ελληνική μουσική
    471 online   ·  210.845 μέλη

    Μαθήματα τεχνικής Alexander

    enypnio
    04.12.2007, 10:40
    Θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω μαθήματα τεχνικής αλεξάντερ

    και δεν ξέρω που μπορεί να κάνει καποιος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-12-2007 12:19 ]


    johnnyguitar
    04.12.2007, 11:32
    Γεια σου φιλε μου.Μιας και εισαι μουσικολόγος δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να σε βοηθήσω-δεν έχω κτάρτηση στη μουσική θεωρία-αλλά επειδή στην κιθάρα ξέρω ότι τεχνική υπάρχει και απ'ο μια κουβέντα που είχα με ένα φίλο που έχει ωδείο,σκέτο μάθημα της στάσης δεν μπορείς να κάνεις σε ωδείο,εκτός αν έχεις κάποιον να σου δείξει.Παντως δεν είναι και τίποτα το τρομερό.Βρες μια καρέκλα να σε βολεύει και να έχει πάτημα μπροστά για να μπορείς να φέρνεις το αριστερό σου πόδι(αν είσαι δεξιόχειρας)σε γωνία <90 μοιρών με το σώμα σου.Αν ήδη παίζεις κιθάρα ο καρπός του αριστερού σου χεριού θα μπει αυτόματα στη θέση του και θα νιώθεις και πιο ξεκούραστος.Το δεξί σου χερι θα αλλάξει ελαφρά η κλήση του και ο καρπός θα ισιώσει-αν παίζεις με δάχτυλα.Το βασικό που πρέπει να θυμάσαι είναι να κρατάς την πλάτη σου ίσια σαν να παιζεις με καμάρι!!Δε νομίζω οτι αξιζει να πεταξεις λεφτα για να μαθεις απλως να καθεσαι.Η σταση αυτη διευκολύνει το παιξιμο και αποτρεπει τραυματισμους-ειδικα στα μεγαλα ανοιγματα.Απλα πρεπει να την συνηθησεις λιγο.Επισης μπεσ στο youtube και ψαξε για ακουστικουσ κιθαριστες οπως ο andy mckee για να δεις και πως καθονται.Ελπιζω να σε βοήθησα.Cu!!!
    enypnio
    04.12.2007, 11:35
    kala mousikologos eimai alla tin texniki alexander tin thelw genikws

    gia ola kai gia to pontiki kai gia to pliktorlogio kai gia tin anapnoi apla den xerw pou mporo na kanw mathimata
    incomplete_angel
    04.12.2007, 17:33
    Παράθεση:

    Το μέλος johnnyguitar στις 04-12-2007 στις 11:32 έγραψε...

    Γεια σου φιλε μου.Μιας και εισαι μουσικολόγος δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να σε βοηθήσω-δεν έχω κτάρτηση στη μουσική θεωρία-αλλά επειδή στην κιθάρα ξέρω ότι τεχνική υπάρχει και απ'ο μια κουβέντα που είχα με ένα φίλο που έχει ωδείο,σκέτο μάθημα της στάσης δεν μπορείς να κάνεις σε ωδείο,εκτός αν έχεις κάποιον να σου δείξει.Παντως δεν είναι και τίποτα το τρομερό.Βρες μια καρέκλα να σε βολεύει και να έχει πάτημα μπροστά για να μπορείς να φέρνεις το αριστερό σου πόδι(αν είσαι δεξιόχειρας)σε γωνία <90 μοιρών με το σώμα σου.Αν ήδη παίζεις κιθάρα ο καρπός του αριστερού σου χεριού θα μπει αυτόματα στη θέση του και θα νιώθεις και πιο ξεκούραστος.Το δεξί σου χερι θα αλλάξει ελαφρά η κλήση του και ο καρπός θα ισιώσει-αν παίζεις με δάχτυλα.Το βασικό που πρέπει να θυμάσαι είναι να κρατάς την πλάτη σου ίσια σαν να παιζεις με καμάρι!!Δε νομίζω οτι αξιζει να πεταξεις λεφτα για να μαθεις απλως να καθεσαι.Η σταση αυτη διευκολύνει το παιξιμο και αποτρεπει τραυματισμους-ειδικα στα μεγαλα ανοιγματα.Απλα πρεπει να την συνηθησεις λιγο.Επισης μπεσ στο youtube και ψαξε για ακουστικουσ κιθαριστες οπως ο andy mckee για να δεις και πως καθονται.Ελπιζω να σε βοήθησα.Cu!!!



    Δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις...έχω κάνει λίγα πράγματα γι' αυτό το λέω. Και προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι πεταμένα λεφτά αλλά ο καθένας ας κρίνει μόνος του.

    Δώσε μου λίγο χρόνο να ρωτήσω μια φίλη που έχει κάνει μαθήματα έξω, αν ξέρει τίποτα για εδώ και θα σου γράψω.

    …Μπλέκουμε στις χίλιες σφαίρες της σιωπής…
    …Ανοίγουμε τα φτερά μας για να χαθούμε στο πουθενά…
    …Κάπου εκεί ίσως να βρούμε ένα άλλο χρώμα για την ψυχή μας…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 04-12-2007 17:35 ]


    incomplete_angel
    04.12.2007, 17:47
    Λοιπόν ρώτησα και έμαθα ότι...

    σχολή εντός Ελλάδος δεν υπάρχει.
    Επίσης αν θέλεις να μάθεις αλεξάντερ για την πάρτη σου υπάρχουν άνθρωποι, οι οποίοι πληρούν τις προυποθέσεις για να μπορέσουν να διδάξουν και οι οποίοι κάνουν ιδιαίτερα. Αν σε ενδιαφέρει ίσως καταφέρω να σου βρω το τηλέφωνο κάποιου.

    Αν θέλεις να μάθεις αλεξάντερ για να διδάξεις αυτό μόνο στο εξωτερικό μπορείς να το κάνεις [πχ Γερμανία]. Στην Ελλάδα δεν γίνεται. Και είναι και λίγο περίπλοκο το πως γίνεται για να το γράψω αναλυτικά εδώ.

    Αυτά. Ότι άλλο θελήσεις στείλε μου πμ. Θα χαρώ να βοηθήσω.