ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Jackson RR3 Graphic Finish CS

    MusicMaker83
    14.12.2007, 10:45
    Δέλτα δεν είμαι απο τους ανθρώπους που σοκάρονται εύκολα αλλα δεν ταιριάζει σε έναν ώριμο(χμμ ) ανθρωπο να μαλώνει με έναν 19χρονο για το ποιός είναι καλύτερος κιθαρίστας ή τη γνώση του καθενώς για κιθάρες. Μοιάζει σαν μια λογομαχία γυμνασίου για το ποιός έχει μεγαλύτερη... αυτοπεποίθηση(τι νόμιζες? ). Δεν είμαι διαιτητής ή δικηγόρος αλλα νομίζω πως εσύ βγαίνεις χαμένος, όχι σαν κιθαρίστας αλλα σαν προσωπικότητα

    Ολα αυτα μπορείς να τα δεχθείς ή απλά εις υγείαν
    deathminor88
    14.12.2007, 12:01
    Δεν δηλώνω Malmsteen. Σε ατίθεση με εσένα. (λχ το όνομα)... Έχω την τύχη να παίζω κάποια όργανα, να έχω βγάλει κάποια μουσική (όχι μόνος μου) να την ηχογρφήσω (όπως είναι αυτή) και να την προβάλλω. Αν δεν σου αρέσει δεν μπορώ να κάνω κάτι. Ούτε σου λέω έχω να απολογηθώ για κάτι. Δεν με αναιρώ σαν κιθαρίστα. Όμως ισχύει ότι στο ένα κομμάτι δεν παίζω. Τί να κάνουμε? επίσης γνωρίζω θεωρία, και του χρόνου δίνω για πτυχίο αρμονίας. Αυτό με κάνει να μπορώ να μεταδίδω τις θεωρητικές μου γνώσεις. Δεν μπορώ να δώσω συμβουλές ως έμπειρος γιατι...απλά δεν έχω εμπειρέία. Αυτό που σου ζήτησα είναι να είσαι πιο δίκαιος. Εσύ κοντράρεσαι μαζί μου όχι εγώ μαζί σου. Anyway σε εσένα δεν έχω να αποδείξω τίποτα. Αν ο delta ξέρει 1000 πράγματα δεν καταλαβαίνω γιατί αποκλείει την πιθανότητα 1) να ξέρει άλλος ένας άνθρωπος 1000 ή 2000 πράγματα και 2) να κάνει, ίσως, λάθος
    Ποτέ δεν ειπα αν αυτό που λέω εγώ είναι σωστό ή λάθος. Είπα την άποψη μου.
    Ξαναλέω συγνώμη σε όσους "πείραξα", και στον delta...
    delta66
    15.12.2007, 08:48
    Επειδη 1ον ο musicmaker εχει δικιο, και 2ον με σενα δεν βγαζει κανεις ακρη.
    το μονο που θελω απο σενα ειναι αφου δεν εχεις εμπειρια και δεν μπορεις να δινεις συμβουλες (το παραδεχεσαι και μονος σου για αλλη μια φορα),
    σε παρακαλω να μη το κανεις.
    Τις γνωσεις σου στη θεωρια μεταδωσε τες και αν γραψεις και τιποτα λαθος δεν χαθηκε ο κοσμος, καποιος θα το δει και θα το συζητησετε.
    Η αγορα μιας κιθαρας ενος αρχαριου ειναι πιο λεπτο ζητημα και δεν διορθωνεται.
    Δεν μπορει να την παει πισω εντος 14 ημερων με την αποδειξη για αλλαγη.
    Ο αρχαριος το μονο που ξερει να ξεχωρισει σε μια κιθαρα ειναι το χρωμα και το σχημα της αν του ερεσουν.
    Αν ξερει και κατι παραπανω μπορει να αγορασει καποια επωνυμη.
    Εδω ειναι το δολωμα των μεγαλων εταιρειων.
    Φτιαχνουν και φτηνα μοντελα που δεν αξιζουν τα λεφτα τους και πουλανε την μαρκα μονο. (με εξαιρεσεις παντα)
    Εδω ερχεται ο φιλος odis13 (που ειναι 17αρης πιο μικρος και απο σενα και παρολα αυτα ακουω την γνωμη του, γιατι απλα το παιδι γυριζει, ακουει κιθαρες, ενημερωνεται, διαβαζει και ακουει και τους μεγαλυτερους στο αθλημα εκει στη σαλονικη που ζει), ερχεται λοιπον ο Odis και προτεινει κατι για τους αρχαριους.
    Αν προσεξεις, και γω δεν προτεινω πολλα-πολλα αλλα περιμενω τον odis να τα πει, γιατι απλα ειναι πιο ειδικος στα Low-badget αλλα καλα οργανα.
    Βεβαια κανεις δεν ειναι αλαθανστος ουτε εγω ουτε ο odis ουτε και κανενας, αλλα εχω δει πολλα ποστ σου που λες λαθος συμβουλες και επιμενεις καθε φορα, γι'αυτο στα εχωσα.
    Και ο τροπος που τα λες δεν ειναι "λεω την αποψη μου ", αλλα "οτι σου πω εγω"

    ΥΓ δεν καταλαβα επειδη λεω το ονομα μου (Δελτα - αυτο ειναι το ονομα μου παντου οχι μονο στο ιντερνετ) δηλωνω Malmsteen? ανιατη η ασθενεια τελικα γιατρε μου.
    MusicMaker83
    15.12.2007, 11:49
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 15-12-2007 στις 08:48 έγραψε...

    ΥΓ δεν καταλαβα επειδη λεω το ονομα μου (Δελτα - αυτο ειναι το ονομα μου παντου οχι μονο στο ιντερνετ) δηλωνω Malmsteen? ανιατη η ασθενεια τελικα γιατρε μου.



    Όντως και εγω δεν το κατάλαβα αυτό, και δελτα να απαντήσεις στο άλλο ποστ για το κιθαροτέστ γιατι σε πρότεινα, μη με κρεμάσεις

    εις υγείαν
    deathminor88
    15.12.2007, 13:43
    Προφανώς ο odis εχει master στο θέμα... Απλά, αν θυμάμαι είχα ρωτήσει γιατί θα κλάψει τα λεφτά του. Σίγουρα (αλήθεια το πιστεύω) βρίσκει κανείς ποιοτικότερες κιθάρες αν ψάξει. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι μπορεί να μην είναι σουπερ, αλλά κάνουν τη δουλειά τους, και προσφέρονται (μιλάω για τις rr3 τωρα) για μεταλ κλπ... Τέλοσπάντων, συμφωνώ ότι δεν είναι κιθάρα για αρχάριους κλπ. Απλά να σημειώσω ότι από κιθαρίστες έχουν αξιολογηθεί με πολύ καλό μέσο όρο, και ότι πολλοί πρίν γίνουν "αστέρια" έπαιζαν και ηχογραφούσαν κομματια (που στο μέλλον έγιναν "γνωστα") με αυτές... Εξάλλου όπως σίγουρα όλοι θα συμφωνησετε πλέον το όργανο με το οποίο παίζει κανεις δεν έχει τοση σημασία όση ο υπόλοιπος εξοπλισμός (εννοω τα του στουντιο) σε σχέση με τα πιο "παλια" χρόνια.


    odis13
    15.12.2007, 16:39
    Φτου και απτην αρχή...

    Εχουμε την RR3
    Ας πούμε οτι την αγοράζει ο winlowoo
    Ειμαι σίγουρος ότι θα του αρέσει.Οταν τόσο και σταμπάρεις τόσο καιρο μια κιθάρα,σίγουρα θα σε ευχαριστήσει όταν έρθει στα χέρια του,και πολύ πιθανόν επειδή δεν έχει και κανα σπουδαιο μέτρο σύγκρισης(είναι όπως λέει αρχάριος)

    Μπορεί λοιπόν σε κανα χρονο,2 χρόνια που θα έχει μάθει πιο πολλά πράματα,περι ήχου και κιθάρας ,που θα ψάχνεται για πετάλια κλπ να δοκιμάσει πχ μια cort evl ή x series των 400-500 ευρω.
    Και θα πει ''φτου ρε το floyd εδώ γυρίζει καλύτερα πίσω είναι πιο μαλακό..''Θα κάνει κανα dive bomb και θα δει ότι αντιθετα με τη δικη του η cort μένει κουρδισμένη.Και ότι οι emg που φοράει η cort είναι πιο καλοι για το είδος μουσικής που παίζει.
    Και θα πει''αν είχα πάρει αυτή θα είχα γλιτώσει κανα 200 ,να έπαιρνα καλύτερο ενισχυτή ή θα μπορουσα να έχω ένα καλό delay ή να πάρω το rocktron silver dragon''
    Τότε κλαις τα λεφτά σου.

    Εκτος αν βάζεις την εξωτερική εμφάνιση πιο πάνω απο τον ήχο και τις επιδόσεις του οργάνου.Αν ηταν έτσι ,οι μουσικοι που ξεκινήσαν με rr3 και γίνανε διασημοι θα παίζανε ακόμα με rr3 και όχι με άλλα όργανα και αμερικάνικες jackson.


    Το είπα και πρίν ,αν έχει κόλλημα με v και jackson να την πάρει,αλλά να μη νομίζει ότι η κιθάρα που πήρε έιναι καλή μόνο λόγω του ονόματος και ότι με τέτοια παίζουν τα ειδωλά του.

    Το είπαν και οι άλλοι,οι αμερικάνικες αυθεντικές jackson ειναι πολύ καλες αλλά καμια σχέση δεν εχουν με τις κορεατικες του κιλου,που για εμένα ,κρίνοντας απο τα 5-6 μοντέλα πόυ έχω δοκιμάσει δεν είναι καλές.




    Εγώ ποτέ δε δήλωσα ειδικός .Απλά τα τελευταια τρία χρόνια που ασχολουμαι σοβαρά με κιθάρα(έπαιζα και πιο παλια) ψάχνομαι.Δοκιμάζω όργανα ,ακουω κριτικές και διαμορφώνω άποψη.Απο ότι φαίνεται,δίνω καλές συμβουλές ,καθώς οι φίλοι μου ,συχνα καθηγητές μου αλλά και άτομα εδώ και σε άλλα site δίνουν βάση στη γνώμη και συχνά τη ζητάνε.

    Δε θυμάμαι κανένα εδώ στο musicheaven να βγήκε χαμένος ακουγωντας με.Ο φίλος πλουτώνιος πχ,ήθελε να πάρει studio ,όλοι (και εσύ ) του λέγανε πάρε ,πάρε εγώ του είπα περίμενε πάρε καμια άλλη καλύτερη,θα σου μείνει ...
    Τώρα έχει standard.Κερδισμένος δε βγήκε?

    Οσο λοιπόν κάποιος ρωτάει ,εγώ θα απαντάω και άμα θέλει ακολουθει τη συμβουλή μου ,αλλιως κάνει ότι θέλει.Δεν είμαι κανας ειδικός που έχει το αλάθητο...


    Και επαναλαμβάνω ,αυτό που είπες...σουπερ δεν είναι ,τη δουλεία τους κάνουν.
    Εγώ όσο κάνω οικονομίες και μαζέυω δύσκολα λεφτά που βγάλαν οι γονεις μου με κόπο,θα τα επενδύω σε κάτι σουπερ.Εσεις αν θελετε δωστε τα λεφτά σας στο ''κάνουν τη δουλεια τους''.


    Να σας πώ και ένα παράδειγμα..σε γνωστό μαγαζί εδώ στη Θεσσαλονίκη έχουν μια rr3 και μπόλικες αλλες κιθάρες για μέταλ στα ίδια λεφτα.Η rr3 είναι 5-6 μήνες στο μαγαζί ενώ οι άλλες φευγουνε 2-2 τη βδομάδα.
    Απλουστατα μπαινει κόσμος,δοκιμάζει την rr3 και τα άλλα μεταλοκίθαρα στα ίδια λεφτά,και κανένας δε παίρνει την rr3,που είναι και Jackson (φίρμα γαρ....),παίρνουν τις άλλες.
    deathminor88
    15.12.2007, 21:40
    Ναι τον θυμάμαι τον Plutwnio, και εγώ standard θα προτιμουσα αλλα οι καινουριες οι studio ας πουμε που έχω ακουσει μου εκαναν καλη εντυπωση. Tελοσπαντων ουτε εγω πιστευω οτι ειναι καταλληλη η rr για αρχαριο (αν και δεν ηξερα οι προοριζοταν για αρχαριο)... Και αν ποτέ μου πάρω κιθάρα τυπου rhoads φυσικά θα προτιμισω την αμερικάνικη... Οι κορεάτικες του κιλού δεν ειναι καλές, όμως οι κριτικές των rr3 απο ιαπωνία που διαβασα ηταν πολύ καλές... Συμφωνώ στο τελευταίο, απλά δεν είναι "κανόνας"... Και να κάτι που ήθελα να σε ρωτησω κιόλας: Τι γνώμη έχεις για τις Lag?
    odis13
    16.12.2007, 14:18
    Mε lag δεν έχει τύχει να παίξω,αλλά ακούγονται καλά λόγια για την εταιρία.
    kostas-5150
    16.12.2007, 17:26
    Ηρεμησαμε.. ουφ..


    Παμε παρακατω τωρα.

    Φιλε Deathminor δεν τρεχει μια.


    Οdis εμαθα σου αρεσουν οι Framus,αν κατοικουσαμε κοντα θα σου εφερνα να "τσεκαρεις" μια 12χορδη,ηλεκροακουστικη του '60.. Made in Bavaria West Germany.. Toτε ο Σταλιν επηρεαζε ακομη την ανατ.Γερμανια..

    ΔΕΝ εχω ακουσει πολλους ελληνες κιθαριστες
    ΔΕΝ με νοιαζει να ακουσω πολλους ελληνες κιθαριστες
    ΔΕΝ ειμαι μουσικος και δεν (δυστυχως) δεν γνωριζω μουσικους
    ΑΛΛΑ ο Σπυρος (Δελτα) κιθαριστικα "ΣΚΟΤΩΝΕΙ" Period!
    Μην μηδενιζουμε τις ατελειωτες ωρες μελετης,εξασκησης και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ καταθεσης ψυχης που χρειαζεται για να φτασεις σε top class Επιπεδο.

    Αυτα

    Winloow μακρια απο κορεατικες "μουφες" Μια και καλη!!

    illu5i0n
    31.12.2007, 20:09
    εγώ δεν κατάλαβα αυτό που είπε ο kostas-5150:


    Παράθεση:
    Ξερεις τι ειναι να αγοραζεις καινουρια κιθαρα δηθεν γαματη και για την σεταρεις χαμηλα να πρεπει να τριψεις 4 ταστα?Αλλιως θα πρεπει να παιζεις σαν τον Muddy Waters ωστε να μην σε τρελαινουν τα Buzzzzzzzzzzzzzz!!!!!
    Να μην μενει στον τονο ουτε σε ενα "απλο" 2 step bend?ΔΕN το συζηταω καν για Dive..


    εγώ πεζό με πολύ χαμηλά τις χορδές αλλα σε πολλά "ταστα" όταν χτυπάω την χορδή κάνει ένα tttzzzzzzz (μικρή επαφή με επόμενο "ταστο" νομίζω) και δεν μπορώ να κάνω μεγάλα bends.Πρέπει να τρίψω και εγώ γα*ώτο?
    odis13
    01.01.2008, 12:10
    Παράθεση:

    Το μέλος illu5i0n στις 31-12-2007 στις 20:09 έγραψε...

    εγώ δεν κατάλαβα αυτό που είπε ο kostas-5150:


    Παράθεση:
    Ξερεις τι ειναι να αγοραζεις καινουρια κιθαρα δηθεν γαματη και για την σεταρεις χαμηλα να πρεπει να τριψεις 4 ταστα?Αλλιως θα πρεπει να παιζεις σαν τον Muddy Waters ωστε να μην σε τρελαινουν τα Buzzzzzzzzzzzzzz!!!!!
    Να μην μενει στον τονο ουτε σε ενα "απλο" 2 step bend?ΔΕN το συζηταω καν για Dive..


    εγώ πεζό με πολύ χαμηλά τις χορδές αλλα σε πολλά "ταστα" όταν χτυπάω την χορδή κάνει ένα tttzzzzzzz (μικρή επαφή με επόμενο "ταστο" νομίζω) και δεν μπορώ να κάνω μεγάλα bends.Πρέπει να τρίψω και εγώ γα*ώτο?




    Ισως...ισως να θέλει και απλώς ρύθμιση το truss rod του μανικιου.
    Την κιθαρίτσα σου και γραμή σε ένα καλό μάστορα για γενικό set up ,να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
    delta66
    01.01.2008, 22:34
    Παράθεση:

    Το μέλος illu5i0n στις 31-12-2007 στις 20:09 έγραψε...

    εγώ δεν κατάλαβα αυτό που είπε ο kostas-5150:


    Παράθεση:
    Ξερεις τι ειναι να αγοραζεις καινουρια κιθαρα δηθεν γαματη και για την σεταρεις χαμηλα να πρεπει να τριψεις 4 ταστα?Αλλιως θα πρεπει να παιζεις σαν τον Muddy Waters ωστε να μην σε τρελαινουν τα Buzzzzzzzzzzzzzz!!!!!
    Να μην μενει στον τονο ουτε σε ενα "απλο" 2 step bend?ΔΕN το συζηταω καν για Dive..


    εγώ πεζό με πολύ χαμηλά τις χορδές αλλα σε πολλά "ταστα" όταν χτυπάω την χορδή κάνει ένα tttzzzzzzz (μικρή επαφή με επόμενο "ταστο" νομίζω) και δεν μπορώ να κάνω μεγάλα bends.Πρέπει να τρίψω και εγώ γα*ώτο?



    Επαληθευσες με τον καλυτερο τροπο τα λεγομενα του
    johnnyguitar
    12.01.2008, 17:21
    Εγω θα απαντησω σα να μην εχω διαβασει τιποτα απο ολα τα πααραπανω!Εχω μια jackson professional usa , μια schecter 7χορδη , μια ibanez της πλακας , και ειχα και μια telecaster mexico που δυστυχως απεβιωσε.Παραδεχομαι οτι με τη jackson ειμαι πιο ευχαριστημενος απο οτιδηποτε αλλο μιας και ειμαι και μεταλλουλης και γρηγοροπουλος αλλα θελω να σου πω κατι που μπορει να το ξερεις,μπορει και οχι.Το πιο ευκολο και φτηνο κατασκευαστικα σχημα κιθαρας ειναι το dinky-οπως fender,gibson,κλασσικες jackson κτλ-και το πιο απλο χρωμα ειναι μονο.Εστω λοιπον οτι για μια κιθαρα παραγωγης και οχι χειροποιητη,μονοχρωμη και dinky-καμπυλωτο ισως να το εξηγει καλυτερα-με μαγνητες "μεταλλαδικους" δυο διπλους αντε και ενα μονο επειδη εισαι εσυ,δινεις χ ευρω.Που στο εξωτερικο θα εδινες ψ ευρο οπου ψ<χ.Αν τωρα την ιδια αυτη κιθαρα την κοψεις σε αλλο σχημα π.χ. flying v , της κανεις και δυο χρωματιστες ριγες η τιμη της θα γινει χ+1/3*χ περιπου.Η κιθαρα που κοιτας εχει ωραια ταστιερα για γρηγορες καταστασεις,ξεκουρδιζεται δυσκολα λογω των διπλων lock και σε αυτες τις τιμες η jackson εχει τα καλυτερα floyd rose.Για τον ηχο που θες να βγαλεις θα σε βοηθησει ενα πολυεφε και ενας καλος ενισχυτης,απλα να ξερεις οτι οι jackson εχουν περισσοτερο output gain αρα και πιο πολυ γκαζι,αρα και πιο πολλη βρωμια στον ηχο αλλα ξαναλεω οτι φτιαχνεται.Το βασικο με το οργανο σου-το μουσικο για να μην παραξηγηθω-ειναι να το γουσταρεις!Να το βλεπεις και να φτιαχνεσαι και μετα ολα τ`αλλα!Καποιοι "αντιρρησιες" απλα προσπαθουν να σε προφυλαξουν απο το να δωσεις παραπανω λεφτα,αλλα αμα το γουσταρεις το οργανο παρτο ξεροντας συνειδητα οτι δινεις περιπου 300 ευρω για τη μουρη.Με ενα σωστο αρχικο ρυθμισμα ομως, θα σολαρεις για πααααααραααααα πολλεεεεεες ωρες πολυυυυυυ πολυυυυυ γρηηηηηηγορα!
    Υ.Γ.Αν εχεις τη δυνατοτητα παρτο απο το εξωτερικο.Καλο παιξιμο αν τελικα την παρεις!
    riffraff
    31.08.2008, 19:22

    ρε παιδια εχετε συμμετοχη στο παραπανω θεμα τοσα ατομα και δεν βρεθηκε κανεις να διορθωσει.

    ακους εκει η rr3 κορεατικη.

    να η κορεατικη rr http://www.thomann.de/gr/jackson_js30rr_randy_rhoads.htm

    οι rr3 και οι rr24  ειναι  japan.

     


    georggge
    01.09.2008, 09:32

    Παράθεση:

    Το μέλος riffraff στις 31-08-2008 στις 19:22 έγραψε...

    ρε παιδια εχετε συμμετοχη στο παραπανω θεμα τοσα ατομα και δεν βρεθηκε κανεις να διορθωσει.

    ακους εκει η rr3 κορεατικη.

    να η κορεατικη rr http://www.thomann.de/gr/jackson_js30rr_randy_rhoads.htm

    οι rr3 και οι rr24  ειναι  japan.

     



    +1000000000

    Οι rr3  ειναι pro series και ειναι made in japan με γνησιους Seymour Duncan? και ΟΧΙ duncan Designed οπως αναφερθηκε και η διαφορα της απο την rr5 ειναι οτι δεν εχει neck-through-body ! Πολυ καλη κιθαρα και τα αξιζει τα λεφτα της ! Δεν ξερω γιατι αλλα πολλοι εχουν την ταση να κατηγορουν οτι δεν ειναι fender η gipson ...!Λενε οτι οσοι παιρνουν jackson η esp πεφτουν στην παγιδα του marketing ενω και οι ιδιοι εχουν πεσει στην αντιστοιχη παγιδα του ''ονοματος'' fender η gipson !Δεν λεω ,η fender και gipson εχουν βγαλει καταπληκτικα οργανα ,αυτο που λεω ομως εναι μην ισοπεδωνουμε ολα τα αλλα !


    odis13
    01.09.2008, 10:11

    Λοιπόν δείτε εδώ και διαβάστε προσεκτικά.

    http://www.jacksonguitars.com/products/search.php?partno=2911000533

    Jackson DK2 Dinky Pro Series

    Αν δείτε λέει seymour duncan μαγνήτες.Αν ανοίξετε το spec sheet θα δείτε πάλι ότι φοράει seymour duncan μαγνήτες.Αν κάνετε κλικ στη φωτο θα δειτε οτι οι μαγνήτες πάνω στην κιθάρα λένε seymour duncan.

     

    ΟΚ?

     

    Φέρνει λοιπόν παιδιά πριν απο -παίζει να είναι 2 χρόνια-  μαγαζί εδώ στη Θεσσαλονικη ένα φορτιο απο καμια 10αρια jackson

    Ανάμεσα τους 3 dk2 dinky.Για λόγους ευκολίας θα τις βαφτίσουμε Α Β Γ

     

    Η Α ήταν στο χρώμα swirl που είναι και αυτή στο λινκ.

    Η Β ήταν see through red με flame maple venneer.

    Η Γ ήταν μάυρη και είχε πάνω της ζωγραφισμένες φλόγες.

    Και οι τρεις ήταν στη βιτρίνα και είχαν πάνω τα καρτελάκια τους που έγραφαν και στις τρεις dk2 dinky.

     

    ΟΜΩΣ η Α και η Β κάνανε 650 ευρώ.Η Γ έκανε 800.

     

    Απο περιέργει το έψαξα αρκετά το θέμα.Οι κιθάρες ήταν ίδιες.Η Γ δεν ήταν κάποια special edition.Ειχαν το ίδιο hardware.To σχέδιο με τις φλόγες δεν ήταν κάποιο custom finish για να δικαιολογεί το παραπάνω κόστος, υπήρχε στο colour guide.Ισα Ισα που οι άλλες δυο είχαν πιο απαιτητικά και ακριβά φινιρίσματα.Προς τι η διαφορά λοιπόν?

     

    Πάμε ξανά σε αυτό που είπα στην αρχη για τους μαγνήτες....ε λοιπόν μόνο η Γ είχε seymour duncan.Οι άλλες 2 είχαν seymour duncan διπλό bridge αλλά οι δύο singlecoil ΔΕΝ ήταν symour duncan ήταν duncan designed.Το μαγαζί τουλάχιστον είχε την ευαισθησία να βάλει χαμηλώτερη τιμή σε αυτές με τους duncan designed, που σύμφωνα με τα spec του site ΔΕΝ είναι duncan designed αλλά αυθεντικοί duncan designed.

     

     

    Α και όποιος παραπονιέται για την ποιότητα και το quality control των esp και jackson δε πάει να πει ότι είναι κολλημένος με fender και gibson, ίσως το αντιθετο μάλιστα.

     

     

    BOTTOM LINE:
    Για εμένα που κακα τα ψέματα έχω δοκιμασει σχεδόν τα πάντα απο squier μέχρι huber , (προσωπική γνώμη επαναλαμβάνω), οι συγκεκριμένες jackson εν συγκριση με άλλες κιθάρες (και φθηνότερες ακόμα) είναι το πολύ μέτριες.

    Και όταν λέω σύγκριση, δεν εννοώ να δουμε ποια έχει πιο ωραίο χρώμα και ποια βγάζει ποιο γκαζωμένο ήχο.

    Εννοώ έλεγχο σχετικά με την ποιότητα του φινιρίματος σε σώμα και κυρίως μανίκι, του neck joint, του harware και των ηλεκτρικών, την ποιότητα/έυρος/response των ποτενσιόμετρων,τη δουλεια στα τάστα και στο nut και άλλα πολλά ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΑ πράματα που κάνουν μια κιθάρα καλύτερη απο τις άλλες και οπου οι συγκεκριμένες ΥΣΤΕΡΟΥΝ


    riffraff
    01.09.2008, 12:01

    να συμπληρωσω κατι ακομα.

    οι rr3 (και η rr1) εχουν μαγνητη jazz στη θεση neck που αυτο σημαινει οτι δεν προοριζονται μονο μονο για metal αυτες οι κιθαρες.

    φιλε odin καλα τα λες. εγω εδω στην ελλεδα εχω βρει rr3 μονο στον στολα με original seymour duncan. τελικα την δικια μου την πηρα απο το thomann 600 ευρω με original seymour duncan και σαυτη τη τιμη δεν την αλλαζω με τιποτα.

    θελει βεβαια λιγη συνηθεια για να παιζεις καθιστος στην αρχη αλλα την αξιζει και με το παραπανω

     


    georggge
    01.09.2008, 13:06

    Στις RR μονο οι RX10 εχουν Duncan Designed. Αν οι εμποροι κανουν αλχημειες ειναι αλλο θεμα.Παντως το θεμα ''κιθαρα'' ειναι εντελως υποκειμενικο .Ειναι στο τι βολευει τον καθενα , εξαλου ο καλος ηχος εξαρταται πρωτα απο τα 'χερια' και δευτερον απο εναν καλο ενισχυτη και εφε.


    odis13
    01.09.2008, 17:13

    Δε μιλησα για αλχημειες εμπόρων...για αλχημείες του εργοστασίου μίλησα.Μη σε παραξενευει αυτό.Και η fender CP60s λέει ότι φοράει custom shop 69 μαγνήτες ενώ οι μαγνήτες που φοράει δεν είναι οι αυθεντικοι αυθεντικοι 69 με την υπογραφή της κατασκευαστριας και τα πράσινα plates, είναι made in mexico.

    (αν και ακουγονται κατα 99% ίδιοι με τους αυθεντικους, δηλαδή ΓΑΜΑΤΑ)

     

     

     

    Μιας και ξεκινήσαμε την κουβέντα, riffraff και georgge με ποιες κιθάρες συγκρίνατε την jackson αυτή και τη βγάλατα πολύ καλή?


    georggge
    01.09.2008, 18:40

    Εχω δοκιμασει αρκετες κιθαρες . Το θεμα ειναι οτι λογω  καποιας προσωπικης ιδιεταιροτητας [ειμαι παραπληγικος] το συγκεκριμενο σχημα κιθαρας με βολεβει οσο και αν ακουγεται παραξενο. Εκτος αυτου ,κατα την γνωμη μου παντα, η jackson kai ibanez εχουν απο τα πιο ευκολοπαιχτα μπρατσα !