

    Τρίωρο αφιέρωμα σήμερα στο Κόκκινο 105,5, 19.00-22.00


    thaliey
    16.06.2008, 09:39


    freakhood
    27.06.2008, 12:12

    Επειδή δεν μου αρέσουν οι θεοποιήσεις, σας παραπέμπω στο βιβλίο του Άσημου "αναζητώντας τους κροκανθρώπους". Διαβάστε τι γράφει για τον Χατζιδάκι.


    deathminor88
    27.06.2008, 12:31

    Επειδή δεν έχουμε χρόνο ή διάθεση κλπ δεν μας λες συνοπτικά τι λέει?


    vaggelissallonika
    27.06.2008, 13:34

    Εκπληκτικος συνθετης, θα μινει στιν ιστορια...η μουσικη που εχει γραψει ειναι φανταστικη και ξεχωριζει μεσα σε αλλους τοσους συνθετες!!!ειναι ενα διαμαντι!


    jethroomi
    28.06.2008, 03:43

    Εφυγε;;;

    Δεν καταλαβαινω τι λετε.

    Οποτε θελω να τον ακουσω ειναι ΕΔΩ, και θα ειναι για παντα.


    deathminor88
    28.06.2008, 12:30

    Παράθεση:

    Το μέλος vaggelissallonika στις 27-06-2008 στις 13:34 έγραψε...

    Εκπληκτικος συνθετης, θα μινει στιν ιστορια...η μουσικη που εχει γραψει ειναι φανταστικη και ξεχωριζει μεσα σε αλλους τοσους συνθετες!!!ειναι ενα διαμαντι!



     

    Ακριβώς...

    Και ότι και να έκανε στη ζωή του, όποιος και να ήτανε, δεν μας ενδιαφέρει τόσο ώστε να επισκιάζουμε το κορυφαίο έργο του. Δεν τον ακούμε για τις απόψεις του, τον χαρακτήρα του, τη ζωή του, αλλά για τη ΜΟΥΣΙΚΗ που άφησε!


    freakhood
    28.06.2008, 13:39

    Σου απαντώ. Ο Νικόλας Άσιμος είχε βγάλει τον "μηχανισμό" (ένα από τα καλύτερα και πιο ψαγμένα του κομμάτια κατά την αποψή μου). Ο Μάνος Χατζιδάκις, ο ρηξικέλευθος Μάνος Χατζιδάκις τον έκοψε. Μιλάμε για καθαρή λογοκρισία. Το σκεπτικό ήταν ό,τι τα τραγούδια του Άσιμου δεν είναι ποίηση...

     

    υγ: προσοχή στις...θεοποιήσεις λοιπόν...


    deathminor88
    28.06.2008, 16:29

    Μπορεί να ήταν ο χειρότερος άνθρωπος. Μπορεί να το έκανε όντως. Το έργο του όμως είναι πολύ πιο σημαντικό για να μην το θεοποιήσω. Πραγματικά τι να τον κάνω τον Άσιμο όταν υπήρχε ο Χατζιδάκις? Όταν ένας Έλληνα έχει γράψει το Χαμόγελο της Τζοκόντας μόνο περήφανος μπορεί να νιώθω.

     

    ΥΓ Αν ο Ηitler είχε γράψει αυτός την 9η συμφωνία του Beethoven ενώ θα είχε γράψει το κορυφαίο μουσικό κομμάτι όλων των εποχών θα παρέμενε ο χειρότερος άνθρωπος όλων των εποχών.Θα το άκουγα. Μουσική ακούμε για τη μουσική. ΟΧΙ για τους λόγους για τους οποίους έχει γραφτεί, ούτε για τα άτομα από τα οποία έχει γραφτεί...

     

    YΓ2 Μήπως να μην θεοποιήσω τον Βeethoven επειδή έβριζε όλη τη μέρα, ήταν μισογύνης, παράξενος, κλπ κλπ?

    ΥΓ Ούτε τον Mozart επειδή ήταν ένας από τους πιο ανώριμους και αφελής ανθρώπους που έζησαν ποτέ? Ή επειδή έγραφε μόνο για το έρωτα?

    Γιατί να με εμποδίζει ένας οποισδήποτε ΑΣΧΕΤΟΣ με την ίδια τη μουσική λόγος να ακούσω τη μουσική?

    ΥΓ3 Ο Χατζιδάκης παραμένει αν όχι η μεγαλύτερη προσωπικότητα του ελληνικού [ενταγράμμου μια από τις τρείς κορυφέες. Γι αυτό λίγο Σεβασμό σε έναν άνθρωπο που έκανε τόσα πολλά, τόσα καλά και δνε είναι μαζί μας πια.


    john1987
    28.06.2008, 17:38

    Συμφωνω απολυτα με deathminor88,ας επικεντρωθουμε στη μουσικη,κι ας αφησουμε τα υπολοιπα...


    oscarpeterson
    11.11.2008, 14:21

    [deathminor88] +1

     

    Η μουσική - όπως και κάθε μορφή τέχνης - πρέπει να κρίνεται αποκλειστικά και μόνο από την ποιότητα του υπό μελέτη καλλιτεχνικού έργου. Όχι απο την ποιότητα του καλλιτέχνη, ούτε από την ποιότητα των ακροατών - οπαδών του.


    freakhood
    13.11.2008, 09:48

    Εδώ θα παραθέσω μερικά κομμάτια από ένα pm που μου έστειλε κάποιος συμφορουμίτης (χωρίς αυτό να σημαίνει πως συμφωνώ απόλυτα μαζί του): 

    "ρε φιλε...

    τι θες και μιλας για τον χατζιδακη??

    αφου το ξερεις οτι αμεσως θα πεταχτουν και θα το παιξουν οι αγιοι φυλακες του εργου και της ζωης του μεγαλου τους συνθετη!!!

    Γνωρίζουν ότι ο Χατζιδάκις έχει κόψει τα φτερά πολλών νέων μουσικών επειδή...(...) 

    Αυτά τα ξέρουν??

    Και να τα μαθουν όμως θα σε πουνε κολλημένο και αιρετικό...

    Για αυτό και εγώ κρατάω το στομα μου κλειστό....

    Μη πούμε τίποτα για τον οποιοδήποτε Χατζιδάκη..έτσι?...κάνει "τζιζ", πονάει...μην πουμε κακές αλήθειες για τον εθνικό μας ήρωα... 

    Το είδες και συ άλλωστε. Με το που έιπες για τον Ασημο....

    Επιστράτευσαν τις γνωσεις του Χατζιδάκη πάνω στην μουσική για να μας πουν ότι ο Ασιμος ήταν μια μουσική μηδαμινότητα..ένας ζητιανος..ένας χαμένος...βλέπεις στην περίπτωση του Ασιμου μετράει τι άνθρωπος είσαι...αλλά όχι στον κύριο Χατζιδάκι...

    Ο Χατζιδάκις είχε δικαίωμα να βγει και να πει όι μ... του κατέβαινε αλλά ο Ασιμος επρεπε να κάνει ποιηση..κατάλαβες?

    Τους έθιξες τον "ηγέτη" τον "άγιο" τον "αμόλυντο" Μάνο Χατζιδάκι...

    Μην περιμένεις τίποτα καλύτερο εκτός από κράξιμο...

    Αυτά έχουν όσοι δεν απομυθοποιούν ακόμα κι αυτούς που αγαπάνε..

    Μη προσπαθείς να "βάλεις" μυαλό σε μερικούς μερικούς..

    Τα μυαλά αυτά έχουν σκουληκιάσει από τον στρατό.

    Εχουν σαπίσει.

    Και το γυρνάνε στην μελωδία και το μπουζουκάκι παρέα με τσίπουρο και μπόλικη φιλοσοφία...


    rollinngstone
    13.03.2010, 17:19

    Ειλικρινά το να κρίνουμε έναν καλλιτέχνη από τις κινήσεις του, τον χαρακτήρα του, τις επιλογές που έκανε στη ζωή του, δε μου αρέσει καθόλου. Όταν μιλάμε για καλλιτέχνη, μιλάμε για ΜΟΥΣΙΚΗ. Από αυτήν θα πρέπει να τον κρίνουμε και να πούμε αν μας αρέσει ή όχι. Γιατί αν το πάμε έτσι, γιατί δηλαδή να ακούσω Μότσαρτ, Μπετόβεν, ή ένα σωρό άλλα συγκροτήματα της ροκ, που επρόκειτο για όχι και τους πιο αξιόλογους χαρακτήρες.

    Και ναι όντως δε συμφωνώ και εγώ, σε μια θεοποιήση του οποιονδήποτε.  Αλλά από τη στιγμή που ακούω μια μουσική, με αρέσει, με τρελαίνει, ποσώς με ενδιαφέρει ο χαρακτήρας του ανθρώπου που την έγραψε. Έλεος, ας σταματήσουμε να φοράμε παρωπίδες και να κρίνουμε κάποιον μόνο από αυτά που έχει πράξει, εφ'όσων είναι καλλιτέχνης και πολύ σπουδαίος.

    Δεν με νοιάζει και ούτε θέλω να ξέρω, τι σκατά έχει κάνει ο Χατζιδάκις καθώς και άλλοι μουσικοί. Με νοιάζει, να βάζω να ακούω το Χαμόγελο της Τζοκόντας, και να βυθίζομαι σε έναν ωκεανό μουσικότητας. Και αυτό μου αρκεί.


    freakhood
    13.03.2010, 20:40

    Μήπως παρεξήγησες φίλε μου?

    Παρέθεσα ένα pm το οποίο μου έστειλε ένας συμφορουμίτης. Αυτά δεν είναι δικές μου λέξεις.

    Εννοείται πως δε με νοιάζει καθόλου τι έκανε στην προσωπική του ζωή ο Χατζιδάκις.

    Με νοιάζει όμως το οτιδήποτε έχει σχέση με τα υπόλοιπα που συζητάμε εδώ μέσα. Και αφού δε σου αρέσουν ούτε κι εσένα οι θεοποιήσεις, μάλλον συμφωνούμε σε αυτό, ασχέτως αν εγώ δεν ακούω Χατζιδάκη.

    Επίσης γράφεις:

    Αλλά από τη στιγμή που ακούω μια μουσική, με αρέσει, με τρελαίνει, ποσώς με ενδιαφέρει ο χαρακτήρας του ανθρώπου που την έγραψε.

    Σωστά. Γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια τους ηθικολόγους που έχουν βαρεθεί να μιλάνε για παιδεραστία σχετικά με τον Γούντυ Άλλεν, τον Ρόμαν Πολάνσκι κλπ. Συμφωνούμε κι εδώ λοιπόν. Εξάλλου μου τη σπάνε αφάνταστα οι ηθικοπαπάρες. Ειδικά αυτοί της τηλεόρασης.

     

    Θα διαφωνήσουμε κάπου όμως...

     

    Όταν μιλάμε για καλλιτέχνη, δε μιλάμε μόνο για ΜΟΥΣΙΚΗ.


    noizreduction
    14.03.2010, 01:17

    Η μουσικη ομως ανηκει στον κοσμο που ακουει! Κι ο κοσμος αγαπαει τη μουσικη και κατ'επεκταση, το μεσαζοντα αυτης, δηλαδη τον καλλιτεχνη.

    Αμφιδρομες σχεσεις και ο Χατζηδακις μπορει να "λογοκρινε" τον αγαπημενο σου μουσικο ( μιας κι ανθρωπος ηταν και λαθη επραξε ), ομως αφησε μια κληρονομια μουσικων εργων πισω του, κι οχι μονο.

    Εαν αμφισβητεις πως αφησε πολλα πραγματα πισω του, μαλλον θα πρεπει να αναθεωρησεις τις βασικες σου γνωσεις για την ελληνικη μουσικη σκηνη και την πορεια της απο το τελος του Β Παγκοσμιου μεχρι τωρα!

    Σε λιγο θα μας βγαλετε και το Σκαλκοτα...αχρηστο!

     

    ...επισης οταν μεταφερεις κατι που εχει πει αλλος, 2 πραγματα συμβαινουν...

    1) ή εσυ εισαι ο αλλος, απλως ντρεπεσαι να το πεις γιατι ξερεις πως θα προκληθουν αντιδρασεις ( το αποκλειω γιατι σε παρακολουθω και βλεπω πως σου αρεσει ετσι και αλλιως να δημιουργεις αντιδρασεις )

    2) ή επικροτεις αυτα που λεει ο αλλος, μεταφεροντας αυτουσια ο,τι εχει πει...

     

    ...αρα μην αποποιεισαι αυτα που λεει. Εκτος εαν απλως τα μετεφερες για να περασουμε μια ομορφη μερα στην παιδικη χαρα! {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Δηλαδη ο Ασιμος ηταν σωστος σε ολα;


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 14-03-2010 01:19 ]


    ph
    14.03.2010, 02:31

     

     Αν ο Χίτλερ είχε γράψει εξαιρετική μουσική, μπορεί και να τη μισούσα. Η μουσική και το βίωμα πάνε μαζί. Γι΄αυτό και πολλοί άνθρωποι σε όλο τον κόσμο μίσησαν αριστουργήματα της μουσικής που χρησιμοποιήθηκαν από τους Ναζί στην προπαγάνδα τους.

     

     Αν ο Χατζιδάκις απέρριψε τον ΄Ασιμο είναι λάθος του. Αλλά γιατί ο Χατζιδάκις έπρεπε να είναι τέλειος? Και γιατί αυτό του το λάθος (διότι λάθος είναι, ο ΄Ασιμος σαφώς υπήρξε σημαντικός, είναι πια δεδομένο) πρέπει να τον χαρακτηρίσει και να μας ωθήσει να ξεχάσουμε τη συμβολή του στην ελληνική κοινωνία, για ελεύθερη σκέψη και πραγματική ατομική ελευθερία?

     

     Ο Χατζιδάκις υπήρξε μέγας πνευματικός ηγέτης και αναμφίβολα μια μουσική ιδιοφυία. ΄Ηταν όμως άνθρωπος. Και τα λάθη είναι ΜΟΝΟ για τους ανθρώπους.