ελληνική μουσική
    534 online   ·  210.842 μέλη
    mitzelos
    27.11.2007, 11:42
    Γεια σε όλους!!Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει..Έχω ένα laptop (όχι κάτι ιδιαίτερο) και θα ήθελα να ηχογραφήσω μια πρόβα από το συγκρότημα που παίζω..Το laptop δεν έχει εξωτερικό μικρόφωνο όπως έχουν κάποια..Μπορεί κανείς να μου πει ποιό πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω (έχω cool edit kai nero wave editor) και βασικά να μου πει με ποιον τρόπο κάνω τη σύνδεση με τα καλώδια του studio για να ηχογραφηθούν όλα στο laptop??Τα όργανα είναι 2 κιθάρες ηλεκτρικές και η φωνή της τραγουδίστριας..Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    vouliakis
    27.11.2007, 13:37


    Αρχικά, μάλλον θα χρειαστείς κάτι τέτοιο (κλικ εδώ για λεπτομέρειες...)




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 27-11-2007 13:38 ]


    noizreduction
    27.11.2007, 13:56
    Εγω προτεινω το UCA της Behringer το οποιο το χρησιμοποιω τοσο στη δουλεια, οσο και στις προβες.
    Το studio απλως θα σου δωσει την στερεοφωνικη εξοδο της κονσολας με ενα RCA L/R.
    mitzelos
    27.11.2007, 14:00
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθεια..Δηλαδή χωρίς εξωτερική κάρτα ήχου δεν γίνεται η δουλειά έτσι??Δεν μπορώ ας πούμε να συνδέσω στο laptop κάποιο καλώδιο από την κονσόλα ώστε ο ήχος να ηχογραφείται κατευθείαν?
    noizreduction
    27.11.2007, 14:03
    Εαν θελεις να αποφυγεις τα εξοδα μιας εξωτερικης καρτας ( που ειναι μηδαμινα στην ουσια ), τοτε θα χρησιμοποιησεις την καρτα ηχου που εχει το laptop σου.
    Καλο θα ηταν σε αυτη την περιπτωση, να μας πεις τι laptop εχεις ;)
    mitzelos
    27.11.2007, 14:10
    Το laptop μου είναι Fujitsu Siemens L7300..
    noizreduction
    27.11.2007, 14:12
    Θα γινω κουραστικος, ομως μια σελιδα με το αντιστοιχο μοντελο, θα ηταν πιο χρησιμη
    mitzelos
    27.11.2007, 14:20
    Οχι ρε..Τι κουραστικος...
    Λοιπόν το link είναι:http://gathering.tweakers.net/forum/list_messages/1038949
    noizreduction
    27.11.2007, 14:25
    Δυστυχως το link που εδωσες ειναι μια γενικη επισκοπηση του υολογιστη σου. Θα ηθελα καποιο επισημο link. ΜΕ ενδιαφερει κυριως να δω τι καρτα ηχου εχεις πανω στο laptop, ωστε να σου δωσω οποια βοηθεια μπορω
    mitzelos
    27.11.2007, 14:33
    Για δες αυτό: http://www.ciao.co.uk/Fujitsu_Siemens_AMILO_L7300__6232122

    Λίγο πριν τη μέση της σελίδας
    noizreduction
    27.11.2007, 15:28
    Λοιπον, εχεις τη κλασσικη καρτα της REALTEΚ.
    Προφανως, κατλαβαινεις και μονος σου πως η ποιοτητα της ειναι κατω του μετριου,επομενως ο,τι και να κανεις, το αποτελεσμα θα ειναι με θορυβο και πολλα..παρασιτα.

    Θα διαβασεις τις οδηγιες χρησης του laptop και θα δεις σε ποιο χρωμα αντιστοιχει το line in της καρτας. Ολες εχουν line in, επομενως μην ανησυχεις, θα το βρεις.
    Στη συνεχεια θα παρεις το σημα απο τηνκονσολα του studio, με ενα καλωδιο mini jack στερεοφωνικο.

    mitzelos
    27.11.2007, 19:53
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...Θα το κοιτάξω και βλέπουμε..Να σαι καλά!
    noizreduction
    28.11.2007, 10:14
    Κατι αλλο που θα πρεπει να σε προειδοποιησω ( ως κατοχος κι εγω καρτας REALEΚ πανω στο laptop μου ) ειναι πως το βυσμα για το line in, πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο ελαφρυ, οποτε μην βαλεις κανεναν μετατροπεα.
    Δυστυχως, λογω χαμηλου κοστους, η realtek βαζει εισοδους χαμηλης ποιοτητας και ετσι εαν βαλεις αρκετα βαρυ βυσμα ( και λογω βαρυτητας :P ) αναγκαζεις το βυσμα να πεσει προς τα κατω..Πολλες φορες με αυτο τον τροπο "χανεις" το στερεοφωνικο σημα, και ειναι αρκετα ενοχλητικο..

    Οποτε καλες..προσπαθειες
    mitzelos
    28.11.2007, 10:31
    Καλημέρα...Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο..Αν απλά τραβήξω ένα καρφί από την κονσόλα που θα βγαίνει σε μικρό βυσματάκι για το laptop γίνεται δουλειά;
    noizreduction
    28.11.2007, 10:37
    Αυτο ειναι και η καλυτερη λυση, γιατι εαν βαλεις μετατροπεις θα βαρυνει αρκετα το βυσμα και δεν θα στεκεται καλα πανω στο laptop.
    mitzelos
    28.11.2007, 10:40
    Μήπως τυχόν γνωρίζεις και ποιό θα ήταν το κατάλληλο πρόγραμμα για να ηχογραφήσω;Και επίσης..Το studio έχει 2 ενισχυτές κιθάρας και το μικρόφωνο της τραγουδίστριας.Οι ήχοι θα βγαίνουν όλοι από την κονσόλα;
    noizreduction
    28.11.2007, 10:45
    Προγραμματα για ηχογραφηση υπαρχουν πολλα.
    Σιγουρα εσενα σε ενδιαφερει ενα το οποιο ειναι να ειναι δωρεαν, απλο και κατανοητο στη χρηση του.
    Ενα απλο προγραμμα για ηχογραφησεις ειναι το Audacity, το οποιο ειναι και δωρεαν.

    Τα studio συνηθως περνανε μονο τις φωνες και τα πληκτρα απο την κονσολα, γιατι οι ενισχυτες των κιθαρων και των μπασων, αποτελουν απο μονοι τους "ηχεια" για τον ηχο τους.

    Παρολαυτα, μπορεις να ζητησεις απο τον ιδιοκτητη του studio να περασει ειτε μεσω DI τους ενισχυτες στην κονσολα, ειτε μεσω μικροφωνου.

    Αυτο βεβαια που θα πρεπει να ξεκαθαρισεις, ειναι πως θα ηχογραφησεις την προβα, γιατι ετσι ξεκαθαριζεις τη θεση σου απεναντι του. Πολλα studio δεν το δεχονται αυτο, γιατι θελουν να χρεωνουν extra την ηχογραφηση μιας προβας.


    mitzelos
    28.11.2007, 10:57
    Αυτό είναι το πρόβλημά μου...Πως εάν πω στον τύπο ότι θέλω να ηχογραφήσω την πρόβα,πιστεύω θα μου τη χρεώσει..Για αυτό έκανα το post εδώ,μπας και βρώ κανένα ύπουλο τρόπο να την γράψω έτσι...
    noizreduction
    28.11.2007, 11:01
    Πολυ φοβαμαι πως θα σου κανει παρατηρηση, επομενως θα πρεπει να πληρωσεις extra.
    Απο την αλλη, εαν καποιος απο τη μπαντα εχει ενα Mini Disc recoder ( που συνηθως εχουν ενσωματωμενο μικροφωνο ) ή ακομα και ενα mp3 recroder ( που και αυτα εχουν δικο τους μικροφωνο συνηθως ), θα μπορεσεις να κανεις τη δουλεια σου.
    Οτιδηποτε αλλο θα γινει αντιληπτο και θα ενοχλησει τον εκαστοτε ιδιοκτητη!
    incomplete_angel
    28.11.2007, 11:12
    Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λύση κι εμένα που έχω απίσης laptop αλλά της apple [macbook]???