ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη
    tonytrp
    27.11.2007, 23:51
    Δεν ξερω αν επρεπε να ποσταρω εδω αλλα τελοσπαντων. Εφτιαξα ενα Αλμπουμ και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας. ειναι στο tonytrp
    noizreduction
    28.11.2007, 10:12
    Φιλε Tony, ακουσα προσεκτικα ολη τη δουλεια σου και εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις:

    1) Ξεκινωντας απο το θεμα παρουσιασης των κομματιων, θα προτεινα να αρχιζεις να βαζεις καποια νουμερα στα κομματια, ωστε να ξερει ο ενδιαφερομενος με ποια σειρα τα παρουσιαζεις. Κατα προτιμηση το πιο "δυνατο" κομματι μας το βαζουμε πρωτο, ωστε να δωσουμε μια ιδεα στον ακροατη για το τι ακριβως θα περιμενει στη συνεχεια.

    2) Πρεπει να δουλεψεις αρκετα τις παραγωγες σου. Αρχικα ακουσα το κομματι "Dikaiologies" και νομισα πως ειχες κοψει τα μπασα σαν effect. Παρολαυτα επεσα εξω, αφου κανενα κομματι στη συνεχεια δεν ειχε μπασα, ή low mid. Δεν γνωριζω πως εγιναν οι παραγωγες σου, ομως πρεπει να αναβαθμισεις τοσο τον εξοπλισμο σου, οσο και τον τροπο που δουλευεις σε θεμα ηχου.

    3) Το ειδος, εαν καταλαβα καλα, ειναι μια μιξη hip hop και rap, οποτε ειμαι εκτος "νερων". Δεν θα κρινω στιχους ή οτιδηποτε εχει να κανει με τη συνθεση των κομματιων, γιατι δηλωνω "ασχετος" με αυτο το ειδος και οτιδηποτε και εαν πω μπορει να υποβιβασει αδικα την προσπαθεια σου ( στο θεμα συνθεσης ).

    Ενδεικτικα αναφερω πως ακουσα ολη σου την παραγωγη με τον εξης εξοπλισμο ( γιατι πολλες φορες, μπορει να φταιει και το συστημα ηχου του ακροατη ).
    2 αυτοενισχυομενα monitors της Alesis ( M1 520 )
    Καρτα ηχου ESI ESP 1010
    Winamp 5.03 χωρις τη χρηση EQ στο τελικο καναλι ή οποιαδηποτε παραμορφωση στο τελικο αποτελεσμα.

    Ελπιζω να βοηθησα.

    Συγχαρητηρια που στα 16 σου θελεις να πατησεις γερα στα ποδια σου και να δωσεις στον "εξω κοσμο" μια εικονα της δουλειας σου. Θελει πολλα κοτσια, που ορισμενοι απο εμας ( και ο υποφαινομενος ) χρειαστηκαν πολλα χρονια για να τα αποκτησουν.

    tonytrp
    28.11.2007, 13:24
    Ευχαριστω για τα σχολια και τις συμβουλες σου.
    doltsonidis
    11.02.2008, 01:33