ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.830 μέλη

    Basswood, ποσο καλό υλικό είναι για το σώμα μιας ηλεκτρικής??

    MusicMaker83
    04.12.2007, 13:22
    Basswood, ποσο καλό υλικό είναι για το σώμα μιας ηλεκτρικής??


    Περιμένω...
    Tommymoto
    04.12.2007, 14:21
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΥΛΙΚΟ ΟΜΩΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΗΧΟ
    CENTRAL
    05.12.2007, 14:37
    Δεν είναι τυχαίο που το χρησιμοποιεί η Ibanez...
    delta66
    06.12.2007, 08:04
    Δεν ειναι και το καλυτερο ξυλο αλλα δεν ειναι και της πλακας.
    Για κιθαρες του εμποριου καλο ειναι, ιδιως οταν δεν ενδιαφερεσαι και πολυ για τον καθαρο ηχο που εκει παιζει σημαντικοτερο ρολο η ποιοτητα του ξυλου.
    Ενα ακομα που πρεπει να σε πληροφορησω ειναι και το οτι
    δεν φτανει το ειδος του ξυλου για να καθορισεις αν ειναι καλο το ξυλο.
    Μπορεις να βρεις ιδια ξυλα (πχ μαονι) αλλα διαφορετικης ποιοτητητας.
    Παιζει ρολο ο τοπος καταγωγης τους, η υγρασια της περιοχης που φυτρωσαν τα δεντρα, η παλαιωση τους (τεχνητα ή φυσικα) κλπ κλπ.
    Ακομα και απο το ιδιο δεντρο 2 διαφορετικα κομματια ξυλο μπορει αν ειναι τελειως διαφορετικα. Σκεψου το εξης το ενα κομματι να ειναι απο τη μερια του κορμου του δεντρου που κοιταει ανατολη και το αλλο απο τη δυση.
    Καταλαβαινεις οτι δεν μπορει να ειναι ιδια αυτα τα ξυλα.
    Ενα αλλο που πρεπει να σου πω ειναι οτι συνηθως τα οργανα των "stars" πχ μια ibanez
    του satriani του τη φτιαχνουν με αλλα ξυλα απο αυτα που βαζουν στα μοντελα που πωλουνται στον κοσμο.




    Αν θελεις να εχεις καλα ξυλα στα οργανα σου θα πρεπει να τα πληρωσεις ακριβα.
    Ιχυει ο νομος παντου : οτι πληρωνεις παιρνεις.
    Εκτος και εισαι αρχαριος οπτε ισχυει : οτι παρεις θα το χρυσοπληρωσεις.
    MusicMaker83
    06.12.2007, 08:37
    Thanks Undertaker ουπς Δέλτα ήθελα να πω...

    Απλά ρώτησα γιατι απόσο ξέρω το Basswood είναι απο εκει που βγαίνει το τήλιο για τα μωρα
    Ήθελα να δω τι κιθάρα θα βγει απο εκει
    noizreduction
    06.12.2007, 10:46
    Ακολουθει προσωπικη αποψη. Δεν ειμαι κιθαριστας, απλως εχει τυχει να ηχογραφησω Ibanez με σωμα απο το συγκεκριμενο ξυλο. Δεν θυμαμαι μοντελο ( ποιος θυμαται με τοσους κωδικους ), ομως ο κατοχος της επεμενε πως ειναι signature. Η αναφορα στο ξυλο εγινε αφου του εκανα τις παρατηρησεις που ακολουθουν πιο κατω:

    1) Η κιθαρα ειχε σκληρο ηχο. Τα ρυθμικα "σκασιματα" με 5ες ηταν πολυ δυνατα, ομως περα αυτο, μου εδινε την αισθηση πως της ελειπε ογκος ( συγκριτικα με μοντελα ESP και Fender που εχουν περασει κατα καιρους απο εδω ).
    2) Τα lead μερη ειχαν ωραια αισθηση ( εξαρταται και απο τον παικτη προφανως ) και μου θυμισαν αρκετα Satriani ηχο.

    Η ηχογραφηση ( παρολο που παραπονεθηκα πολλες φορες πως θα επρεπε να χρησιμοποιησουμε ενισχυτη ) εγινε μεσω μιας GT8 πεταλιερας, απο το line out της. Οχι η καλυτερη επιλογη, μιας και ο ηχος ειχε την digital αισθηση που δινουν οι συγκεκριμενες πεταλιερες.
    kostas-5150
    07.12.2007, 07:17
    Παροτι Ο Σπυρος (Delta) το "εκλεισε" το θεμα θελω να σου πω ενα παραδειγμα πανω σε αυτα που εγραψε ο προαναφερθεντας.
    Μαντεψε γιατι ολοι οι επαγγελματιες και μη,εκεινοι που εχουν τσεπες σαν των ρασοφορων γδυτων,μανιακοι κυνηγοι του"τελειου" τονου "κυνηγουν" παλια,φθαρμενα,πολλες φορες κακης καταστασης οργανα?
    Για την ποιοτητα του ξυλου(ων) που ειναι φτιαγμενα.
    Τα μαονια που χρησιμοποιουσε η Gibson το '60 ηταν απο δεντρα 100 και πλεον ετων(υγρανση,ωριμοτητα ξυλου) και επιλεγμενα (βλεπε ανατολικα που ειπε ο Delta).
    Βλεπεις τοτε δεν ηταν οι εταιριες οπως ειναι σημερα,διαφορετικες αναγκες και φυσικα πολλη μικροτερη ζητηση.
    Τωρα πετουν τα ξυλα στο φουρνο μια ωρα και σου λεει παρτο και φτιαχτο,δεν ειναι ετσι..

    Το basswood τωρα ειναι μεταλαδικο ξυλο,ζεστο(ισως πιο ζεστο απο το μαονι) και χρησιμοποιηθηκε πολυ στην χρυση δεκαετια των sus4 powerchords (βλεπε 80'ς)
    Το alder κατα την γνωμη μου ειναι περισσοτερο all around υλικο και ταιριαζει με πολλα μουσικα στυλ.
    Aυτα και καλη μερα σε ολους.

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 07-12-2007 07:21 ]


    delta66
    07.12.2007, 08:00
    Τον μπερδεψαμε τωρα.
    Λοιπον τα πιο δημοφιλη ξυλα ειναι :
    Μαονι,για ζεστο γεματο μπασο ηχο (gibson, prs κλπ)
    Alder, για Rock & all around οπως ειπε και ο Κωστας.
    Ash, για πιο σκαστο fender ηχο.
    και μετα παμε σε πιο περιεργα ξυλα : αγριοπασατεμπια, αγριομουσμουλια κλπ
    MusicMaker83
    07.12.2007, 08:19
    XA! Φέρτε μου το άσπρο κουστουμάκι !!!!






    Καλά δεν ήμουν με την κλασσική την κιθαρούλα μου, τι ήθελα να μπλέξω με ρευματα

    Step on your knee, i'm gonna bless you with my flying V

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MusicMaker83 στις 07-12-2007 08:26 ]