ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.830 μέλη

    Ζηλεύετε ή σας ζηλεύουν;

    Liza32
    03.12.2007, 08:09
    Υπάρχουν στιγμές που κάποιοι από μας, νιώθουμε το αγκαθάκι της ζήλιας να μας κεντάει για άτομα του περιβάλλοντος μας, τα οποία ήταν πιο τυχερά από μας σε διάφορους τομείς της ζωής τους. Σίγουρα κάποιοι έχετε πει από μέσα σας, μα γιατί αυτός να έχει αυτό που θα ήθελα να έχω εγώ, τι παραπάνω έχει αυτός από μένα. Δεδομένου ότι η ζήλια είναι ψυχοφθόρα, και πολλές φορές επιζήμια για το άτομο που την βιώνει, θεωρείτε σωστό να ζηλεύετε; Και αντίθετα, πως νιώθετε, όταν άλλοι σας ζηλεύουν τόσο, ώστε να προσπαθούν με κάθε τρόπο και με κάθε κόστος, να αποκτήσουν αυτό που έχετε εσείς; Εγώ προσωπικά δεν ζηλεύω, αντίθετα, άλλοι με ζήλευαν μια ζωή, και ξέρω και ποιοί είναι, αλλά το έχω φιλοσοφήσει, και λέω, για να με ζηλεύει αυτός, πρέπει να έχω μεγάλη αξία ως άνθρωπος, και πλούσιο ψυχικό κόσμο! Αλήθεια, εσείς ξέρετε ποιοί σας ζηλεύουν και γιατί;
    PashalinaMakia
    03.12.2007, 13:41
    Αυτό το θέμα που έθεσες είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί όπως και να'χει ο άλλος θα δείξει μια κακή πλευρά του εαυτού σου.Δηλαδή,αν κάποιος πει οτι ζηλεύει κατευθείαν δείχνει ένα ελάττωμα του χαρακτήρα του.Κάποιος που θα πει οτι τον ζηλεύουν,δείχνει την υπερβολική εμπιστοσύνη που έχει στο άτομό του και οτι έχει πάρει ψηλα τον αμανέ..Συνεπώς,τι το έθεσες το ερώτημα γλυκειά μου?
    Stroumfita456
    03.12.2007, 20:14
    Δεν ειναι καθόλου ωραιο να σε ζηλευουν ή να ζηλευεις εσυ!!!Ουτε εσυ ουτε αυτος που ζηλευεις εχεις κατι παραπάνω....Ειναι κακο...γτ κάποιες φορες η ζηλεια μποει να αποφερει πολυ ασχημα αποτελεσματα!Οσο αν με ζηλευουν ή αν ζηλευω στο 2ο θα απαντησω...οχι δεν ζηλευω,δεν έχω λογο να ζηλέψω καποιον...σε αυτον τον κοσμο δεν υπαρχουν καλυτεροι ή χειροτερι ανθρωποι...ειμαστε ολοι ισοι και ιδιοι!
    Δεν θέλω να με ζηλευουν,μου φαινεται κάπως εγωιστικο λες και εγω ειμαι καλύτερη απο αυτους....!
    iasos
    03.12.2007, 23:10
    Η ζήλια υπάρχει σε όλους και με τις δύο μορφές το θέμα είναι πως την διαχειρίζεσε.
    Ζηλεύω αλλά το δείχνω στον άλλον έτσι ώστε να τον κολακέψει και όχι να τον κάνει να νιώσει άσχημα.
    Με ζηλεύουν αλλά δεν ξέρουν όλη την αλήθεια. Όλοι έχουμε την άσχημη πλευρά μας και συνήθως αυτοί που μας ζηλεύουν δεν την ξέρουν.
    Liza32
    04.12.2007, 07:30
    Το θέμα το έθεσα για να απαντήσετε με ειλικρίνεια. Μήπως μια μέρα θα συναντηθούμε; Ούτως ή άλλως, δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω. Άσχετα αν γνωρίζω ορισμένους από δω μέσα...
    ekati
    04.12.2007, 14:00
    Θεωρω το συναισθημα της ζηλιας πολυ μικροπρεπες και δεν το εχω νιωσει ποτε, ουτε για εραστες ουτε για φιλους ουτε για κανεναν...
    Εκτος αυτου δεν εχω "εισπραξει" μεχρι τωρα κατι αναλογο που θα με κανει να προβληματιστω...
    Παντως ρε Λιζα εχεις κι εσυ κατι κολληματα !!!
    Conspiratus
    05.12.2007, 00:38
    Πιστευω οτι δεν υπαρχει ατομο πανω στην γη που να μην εχει ζηλεψει καποιον εστω και λιγο!ειτε ειναι φιλος,πρωην,νην,συγγενεις,γνωστος,αγνωστος!
    εχω ζηλεψει αρκετες φορες...το παραδεχομαι!ομως απο μια πλευρα δεν ειναι και τοσο κακο να ζηλευεις...ειναι και αυτο ενα ανθρωπινο συναισθημα οπως ο φοβος,η χαρα,η λυπη,η εκπληξη κα!!!επισης το να ζηλευεις μπορει να σε κανει και να αγωνιστεις καλυτερα για να γινεις ή να αποκτησεις αυτο που ζητας!
    catherine91
    05.12.2007, 20:33
    aaxx.... megali kouventa....
    eimai poly ziliara.... oxi se ypervoliko vathmo, wste na kanw k skines zilotypias...
    alla, ofeilw na paradextw pws eimai poly ziliara....
    oso gia to an me zileyoun, ap'oso exw paratirisei stis sxeseis mou,
    me zileyoun se fysiologiko vathmo....
    sophi05
    01.01.2008, 19:54
    Πολυ ωραιο το 8εματακι..Λοιπον..δεν μπορω να πω ο,τι δε ζηλευω σε μια σχεση αλλα σιγουρα δε 8α το δειξω!!σιγουρα πραγματα.. ...δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο αυτο παντως δεν ειναι του χαρακτηρα μου να εκδηλωνω τα αισ8ηματα του.. τωρα αν με ζηλευουν.......??8α σας γελασω!!

    ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΑ....



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sophi05 στις 01-01-2008 19:56 ]


    alexia-vicky
    01.01.2008, 21:10
    ΚΑΙ ζηλεύω ΚΑΙ με ζηλεύουν!!
    sylviaki
    01.01.2008, 23:22
    πιστευω οτι υπαρχει η καλη και η κακη ζηλεια..
    προσωπικα δεν εχω ζηλεψει καποιον με την κακη εννοια, ενω αντιθετα καποιοι με εχουν ζηλεψει και με εχουν γρουσουζεψει αρκετες φορες!(για αυτο και εγω πλεον προσεχω τι λεω και σε ποιους!)
    στο παρελθον μπορει να υπηρξαν στιγμες που ζηλεψα κατι που ειχαν οι αλλοι, αλλα αργοτερα καταλαβα οτι κανεις δεν ειναι τελειος..
    οσον αφορα στις σχεσεις μου πρεπει να ειμαι ερωτευμενη για να ζηλεψω..και πρεπει να μου δωσει δικαιωμα ο αλλος για να το κανω..καλα, για να ειμαι ειλικρινης, καποιες φορες ειμαι και εγω λιγακι υπερβολικη..
    τη ζηλια που νιωθω τη δειχνω οταν πρεπει και σε συγκεκριμενο βαθμο..
    punkster
    01.01.2008, 23:26
    Ζηλευω, δεν λεω!
    Προσπαθω ομως να το παλευω!

    Στις σχεσεις μου με φιλους, ευτυχως δεν εχω την ζηλεια του στιλ "να ψοφισει η κατσικα του γειτονα"!
    Ναι μεν ζηλευω, αλλα χαιρομαι κιολας για τον αλλον!

    Τωρα στις ερωτικες σχεσεις.......
    Χμμμ..........Μπορω να πω οτι η ζηλεια μου κυμαινεται σε φυσιολογικα εως και χαμηλα επιπεδα!
    Σκηνες ζηλοτυπιας, ανακρισεις, ψαχουλεματα σε κινητα κτλ ειναι απλως αηδιαστικα και γυναικουλιστικα και δεν τα εφαρμοζω ποτε ποτε ποτε!


    sylviaki
    03.01.2008, 19:26
    να πω κατι?θα μου αρεσε στο θεμα να βαζατε και ποιο τραγουδι σχετικα με τη ζηλεια μας αρεσει..εμενα αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το "ζηλεύω"του μαζωνακη..
    Bgre
    03.01.2008, 23:47
    με ζηλεύουν βέβαια
    theotita
    04.01.2008, 00:17
    Παράθεση:

    Το μέλος iasos στις 03-12-2007 στις 23:10 έγραψε...

    Η ζήλια υπάρχει σε όλους και με τις δύο μορφές το θέμα είναι πως την διαχειρίζεσε.
    Ζηλεύω αλλά το δείχνω στον άλλον έτσι ώστε να τον κολακέψει και όχι να τον κάνει να νιώσει άσχημα.
    Με ζηλεύουν αλλά δεν ξέρουν όλη την αλήθεια. Όλοι έχουμε την άσχημη πλευρά μας και συνήθως αυτοί που μας ζηλεύουν δεν την ξέρουν.



    Θα συμφωνήσω. Οκ, δεν μπορείς να το ελέγξει κανείς πάντα ώστε να σου βγαίνει σε κολακία, γιατί πάντα θα υπάρχουν στιγμές που θα νοιώσει κάποιος αδικημένος.
    Θεωρώ επίσης ότι η μη παθολογική ζήλια, θα μπορούσε να λειτουργήσει και θετικά (πολύ σπάνιο). Δηλαδή, θα μπορούσε κάποιος να παραδειγματιστεί και να παλέψει για να αποκτήσει ή να κερδίσει αυτό που κέρδισε και εχει το αντικείμενο της ζήλιας του με προυπόθεσει όμως να μην τον βλάψει. Απλά να παραδειγματιστεί.

    Κι όσο για τα άλλα σου ερωτήματα, ναι κι έχω ζηλέψει κ με ζηλεύουν και ξέρω τις περισσότερες φορές ποιοι είναι και ναι μερικές φορές κολακεύομαι κι εγώ, γιατί συνήθως ζηλεύουμε κάτι που θεωρούμε ότι δεν μπορούμε να φτάσουμε, αλλά συνήθως με σταναχωρεί και θεωρώ (δεν ξέρω γιατί) πως έχω κάνει κάτι κακο.

    Αν δεν βγάζεται νόημα απ' αυτά που γράφω είναι γιατί είμαι έτοιμη να κοιμηθώ πάνω στο πληκτρολόγιο!!!
    MichPah
    04.01.2008, 03:28
    Τη ζήλεια δεν μπορεί κανείς
    να την περιορίσει
    κι αντρόγυνο εκατό χρονών
    μπορεί να ξεχωρίσει....!!!!


    Εύχομαι να μην με ζηλέψουν ποτέ(για τα έτερα ήμισυ λέω...διότι εγώ δεν ζηλέυω κανένα....δεν νομίζω ότι καποιος έχει κατι καλύτερο για να το ζηλέψω....απλά έχουν ορισμένα πραγματα παραπανω και καλά το κανουν...ότι μπορω και με ευχαριστεί το έχω παντως)
    Kassandra87
    04.01.2008, 11:42
    Πιστεύω πώς η ζήλια είναι ένα από τα χαρακτησηστικά του ανθρώπου!!Επομένως κανείς δε μπορεί να πει πως δε ζηλεύει,διότι το θεωρώ υπερβολή-μεγάλο ψέμα!!.....
    ............
    Συμπέρασμα και μας ζηλεύουν αλλά και ζηλεύουμε αγαπητοί φίλοι!!
    hartigan
    07.01.2008, 20:37
    ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΖΗΛΕΥΟΥΝ
    marakiasteraki
    08.01.2008, 20:36
    Η ζήλια έρχεται μετά από κάτι που δεν έχει κάποιος....Και φυσικά του φαίνται αδύνατο να το αποκτήσει....

    kamelia8
    17.02.2008, 17:24
    Και τα δύο!
    Μάλλον περισσότερο με ζηλεύουν, γιατί εγώ προσωπικά προσπαθώ να αποβάλλω αυτό το συναίσθημα!