ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.822 μέλη

    Jackson RR3 Graphic Finish CS

    winlowoo
    07.12.2007, 14:03
    pos sas fente auti i kithara skeutmai na tin agorasw tin thelw gia metal kai gia rock kostizei 800 euro tha ithela na pite gnomes






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 07-12-2007 14:07 ]


    επισυναπτόμενα: 182627_large.jpg 149886_800.jpg 
    MusicMaker83
    07.12.2007, 14:39
    Αν και δεν είμαι ο πιο ειδικός τη συγκεκριμένη νομιζω πως την έχω ακούσει και τα σπάει. Δεν ξέρω βέβαια τι εννοείς που λες για ροκ, κλασσικό? Η συγκεκριμένη μουγκρίζει πολυ για κλασσικούς ήχους. Αν οπως προείπα είναι αυτή που έχω ακούσει

    Αμα την γουστάρεις όμως
    winlowoo
    07.12.2007, 15:16
    rock enow oxi mono trash heavy kai tetia kai pio xalara komatakia
    deathminor88
    07.12.2007, 15:42
    Ε, δεν είναι και για Purple η Ζeppelin. Εχει πολλά γκάζια...
    faltsoo
    07.12.2007, 18:52
    η κιθαρα ως γνωστον ειναι σαν την γκομενα , οτι γουσταρει ο καθενας.
    ΑΛΛΑ...για φαντασου μια γκομενα χωρις καμπυλες , και με τετοιες γωνιες .....
    πως θα την χαιδευεις το επομενο πρωι που θαχεις ξενερωσει ? ?





    delta66
    08.12.2007, 08:07
    αλλος ενας που θα κλαιει σε λιγο
    deathminor88
    08.12.2007, 12:32
    Για ποιό λόγο θα γίνει αυτό?

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 08-12-2007 12:36 ]


    delta66
    08.12.2007, 22:00
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 08-12-2007 στις 12:32 έγραψε...

    Για ποιό λόγο θα γίνει αυτό?

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 08-12-2007 12:36 ]




    Γιατι δεν παιρνεις και συ μια, να το μαθεις μονος σου σε λιγο καιρο?
    Αν δεν το μαθεις, θα εισαι ενας "τυχερος ανθρωπος".
    (δηλαδη δεν θα εχεις μεγαλες απαιτησεις οπως αλλοι, και το μονο που θα τους ενδιαφερει θα ειναι το "χρωματακι" και το "σχεδιακι" του οργανου.)



    MusicMaker83
    08.12.2007, 23:01
    Δελτα χωρίς να με αφορά το θέμα αλλα δεν απαντας σωστά αλλα μάλλον ειρωνικά που εμένα δεν με έχεις συνηθήσει ετσι. Αν έχεις να πεις κάτι απλα πες του το, όχι να εννοείς οτι είναι βλάκας αν δεν το ανακαλύψει anyway

    delta66
    09.12.2007, 07:58
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 08-12-2007 στις 23:01 έγραψε...

    Δελτα χωρίς να με αφορά το θέμα αλλα δεν απαντας σωστά αλλα μάλλον ειρωνικά που εμένα δεν με έχεις συνηθήσει ετσι. Αν έχεις να πεις κάτι απλα πες του το, όχι να εννοείς οτι είναι βλάκας αν δεν το ανακαλύψει anyway



    Ο death ειρωνευτηκε πρωτος στο θεμα "Gibson explorer pro", οταν ειπα και εκει οχι για την κιθαρα
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 07-12-2007 στις 11:50 έγραψε...
    Mην ακούς τι λέει ο καθένας. Όλοι έχουν τα κολλήματα τους.

    Δεν θελω να συνεχιστει το θεμα.
    Ζητηθηκε η γνωμη μας και εγω ειπα οχι δεν θα εδινα 800Ε για να την παρω.
    Η αληθεια ειναι οτι δεν θα εδινα ουτε 1Ε.
    Υ.Γ.
    Παντως αμα γουσταρει ο death κοντρα, ειμαι μεσα.
    Αρκει να βγει και να το πει.

    MusicMaker83
    09.12.2007, 09:21
    Να σου πω οτι και πάλι δεν καταλαβαίνω..Δηλαδή δεν είναι αλήθεια οτι ο καθένας έχει τα κολληματά του? Εσυ γουστάρεις Fender άλλος Gibson άλλος Ibanez...Υπάρχει κανείς που μπορεί να πει τι είναι καλύτερο ANTIKEIMENIKA? Για μένα ΟΧΙ! Όλες οι γνώμες ειναι υποκειμένικες ανάλογα με τα γούστα.Αμα ήταν έτσι δεν θα υπήρχε άλλο όργανο στη δισκογραφία εκτός απο FENDER ή GIBSON ή δεν ξερω γω τι.. Η μουσική είναι μια οδός έκφρασης χωρίς σφικτούς κανόνες γιατι αν ήταν αλλιώς δεν θα υπήρχε ουτε το rock oυτε η Jazz.
    Αφου θέλει να παίζει και purple λογικό είναι να μην κάνει η κιθάρα αλλα ποιος μπορεί να του πει μην παίξεις purple με τσίτα τα γκάζια
    Λες μια γνώμη και είναι σεβαστή, με την εμπειρία που έχεις δεν χρειάζονται οι κόντρες για κιθάρες λες και μιλάμε για μηχανές

    Επιτέλους τελείωσα, αντε εις υγείαν
    delta66
    09.12.2007, 11:19
    Πολυ ωραια τα λες Musicmaker και εχεις απολυτο αδικο

    Λοιπον, αν ειναι να λεω κατι, τουλαχιστον να καταλαβαινομαστε.
    Αυτο που με κανει να σας λεω τιποτα ειναι για να παρετε ενα οργανο που να αξιζει
    (οσο γινεται) τα λεφτα του και οταν με το καλο παρετε και 2ο (καλυτερο) να μην την πεταξετε ουτε να κλαιτε τα λεφτα σας επειδη δεν θα πουλιεται με τιποτα (εκτος και βρειτε αλλο κοροιδο να την παντρευτει η την σκοτωσετε)
    Σημειωση: δεν εχω μονο Fender και μου αρεσουν και οι gibson (στο αλλο ποστ για τη
    Gibson explorer pro αν δεις γραφω.
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 07-12-2007 στις 06:30 έγραψε...
    απο πισω βλεπω καλυτερες
    (οι 3 απο πανω και η junior αριστερα )

    Η junior ειναι gibson.

    Εγω δεν τα "παιρνω" απο κανενα και δεν διαφημιζω ουτε δυσφημιζω καμια κιθαρα.
    Απο τις λιγες "μερες" που ασχολουμαι με την κιθαρα, μπορω να ξεχωρισω ποια αξιζει τα λεφτα της και ποια οχι.
    Αν και σημερα οι τιμες γενικα ειναι παρομοιες με παλιοτερα,
    σε σχεση ομως αποδοση/τιμη οι κιθαρες παλιοτερα ηταν καλυτερες.
    Να το εξηγησω λιγο αυτο.
    Σημερα μπορεις και αγοραζεις μια Fender Stratocaster USA απο ιντερνετ με 1000Ε.
    Η Fender Stratocaster USA το 1984 στην ελλαδα κοστιζε 300E (100.000δρχ).
    -Για να καταλαβετε τη διαφορα των χρηματων στο περιπου παντα-
    το 1984 το ενοικιο ενος 2αριου ειχε 100Ε δηλαδη με 3 ενοικια επαιρνες μια κιθαρα.
    σημερα θελεις παλι 3 ενοικια για να παρεις την USA, ΑΛΛΑ :
    η σημερινη USA ειναι της πλακας μπροστα στην τοτε USA.
    Οι απομιμησεις της USA το 84 κοστιζαν 50-100Ε και ηταν της ιδιας ποιοτητας που ειναι οι σημερινες fender usa. (για οποιον θυμαται τις tokai και τις squier της εποχης)
    Με λιγα λογια αν επαιρνες μια Fender Usa σημερινη και τη γυριζες πισω στο χρονο
    το 1984 θα επιανε 100Ε.


    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΡΓΑΝΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΗ.
    Να κοιτατε και τα ξυλα, τα ηλεκτρικα, τα κλειδια, τη γεφυρα, τους μαγνητες.
    Συνηθως η πρωτη βλαβη που θα στειλει τη κιθαρα στα αζητητα ειναι οτι δεν θα κραταει το κουρδισμα της λογω του οτι θα εχουν χαλασει τα "μαχαιρια" απο το floyd rose της πλακας που θα εχει.
    Το original floyd rose I που ειχα εγω σε μια kramer 85 usa κρατησε παρολο που ηξερα να το χρησιμοποιω 5 χρονια. (Τα μουφα patended by floyd κραταγανε το πολυ 6 μηνες).
    Τα σημερινα μουφα ειναι λιγο καλυτερα παντως και ακουσα οτι η ibanez τα εχει "συμμαζεψει" λιγο.
    Εγω παντως ξεμπλεξα με τα floyd και βρηκα τη υγεια μου.
    Και αμα ακουσετε κομματια μου στο myspace (πχ satch boogie) θα ακουσετε
    οτι γινεται dive bomb και χωρις floyd
    με τετοιο τρεμολο απλο



    επισυναπτόμενα: PB070373.JPG 
    delta66
    09.12.2007, 11:38
    Παντως αν το αποφασισεις να την παρεις κοιτα και Ε Δ Ω με 666Ε (σημαδιακο το νουμερο ε?) με φορους και μεταφορικα, αρκει αν εχεις πιστωτικη καρτα ή προπληρωμενη paypall.

    δες και αυτο να δεις ποια ηταν η Κιθαρα του Randy (gibson flying V) Και οχι jackson.


    και η les paul custom


    MusicMaker83
    09.12.2007, 12:21
    Ρε συ δεν είπα οτι κάνεις διαφήμηση ούτε αμφέβαλα για τις γνώσεις σου, ουτε τσικό δεν θεωρούμαι ακόμα. Αλλά υπάρχει το δικαίωμα στη Μ@Λ@ΚΙ@.Εσυ είσαι "υποχρεωμένος" να του πεις τα βασικά και απο εκεί και έπειτα κάνει ότι θέλει. Μερικές φορές το ξέρουμε οτι δεν αξίζει κάτι αλλα για ακατανόητους λόγους το θέλουμε(Και εγώ μέσα με την DEAN).Γουστάρεις να κάνεις οτι θέλεις γιατι μόνο ΈΤΣΙ θα μάθεις, όσα και να σου πεί κάποιος...ΔΕΝ, απλα ΔΕΝ
    Δεν ξέρω που βρίσκεις οτι έχω άδικο αλλα κερνάω
    Εις υγείαν


    ΥΓ Δεν ξέρω ποιός το κατάλαβε αλλα αυτα που λέω είναι περισσότερο αυτοβιογραφικά


    deathminor88
    09.12.2007, 12:40
    1 Δεν ειρωνεύτηκα σε καμία περίπτωση αλλά ζήτησα το λόγο. Θα ήταν πολύ ανόητο να κάθομαι να μαλώνω με κάποιον με τόσο μεγάλη εμπειρία.
    2 Αυτός ο κάποιος όμως (ανοιχτά μιλάω, ο delta66) δεν εξηγεί.
    3 Δεν παραδέχεται ότι έχει κόλλημα με τις Strato και γενικά πιο "classic" κιθάρες και αυτό φαίνεται και απο τα λεγόμενα του για το floyd rose...
    4 Υπάρχουν και άλλοι με μεγάλη εμπειρία και έχουν ακριβώς αντίθετες απόψεις πραγμα που κάνει την γνώμη του delta εντελώς υποκειμενική και σε καμια περίπτωση δεν τον κάνουν αυθεντία.
    5 Ο καθένας έχει την γνώμη του, και όπως ο delta εχει το κόλλημα του, έτσι και εγω.
    6 Έχω παίψει με την συγκεκριμένη κιθάρα και την θεωρώ μακράν ανώτερη απο strato και junior ειδικά για βαρύ ήχο.
    7 Και να κάνω και μια ερώτηση στον delta. Eντάξει εγώ που έχω χρυσοπληρώσει μια Gibson είμαι μάλλον "αφελής". Όλος ο υπόλοιπος κόσμος που εχει αγοράσει, αγοράζει και έχει όνειρο να αγοράσει? Τι γίνεται με αυτόν?
    8 ο Randy έχει παίξει και με Jackson
    9 Και εγώ του είπα ότι δεν είναι και η καταλληλότερη κιθάρα για Purple.

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 09-12-2007 12:42 ]


    delta66
    09.12.2007, 12:48
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 09-12-2007 στις 12:21 έγραψε...

    ΥΓ Δεν ξέρω ποιός το κατάλαβε αλλα αυτα που λέω είναι περισσότερο αυτοβιογραφικά



    Και γω το ιδιο.

    οσο για το που ειχες αδικο?
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 09-12-2007 στις 09:21 έγραψε...
    Εσυ γουστάρεις Fender άλλος Gibson άλλος Ibanez...

    Δεν γουσταρω μονο fender και για πιο συγκεκριμενα μονο "παλιες fender", αλλα και πολλες αλλες, αρκει να ειναι καλες.
    και εδω
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 09-12-2007 στις 09:21 έγραψε...
    Υπάρχει κανείς που μπορεί να πει τι είναι καλύτερο ANTIKEIMENIKA? Για μένα ΟΧΙ! Όλες οι γνώμες ειναι υποκειμένικες ανάλογα με τα γούστα.

    Δηλαδη ειναι υποκειμενικο το οτι η gibson ειναι καλυτερη απο την epiphone?
    Βλεπεις? τα πραγματα ειναι απλα, αλλο τι μ'αρεσει και αλλο τι ειναι καλυτερο


    Εγω παντως δεν πηρα ποτε οργανο της πλακας ή τουλαχιστον αμφιλεγομενο.
    Το πρωτο μου οργανο ηταν δωρο απο το παππου (teisko, θεωρειται της πλακας αλλα αν το ειχα ακομα και δεν το ειχε σπασει καταλαθος ο Drumer και το πεταξα θα ειχα μια μικρη περιουσια τωρα μιας και ειναι συλλεκτικα), το δευτερο δανεικο (μια Morris strat του drumer μεχρι να παρω δικια μου) και μετα η πρωτη μου κιθαρα (αγοραστη) fender Strat (συμπτωση).
    και οσες εχω παρει απο τοτε ειναι ολες Α.
    Προτιμουσα να περιμενω περισσοτερο να μαζεψω τα λεφτα παρα να παρω οτι να'ναι.
    Η χειροτερη?! κιθαρα που εχω παρει ειναι η kramer με το floyd original ποε ελεγα, και την οποια πουλησα.
    (η μονη κιθαρα που εχω πουλησει, αν και το μετανοιωσα αλλα που να χωρεσουν στο σπιτι? εχω και γκρινια "μαζεψε τις κιθαρες σου, γεμισε ο τοπος" και τετοια.)

    Γεια μας παντως


    MusicMaker83
    09.12.2007, 12:50
    ΕΠ! Έχει ανοίξει "ηλεκτρικός πόλεμος" εμείς οι κλασσικοί ας κάνουμε τις κότες



    ΥΓ Μην παρεξηγηθει κανείς που είναι fender γιατι σας έχω ικανούς



    επισυναπτόμενα: 04_pugs_guitar.jpg 
    MusicMaker83
    09.12.2007, 13:00
    Για το Gibson-Epiphone δεν τιθεται θέμα ρε συ. Αλλά για το Gibson-Fender κλπ τιθεται, μην τα λες όπως θες. Μπορεί να σε τσιγκλισα αλλα τα είπες όπως έπρεπε μπραβο ΜΟΥ

    Εσυ ίσως να μπορούσες να πάρεις και να είχες το ταλέντο απο την αρχή στη κιθάρα ώστε να έπρεπε να πάρεις ένα καλό όργανο. Εγώ που τυχαία ασχολήθηκα και με πολυ δουλεια κατάφερα να παίζω(παντελής έλειψη ταλέντου) μ'αρεσει να πάρω και μια κιθάρα για την κ@υλάντα μέχρι να αποφασίσω τι μου αρέσει πραγματικά.
    Εσυ ειδικά ξερεις οτι αλλάζω γνώμες κάθε μέρα.
    delta66
    09.12.2007, 13:13
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 09-12-2007 στις 12:40 έγραψε...

    2 Αυτός ο κάποιος όμως (ανοιχτά μιλάω, ο delta66) δεν εξηγεί.
    3 Δεν παραδέχεται ότι έχει κόλλημα με τις Strato και γενικά πιο "classic" κιθάρες και αυτό φαίνεται και απο τα λεγόμενα του για το floyd rose...
    6 Έχω παίψει με την συγκεκριμένη κιθάρα και την θεωρώ μακράν ανώτερη απο strato και junior ειδικά για βαρύ ήχο.
    7 Και να κάνω και μια ερώτηση στον delta. Eντάξει εγώ που έχω χρυσοπληρώσει μια Gibson είμαι μάλλον "αφελής". Όλος ο υπόλοιπος κόσμος που εχει αγοράσει, αγοράζει και έχει όνειρο να αγοράσει? Τι γίνεται με αυτόν?



    για το 2 : δεν εξηγησα γιατι θα κλαιει αλλος ενας τα λεφτα του στο διπλανο παρομοιο ποστ για την Explorer?
    γιατι γραφω εδω τα ιδια, να τα κανω copy-paste δηλαδη?

    για το 3 : Οχι φιλε δεν εχω κολλημα με τις strat αλλα με τα καροτσια που βαφτιζουν κιθαρες κατα καιρους και πανε τα παιδια και τις αγοραζουνε αβερτα.
    Οσο για το floyd ξαναλεω ειχα το original και ειπα να αποφυγετε τις απομιμισεις γιατι χαλανε γρηγορα.
    Απο κει και περα εγω κανω τη δουλεια μου με τρεμολα σαν και αυτο παραπανω στην μπλε κιθαρα και ΞΑΝΑΛΕΩ εχει καλο DIVE BOMB, και αλλαζω χορδες σε 5 ΛΕΠΤΑ και οχι σε 1 ωρα οπως με το floyd.

    για το 6 : ???!!!!!! γεια μας
    (εκτος και αν επαιξες χαμηλα σε κανα τρανζιστορατο ενισχυτη) και εκανε μπτζτζτζτζτζμπτζτζτζτζ

    για το 7 : πηγαινε να δεις το ποστ με την Gibson explorer και θα δεις οτι και γω εχω Gibson και λεω καλα λογια για καποιες (335, goldtop, junior, custom και κατι "παλιες" που εσενα δεν σ'αρεσουν)

    delta66
    09.12.2007, 13:19
    βαζουμε και κουκλακια?
    χμμμ.
    και γω για να μην παρεξηγηθω.



    επισυναπτόμενα: PB140375.JPG