ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.848 μέλη

    Νεος δισκος απο Θ.Παπακων/νου και Δ.Σαββοπουλο!

    emp07
    05.02.2008, 12:58
    Πήγα και ομολογώ ότι ήταν πολύ καλύτερο απ' ότι περίμενα. Ειδικά αυτοί οι μουσικοί δεν παίζονται!

    Υ.Γ.: Ο Κιουρτσόγλου εισπράττει τα περισσότερα χειροκροτήματα (μετά πάει ο ινδός Satnam Ramgotra!)
    kwstasagas
    06.07.2008, 21:15

    Τον καινούριο δίσκο "Ο ΣΑΜΑΝΟΣ" των Θανάση Παπακωνσταντίνου - Διονύση Σαββόπουλου [κυκλοφόρησε μόλις πριν λίγες μέρες] τον άκουσε κανείς ??? Ποιες οι εντυπώσεις σας ????


    esta
    07.07.2008, 18:33

    πολύ καλός ο δίσκος!εχτές πήγα τυχαία στο δισκοπωλείο και το είδα μπροτά μου!!!

    το ΄΄εχω ήδη ακούσει τρεις τουλάχιστον φορες!!επιτέλους ένας ενδιαφέρων δίσκος!!


    sitzoune81
    07.07.2008, 18:52

    sitzoune81, σηκω αμεσως και τραβα στο κοντινοτερο δισκοπωλειο (εχεις και πολυυυυυ καιρο να πας!) , θα σε καταστρεψουν τα mp3 downloads!!! xaxaxa

    ο Θανασης ειναι ενας απ' τους ελαχιστους Ελληνες καλλιτεχνες που 'χει να μου "πει" πολλα πραματα! ...και αιτια για το κολλημα που εφαγα μ'αυτον υπηρξε ο "Βραχνος Προφητης" του


    gikostas
    07.07.2008, 20:23

    Παιδιά το cd είναι απίστευτο.Το ακούω τώρα κι έχω πάθει πλάκα.Απίστευτες μουσικές.Συγχαρητήρια σε όλους.Πολύ καλή δουλειά.


    esta
    07.07.2008, 21:51

    υπέροχο,όπως και όλος ο δίσκος!απολαύστε το!! :)


    -----------------
    "Η μόρφωση είναι αυτό που μένει όταν κάποιος ξεχάσει τα πάντα που έμαθε στο σχολείο." Άλμπερτ Αϊνστάιν...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 07-07-2008 21:52 ]


    Riniw
    13.07.2008, 22:07

    γνωριμες μελωδιες του Θαναση, αν και περιμενα λιγο περισσοτερα τα μελωδικα του (όπως Βαλε κρασι, ερημα κορμια). ωστόσο ειναι ενα δισκος που εχει επιπεδο κυριως μουσικα και ερμηνευτικα..

    οι στιχοι, όπως συμβαίνει πάντα στον Θαναση, χρειαζονται μια φιλολογικη προσεγγιση πριν μιλησεις γι'αυτους..

    καλή συνεργασια..θα τους δω και αυριο live να ολοκληρωθει το πακετο.


    KIT_KAT
    14.07.2008, 16:51

    Ο γνωστός Σαββόπουλος, όσο για το Θανάση, μια γοητεία αυτός ο άνθρωπος. Από τη σεμνότητα του μέχρι την περισυλλογή σου. Και προσφέρονται κάτι τέτοια ιουλιάτικα απογεύματα...

     


    PashalinaMakia
    14.07.2008, 17:17

    Μου άρεσαν πάρα πολύ οι μουσικές και τα λόγια των τραγουδιών αλλά μόλις άνοιγε ο Σαββόπουλος το στόμα του να τραγουδήσει ξενέρωνα.

    Δεν με "γεμίζει" η ερμηνευτική ικανότητα του Σαββόπουλου ειδκά σε τέτοια ιδιαίτερα τραγούδια όπως του Παπακωνσταντίνου.

    Θα προτιμούσα άλλον ερμηνευτή.

    Μην με στήσετε στον τοίχο την άποψή μου είπα.

     


    gazakas
    15.07.2008, 00:24

    PashalinaMakia, ως γνωστόν περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά τα περισσότερα από αυτά τα "ιδιαίτερα τραγούδια" ο Θανάσης τα έγραψε έχοντας κατά νου τη φωνή του Σαββόπουλου... Κάτι παραπάνω θα ξέρει ο άνθρωπος...


    PashalinaMakia
    15.07.2008, 17:55

    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 15-07-2008 στις 00:24 έγραψε...

    PashalinaMakia, ως γνωστόν περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά τα περισσότερα από αυτά τα "ιδιαίτερα τραγούδια" ο Θανάσης τα έγραψε έχοντας κατά νου τη φωνή του Σαββόπουλου... Κάτι παραπάνω θα ξέρει ο άνθρωπος...



    Γιούχουουου εαν το κατάλαβες εξέφρασα προσωπική άποψη....

    "Στο κάτι παραπάνω θα ξέρει ο άνθρωπος" δεν θα το σχολιάσω γιατί είναι τόσο υποτιμητικό τόσο για μένα όσο και για σένα.Κανείς δεν είναι αυθεντία σε τίποτα.

    Προσωπικά ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου είναι αγαπημένος μου τραγουδοποιός,αλλά ο Σαββόπουλος όχι.


    kwstasagas
    15.07.2008, 18:30

    Εγώ, πάντως, τον ΣΑΜΑΝΟ τον άκουσα από το cd player του αυτοκινήτου μου όταν έκανα βόλτα με έναν φίλο μου, ο οποίος έφερε το εν λόγω cd για να το ακούμε κατά τη διάρκεια της διαδρομής. Κατά τη βόλτα αυτή [από Αγία Παρασκευή μέχρι Βάρκιζα] άκουσα το cd περί τις δυόμισι φορές. Παρόλο που τα μεγάφωνα του cd player του αυτοκινήτου μου δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση [το cd το ακούγαμε .... μονοφωνικά !!!], μπορώ να πω ότι από αυτό το πρώτο άκουσμα μού έκαναν εντύπωση : 1/το υψηλό επίπεδο της έμπνευσης του κ. Παπακωνσταντίνου [μιλάμε ... η έμπνευσή του αντί να στερεύει καθώς περνούν τα χρόνια γίνεται όλο και πλουσιότερη !!!! Απίστευτο, και μάλιστα για έναν αυτοδίδακτο μουσικό !!!!]. 2/το ότι η φωνή του Σαββόπουλου .... ακόμη κρατάει μια χαρά !!! Υπηρετεί το υλικό με αξιοπρέπεια. 3/οι πολύ καλές ενορχηστρώσεις. Όταν αγοράσω το cd και το ακούσω προσεκτικά, θα επανέλθω να καταθέσω περισσότερες απόψεις ....

    {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}

      


    kwstasagas
    15.07.2008, 18:37

    PashalinaMakia, μού επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάτι ??? Όταν λες "Ο Σαββόπουλος δεν είναι από τους αγαπημένους μου τραγουδοποιούς" εννοείς ότι δεν σου αρέσουν τα τραγούδια του, οι μουσικές, οι στίχοι του κλπ ή ότι δεν σου αρέσει π.χ. σαν προσωπικότητα ή ότι δεν συμφωνείς με κάποιες κινήσεις ή δηλώσεις του [στο χώρο του τραγουδιού και όχι μόνο] κλπ κλπ ???   


    PashalinaMakia
    15.07.2008, 20:45

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 15-07-2008 στις 18:37 έγραψε...

    PashalinaMakia, μού επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάτι ??? Όταν λες "Ο Σαββόπουλος δεν είναι από τους αγαπημένους μου τραγουδοποιούς" εννοείς ότι δεν σου αρέσουν τα τραγούδια του, οι μουσικές, οι στίχοι του κλπ ή ότι δεν σου αρέσει π.χ. σαν προσωπικότητα ή ότι δεν συμφωνείς με κάποιες κινήσεις ή δηλώσεις του [στο χώρο του τραγουδιού και όχι μόνο] κλπ κλπ ???



    Υπάρχουν τραγούδια του που τα ακούω με άνεση γιατί μου αρέσουν.Σαν προσωπικότητα δεν μπορώ να μιλήσω γιατί τον άνθρωπο δεν τον ξέρω.Οι δηλώσεις του κατά καιρούς μου έχουν προκαλέσει συναισθήματα παράξενα.Δεν μπορώ να πω οτι τον αντιπαθώ αλλά ούτε κι οτι τον συμπαθώ.Αδιαφορώ γιατί απλά δεν βλέπω και κάτι καινούριο απο τη μεριά του.Ο,τι έκανε κάνει πάντα.

    Η αλήθεια είναι πως το καλλιτεχνικό του παρελθόν είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον αλλά το σήμερα με συνεργασίες πριν 3 - 4 έτη,αν θυμάστε είχε τραγουδήσει μαζί του στη σκηνή η φετινή μας εκπρόσωπος στη Γιοροβίζιον,με έκανε να δω τελείως διαφορετικά κάποια πράγματα όσον αφορά το καλλιτεχνικό του παρόν.

    Η άποψή μου είναι αυτή κι απλά την εξέθεσα.

    Ελπίζω να κάλυψε η απάντησή μου την ερώτησή σου . Smile


    gazakas
    15.07.2008, 21:47

    Γιούχουουου αν το κατάλαβες "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" σημαίνει ότι σέβομαι την προσωπική σου γνώμη να μη σου αρέσουν οι ερμηνείες του Σαββόπουλου, αλλά προσπάθησα να υπογραμμίσω την αντίφαση στη δήλωσή σου περί "ιδιαίτερων" τραγουδιών. Εν προκειμένω, για να συνεχίσω να μιλάω για κολοκυθόπιτες, είναι σα να λες ότι σου άρεσε η πίτα, αλλά όχι τα κολοκύθια :)

    Και όχι, δεν με υποτιμά το να πω "κάτι ξέρει παραπάνω στη μουσική" ένας καλλιτέχνης του οποίου τη δουλειά αγαπώ πολύ. Απλώς αυτό σημαίνει ότι εκτιμώ και δίνω προσοχή στις επιλογές και στις μουσικές του προτάσεις.

    Όσο για το Σαββόπουλο, είναι προφανές ότι δεν έχεις ακούσει παρά ελάχιστα πράγματα δικά του ("ό,τι έκανε κάνει πάντα"!!!!!) -και είναι κρίμα γιατί ο αγαπημένος σου (και μου) Θανάσης έχει επηρεαστεί βαθύτατα σε κάθε επίπεδο από αυτόν. Α, και η εμφάνιση της Καλομοίρας σε ένα χαζοχαρούμενο σκετσάκι (που ήταν αρκούντως αυτοϋπονομευτικό) στη συναυλία για τα 40 χρόνια του στο τραγούδι πολύ απέχει από το να χαρακτηριστεί "συνεργασία" (και βέβαια πολύ περισσότερο απέχει από το να μετατραπεί στον τόσο υποτιμητικό πληθυντικό "συνεργασίες").

     

     

     


    PashalinaMakia
    16.07.2008, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 15-07-2008 στις 21:47 έγραψε...

    Γιούχουουου αν το κατάλαβες "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" σημαίνει ότι σέβομαι την προσωπική σου γνώμη να μη σου αρέσουν οι ερμηνείες του Σαββόπουλου, αλλά προσπάθησα να υπογραμμίσω την αντίφαση στη δήλωσή σου περί "ιδιαίτερων" τραγουδιών. Εν προκειμένω, για να συνεχίσω να μιλάω για κολοκυθόπιτες, είναι σα να λες ότι σου άρεσε η πίτα, αλλά όχι τα κολοκύθια :)

    Και όχι, δεν με υποτιμά το να πω "κάτι ξέρει παραπάνω στη μουσική" ένας καλλιτέχνης του οποίου τη δουλειά αγαπώ πολύ. Απλώς αυτό σημαίνει ότι εκτιμώ και δίνω προσοχή στις επιλογές και στις μουσικές του προτάσεις.

    Όσο για το Σαββόπουλο, είναι προφανές ότι δεν έχεις ακούσει παρά ελάχιστα πράγματα δικά του ("ό,τι έκανε κάνει πάντα"!!!!!) -και είναι κρίμα γιατί ο αγαπημένος σου (και μου) Θανάσης έχει επηρεαστεί βαθύτατα σε κάθε επίπεδο από αυτόν. Α, και η εμφάνιση της Καλομοίρας σε ένα χαζοχαρούμενο σκετσάκι (που ήταν αρκούντως αυτοϋπονομευτικό) στη συναυλία για τα 40 χρόνια του στο τραγούδι πολύ απέχει από το να χαρακτηριστεί "συνεργασία" (και βέβαια πολύ περισσότερο απέχει από το να μετατραπεί στον τόσο υποτιμητικό πληθυντικό "συνεργασίες").

     

     

     



     

    Γιούχουουου είσαι 30 και μιλάς για κολοκύθια?

     

    Ας το κόψουμε εδώ γιατί η απάντησή μου δεν ήταν εριστική όπως η δική σου και δεν είχα σκοπό να σε θίξω.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 16-07-2008 15:18 ]


    gazakas
    16.07.2008, 15:37

    ???


    roubas
    21.07.2008, 20:24

    Παω να τους δω τωρα!

    21:00 σήμερα στο Δημοτικό Κηποθέατρο Πρεβέζης!!!

    Οσοι είναι κοντα μη το χασουν!!!


    Nafpaktos___
    21.07.2008, 22:57

    Και αυριο στην Ναυπακτο!

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}