ελληνική μουσική
    714 online   ·  210.832 μέλη

    Εντατικά μαθήματα πιάνου και σολφέζ στα 61 με κατάθλιψη.Ρεαλιστικό ή εξωπρ?

    Nikos2
    30.11.2007, 12:17
    Είμαι 61 ετών και έχω κατάθλιψη. Έχω ξεκινήσει πριν ένα χρόνο εντατικά μαθήματα πιάνου και σολφέζ με προοπτική να δώσω τον επόμενο Μάιο για να περάσω τις εξετάσεις Θεωρίας της Μουσικής και Σολφέζ σε Ωδείο. Κάνω 2 φορές τη βδομάδα από 1 1/2 ώρα τη φορά (Τρίτη Πιάνο, Παρασκευή Θεωρία και Σολφέζ). Αρχικά είχα παρατηρήσει ότι ξεχνούσα πιό εύκολα από ότι μάθαινα, η δασκάλα μου αύξησε την ποσότητα της ύλης και τα κριτήρια για να περνάω την άσκηση κάνοντάς την εξέταση δυσκολότερη και με τον τρόπο αυτό αναγκάστηκα να μελετούσα περισσότερο, με αποτέλεσμα να θυμάμαι καλύτερα και να προχωράω πιο εύκολα. Δυσκολεύτηκα πολύ στα κομμάτια πιάνου που έπρεπε να μαθαίνω απέξω και χρειάστηκε να τα μελετάω μέχρι και 2 βδομάδες συνέχεια μέχρις ότου τα καταφέρω (παράλληλα με την ύλη που έπρεπε να μελετώ), αλλά πάλι χρειαζόμουν επαναλήψεις. Στο Σολφέζ συνάντησα μεγαλύτερες δυσκολίες. Το πείσμα της δασκάλας μου (δεν με περνάει αν μου ξεφύγει έστω και μία νότα και μου το αφήνει για επανάληψη, ενώ πάντα προχωράει με 2 σελίδες παρακάτω έστω και αν μου έχουν μείνει πολλά) όμως έκανε το θαύμα του και βελτιώθηκα αρκετά. Τελειώνω το πρώτο βιβλίο Σολφέζ του Καλομοίρη και θα πρέπει να κάνω άλλα δύο του ίδιου καθώς και δύο του Lemoine. Το Σολφέζ το αρχίσαμε πριν 2 μήνες. Εκείνη μου γράφει το παίξιμο του πιάνου σε κασετόφωνο για να διαβάζω και πάντα μαθαίνω και εξετάζομαι με συνοδεία χρονόμετρου που δεν πέφτει ποτέ κάτω από 40, κάτι που με κουράζει υπερβολικά. Όμως βλέπω κάποια βελτίωση, όχι μόνο στο Σολφέζ και στο πιάνο, αλλά και γενικώτερα στη σκέψη μου. Κάπου έχω αντικαταστήσει τις καταθλιπτικές μου σκέψεις με μια μανία να πετύχω αυτές τις εξετάσεις. Δεν ξέρω τι θα συναντήσω στη συνέχεια. Όμως θα ήθελα να ρωτήσω. Είναι ρεαλιστικό να προσπαθώ σ' αυτή την ηλικία. Τι έχω να κερδίσω και τι έχω να χάσω; Η κόρη μου, 14 ετών με μαθησιακές δυσκολίες έχει αναπτύξει ένα πνεύμα συναγωνισμού και θεωρεί θέμα τιμής να μην πάει πίσω και φυσικά μαθαίνει πολύ πιο εύκολα από μένα. Έχω διαβάσει ότι σε ηλικίες γύρω στα 40 μαθαίνουν συνήθως ένα δυο παιδικά τραγουδάκια. Εγώ κάνω το Beyer, τη Methode Rose, έχω τελειώσει δύο βραζιλιάνικες εκδόσεις του Bastien και του John Thomson. Είναι δυνατόν να αλλάξω μια μορφή του εγκεφάλου μου σ' αυτή την ηλικία, πετυχαίνοντας κάτι το οποίο δεν έχει γραφτεί πουθενά για αυτή την ηλικία, ή απλά ζω με όνειρα;
    noizreduction
    30.11.2007, 12:19
    Το πιο σημαντικο που πρεπει να ρωτησεις τον εαυτο σου ειναι, για ποιο λογο θελεις να περασεις σε καποιες εξετασεις, απο τη στιγμη που αισθανεσαι μια πιεση!
    Η μουσικη ειναι διασκεδαση και οποιος δινει την εντυπωση πως το να περασεις καπου αποτελει δικαιωση ενος κοπου, κανει λαθος.
    Ουτε ανταγωνισμος ειναι, ουτε αναγκη για καποιο χαρτι. Το κανεις γιατι σου αρεσει και οχι για να αποδειξεις πως εισαι ικανος ( συγνωμη για τον ενικο ) στα 61 χρονια να κυνηγας ενα χαρτι.
    Αν το δεις αλλιως, θα ειναι πιο ωφελιμο. ;)
    Nikos2
    30.11.2007, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-11-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Η μουσικη ειναι διασκεδαση και οποιος δινει την εντυπωση πως το να περασεις καπου αποτελει δικαιωση ενος κοπου, κανει λαθος.
    Ουτε ανταγωνισμος ειναι, ουτε αναγκη για καποιο χαρτι. Το κανεις γιατι σου αρεσει και οχι για να αποδειξεις πως εισαι ικανος ( συγνωμη για τον ενικο ) στα 61 χρονια να κυνηγας ενα χαρτι.

    Στην ηλικία αυτή και με την κατάθλιψη, δεν ξέρω αν έχω τις επιλογές που έχουν άλλοι ώστε να σκέπτομαι τι θα κάνω το χαρτί, ή αν ανταγωνίζομαι κάποιον. Αυτά θα μπορούσα να τα αντιμετώπιζα αν ήμουν μέχρι 18 ετών και μπορώ να τα ρωτάω στην κόρη μου. Αν κατέληγα στο συμπέρασμα ότι δεν χρειάζομαι το χαρτί ότι πέρασα τις εξετάσεις μήπως θα έπρεπε να καταφύγω στα σταυρόλεξα και στα ψυχοφάρμακα; Το ερώτημα που έθεσα είναι κατά πόσο οι στόχοι που έθεσα είναι από βιολογικής και οργανικής απόψεως ρεαλιστικοί σε τέτοια ηλικία, ανεξάρτητα βέβαια από το ότι και η επιδίωξη μη ρεαλιστικών στόχων πάλι, σε μερικές περιπτώσεις, αξίζει να γίνεται (βλ. για παράδειγμα πόσοι τρέχουν στο γύρο της Αθήνας κάθε Ιούνιο, έστω και αν δεν έχουν τα φόντα να γίνουν αθλητές). Κάνω προσπάθεια να γεμίσω τις ελεύθερες ώρες μου με μια προσπάθεια σε κάτι διαφορετικότερο από το σταυρόλεξο, το τάβλι και τα παράθυρα της τηλεόρασης. Φυσικά αν γνώριζα ακριβώς τις δυνατότητές μου θα έκανα και καλύτερη επικέντρωση της προσπάθειας μέσω του πιάνου και του Σολφέζ στα σημεία εκείνα του εγκεφάλου που είναι πράγματι δυνατόν να επηρεαστούν. Δυστυχώς όμως μου λείπουν οι γνώσεις και καταφεύγω στην ερώτηση. Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου να μου απαντήσεις.
    manos_p
    30.11.2007, 12:36

    Sumfwnw apoluta me ton Noizereduction...
    Otan kaneis kati kai idietaira mia texni opws einai i mousiki tin kaneis giati se euxaristei panw apo ola...oxi gia na apodeikseis stous upoloipous oti eisai ikanos na pairneis titlous...

    Apo ekei kai pera tha ithela na sou pw oti otan sou aresei kati pou kaneis den einai pote arga na to ksekiniseis...eite eisai 20 eite 50 eite 70...to kaneis giati se gemizei kai se euxaristei...
    Na ksereis omws oti analoga tin ilikia sou tha antimetwpiseis kai kapoies mathisiakes duskolies...
    Exw mathitria pou einai 56 xronwn..arxise na kanei piano 1 xrono prin....apla to sunexizei twra oxi gia na dwsei eksetaseis...apla giati tin euxaristei...den tin apasxolei i ilikia tis kai den tin apasxolei to poso arga proxwraei logo duskolias...par ola auta den to bazei katw kai prospathei...

    alla opws eipe kai o noizereduction na ksekathariseis esu prwta gia poio logo theleis eksetaseis afou piezesai...gia poio logo kaneis mousiki...gia titlous i gia euxaristisi...an einai kai gia ta duo,frontise na uperisxuei to aisthima tis euxaristisis....
    Nikos2
    30.11.2007, 12:49
    Παράθεση:

    Το μέλος manos_p στις 30-11-2007 στις 12:36 έγραψε...


    na ksekathariseis esu prwta gia poio logo theleis eksetaseis afou piezesai...gia poio logo kaneis mousiki...gia titlous i gia euxaristisi...an einai kai gia ta duo,frontise na uperisxuei to aisthima tis euxaristisis....



    Σ' ευχαριστώ για το μήνυμα, νομίζω ότι θα το έγραψες προτού γράψω και εγώ παραπάνω την παρατήρησή μου σ' όσα έγραψε ο noisereduction. Πιστεύω να σου απαντησα ήδη και εσένα με το ίδιο μήνυμά μου που γράφτηκε σχεδόν ταυτόχρονα με το δικό σου. Είμαι 61 ετών και αν υπολογίσουμε σύμφωνα με όσα γράφονται στο διαδίκτυο ότι χρειάζονται 7500 ώρες πιάνου (=5 χρόνια με ρυθμό 5 ώρες τη μέρα επί 25 μέρες το μήνα) για έναν advanced learner και 10000 ώρες για ένα συνήθη πιανίστα και αυτά για νορμάλ ηλικίες για εκμάθηση πιάνου (από 12 ετών) με αισιόδοξη προοπτική, αν δεν με προδώσει ο εγκέφαλός μου ή η κατάθλιψή μου δεν θα πρέπει να ελπίζω να πάρω δίπλωμα αρμονίας πριν τα 68. Οπότε μη θεωρήσεις ότι ακόμα και με τα κριτήρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης θα μπορούσα να αξιοποιήσω το δίπλωμα (το χαρτί όπως λές). Ούτε για να το δείξω στους άλλους. Στα 68 μου θα έχω αρχίσει να βλέπω φίλους μου να πεθαίνουν αλλά και όσοι θα ζουν δεν θα περιμένουν εμένα να τους το δείξω. ¨Οπως ανέφερα πιο πανω, δεν έχω πολλές επιλογές και δυνατότητες να απαντάω σε "πολυτελή" για την ηλικία μου ερωτήματα, αν πηγαίνω για ευχαρίστηση ή για το χαρτί. Η ερώτηση αφορά στις δυνατότητες επηρεασμού κέντρων του εγκεφάλου με διάφορα μαθήματα από τη μεγάλη γκάμα που δίνουν τα ωδεία ώστε να γίνει η προσπάθεια επηρεασμού των κέντρων αυτών με την κατάλληλη προσπάθεια και όχι με προσπάθειες που είναι εκ των προτέρων καταδικασμένες.
    Φυσικά υπάρχει και η εναλλακτική λύση της ελληνικής τηλεόρασης με τα παράθυρά της..!
    noizreduction
    30.11.2007, 13:11
    Φιλε Νικο, χωρις να ειμαι ψυχολογος και καθαρα με προσωπικα κριτηρια, εαν οδηγησεις σε εναν ψυχαναγκασμο τη μουσικη, τοτε θα πας στο αλλο ακρο.
    Η μουσικη, οπως ολες οι τεχνες, χαρακτηριζεται πρωτα απο τη δικη της υπαρξη και μετα απο την αξιολογηση ( υποκειμενικη μαλιστα ) που κανει ο εκαστοτε πολιτευτης/νομοθετης. Ο μουσικος, πρωτα ομως αποδιδει τα της τεχνης στην τεχνη και μετα βαζει κατα νου και το χαρτι.
    Η ηλικια ειναι μια ανθρωπινη εφευρεση που βοηθαει ασφαλιστικα και νοσηλευτικα συστηματα, να καθοριζουν ποιος ζει και ποιος πεθαινει. Ο παππους μου ελεγε πως εαν θελεις να αισθανεσαι 40αρης, εισαι 40αρης..Οποτε, μην το παιρνεις μοιρολατρικα και μην κοιτας ( κατα τη γνωμη μου παντα ) στατιστικες μελετες που καμια σχεση δεν εχουν με τις πραγματικες σκεψεις του καθε ανθρωπου.
    Εαν πραγματικα ηθελες καποιο χαρτι, θα μπορουσες να πας και να παρεις πτυχια ξενων γλωσσων, ή του ECDL, ή του Δημοσιου...
    Δες τη μουσικη σαν τεχνη, σαν χαλαρωση, σαν κατι που θα σε απορροφησει απο ολες τις σκεψεις σου και τα προβληματα σου, και οχι σαν μια αναγκη που θα σε οδηγησει σε καποια χαρτια. Ειμαι σιγουρος πως στα 61 χρονια ζωης σου, θα εχεις αποδειξει πολλες φορες πως εισαι αξιος για κατι. Μην κανεις ομως τη μουσικη αλλο ενα στοχο αποδειξης..Ειτε για σενα, ειτε για τους γνωστους σου.
    Η αποδειξη ερχεται οταν σε μια παρεα μπορεις να δημιουργησεις χαρουμενο κλιμα, οταν θα μπορεις να κανεις χαρουμενο το εγγονακι σου ( ή τα εγγονακια σου ) με ενα τραγουδι και οχι οταν θα κανεις μια επιτροπη ( που ουτε σε ξερει, ουτε προκειται να σε ξαναδει ) να σου βαλει ενα 10...

    Εξαλλου και οι μεγαλυτεροι συνθετες εγραφαν για 2 λογους:
    1) Για το δικο τους γουστο και κεφι
    2) Για να ζησουν, επειδη εκεινο το καιρο το να εισαι συνθετης και μουσικος σημαινε πως επρεπε να ζεις στα χουγια του καθε πλουσιου αυτοκρατορα.

    Επειδη το 2ο πιθανον να μην ισχυει για σενα, προσπαθησε να χαρεις το πρωτο.
    manos_p
    30.11.2007, 13:41


    File Niko opws kai na exei i mousiki endiknitai gia polles psuxoswmatikes asthenies..kai mesa se autes einai kai i katathlipsi...einai mia diodos pros tin psixiki apeleutherwsi kai galini...opote tha sou elega na sunexiseis auto pou arxises,as min pedeueis to mualo sou gia to an auto to kaneis gia to xarti i gia proswpiki anakoufisi kai euxaristisi...sunexise na to kaneis efoson kai an se euxaristei...an to theoriseis oti einai enas sunagwnismos me ton eauto sou gia na ftaseis oso pio psila mporeis tote tha se odigisei se agxos,katapiesi, dusareskia kai den tha sou prosferei se kamia periptwsi tipota kalo...

    Nikos2
    30.11.2007, 15:11
    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
    Termite
    01.12.2007, 16:11
    Αγαπητέ φίλε Νίκο...

    δίχως να αποκλίνει πολύ η γνώμη μου απο αυτή του Μάνου και του noise έχω να σου πώ οτι σε καμία περίπτωση δε πρέπει να σκέφτεσαι την ήλικία και τα "χρόνια που έχουν περάσει". Θεωρώ (πέρασα και εγώ απο την method rose και τον chopin και τον bach) στην μελέτη καθώς και απο τα 2 βιβλία του Lemoine) πως οι σπουδές αυτές, μου εδωσαν την βάση πάνω στην οποία συνεχίζω να χτίζω.

    Σίγουρα δίχως την σπουδή της μουσικής με τη βοήθεια ενος δασκάλου ειναι πάαααρα πολυ δύσκολο να θεωρηθείς μουσικός ακόμα και απο τον ίδιο σου τον εαυτό. Αλλα αυτό που πρέπει να ξέρεις, ειναι οτι μουσικός δεν είσαι ούτε με ενα χαρτί...

    Αναλογίσου γιατί κάθεσαι σε ένα πιάνο ή ένα βιβλίο θεωρίας 8-10 ώρες (βάζω μέσα και τις ώρες πιθανής μελέτης) την εβδομάδα. Αν καταφέρεις να βρείς απάντηση τότε θα ξεκινήσει και το ταξίδι σου στον κόσμο της αρμονίας, της μελωδίας και της ΜΟΥΣΙΚΗΣ
    AlmaNegra
    01.12.2007, 16:26
    Νίκο, απλά θέλω να σου πω ότι πριν από 2 χρόνια, στο πλαίσιο της "υποχρεωτικής διδασκαλίας" για να πάρω το πτυχίο την αρμονίας, έκανα μάθημα σε δύο κυρίες, 71 και 68 ετών! Δεν ήταν καθόλου εύκολο για αυτές και το καταλαβαίνω, αλλά όταν κάναμε μάθημα, δεν μου έδιναν καθόλου την εντύπωση ότι είναι τόσο μεγάλες. Σαν να μεταμορφώνονταν σε δυο κοπελες που απλά θέλουν να μάθουν μουσική! Στο τέλος της χρονιάς, αφού κάναμε μαζί solfez, dicte, θεωρία και τελειώνοντας αυτές και άλλα τμήματα του Ωδείου (Βυζαντινή μουσική, ιστορία..) μου είπαν πως ξεκίνησαν μουσική για τους ίδιους περίπου λόγους που φαντάζομαι ότι ξεκίνησες κι εσύ και ότι ένοιωσαν να μπαίνει κάτι στη ζωή τους πολύ όμορφο που δεν το φαντάζονταν σε αυτό το σημείο της ζωής τους. Συμπερασματικά, πιστεύω ότι καλά έκανες και άρχισες, μην το αφήσεις, όπως διάβασα έδωσες ένα παραπάνω κίνητρο στο παιδί σου να μαθαίνει μουσική καλά. Και κάτι πολύ σημαντικό (νομίζω): μπορεί να μην αλλάζει ο άνθρωπος σε αυτήν την ηλικία, αλλά το ότι μπορείς να αποκτήσεις ξανά όνειρα, είναι κάτι νομίζω! Δεν ξέρω πολλούς ανθρώπους στην ηλικία σου που να έχουν κάτι ακόμη να προσμονούν ή να ονειρεύνται..
    Nikos2
    02.12.2007, 09:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 01-12-2007 στις 16:11 έγραψε...
    Αναλογίσου γιατί κάθεσαι σε ένα πιάνο ή ένα βιβλίο θεωρίας 8-10 ώρες (βάζω μέσα και τις ώρες πιθανής μελέτης) την εβδομάδα. Αν καταφέρεις να βρείς απάντηση τότε θα ξεκινήσει και το ταξίδι σου στον κόσμο της αρμονίας, της μελωδίας και της ΜΟΥΣΙΚΗΣ


    Termite,
    Πολύ ωραία τα λόγια σου και τους έδωσα προσοχή. Όμως όταν μας θέτουν ένα ερώτημα, καλό είναι να το αντιστρέφουμε καμιά φορά για να δούμε τι απάντηση δίνουμε στην αντίστροφη ερώτηση. Έτσι αν το ερώτημα (με δεδομένο ότι παρά τη θυσία των 8-10 ωρών τη βδομάδα που μπορεί να αντισταθμιστεί με τον αποκλεισμό της τηλεόρασης, ώστε να μη θυσιαστούν και οι άλλες χαρές της ζωής) γίνει:
    //Αναλογίσου τι θα γινόταν αν δεν καθόσουν σε ένα πιάνο ή ένα βιβλίο θεωρίας 8-10 ώρες τη βδομάδα. Αν καταφέρεις να βρείς απάντηση, τότε .....//
    Τι θα απαντούσες εσύ σε ένα τέτοιο ερώτημα, με τις ίδιες συνθήκες;
    Nikos2
    02.12.2007, 09:55
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 01-12-2007 στις 16:26 έγραψε...

    Νίκο, απλά θέλω να σου πω ότι πριν από 2 χρόνια, στο πλαίσιο της "υποχρεωτικής διδασκαλίας" για να πάρω το πτυχίο την αρμονίας, έκανα μάθημα σε δύο κυρίες, 71 και 68 ετών! Δεν ήταν καθόλου εύκολο για αυτές και το καταλαβαίνω, αλλά όταν κάναμε μάθημα, δεν μου έδιναν καθόλου την εντύπωση ότι είναι τόσο μεγάλες.

    όπως διάβασα έδωσες ένα παραπάνω κίνητρο στο παιδί σου να μαθαίνει μουσική καλά. Και κάτι πολύ σημαντικό (νομίζω): μπορεί να μην αλλάζει ο άνθρωπος σε αυτήν την ηλικία, αλλά το ότι μπορείς να αποκτήσεις ξανά όνειρα, είναι κάτι νομίζω! Δεν ξέρω πολλούς ανθρώπους στην ηλικία σου που να έχουν κάτι ακόμη να προσμονούν ή να ονειρεύνται..


    Almanegra,
    Μου φάνηκε ότι έβλεπα τον εαυτό μου σ' αυτά που ανέφερες. Η δασκάλα μου έχει πτυχίο αρμονίας και μου κάνει διδασκαλία, πιθανόν για τους ίδιους λόγους που ανέφερες, αλλά είναι εξαιρετική, λόγω της επιμονής της. Η //αυστηρότητά// της, αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι η ευεργετική επιμονή της σε λεπτομέρειες που με βοηθούν στο να αποφεύγω λάθη και αποδίδω καλύτερα στη συνέχεια, με έχει κάνει να νιώσω και εγώ πραγματικά σαν να ήμουν 18 ετών. Σαν να έγινε ξαφνικά ένα ταξείδι στο παρελθόν, αμφίδρομο, στο οποίο μπορώ να διορθώσω αναδρομικά, φόβους που είχα στην ηλικία εκείνη για το πιάνο, την πειθαρχία, το φοβερό χρονόμετρο που μπορεί να σε εκμηδενίσει μπροστά σε άλλους κλπ. Πόσο πιο διαφορετικά είναι όλα αυτά όταν μπεις εθελοντικά στην πειθαρχία μπροστά σε ένα μουσικό όργανο. Εκεί που ήμουν καταβεβλημένος και βυθισμένος σε μαύρες σκέψεις με αδυναμία δημιουργίας συγκροτημένων σκέψεων, βρέθηκα να μελετάω νότες στο σολφέζ και να τις απαγγέλω με δυσκολία, ιδιαίτερα τα δέκατα έκτα, με παίξιμο πιάνου της δασκάλας (που μου τα γράφει και σε κασέτα για να εξασκούμαι) αλλά πάντα με χρονόμετρο στο 40, έστω και αν μπορούσα να έχω δικό μου ρυθμό, έτσι -για να αποκτήσω καλό ρυθμό- όπως λέει, και να μου κάνει παρατηρήσεις όταν χάνω κάποιες νότες από έλλειψη συγκέντρωσης. Αυτό μου είναι ευεργετικό γιατί ψάχνω και εγώ για να απομακρύνω τα σκουπιδάκια στον εγκέφαλό μου που εμποδίζουν την ομαλή ροή στη γρήγορη ανάγνωση των φθόγγων, με τέλεια συγκέντρωση. Έτσι μία ανάγνωση, αντί για 20 φορές την άσκηση (σε σύνολο 10 κατά μέσο όρο ασκήσεων, συν των επαναλήψεων όσων δεν πέρασα στην προηγούμενη εξέταση) με κάνει να τις κάνω περίπου πάνω από 100 φορές. Μειώνομαι γι' αυτό; Όχι δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο. Κάποτε σε ένα ατύχημα, χρειαζόμουν να κάνω ασκήσεις στο στόμα μου και εκείνο δεν είχε καμία χάρη. Όταν καταφέρνω να τραγουδάω τις νότες με συνεχή δέκατα έκτα και με ρυθμό χρονόμετρου, νιώθω μια χαρά ότι κάτι κατάφερα. Τι θα γίνει όταν θα μπαίνουμε στο Lemoine, δύσκολο να το φανταστώ. Μου βάζει και βαθμούς και έτσι μπορώ και εξετάζω και εγώ στη συνέχεια μόνος μου, το γιατί δεν έχω παίξει καλά στο κομάτι που εξετάστηκα. Δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει στον εγκέφαλο. Είχα διαβάσει ότι σε νορμάλ ηλικίες γίνεται κάποια αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας του τη στιγμή του παιξίματος του πιάνου, μετά από μεγάλη και εντατική μελέτη. Στην ηλικία μου; Καταλαβαίνω τις ηλικιωμένες κυρίες. Βέβαια σε μας είναι δύσκολο να απολαύσουμε ένα κομμάτι που θα παίζουμε, αφού θα αργήσουμε να παίξουμε ένα καλό κομμάτι και κολλάμε τώρα σε κομμάτια που έχουν χαρακτήρα ασκήσεων. Έχουμε πιάσει και το Χάρτινο το Φεγγαράκι του Χατζιδάκη, αλλά έχει κάτι συγχορδίες ο αθεόφοβος που με έχουν τρελλάνει στην προσπάθεια, χωρίς ακόμα αποτέλεσμα παρά την επιμονή της δασκάλας μου. Εφόσον η μελέτη αυτή δεν με αποσπά από άλλες χρήσιμες και αναγκαίες ασχολίες, γιατί να κάτσω να προβληματιστώ με πως και γιατί και να θέσω ερωτήματα στον ευατό μου; Ερωτήματα έθεσα στο φόρουμ για να δω πως μπορώ με κατάλληλες ασκήσεις να επηρεάσω κέντρα του εγκεφάλου που σχετίζονται με το πιάνο κλπ. Η δασκάλα μου, με είχε βρει να λύνω μόνος μου ασκήσεις σε ένα δυσκολότατο βιβλίο ασκήσεων Θεωρίας Μουσικής, βραζιλιάνικο και μου είπε αντί να κάθομαι να στενοχωριέμαι, να βάλω στόχο -μόνο για τον εαυτό μου - να δώσω εξετάσεις για Θεωρία Μουσικής και Σολφέζ και αν θέλω αργότερα να επιδιώξω να πάρω δίπλωμα αρμονίας, γιατί για πιάνου θα μου ήταν πολύ δύσκολο.
    Το ενδιαφέρον της κόρης μου το ανακάλυψα κάποτε τυχαία όταν μου άλλαζε με μολύβι κάτι νότες στο βιβλίο μου επειδή όπως είπε "έτσι είναι καλύτερο", ένα μυστήριο που ποτέ δεν κατάφερα να ερμηνεύσω.
    Termite
    02.12.2007, 15:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Nikos2 στις 02-12-2007 στις 09:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 01-12-2007 στις 16:11 έγραψε...
    Αναλογίσου γιατί κάθεσαι σε ένα πιάνο ή ένα βιβλίο θεωρίας 8-10 ώρες (βάζω μέσα και τις ώρες πιθανής μελέτης) την εβδομάδα. Αν καταφέρεις να βρείς απάντηση τότε θα ξεκινήσει και το ταξίδι σου στον κόσμο της αρμονίας, της μελωδίας και της ΜΟΥΣΙΚΗΣ


    Termite,
    Πολύ ωραία τα λόγια σου και τους έδωσα προσοχή. Όμως όταν μας θέτουν ένα ερώτημα, καλό είναι να το αντιστρέφουμε καμιά φορά για να δούμε τι απάντηση δίνουμε στην αντίστροφη ερώτηση. Έτσι αν το ερώτημα (με δεδομένο ότι παρά τη θυσία των 8-10 ωρών τη βδομάδα που μπορεί να αντισταθμιστεί με τον αποκλεισμό της τηλεόρασης, ώστε να μη θυσιαστούν και οι άλλες χαρές της ζωής) γίνει:
    //Αναλογίσου τι θα γινόταν αν δεν καθόσουν σε ένα πιάνο ή ένα βιβλίο θεωρίας 8-10 ώρες τη βδομάδα. Αν καταφέρεις να βρείς απάντηση, τότε .....//
    Τι θα απαντούσες εσύ σε ένα τέτοιο ερώτημα, με τις ίδιες συνθήκες;



    Κάθομαι στα πλήκτρα μου περίπου 48 ώρες την εβδομάδα. Άλλοτε μελετάω, άλλοτε διαβάζω για τους χειρισμούς του μηχανήματος μου...άλλοτε πειραματίζομαι με τον ήχο... Αυτές τις 48 ώρες, τις θεωρώ πολύ ουσιώδεις. Σε άλλη περίπτωση αν δεν καθόμουν, θα έβγαινα έξω να πιώ καφέ η να δώ ενα live. Το κάνω και αυτό κατα περίπτωση...αλλά δε συγκρίνεται με τις ώρες πάνω στο όργανό μου. Το να μπορώ να παράγω μουσική και ήχο το θεωρώ θείο δώρο. Έτσι προκύπτει και η ερώτηση που σου έκανα. Γιατί το κάνεις;

    Everything happens for the best




    termite.gr


    H ιστοσελίδα των Δ.Ε.Ν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 02-12-2007 15:30 ]


    Nikos2
    03.12.2007, 00:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 02-12-2007 στις 15:29 έγραψε...

    Έτσι προκύπτει και η ερώτηση που σου έκανα. Γιατί το κάνεις;


    Διότι, αγαπητέ μου, απέκτησα μια ασχολία που δεν με θλίβει, με κάνει να σκέφτομα καλύτερα, έχω ένα στόχο αντί να παίρνω φάρμακα, βοηθάω το παιδί μου γιατί αποκτάει και αυτό ένα ευγενή στόχο, μου δίνει μια αίσθηση αγώνα κάτι σαν γυμναστική τζόγκινγκ, αυξάνει την αυτοπεποίθηση και ιδέα ότι μετέχω στον άγνωστο για μένα χώρο των εσωτερικών υποθέσεων της μουσικής, υφίσταμαι κριτική, θα δώσω εξετάσεις για να διαγωνιστώ σε κάτι έστω και αν υπάρχει περίπτωση να αποτύχω, μετέχω σε διαδραστική ενασχόληση και ακόμα και αν ζω στην ψευδαίσθηση ότι κάποτε θα παίξω μουσική ενώ θα τύχει ενδεχομένως να μην καταφέρω το στόχο αυτό, τουλάχιστο θα έχω προσπαθήσει. Άλλοι είχαν κάνει όνειρα να γίνονταν αστροναύτες!
    Απάντησα;
    Termite
    03.12.2007, 10:57
    Τότε για όλα οσα μου είπες Νίκο...σου απαντώ να μή σταματήσεις ότι κ αν συμβεί. Τα κίνητρα σου ειναι κίνητρα ζωής και είναι πολύ δυνατά για να τα νικήσει η ηλικία...

    Συνέχισε τις σπουδές σου και την μελέτη...είμαι σίγουρος οτι κάτι καλό θα βγεί...

    και μην ξεχνάς: Μουσική υπάρχει παντού στη ζωή μας. Απο τον ήχο της κόρνας και της κίνησης στο δρόμο και της ηλεκτρικής σκούπας που βάζει η κυρα-Ευδοκία απο πάνω, μέχρι αυτό που ακούς να παίζουν κάθε μέρα οι δάσκαλοι σου, και οι συμμαθητές σου.
    manos_p
    03.12.2007, 12:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Nikos2 στις 03-12-2007 στις 00:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 02-12-2007 στις 15:29 έγραψε...

    Έτσι προκύπτει και η ερώτηση που σου έκανα. Γιατί το κάνεις;


    Διότι, αγαπητέ μου, απέκτησα μια ασχολία που δεν με θλίβει, με κάνει να σκέφτομα καλύτερα, έχω ένα στόχο αντί να παίρνω φάρμακα, βοηθάω το παιδί μου γιατί αποκτάει και αυτό ένα ευγενή στόχο, μου δίνει μια αίσθηση αγώνα κάτι σαν γυμναστική τζόγκινγκ, αυξάνει την αυτοπεποίθηση και ιδέα ότι μετέχω στον άγνωστο για μένα χώρο των εσωτερικών υποθέσεων της μουσικής, υφίσταμαι κριτική, θα δώσω εξετάσεις για να διαγωνιστώ σε κάτι έστω και αν υπάρχει περίπτωση να αποτύχω, μετέχω σε διαδραστική ενασχόληση και ακόμα και αν ζω στην ψευδαίσθηση ότι κάποτε θα παίξω μουσική ενώ θα τύχει ενδεχομένως να μην καταφέρω το στόχο αυτό, τουλάχιστο θα έχω προσπαθήσει. Άλλοι είχαν κάνει όνειρα να γίνονταν αστροναύτες!
    Απάντησα;



    Egw loipon pali tha to ksanagrapsw kai tha to ksanapw an xreiastei polles fores....

    "In the treatment of depression, music therapy provides spoken words in addition to harmony in an effort to provide inspiration and promote wellness. Music therapy alleviates pain and promotes calmness by slowing the heart rate and other bodily functions. It is through the therapy that a patient will feel more adept to expressing emotion and begin to feel a motivation to fight against the disease"..

    Reference: http://www.associatedcontent.com/article/26744/music_therapy_as_treatment_for_depression.html

    Metarfrasi:

    "San therapia gia tin katathlipsi,i musikotherapeia(therapeia mesw tis mousikis) parexei lekseis kai fraseis sxetka me tin harmonia, se mia prospatheia na parexei eutuxia ston astheni..I musikotherapia anakoufizei ton pono kai prosferei mia iremia me ton na boithaei tin kardia na meiwnei tous palmous kai alles swmatikes leitourgies...mesw tis mousikotherapias o "asthenis" tha niwsei perissotero eleutheros na ekfrasei kai ekswterikeusei ta sunaisthimata toy kai tha niwsei tin epithimia na antimetwpisei tin arrwstia"...

    I metafrasi eitan oso poio eleutheri ginotan...
    File Niko2 diabase to arthro kai tha katalabeis tn simasia tis mousikis...egw pira to kommati pou leei gia tin katathlipsi mono...
    Nikos2
    04.12.2007, 14:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 03-12-2007 στις 10:57 έγραψε...

    Τότε για όλα οσα μου είπες Νίκο...σου απαντώ να μή σταματήσεις ότι κ αν συμβεί. Τα κίνητρα σου ειναι κίνητρα ζωής και είναι πολύ δυνατά για να τα νικήσει η ηλικία...


    Είναι κίνητρο βέβαια, αλλά δεν το έχω πολυφιλοσοφήσει, για να ξέρω αν είναι μια αγάπη για τη μουσική, η απλά μια ασχολία που με κεντρίζει, προς το παρόν. Όμως αισθάνομαι καλύτερα όταν προπονούμαι να λύνω ασκήσεις σολφέζ ή παίζω τα ανιαρά, έστω κομμάτια πιάνου. Προς το παρόν με συναρπάζει η ιδέα να διαγωνιστώ, έχοντας όλα τα αρνητικά της ηλικίας και της κατάστασης και μόνο θετικό την επιμονή την προσδοκία της ικανοποίησης. Αν δεν πετύχω στις συγκεκριμένες εξετάσεις, θα έχω κινητρο να ξαναδώσω και στο μεταξύ θα μαθαίνω και πιάνο μέχρι να δώ που υπάρχει το αξεπέραστο όριο. Δεν έχω να χάσω τίποτα. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Nikos2
    04.12.2007, 14:42
    Παράθεση:

    Το μέλος manos_p στις 03-12-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Egw loipon pali tha to ksanagrapsw kai tha to ksanapw an xreiastei polles fores....

    "In the treatment of depression, music therapy provides spoken words in addition to harmony in an effort to provide inspiration and promote wellness. File Niko2 diabase to arthro kai tha katalabeis tn simasia tis mousikis...egw pira to kommati pou leei gia tin katathlipsi mono...


    Αγαπητέ manos_p
    Οπωσδήποτε πρόσεξα τα λόγια σου από την πρώτη φορά που μου έγραψες, απλά απάντησα ένα γενικόλογο "σας ευχαριστώ για τα λόγια σας" για εσένα και έναν άλλο φίλο που έγραψε σχετικά. Πιστεύω στην ευεργετική επίδραση της μουσικής, όμως για να βάλουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση, η μελέτη και η εξάσκησή μου προς το ΄παρόν και για αρκετά μεγάλο διάστημα θα επικεντρώνεται σε ασκήσεις και μικροτραγουδάκια, πολλά από τα οποία είναι ανιαρά. Έτσι δεν θα είναι η μουσική σαν στενή έννοια. Σαν ευρεία όμως έννοια θα είναι, αφού θα με τραβάει η εξάσκηση λόγω του ρυθμού και της μελωδίας στην οποία θα εντάσσομαι με την άσκηση, φαντάζομαι. Προς το παρόν το βλέπω σαν στόχο και σαν εξάσκηση που διεγείρει τις πνευματικές μου δυνάμεις και τον εγκέφαλο. Να είσαι καλά που είχες την καλοσύνη να μου γράψεις.
    manos_p
    04.12.2007, 15:26
    Παράθεση:

    Πιστεύω στην ευεργετική επίδραση της μουσικής, όμως για να βάλουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση, η μελέτη και η εξάσκησή μου προς το ΄παρόν και για αρκετά μεγάλο διάστημα θα επικεντρώνεται σε ασκήσεις και μικροτραγουδάκια, πολλά από τα οποία είναι ανιαρά. Έτσι δεν θα είναι η μουσική σαν στενή έννοια. .



    Mousiki den einai na pareis ena milrophwno kai na peis 10 tragoudia...oute na katseis sto piano kai
    na paikseis 10 partitoures....
    Mousiki einai na bgaleis ton eswterio sou kosmo panw sto keyboard tou pianou...einai na afineis ta
    sunaisthimata sou tis wra ekeineis na bgainoun se ixo srisimopoiwntas san meso to piano...
    auto einai mousiki...
    to an loipon i meleti sou pros to paron einai mikra tragoudakia i Bach kai Prokofiev den exei na kanei...
    efoson esu paizontas piano se kanei na aisthanesai kalitera tote ta logia einai peritta..

    Ase tin mouskiki na sou metadwsei tin mageia tis.....
    simar
    06.12.2007, 01:18
    Φίλε μου
    Υπάρχουν δυο πολύ σπουδαία σημεία στο καίμενό σου.Πρώτον για να τα κάνεις όλα αυτά στα 61 σου όπως λες θα τόχεις ανάγκη και δεύτερον το ότι σε συναγωνίζεται η κόρη σου είναι ένα θαυμάσιο παιχνίδι.Τι άλλο θα μπορούσε να σου δώσει περισσότερο νόημα?Επίσης θα σου πω το εξής: Σε πέντε χρόνια θα παίζεις ότι τραγούδι θες στο πιάνο σου και θα το ευχαριστιέσαι και συ και η κορη σου.Αν δεν το κάνεις τώρα αυτό σε πέντε χρόνια θα είσαι χωρίς πιάνο ,χωρίς μουσική.Φτωχός δηλαδή.Χωρίς καμμιά χαρά.Άσε που τα παιδιά εκτός από το παιχνίδι που κάνουν με τους γονείς όταν μαθαίνουν κάτι τους εκτιμούν κι όλας όταν μεγαλώνουν και διαπιστώνουν αυτό που έχουν κάνει.Τι λέω λοιπόν :Να χαίρεσαι το μάθημα με τη δασκάλα σου,το παιχνίδι με την κόρη σου (δεν ξέρω τι εννοείς μαθησιακές δυσκολίες στο παιδί,αν είναι δηλαδή διαπιστωμένο από ειδικούς και τι ακριβώς είναι.Πολλές φορές υπάρχουν εύκολα συμπεράσματα )και αν θα μπορούσες να βάλεις και το παιδι στη μουσική θα του κάνει καλό.Εύχομαι να είστε καλά με την κορούλα σου και καλή επιτυχία και στους δυό σας.Όσο για το αν αξίζει τον κόπο να κυνηγάς όνειρα ,ε τα όνειρα είναι για να τα κυνηγάμε.Καλή τύχη.