ελληνική μουσική
    820 online   ·  210.851 μέλη

    Jackson RR3 Graphic Finish CS

    delta66
    12.12.2007, 09:24
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 12-12-2007 στις 08:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 12-12-2007 στις 04:45 έγραψε...

    Ξερεις κατι?
    Νομιζω νοιωθεις μοναξιες.




    Ρε συ μην το πας προσωπικα, δεν ειναι σωστό





    Ρε συ ξερεις τι γινεται?
    Μεχρι να καταλαβω περι τινος προκειται καθομουν και εξεταζα τις προτασεις του.
    Μετα απο διαλογο σε αλλα ποστ παραδεχθηκε οτι δεν ξερει και πολλα πραγματα.
    Δεν μπορω να δεχθω λοιπον οταν καθομαι και αφιερωνω λιγο απο τον πολυτιμο ελευθερο χρονο μου (και δεν το "παιζω"),
    να βγαινει καποιος "ειδημονας" και να "καθοδηγει" τους αρχαριους στη μουσικη με την απειρια του.
    Και δεν το λεω για τη ηλικια του, δεν παιζει ρολο η ηλικια, ο odis13 πχ. ειναι μικροτερος απο ολους αλλα στο θεμα κιθαρων
    ξερει πολλα πραγματα και εχω μαθει και γω απο αυτον.
    Οσο λοιπον γραφει π@π@ριες ο deathminor θα του τα χωνω.
    Εεεεεεεε αμα πια.
    Δεν ειναι θεμα διαφωνιας, και δεν ειναι θεμα να του επιβαλω τη γνωμη μου
    ουτε στο τι μουσικη να ακουει, ουτε τι κιθαρα να παρει.
    Οταν ενας αρχαριος ομως ζηταει βοηθεια να μην επιβαλλει αυτος την γνωμη του,
    απο τη στιγμη που δεν την εχει σχηματισει ακομα πιστευω.
    Οταν ημουν στη θεση του (αρχαριος) καθομουν και ακουγα, δεν μιλαγα, γι'αυτο και ξερω οτι ξερω. (και ακομα ακουω οταν αξιζει)
    Με την τακτικη του δεν θα μαθει τπτ και δεν θα αφησει κι αλλους να μαθουν.
    Αυτο με πειραζει μονο.
    Και αν δεν ειχα την καλη προθεση να προσφερω τις γνωσεις μου δεν θα ημουν καν στο φορουμ.
    Και μη βγει κανεις να πει τοτε γιατι κανεις και ιδιαιτερα κιθαρας.
    Αυτο ελειπε να μου το απαγορευσουν.
    Δεν υποχρεωσα κανενα να κανει μαθηματα με μενα και δεν ειναι και το κυριο επαγγελμα μου (ειμαι επαγγελματιας live και session μουσικος).
    Το οτι γραφω (αρθρογραφω στην ουσια μερικες φορες) και μαλιστα δωρεαν δεν ειναι στα μειον μου πιστευω, αλλα στα συν.
    Δεν ειπα ποτε για τα υπολοιπα που θα πω πρεπει να πληρωσετε.
    (και ας μου ειπε οτι θα μπορουσα να το εκμεταλευτω αν ηθελα, ε musicmaker ?)

    MusicMaker83
    12.12.2007, 12:06
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 12-12-2007 στις 09:24 έγραψε...

    Δεν ειπα ποτε για τα υπολοιπα που θα πω πρεπει να πληρωσετε.
    (και ας μου ειπε οτι θα μπορουσα να το εκμεταλευτω αν ηθελα, ε musicmaker ?)




    Ρε συ, μηπως μου τα χώνεις εμένα τώρα?
    Κοίτα, δεν χρειάζεται προσωπικη αντιπαράθεση. Νομίζω οτι ο κάθε σκεπτόμενος ακόμα και αν είναι πιτσιρικάς θα δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα στη γνώμη σου αν δεί την πορεία σου. Δεν χρειάζεται να σπαταλάς το χρόνο σου σε τέτοια όταν μερικοί έχουν ακόμη όρεξη για άλλες ερωτήσεις(Ποιοι να είναι αυτοί άραγε... )
    Τώρα αν κάποιος θέλει να πάρει χωρις να υπολογίζει γνώμες πιο έμπειρων είναι και αυτο μια επιλογή. Σου είπα, πέσανε πολλοί να με σταματήσουν για την DEAN αλλα την ήθελα. Εντάξει δεν έχω οικονομικό πρόβλημα και μπορώ ακόμα και να τη πετάξω(κάτι που δεν ισχύει με τα 16χρονα) αλλα έκανα αυτό που με γέμιζε. Μακάρι να ήμουν επαγγελματίας μουσικός και να κοίταζα μόνο την ουσία(ήχος,ποιότητα) και όχι τα μπιχλιμπίδια. Αλλα...


    εις υγείαν
    deathminor88
    12.12.2007, 14:46
    Πραγματικά απορρώ... Μήπως μιλάω με κάποια αυθεντία...(guitar hero) ? Εξηγώ ότι ο λόγος που στηριζω την αποψή μου τόσο πολύ είναι επειδή την ενισχύουν απόψεις άλλων, μουσικών, κιθαριστών κλπ... Ο κύριος δεν μπορεί να μπεί , σε καμία περίπτωση, στο μυαλό ενός 16χρονου... Οι χαρακτηρισμοί του προς εμένα, εντελώς αδιάφορο με αφήνουν... Ούτε με ξέρει, και ούτε εγώ τον ξέρω... Η διαφορά είναι ότι εγώ τον σέβομαι... Έχω δει πολλούς μουσικούς, έχω ακούσει πολλές απόψεις, γενικά είμαι στα ωδεία από 8 και είχα την τύχη να γνωρίσω κιθαρίστες (και μουσικούς) που έχουν κάνει πράγματα σε Ελλάδα και εξωτερικό και παρολαυτά δεν είναι απόλυτοι, ακούνε και ανταλλάσουν απόψεις... Ακόμα και με μικρότερους που δεν έχουν πολύ εμπειρεία...

    Στην όλη κουβέντα δεν με ένοιαζε το αν προτιμάει κάτι σε σχέση με κάτι άλλο. Αυτό λίγο πολύ όλοι το κάνουν. Κάνει αυτό που με κατηγορεί ότι κάνω. Καθοδηγεί. Και επειδή κάποιοι που βλέπωντας το (εντυπωσιακό για μερικούς) βιογραφικό του, "ενθουσιάζεται", κατευθύνεται προς τις απόψεις του... Άλλο το να μην σου αρέσουν κάποιες κιθάρες, να προτιμάς κάποιες και άλλο να βγάζεις κιθάρες όπως οι Gibson (ενδεικτικό είναι, είμαι σίγουρος ότι και μια Ibanez Artist σκουπόξυλο θα την έβγαζες) σκουπόξυλα. Και ας είναι η ποιότητα τους το 1/2 των παλιών... Έλεος... Τέλος, έχοντας κάνει κάτι πολύ απλό, δηλαδή έχοντας επισκεφτεί πολλές μουσικές σκηνές είδα πολλούς κιθαρίστες και μπασίστες, που έπαιζαν με όργανα των 500 ευρώ... Μικροί, μεγάλοι...

    ΥΓ Τα γυμνά καλώδια παίζουν μκαι με Epiphone Les Paul... Και ναί, θα κάνω την κλασσική ερώτηση... Γιατί? Δεν θα μπορούσαν να παίζουν με κάτι καλύτερο? Με strato, με PRS με οτιδήποτε?

    ΥΓ 2 Oι Bullet for my Valentine Παίζουν με RR3 μεταξύ άλλων... Το πρώτο τους CD το ηχογράφησαν με μια τέτοια και μια Epiphone Xplorer...!



    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 12-12-2007 14:47 ]


    odis13
    12.12.2007, 15:21


    Ηρθα...(κάπως αργά)

    Καταρχάς εγώ δεν είμαι κατά των gibson.
    Εχω πει ,οι παλιοτερες ηταν καλύτερες .Ας βγει κάποιος να συγκρίνει μια black beauty του 70 με τη σημερινή supreme πχ.
    Γιατί άραγε οι παλιες κάνουν μέχρι και εξαψήφια νούμερα?

    Εγώ κατά της studio μίλησα.Και αυτό γιατί η καλύτερη studio που έχω βρεί έκανε 1300 ευρώ (σχετικά καλή τιμή) αλλά δεν έπιανε μια μπροστά σε Duesenberg και framus που κάναν 900 ευρώ.


    Το floyd rose
    Α) είναι ακριβό σύστημα ,μια φτηνή κιθάρα με floyd =κάπου βρωμάει η δουλεια
    Οποιος έχει να πει κάτι εδώ να το πει ,οι τιμές των floyd είναι στο νετ,δείτε τες
    Β) κάνει το άλλαγμα χορδών δύσκολο,το set up επίσης και το κουρδισμα άθλο
    Βρείτε ένα guitar tech που να ισχυρίζεται το αντίθετο
    Γ) Αποτελειται απο πολλά μηχανικά μετταλικά μέρη,δηλαδή πολλά σημεια όπου η χορδή ακουμπα το μέταλλο.Αποτέλεσμα ,απώλεια sustain
    Γιατί θεωρείται μεγάλο προτέτρημα των prs και huber το stopbar απο ένα και μόνο σφυρηλατημένο κομμάτι σίδερο?
    Δ) Απαιτει locking nut δηλαδή πες αντιο στον καθαρό ήχο στις ανοικτες χορδές
    Ε) Dive bomb γίνονται και με απλό τρέμολο,νομίζω το εδειξε ο delta..

    Αυτα τα λίγα τώρα,θα ξαναγράψω όταν μπορώ


    Αυτη είναι μια σοβαρη συζήτηση όπου πιστευω ο καθένας θα μπορει να μάθει ορισμένα πράματα.



    MusicMaker83
    12.12.2007, 15:25
    Αδερφέ αν στην ζωη σου ενεργείς όπως εδώ θα πας πίσω. Μάθε τα αυτια σου να είναι μεγαλύτερα απο τη γλώσσα σου. Εμένα μου αρέσουν οι Gibson και κάποια στιγμη θα κάνω μια δικία μου, γνωρίζοντας όμως οτι με τα 2500-3000 που θα δώσω για να πάρω μια καλή Gibson θα έπερνα μια πιο ποιοτική κιθάρα ή το ιδιο σε ποιότητα με λιγότερα λεφτά. Αν θες τη δικιά μου γνώμη για το αν κάνατε βλακεία, ναι κάνατε αλλα αν τη γουστάρεις πραγματικα την κιθάρα που πήρες δεν θα έπρεπε να ρωτάς "αν έκανα βλακεια" θα έλεγες οπως και εγω, Χέστηκα, δεν ειμαι επαγγελματιας!! Απλά ξέρεις την αλήθεια αλλα σε στενοχωρεί που την έμαθες μετά. Οι κανόνες της αγοράς είναι αμείλικτοι και συγκεκριμένοι...Οι φτασμένες εταιρίες πουλάνε όνομα, σε ΟΛΑ τα προιοντα. Φυσικά και είναι ποιοτικές αλλα όχι όσο κάποιες άλλες που προσπαθούν να πιαστουν στην αγορά με μοναδικό όπλο τους την ποιότητα(έχουν και άλλο?). Δεν υπάρχει λόγος να για αντιπαράθεση για τις κιθάρες γιατι καταντάμε σα τους βλάκες που κάνουν κόντρα τα μηχανάκια(στα λόγια). Προσωπικές γνώμες που όμως κάποιες ειναι πιο κοντά στην αλήθεια και κάποιες στην αλήθεια που θα θέλαμε να υπάρχει
    ΟΥΦ!!

    εις υγείαν
    delta66
    12.12.2007, 18:03
    Odis13 εγραψες.

    Deathminor δεν εχω το βιογραφικο μου μονο στη σελιδα μου.
    Θα μπορουσα να γραφω οτι π@π@ριες θελω εκει ετσι κι αλλιως.
    Οτι εχω σπουδασει αστροφυσικη και ειμαι και μελος της NASA.
    Η ουσια ειναι στο player.
    Εκει δεν μπορεις να πεις ψεμματα.
    Και ναι για σενα ειμαι Guitar Hero.


    Ακουστε τον deathminor εδω : deathminor

    Ακουστε εμενα εδω : delta66

    Αντε γιατι πολυ σε ανεχτηκα.
    MusicMaker83
    12.12.2007, 18:17
    που να ήξερε ο winlowoo τι θέμα άνοιγε με την ερωτησή του
    deathminor88
    12.12.2007, 20:23
    Με επιβεβαιώνεις συνεχώς... Guitar Hero σε καμία περίπτωση δεν θα γίνεις ποτέ για εμένα, και ας μου αρέσουν 2 κομμάτια σου. Τώρα όσον αφορά στη συγκριση των κομματιών δεν θα κάτσω να ασχοληθώ κάν διότι στο ένα κομμάτι δεν παίζει καν κιθάρα...! (μην αναφερθούμε στα μέσα ηχογράφησης)... Παρόλαυτα για όσους ξεφευγουν από τα blues το δευτερο κομματάκι, παρά την απλότητα του, έχει εκτιμιθεί... Αυτό που μάλλον δεν έχεις ακούσει...! Β΄εβαια όπως λες στα λόγια δεν γίνεται τίποτα, και επειδή θέλω να πιστεύω ότι κατέχω τεχνική με την πρώτη ευκαιρία και μώλις ανεβάσω κάποιο κιθαριστικό ή μη κομμάτι θα είσαι ο πρώτος που θα το μάθει. Και επειδή λες για player, τεχνικά δεν μου λές τίποτα (σόρρυ κι όλας) επειδή έχω τον δάσκαλο μου, που είναι μια όαση της μουσικής και της κιθάρας μπροστά στα βαρετά συνυθυσμένα μπλουζ - ροκ παιξίματα... Anyway πραγματικά δεν με ενδιαφέρει πλέον η άποψη σου, γιατί αν θυμάσαι πιο παλιά σε είχα συμβουλευτεί (αν και δεν πήρα απάντηση γι αυτό που είχα ρωτήσει) εγώ ότι δοκιμάζω και ξέρω θα το λέω (ειδικά όταν κάτι έχει σχέση με βαρύ πολύ ήχο, και κιθάρες που προσφέρονται για τέτοια πράγματα)...
    deathminor88
    12.12.2007, 20:27
    Καλά, πραγματικά...έχεις βάλει το myspace μου που στο κομμάτι δεν παίζει καθόλου κιθάρα...???????????????????????? Μα καθόλου όμως...???? Είναι όλα ψηφιάκά....!!!!!!!!
    noizreduction
    12.12.2007, 21:53
    Το κλασσικο προβλημα ενος μουσικου ( και γενικα της ζωης ενος ανθρωπου που καταννοει τον κοσμο, αλλα συγχρονως δημιουργει τη δικη του κοσμοθεωρηση ).

    Αρχικα μαθαινουμε μονοι μας, εχοντας ως προτυπο καλλιτεχνες που ακουσαμε.

    Μετα παμε στο επομενο βημα.
    Μαθαινουμε να συννενοουμαστε με αλλους μουσικους της ηλικιας μας και να αποτελουμε ή να εχουμε καποιο προτυπο μεσα απο αυτη τη συνεργασια.

    Στη συνεχεια αποκταμε την αναγκη να κανουμε μαθηματα.
    Συνηθως δενομαστε παρα πολυ με τον καθηγητη, που τον θεωρουμε "μεγιστο ιερεα" και "παντογνωστη", που ο λογος του μετραει περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλον. Αυτη τη θεοποιηση τη μεταφερουμε και στους ανθρωπους με τους οποιους μιλαμε, οπου σιγουρα θα πουμε και μια ιστορια που εζησε ο δασκαλος μας και που πολυ θα θελαμε να ζησουεμ και εμεις.

    Στο τελος εχουμε 2 επιλογες.
    'Η να απομυθοποιησουμε τα προτυπα μας ή να παραμεινουμε κλεισμενοι μεσα στις παρωπιδες και στην αναγκη ενος "θεου" ( ειτε ειναι καλλιτεχνης ειτε δασκαλος ).
    Εαν τα απομυθοποιησουμε, αρχικα αισθανομαστε ενα χαος, ομως στην πορεια στεκομαστε στα ποδια μας και βλεπουμε ποσα πραγματα χασαμε ή κερδισαμε στην πορεια μας.
    Εαν δεν τα απομυθοποιησουμε, καταληγουμε να τσακωνομαστε για αποψεις που ισως να μην ηταν καν δικες μας, ομως επειδη τις λεει ο δασκαλος-θεος, τις λεμε και εμεις και τις υποστηριζουμε...Εκει καποια στιγμη θα παραγκωνιστουμε απο τους υπολοιπους μουσικους, γιατι με "δανεικα" δεκανικια κανεις δεν παει μπροστα...

    Κριμα το μενος πανω στη μουσικη..
    deathminor88
    12.12.2007, 22:14
    Όλοι έχουν κάποπια πρότυπα, ακόμα και οι μεγαλύτεροι μουσικοί και όχι μόνο του κόσμου... Αυτοί μας δίνουν τις βάσεις και μας ανοίγουν τα μάτια. Είναι λογικό κάποιες από τις θέσεις τους να αντιγράφονται. Απο αυτές καθώς μεγ;αλώνουμε κάποιες κρατάμε κάποιες απορρίπτουμε... Και ου΄τε τη καριέρα του δασκάλου μου θέλω, ούτε κανενός παρά μόνο τη δικιά μου. Το προβλημα εδω πέρα δεν είναι μουσικό. Είναι πιο "πρακτικό"
    noizreduction
    12.12.2007, 22:20
    Δεν ειναι πρακτικο..Ειναι υποκειμενικο, οπως ο,τι εχει να κανει με αυτο που λεμε "αποψη πανω στον ηχο"
    deathminor88
    12.12.2007, 22:26
    Δεν είναι θέμα που αφορά άμεσα στη μουσική καθ'αυτή...
    Έχω την άποψη μου, δέχομαι τις άλλες. Ερευνώ. και επαληθεύομαι, ακούγοντας ταυτόχρονα αντίθετες ή διαφορετικές απόψεις τις κρατάω, ρωτάω και δεν επιβάλλω...

    odis13
    12.12.2007, 22:46
    H κουβέντα εδώ έχει ξεφύγει τελειως μιλάμε...

    Φίλε deathminor ,ο wiνlowoo ζήτησε πληροφοριες για μια κιθάρα.Νομιζω πως όσοι απαντήσαμε δώσαμε κάποια επειχηρήματα ,εσύ απλά μας κράζεις επειδή εσύ τα έσκασες για gibson και εμεις όχι.

    Και ναι ρε εγώ πρωσωπικά θεωρώ τον Σπύρο Δέλτα guitar hero .Τεχνικη έχει ,εκτος αν θεωρεις ότι ο satriani και eric johnson ,των οποοων τα κομμάτια ξεσήκωσε είναι χαλβάδες και σε δυσκολια συναγωνίζονται τα κάλαντα.
    Εκτος αυτου ,he can do for others ...Ειναι session΄μουσικός ,καλέιται δηλαδή να
    παίξει άριστα απο μεταλ μέχρι σκυλάδικα.Και το καταφέρνει.Η δυνατότητα να έχεις πρωσοπικό σου ήχο αλλά και να παίζεις όλα τα είδη μουσικής τέλεια μετράει πολύ για κάποιο κιθαρίστα.
    Και άλλα πολλά ,δε περιμένει εμενα ο Σπυρος ή κανένα άλλο να τον παινέψει...

    Εσένα αντίθετα δε μου έδειξες και τίποτα σπουδαίο...Οσα είπες περι εξοπλισμου τα ακουω βερεσε ,έχω ακουσει squier ηχογραφημένες με κινητο που να σε κάνει να ανατριχιάζεις..Μη μας λές μα μου δε βγάζει καλο ήχο το pc,τα μέσα ηχογράφησης..



    Μπορείς να αγνοεις τους άλλους να κράζεις κάποιους που παίζουν πολύ παραπάνω απο εσένα ,να απαξιώνεις μπλουζ ροκ κλπ και όλη τη δυτική μουσική (εσυ το είπες παλια) και να παίζεις αυτά που παίζεις.
    Καλή σταδιοδρομία....




    Δε μου λες ρε ειδικέ του βαριου ήχου ,να μαντεψω ,όταν θες βαρύ ήχο βάζεις το gain στο 8 και πάνω ε?
    Και νομίζεις ότι βγάζεις βαρύ ήχο.Καλά...

    Ο Zakk Wylde 'εχει βαρύ ήχο,δεν έχει?
    Στο studio ηχογραφεί με μονους P90 .Σοκαρίστηκες?






    Κατ εμε βασική ικανότητα του μουσικου είναι να μάθει να ΑΚΟΥΕΙ ειδικά όταν είναι σε σχετικά μικρή ηλικια.
    Θεωρώ μεγάλη ευκαιρια το να συναναστρέφομαι με καλουςς μουσικους και γνώστες έστω μέσω Ιντερνετ και να μαθαινω πέντε πράματα.
    Εσυ κάνε ότι θες.






    Winlowoo
    Τσέκαρε μια framus morrigan pro .
    Α) MADE IN GERMANY όχι ότι να ναι κορεατικη του κιλου
    Β) Πραγματικοι symour duncan,έχω βρει jackson που στο site λέει ότι φοράνε sd και αμα δεις τη κιθάρα σε μαγαζί λέει duncan designed
    Γ) Εχει και το ρημάδι το floyd ,αφου το θες ,τουλάχιστον αυτο είναι της wilkinson κάι όχι no name μπορουχα σαν την άλλη
    Δ) Απιστευτα εργονομικό μανίκι στις κάτω περιοχές ,λόγω πατενταρισμένου neck joint ,να παιζει σολίδια
    Ε) Σωμα που μπορεις να παίιξεις καθιστός και όταν το κοιτάς σε 3-4 χρόνια δε θα λες τι μαλακία έκανα....
    Καί άλλα πολλά




    Αλλα αν θες σώνει και καλά jackson (λέμε τώρα...) και μάλιστα v,ε πάρτην .......




    deathminor88
    12.12.2007, 23:14
    Αν θες δες όλες τις απαντήσεις ξανά και πες μου που έκραξα. Να παίζει κανείς σε όλα τα είδη τέλεια δεν γίνεται. Δεν με νοιάζει για το αν έσκασες εσυ λεφτά ή όχι αλλά μην μου βγάζεις κάτι χιλιάδες άτομα σε αυτόν τον κόσμο ηλίθια. Ούτε εσύ ούτε κανένας.. Παραδέχομαι ότι δεν παίζω κάτι σπουδαίο (και πιο πάνω). Φυσικά δεν περιμένει εμένα να τον παιναίψω, απλά ότι λέω για τεχνική ισχύει (είχα την τύχη να γνωρίσω και να ακούσω τον Gus G. οπότε καταλαβαίνεις... Προς Θεού, έχει απ ότι καταλαβαίνω μια φοβερή καρριέρα ίσα ίσα αυτό το επιβραβεύω, θα πρέπει να είναι πολύ καλός για να τον επιλέγουν όλοι αυτοί οι καλλιτέχνες. Κιθαριστικά δεν μπορώ να πώ κάτι κακό γι υτόν . Το ότι δεν με εντυπωσιάζει είναι άλλο θέμα. Δεν δηλώνω ειδικός πάνω σε κανέναν ήχο. Δεν κράζω αυτούς που παίζουν μπλούζ αλλά δηλώνω ότι δεν μου αρέσει καθόλου. Έχω δικαίωμα να μιλάω, και να εκφέρω άποψη.

    Αρνητική, μάλλον υβριστική κουβέντα δεν ξεστόμισα. Και ακόμα και τώρα δείχνω σεβασμό.

    Επίσης δεν είπα κάτι για εξοπλισμό που να το φέρω σαν διακιολογία. Δεν χρειάζεται να διακαιολγηθώ σε κανέναν. κοίτα ξανά, είπα ότι δεν παίζω κιθάρα...
    Δεν θέλω να αποδείξω ότι παίζω καλή ή κακή κιθάρα... Δεν προσπαθώ να βγώ πάνω από κανέναν, προσπαθώ να πώ ότι για τον λόγο υπάρχει και αντίλογος τον οποίον δεν
    πρέπει να θάβουμε αλλά δημοκρατικά να τον ακούμε...

    Και θέλωντας να κλείσω όσο πιο ειρηνικά γίνεται, και να ζητήσω συγνώμη από όποιον έθιξα να επιμείνω στην άποψη μου ότι: Όση προπαγάνδα και να υπάρχει, δεν γίνεται όλος αυτός ο κόσμος που αγοράζει την x εταιρία να μην έχει κάποιον σοβαρό λόγο και άποψη. Δεν γίνεται να κανουν όλοι τόσο λάθος επιλογές...

    noizreduction
    13.12.2007, 11:56
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 12-12-2007 στις 22:26 έγραψε...

    Δεν είναι θέμα που αφορά άμεσα στη μουσική καθ'αυτή...
    Έχω την άποψη μου, δέχομαι τις άλλες. Ερευνώ και επαληθεύομαι , ακούγοντας ταυτόχρονα αντίθετες ή διαφορετικές απόψεις τις κρατάω, ρωτάω και δεν επιβάλλω...




    Υπαρχει περιπτωση να μην επαληθευτεις ποτε; Γιατι σε αυτο σου το post δεν ειδα πουθενα να λες και οπου κανω λαθος σωπαινω και μαθαινω απο αυτο.
    Ετσι οπως το εγραψες ειναι σαν να μας κανεις χαρη που απλως ακους την αποψη μας... Ομως τις δεχεσαι μονο για να τις ακουσεις..Οχι για να τις δεχτεις ( μιας και μπορει να μην σε επαληθευουν ).
    Διακρινω ενα συντακτικο μπερδεμα σε αυτη την προταση, γι'αυτο και την τονιζω.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 13-12-2007 11:58 ]


    deathminor88
    13.12.2007, 13:56
    Kαλά, φυσικά και υπάρχει και ο αντίλογος... Υποστηρίζω κάτι αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να υποστηριζω και κατι άλλο ταυτόχρονα (φυσικά εφόσον δεν εναντιώνεται στο πρώτο)... Φυσικά και ακούω όσα λένε τα παιδιά, είναι όμως κάποιο θέμα όπου κανείς δεν μπορεί να πεί ότι αυτό είναι σωστό και το άλλο λάθος. Αυτό υποστηρίζω.
    odis13
    13.12.2007, 15:18
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 12-12-2007 στις 20:23 έγραψε...

    Με επιβεβαιώνεις συνεχώς... Guitar Hero σε καμία περίπτωση δεν θα γίνεις ποτέ για εμένα, και ας μου αρέσουν 2 κομμάτια σου. Τώρα όσον αφορά στη συγκριση των κομματιών δεν θα κάτσω να ασχοληθώ κάν διότι στο ένα κομμάτι δεν παίζει καν κιθάρα...! (μην αναφερθούμε στα μέσα ηχογράφησης)... Παρόλαυτα για όσους ξεφευγουν από τα blues το δευτερο κομματάκι, παρά την απλότητα του, έχει εκτιμιθεί... Αυτό που μάλλον δεν έχεις ακούσει...! Β΄εβαια όπως λες στα λόγια δεν γίνεται τίποτα, και επειδή θέλω να πιστεύω ότι κατέχω τεχνική με την πρώτη ευκαιρία και μώλις ανεβάσω κάποιο κιθαριστικό ή μη κομμάτι θα είσαι ο πρώτος που θα το μάθει. Και επειδή λες για player, τεχνικά δεν μου λές τίποτα (σόρρυ κι όλας) επειδή έχω τον δάσκαλο μου, που είναι μια όαση της μουσικής και της κιθάρας μπροστά στα βαρετά συνυθυσμένα μπλουζ - ροκ παιξίματα... Anyway πραγματικά δεν με ενδιαφέρει πλέον η άποψη σου, γιατί αν θυμάσαι πιο παλιά σε είχα συμβουλευτεί (αν και δεν πήρα απάντηση γι αυτό που είχα ρωτήσει) εγώ ότι δοκιμάζω και ξέρω θα το λέω (ειδικά όταν κάτι έχει σχέση με βαρύ πολύ ήχο, και κιθάρες που προσφέρονται για τέτοια πράγματα)...






    Eσυ μας ε'ιπες ότι κατέχεις τεχνικη και ότι τεχνικά ο Δελτα δε σου λέει τίποτα,και ότι θα λές ότι ξέρεις ειδικά όταν μιλάμε για βαρύ ήχο και ανάλογες κιθάρες.

    Και μετά αναιρεις όλα αυτά που έιπες...(δε παίζεις κιθάρα,κιθαριστά δε μπορώ να τον κρίνω κλπ)
    Σορρυ αλλά εγώ δυσκολέυομαι να σε ακολουθησω



    Δε βγάζουμε ηλιθιους όσους αγοράζουν gibson,προς θεου.
    Εγω πολύ θα ήθελα μια
    Firebird
    και αυτή είναι στα άμεσα σχέδια
    Junior

    Kαι ο musicmaker ειπε ότι θέλει να πάρει μια ,και ο delta έχει μια.




    Λαθος επιλογή -για μένα- είναι η Studio και ορισμένα φτηνά μοντέλα.
    Γιατί όσο αντικειμενικά και αν τις κρίνουμε και μαζί μου συμφωνουν άνθρωποι που παίζουν μόνο με gibson είναι μέτριες προς το καλές για τα λεφτά τους(επιεικα πάντα).Αν σκεφτεις και τις κατασκευαστικές αβλεψίες που παρατηρουνται (τώρα τελευταια κάπως καλυτερευει η κατάσταση) είναι μέτριες.
    Εγώ προτιμώ να πάρω κάτι όχι καλό ,αλλά εξαιρετικό για τα λεφτά του.

    Αν κάποιος συμβιβάζεται με το όνομα και δέχεται να πάρει κάτι μετριο με όνομα οκ.
    Εγώ ΔΕΝ.



    Δε θα βγάλω χαζους όσους παίζουν με gibson.Θα βγάλω χαζό κάποιον που πάιζει με κουπί που χρυσοπλήρωσε και χαίρεται νομίζωντας πως είναι ότι καλύτερο.

    Οταν ακουω αυτά τα ''Gibson=εγγυηση..'' τι να πώ.....
    deathminor88
    13.12.2007, 15:50
    Aν μπείς στο youtube θα βρείς άπειρος ανθρώπους που έχουν μια κιθάρα και shreddαρουν χωρίς να ακούγεται μουσική. Δεν τους θεωρώ κιθαρίστες κι ας έχουν τέλεια τεχνική. Είπα ότι σε ότι άκουσα απ τον Σπύρο δεν είπα "πωωω" όπως όταν άκουσα κάποιυς άλλους. Είπα ότι δεν με εντυπωσίασε τεχνικά... Όχι τα κομμάτια που άκουσα και είπα πως μ αρέσουν κι όλας.
    Επίσης στο myspace μου έχει 2 κομμάτια. Στο πρώτο όλα τα όργανα είναι ψηφιακά, ενώ στο δευτερο που είναι εκτελεστικά πολύ απλό κομμάτι, όντως δεν παίζω κάτι ιδιαίτερο. Και σε καμία περίπτωση δεν έκανα συγκριση του εαυτού μου με τον Σπύρο. Δεν κολλάει καν στο θέμα. Τώρα ίσως με ακολουθεις...

    Eπίσης το θέμα Gibson Studio πάλι είναι πολύσυζητήσιμο καθώς έχω ακούσει ήχο απίστευτο από τέτοια κιθάρα (του 97 μεν)...


    delta66
    14.12.2007, 07:29
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 13-12-2007 στις 15:50 έγραψε...
    Aν μπείς στο youtube θα βρείς άπειρος ανθρώπους που έχουν μια κιθάρα και shreddαρουν χωρίς να ακούγεται μουσική.

    Κι αν μπεις myspace (π.χ. πατα εδω), θα βρεις απειρους
    ανθρωπους που λενε το εαυτο τους κιθαριστα (μετα το αναιρουν),
    δινουν συμβουλες ως εμπειροι (μετα το αναιρουν και αυτο)
    και στο τελος δινουν και Ιδιαιτερα μαθηματα, πατα εδω με 15Ε την ωρα, αρκει να βρισκεστε διπλα σε σταθμο Μετρο.
    Στο myspace εντωμεταξυ, που δινει ο διδασκαλος ως διευθυνση του και παρακαλαει
    (Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies) τους υποψηφιους μαθητες του να μπαινουν και να τον ακουν:
    "στο ένα κομμάτι δεν παίζει καν κιθάρα...! ", οπως μας διηγειται
    και "για όσους ξεφευγουν από τα blues το δευτερο κομματάκι, παρά την απλότητα του, έχει εκτιμηθεί"
    Δηλαδη πηρε το Gramy και βγηκε και best guitarist στο Guitar Player για το 2007


    Υ.Γ 1 :Γιατι τα παιρνω στο κρανιο?
    Μια ζωη εψαχνα ενα λαμογιο να του τα χωνω, και παραπονιεμαι?

    Υ.Γ 2 : Στο ειπα, αν θελεις κοντρα θα μπλεξεις.

    Υ.Γ 3 και σημαντικοτερο : Συγνωμη στους αλλους φιλους συνφορουμιτες που αναγκαζονται
    να διαβαζουν τοσο σκληρη κριτικη, αλλα αν σοκαρονται ή τους πειραζει μπορουν να γραψουν τα παραπονα τους εδω, και να σταματησω.
    Αν δεν παραπονεθειτε, οσο γραφει o deathminor π@π@ριες, εγω θα απανταω παρομοια.