ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Ταμπλατούρα - Τρίγωνα Κάλαντα

    PitsiBlue
    29.11.2007, 14:11
    Ψάχνω όσο πιο γρήγορα γίνετε ταμπλατούρα από τα "Τρίγωνα Κάλαντα"....Please..............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-11-2007 10:09 ]


    purplebutterfly
    03.12.2007, 15:06
    βασικα δεν ξέρω να σου πω που μπορείς να βρεις την ταμπλατούρα αλλά μπορώ να σε βοηθήσω να το μάθεις αν θες!είναι πολύ εύκολο σε κιθάρα και μπορείς να το παίξεις μόνο με νότες!!!
    αν ενδιαφέρεσαι......
    PitsiBlue
    03.12.2007, 15:38
    Παράθεση:

    Το μέλος purplebutterfly στις 03-12-2007 στις 15:06 έγραψε...

    βασικα δεν ξέρω να σου πω που μπορείς να βρεις την ταμπλατούρα αλλά μπορώ να σε βοηθήσω να το μάθεις αν θες!είναι πολύ εύκολο σε κιθάρα και μπορείς να το παίξεις μόνο με νότες!!!
    αν ενδιαφέρεσαι......



    Γεια σου μοβ πεταλούδα!!!Για πεει....
    purplebutterfly
    05.12.2007, 11:36
    βασικα αν ειχα πενταγραμμο στον υπολογιστη θα ηταν πιο ευκολο αλλα τεσπα.. θα προσπαθησω να σου εξηγησω!
    λοιπον οπως ξερεις πιστευω η πιο λεπτη χορδη ειναι η μι!
    ξεκινας λοιπον (το τραγουδακι ειναι γραμμενο σε τεσσερα τεταρτα)και χτυπας τρεις φορες την χορδη μι(την κατω κατω)μετρωντας μεσα σου!το τελευταιο τεταρτο το αφηνεις!και μετα παιζεις παλι το ιδιο(μι μι μι δηλαδη)
    μετα χτυπας μια φορα την μι και μετα την νοτα σολ που βρισκεται στο τριτο ταστο της λεπτης χορδης μι!μετα την ντο που ειναι στο προτο ταστο της χορδης σι(η δευτερη απο το τελος)και καπακι την ρε που ειναι δυο ταστα πιο διπλα(δηλαδη τριτο ταστο της χορδης ρε!)και μετα ξανα την ανοιχτη χορδη μι για μια φορα!
    οποτε ως τωρα εχεις¨

    μι μι μι-ι
    μι μι μι-ι
    μι σολ ντο ρε
    μι-ι-ι-ι

    καταλαβαινεις τιποτα η δεν βοηθαω?
    πες μου και αν ειναι σε βοηθαω και στο παρακατω!!!!
    PitsiBlue
    05.12.2007, 12:04
    Παράθεση:

    Το μέλος purplebutterfly στις 05-12-2007 στις 11:36 έγραψε...

    βασικα αν ειχα πενταγραμμο στον υπολογιστη θα ηταν πιο ευκολο αλλα τεσπα.. θα προσπαθησω να σου εξηγησω!
    λοιπον οπως ξερεις πιστευω η πιο λεπτη χορδη ειναι η μι!
    ξεκινας λοιπον (το τραγουδακι ειναι γραμμενο σε τεσσερα τεταρτα)και χτυπας τρεις φορες την χορδη μι(την κατω κατω)μετρωντας μεσα σου!το τελευταιο τεταρτο το αφηνεις!και μετα παιζεις παλι το ιδιο(μι μι μι δηλαδη)
    μετα χτυπας μια φορα την μι και μετα την νοτα σολ που βρισκεται στο τριτο ταστο της λεπτης χορδης μι!μετα την ντο που ειναι στο προτο ταστο της χορδης σι(η δευτερη απο το τελος)και καπακι την ρε που ειναι δυο ταστα πιο διπλα(δηλαδη τριτο ταστο της χορδης ρε!)και μετα ξανα την ανοιχτη χορδη μι για μια φορα!
    οποτε ως τωρα εχεις¨

    μι μι μι-ι
    μι μι μι-ι
    μι σολ ντο ρε
    μι-ι-ι-ι

    καταλαβαινεις τιποτα η δεν βοηθαω?
    πες μου και αν ειναι σε βοηθαω και στο παρακατω!!!!



    Ως εδώ το κατάλαβα εντάξει.............
    purplebutterfly
    06.12.2007, 12:57
    χαιρομαι!!!!!
    οποτε η συνεχεια ειναι

    πας και πατας το πρωτο ταστο της λεπτης χορδης μι(που ειναι η νοτα φα)5 φορες και μετα 2 φορες την ανοιχτη χορδη μι(δηλαδη αφηνεις το δαχτυλο απο την φα)!και μετα παλι μια φορα την μι και μετα πατας την νοτα ρε που βρισκεται στο τριτο ταστο της πεμπτης χορδης(σι-πανο απο την λεπτη μι)χτυπας δυο φορες την ρε λοιπον και μετα την μι απο κατω ανοιχτη και μετα παλι την ρε μια φορα και μετα βαζεισ το δαχτυλο σου ακριβως κατω απο την ρε(στο τριτο ταστο της λεπτης μι δηλαδη που ειναι η νοτα σολ!)

    δηλαδη ως τωρα εχεις

    μι μι μι-ι
    μι μι μι-ι
    μι σολ ντο ρε
    μι-ι-ι-ι
    φα φα φα φα
    φα μι μι-ι
    μι ρε ρε μι
    ρε σολ-λ-λ
    !!!
    τι λεει?τα καταφερνεις???

    JaNick
    06.12.2007, 13:17
    Wow! Καιρό εχω να δώ μουσικούς να συνενοούνται έτσι...! Αλλα ρε παιδία έχω δεί 5χρονα να το βγάζουν με το αυτι το κομμάτι...Αν προσπαθήσετε λίγο θα το βγάλετε...Δεν είναι τόσο δύσκολο...Άλλωστε ένας μουσικός πρέπει να εξασκεί τα αυτία του όσο πιο πολύ γίνεται...
    Ωραία περιγραφή του κομματίου πεταλούδα μου, αλλα σου έχει φύγει ένα ρε!
    Είναι:
    μι ρε ρε ΡΕ μι
    ρε σολ-λ-λ
    !!!

    JaNick
    06.12.2007, 13:30
    Επιτρέψτε μου να προσθέσω την δεύτερη φορα που τραγουδιέται η κάθε στροφή...

    μι μι μι-ι
    μι μι μι-ι
    μι σολ ντο ρε
    μι-ι-ι-ι
    φα φα φα φα
    φα μι μι-ι
    μι σολ σολ φα ρε ντο-ο-ο!

    Και μετά
    Σολ (χαμηλό) μι ρε ντο σολ (χαμηλό πάντα)
    Σολ-σολ μι ρε ντο λα
    Λα φα μι ρε σολ σολ (ψηλο εδώ)
    λα(ψηλό) σολ φα ρε μι
    Σολ (χαμηλό) μι ρε ντο σολ (χαμηλό πάντα)
    Σολ-σολ μι ρε ντο λα
    Λα φα μι ρε σολ σολ (ψηλο εδώ)
    λα σολ φα ρε ντο-ο-ο!!!

    Αυτα απο μένα ελπίζω να βόηθησα!
    purplebutterfly
    08.12.2007, 13:02
    σε ευχαριστω για την συνεχεια janick και συγγνωμη για την νοτουλα που μου ξεφυγε!!!!!!!!!!
    evgeniosasteris
    22.12.2007, 19:01
    Σίγουρα είναι ένας πρωτότυπος τρόπος να μοιράζεσαι την μουσική!

    Να διορθώσω ένα λαθάκι μόνο, το κομμάτι είναι γραμμένο σε 2/4 και όχι σε 4/4.

    Σας έγραψα πάντως το τραγούδι σε πεντάγραμμο ώστε να είναι πιο κατανοητό!
    Θα το βρείτε εδώ:

    http://www.freewebs.com/tetradiakitharas/TetradioDeftero/JingleBells.pdf

    Καλή διασκέδαση και....

    Καλά Χριστούγεννα!
    purplebutterfly
    23.12.2007, 15:44
    sorry κιολας μα εγω το εχω δει γραμμενο σε τεσσερα τεταρτα σε βιβλιο κιθαρας!τι να πω.....
    τεσπα!
    σε ευχαριστουμε για τη βοηθεια σου αν και τη σελιδα που μας εδωσες...δεν καταφερα να την βρω!δεν μου εμφανιζεται....μα γιατι?
    kaitivl
    05.01.2008, 00:38
    purplebutterfly αν διαβασεις αυτο το μηνυμα, θα σε παρακαλουσα να συνεχισεις το κομματι οπως το εδωσες , γιατι χαρη σε σενα καταφερα να το βγαλω στη κιθαρα. Τα σχολια του τυπου 5χρονα... ηταν ακρως ακαιρα και μαλιστα για καποια σα και μενα που μολις επιασα στα χερια μου κιθαρα.! Οι νοτες για μενα ειναι αγνωστο τοπιο. Γι'αυτο αν δε σε κουραζω θα ηθελα να μου συνεχισεις και το υπολοιπο κομματι. (Λυπησου τους συγγνεις μου που ακουν την ιδια στροφη χωρις να ξερω να παω παρακατω.) . Και θα σε παρακαλουσα με τις αναλυτικες οδηγιες παρακαλω. Ταστα , δακτυλακια και ουτω καθεξις.
    Ευχαριστω πολυ, Καιτη.
    purplebutterfly
    05.01.2008, 22:25
    Δεν περιμενα να βοηθησω τοσο πολυ....
    Η Συνεχεια ειναι:
    Χτυπας την 3η χορδη απο κατω(σολ)1 φορα ανοιχτη.
    μετα την 1η χορδη απο κατω(την ποιο λεπτη,μι,) 1 φορα.
    Μετα πας στη δευτερη χορδη στο πρωτο ταστο(Ντο),το πιεζεις και χτυπας τη χορδη και μετα στην ιδια χορδη πας δυο ταστα παραπερα στο τριτο(ρε).
    και παλι χτυπας την τριτη χορδη ανοιχτη(σολ)1 φορα αλλα μετρας 2 χρονους
    Δηλαδη ως τωρα εχεις κανει
    σολ-μι-Ντο-ρε-σολ-λ
    Στη συνεχεια χτυπας παλι τη σολ (3η χορδη) 2 φορες σε ενα χρονο
    και παλι μι και παλι ντο και παλι ρε αλλα μετα αντι να χτυπησεις την 3χορδη απο κατω ως ανοιχτη πας στο 2ο ταστο της(λα) και χτυπας
    οποτα εχεις
    Σολ-σολ μι ντο ρε λα
    Καλα ως τωρα?
    kaitivl
    05.01.2008, 22:49
    Φιλη μου σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.
    Θελει βεβαια πολυ εξασκηση αλλα θα το βγαλω.
    Και παλι ευχαριστω
    JaNick
    05.01.2008, 23:11
    Σορρυ αλλα όντως έχω δεί 5χρονα να το παίζουν... Και γω 5 ήμουν οταν το έπαιξα πρώτη φορά...Ενα παιδί αρχίζει τότε να αναπτύσει τη μουσικότητα του αυτιού του και είναι πιο έυκολο γι αυτο... Τώρα αν θέλετε να συνεννοείστε έτσι καλώς... Αλλα καλα θα κάνετε να μάθετε μουσική σημειογραφία γιατι δεν πρόκειτε να μάθετε άλλα κομμάτια έτσι, γιατι πολύ απλά το να σας τα γράψει κάποιος έτσι είναι αφενώς κοπιαστικό αφ εταίρου χρονοβώρο και ανούσιο, και δεν είναι όλοι σαν την purple butterfly που θα καθίσουν να το κάνουν...
    Ξεκαθαρίζω οτι σκοπός μου δεν είναι να προσβάλω κανέναν απλα να συμβουλέψω..


    Η τέχνη δεν πρέπει να αντανακλά σαν τον καθρέφτη, μα σαν φάκος να μεγεθύνει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 05-01-2008 23:14 ]


    evgeniosasteris
    08.01.2008, 11:55
    Παράθεση:

    Το μέλος purplebutterfly στις 23-12-2007 στις 15:44 έγραψε...

    sorry κιολας μα εγω το εχω δει γραμμενο σε τεσσερα τεταρτα σε βιβλιο κιθαρας!τι να πω.....
    τεσπα!
    σε ευχαριστουμε για τη βοηθεια σου αν και τη σελιδα που μας εδωσες...δεν καταφερα να την βρω!δεν μου εμφανιζεται....μα γιατι?



    Καλή χρονιά σε όλους!!!

    Σε 2/4 το βρήκα εδώ
    http://www.eythorsson.com/music/1004.pdf
    κάπως σύνθετο για αρχάριο βέβαια.
    Κάθε βιβλίο το δίνει διαφορετικά απ' ό,τι βλέπω. Αλλά για μας τους ερασιτέχνες τελικά δεν θα έχει τόση διαφορά.

    Η σελίδα ισχύει, μόλις την δοκίμασα ξανά χωρίς να κάνω κάποια αλλαγή στον server. Ελπίζω να μπορ΄σεις να μπεις. Ίσως την μέρα που δοκίμασες να μπεις να κάναν καμιά εργασία, ποιος ξέρει; Αυτά συμβαίνουν!
    evgeniosasteris
    08.01.2008, 12:07
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 05-01-2008 στις 23:11 έγραψε...

    Σορρυ αλλα όντως έχω δεί 5χρονα να το παίζουν... Και γω 5 ήμουν οταν το έπαιξα πρώτη φορά...Ενα παιδί αρχίζει τότε να αναπτύσει τη μουσικότητα του αυτιού του και είναι πιο έυκολο γι αυτο...


    Βασικά, ένα 5χρονο που παίζει κιθάρα από τα 4 ξέρει πιο πολλά από έναν 30χρονο που μόλις έχει πιάσει κιθάρα. Γιατί ήδη έχει μια εμπειρία ενός έτους. Και σίγουρα ο 30χρονος θα μάθει περισσότερα σε ένα χρόνο απ' όσα ένας 5χρονος (υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις).

    Οπότε η σύγκριση δεν έχει και τόσο νόημα. Αν δεν έχεις γραμμένη την μουσική (με οποιονδήποτε τρόπο, όχι απαραίτητα με νότες) τότε το μόνο που σου μένει είναι να βρεις την μελωδία με το αυτί. Κι αν δεν έχεις καμία εμπειρία αυτό μπορεί να είναι δύσκολο. Ο σκοπός εκείνη την στιγμή είναι να μάθεις να παίζεις κιθάρα και όχι να μάθεις Dictee.

    Φιλικά
    Ευγένιος
    purplebutterfly
    09.01.2008, 21:59
    ontos einai dio tetarta!ti na po....ego to exo se tesera tetarta alla se poio apli morfi!ki etsi kalo einai an kai ligaki pio poliploko....
    evgeniosasteris
    18.01.2008, 12:37
    Νομίζω είναι θέμα προτιμήσεων και μόνο. Πάντως δεν πρέπει να φοβάσαι τα όγδοα. Αν το καλοσκεφτείς είναι το ίδιο απλά με τα τέταρτα.
    purplebutterfly
    25.01.2008, 00:18
    οχι δεν τα φοβαμαι καθολου τα ογδοα ισα ισα ειναι πιο ευχαριστα κ μελωδικα απο τα τεταρτα..το θεμα ειναι οτι η συγκεκριμενη σελιδα που μου συνεστησαν πιο πανω ειναι σε πιο περιπλοκη μορφη....αυτο ειναι ολο!