ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη
    Witchking
    09.03.2003, 04:42
    Έχετε σκεφτεί ποτέ ποιό είναι το αντίθετο του φόβου? Όλοι ξέρουμε οτι το αντίθετο της αγάπης είναι το μίσος. Της λύπης η χαρά. Της ζωής ο θάνατος. Έχω πάρει πολλές γνώμες γιαυτό το θέμα και είναι πολύ ενδιαφέρουσες. θα σας πώ την δικιά μου στην πορεία. Ποιά είναι η δικιά σας?

    Επηρεασμένος απο ένα βιβλίο ("Πύλες της Φωτιάς" του Στηβεν Πρέσφιελντ)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Witchking στις 09-03-2003 05:51 ]
    merson21r
    09.03.2003, 12:05
    Pistevo pos to antitheto tou fovou einai i romi...
    Ti les?
    gate
    09.03.2003, 12:48
    δύσκολη ερώτηση..
    Θέλει πραγματικά σκέψη...

    Εν καιρώ θα σου απαντήσω, μόλις καταλήξω κάπου...ή έστω δεν καταλήξω..
    Witchking
    09.03.2003, 15:54
    Quote:

    On 2003-03-09 12:05, merson21r wrote:
    Pistevo pos to antitheto tou fovou einai i romi...
    Ti les?


    To 8arros kai h rwmh erxontai se periptwsh ystatou fovou. Vlepe eksodo Mesologiou. Polles fore pali einai mia aspida pou kalyptei ton fovo. Fovos yparxei mesa ston 8araleo. Pistevw oti h rwmh exei to diko ths anti8eto pou einai h deilia. Parolayta einai mia kalh apanthsh merson21r.

    H dikia mou gnwmh einai oti to anti8eto toy fovou einai h "synh8eia". An synh8iseis ton fovo de fovasai.
    Astron
    09.03.2003, 16:04
    Ας μην ξεχνάμε όμως ότι μπορει να συνηθίσεις και τον ίδιο τον φόβο

    χαρακτηριστικές είναι οι φοβίες που έχουμε όταν είμαστε παιδιά.
    Archangelus
    09.03.2003, 17:36
    to anti8eto tou fobou einai h apa8eia...nomizw...
    GLafki
    09.03.2003, 19:46
    Quote:

    On 2003-03-09 17:36, Archangelus wrote:
    to anti8eto tou fobou einai h apa8eia...nomizw...


    Tha symfwnhsw me ton Archangelus gia thn apatheia!!!!O fobos den einai pada arnhtiko synasthima!!!Allwste den mporeis na eisai tharralaios an den exeis fobhthei prwta...kai to risko epeishs krybei fobo,omws mporei na bgei se kalo....opote an den fobasai apola eisai apatheis me osa ginontai sto periballon sou!!!!
    Witchking
    09.03.2003, 20:21
    Quote:

    On 2003-03-09 19:46, GLafki wrote:
    Quote:

    On 2003-03-09 17:36, Archangelus wrote:
    to anti8eto tou fobou einai h apa8eia...nomizw...


    Tha symfwnhsw me ton Archangelus gia thn apatheia!!!!O fobos den einai pada arnhtiko synasthima!!!Allwste den mporeis na eisai tharralaios an den exeis fobhthei prwta...kai to risko epeishs krybei fobo,omws mporei na bgei se kalo....opote an den fobasai apola eisai apatheis me osa ginontai sto periballon sou!!!!



    Κι εμένα μου άρεσε η σκέψη αυτή πολύ και αυτό που έγραψες με το ρίσκο το βρήκα πολύ σωστό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Witchking στις 09-03-2003 20:24 ]
    eva
    09.03.2003, 20:59
    Το αντίθετο του φοβου νομίζω είναι η αγάπη με την εξής εξίσωση:

    Αγάπη- αντίθετο- μίσος

    όταν φοβάσαι κάτι είναι επειδή το μισείς και νομίζεις ότι κι εκείνο έχει εχθρικές διαθέσεις εναντίον σου

    *ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ* Όταν κάτι το αγαπάς δεν το μισείς γι'αυτό και δεν το φοβάσαι...
    gate
    09.03.2003, 23:58
    Φοβάμαι = αγωνιώ, αγνοώ, αδρανώ, διστάζω
    Φαβάμαι VS δε φοβάμαι
    Δε φοβάμαι = είμαι νηφάλιος, γνωρίζω, δραστηριοποιούμαι, παίρνω ρίσκο

    άρα

    το αντίθετο του φοβάμαι είναι...ΖΩ...
    Alinda
    10.03.2003, 10:58
    to anti8eto tou fobou exei na kanei me tous fobous tou ka8enos...
    O fobos san ennoia perigrafei mia ekdhlwsh panw se ena sumban h sunais8hma! Einai eite agxos eite adunamia eite anasfaleia...
    Den mporoume na dwsoume loipon mia apanthsh ws anti8eto alla pollaples...
    Gia ta paradeigmata pou sas edwsa p.x.
    fobos/agxos - hremia
    fobos/adunamia - dunamh
    fobos anasfaleia - asfaleia


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Alinda στις 10-03-2003 11:00 ]
    ReaN
    10.09.2005, 12:52
    Πιστεύω πως το αντί8ετο του φόβου, είναι η ΥΠΕΡΜΕΤΡΗ ΑΝΟΗΣΙΑ!!
    Ανοησία θα ήταν να μη φοβάμαι να πέσω σε γκρεμό
    Ανοησια θα ήταν να μην φοβάμαι να καταπιώ δηλητήριο
    Ανοησία θα ήταν, να τρέχω στην Ε8νική με 300
    Ανοησία θα ήταν, να οδηγώ με8υσμένη
    κλπ κλπ

    Εκτός κι αν μιλάτε για φοβίες.΄..που είναι εντελώς διαφορετικό θέμα



    SteliosG
    10.09.2005, 15:01
    Το αντίθετο του φόβου είναι ο υοβόφ

    Πέρα από τη πλάκα τώρα, πιστεύω ότι το αντίθετο του φόβου είναι ο πόθος!!! Η απάθει δεν είναι το αντίθετο κανενός, είναι απλά η μέση οδός για όλο! Έτσι και για το φόβο και για το πάθος και για κάθε συναίσθημα, η απάθεια (και η συνήθεια) είναι η μέση "λύση"! Το αντίθετο έχει άλλη έννοια!

    "Πόθος", λοιπόν είναι η απάντησή μου.....

    Τι ΄λέτε...?
    AT
    25.09.2005, 16:59
    Rean... με εξέπληξες.... κι εγώ το ίδιο πιστεύω.... πως το αντίθετο του φόβου, είναι η Ανοησία (μπορείς πάντα να το πεις και.... καθαρή βλακεία), η άγνοια κι η τρέλα....
    ....αλήθεια, Βετεράνε.... η ανοησία και η τρέλα, πώς και δεν είναι συνώνυμα της ζωής????
    steinway
    25.09.2005, 17:17
    Θα διαφωνήσω με το μέλος eva. Γιατί εγώ προσωπικά, περισσότερο φοβάμαι αυτά που αγαπώ... Είναι ο φόβος του να μη χάσεις κάτι..!! Ο φόβος για τον αν κατάθεσες ότι είχες στην ''τράπεζα'' ανθρώπινης επικοινωνίας...
    Τώρα για το αν υπάρχει αντίθετο συναίσθημα μάλλον δεν μπορώ να το πω. Το κάθε συναίσθημα έχει τον δικό του πλούτο και πρέπει να το ζούμε και να το βιώνουμε στο έπακρο... Ακόμα και τον φόβο.
    Δε νομίζω να υπάρχουν συνώνυμα και αντίθετα συναισθημάτων...
    Εύχομαι να δίνουν κ να παίρνουν τα συναισθήματα..!!

    Quote:

    Το μέλος eva έγραψε:
    Το αντίθετο του φοβου νομίζω είναι η αγάπη με την εξής εξίσωση:

    Αγάπη- αντίθετο- μίσος

    όταν φοβάσαι κάτι είναι επειδή το μισείς και νομίζεις ότι κι εκείνο έχει εχθρικές διαθέσεις εναντίον σου

    *ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ* Όταν κάτι το αγαπάς δεν το μισείς γι'αυτό και δεν το φοβάσαι...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 25-09-2005 17:55 ]
    terezoulini
    25.09.2005, 20:47
    Quote:

    Το μέλος Witchking στις 09-03-2003 στις 04:42 έγραψε:
    Όλοι ξέρουμε οτι το αντίθετο της αγάπης είναι το μίσος.



    Δε θα συμφωνήσω.Νομίζω πως το αντίθετο της αγάπης είναι η αδιαφορία.Και αυτό γιατί όταν μισείς κάτι,συγχρόνως το αγαπάς που σου προσφέρει τη δυνατότητα να ασχοληθείς με αυτό και που σου προκαλεί συναισθήματα ακόμα και πολύ άσχημα.
    Σκεφτείτε.Στο μίσος νιώθεις κάτι.Στην αδιαφορία?Μάλλον τίποτα..Η αδιαφορία ακρωτηριάζει ό,τι ονομάζει ο καθένας αγάπη.Το μίσος το αγαπάς γιατί σε κάνει να αισθάνεσαι.Αυτά..(και sorry που βγήκα παντελώς εκτός θέματος.)

    DESPITE MY RAGE,IM STILL A RAT IN A CAGE..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 26-09-2005 02:56 ]
    Soulessome
    26.09.2005, 15:38
    Το αντίθετο του φόβου (στον ψυχολογικό τομέα) είναι η γνώση!
    Αυτό που μας φοβίζει έιναι στην ουσία αυτό που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε!

    Για τα υπόλοιπα..μάλλον η απειρία...
    mirrors
    26.09.2005, 16:24
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 25-09-2005 στις 17:17 έγραψε:

    Τώρα για το αν υπάρχει αντίθετο συναίσθημα μάλλον δεν μπορώ να το πω. Το κάθε συναίσθημα έχει τον δικό του πλούτο και πρέπει να το ζούμε και να το βιώνουμε στο έπακρο... Ακόμα και τον φόβο.
    Δε νομίζω να υπάρχουν συνώνυμα και αντίθετα συναισθημάτων...
    Εύχομαι να δίνουν κ να παίρνουν τα συναισθήματα..!!




    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Γιούλη!Δεν υπάρχουν αντίθετα των συναισθημάτων!
    Πχ το αντίθετο του μισώ δεν είναι αγαπώ γιατί στο ενδιάμεσο υπάρχουν πολλές αποχρώσεις αισθημάτων: δε μισώ-αντιπαθώ-δεν "πάω"-δεν επικοινωνώ-ανέχομαι-ταιριάζω-συμπαθώ-μου αρέσει-ερωτεύομαι-αγαπώ(για να μη μιλήσω για τις διαβαθμίσεις στην αγάπη)!
    Για να μη μακρυγορώ δεν υπάρχει αντίθετο του φόβου.Ακόμα και η ίδια η ζώη διαμορφώθηκε όπως την ξέρουμε εξαιτίας του φόβου!Ο πρώτος άνθρωπος φοβήθηκε το σκοτάδι και ανακάλυψε τη φωτιά!Επομένως ας αισθανόμαστε ακόμα και αν υπάρχει φόβος μέσα σε αυτό!Τουλάχιστον δε θα επαναπαυόμαστε!!!
    neerie
    27.09.2005, 09:07
    Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ένα και μόνο αντίθετο του φόβου, απλούστατα διότι οι λόγοι που προκαλούν το φόβο είναι πολλοί, αναλόγως τησ περίπτωσης.

    Φόβος από ανασφάλεια
    Φόβος από έλλειψη πίστης
    Φόβος λόγω άγνοιας
    Φόβος λόγω αδυναμίας

    Λίγοι μόνο λόγοι που προκαλούν το φόβο...

    Δεν είναι τόσο θέμα αντιθέτου, όσο αντιδότου!! Πιστεύω ότι αντίδοτο στο φόβο είναι η αγάπη και η πίστη...

    Δείτε κάποιον που αγαπά πραγματικά χωρίς ανασφάλειες και εγωισμούς, ελάχιστα φοβάται...

    Δείτε κάποιον που πιστεύει πραγματικά στο Θεό, δε φοβάται ούτε την κακία, ούτε τον πόνο, ούτε το άγνωστο, ούτε τη μοναξιά, ούτε το θάνατο...
    The_Heretic
    27.09.2005, 16:53
    Ο Φοίβος μήπως????