ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.848 μέλη

    Ροκαδες μηπως να παρουμε τα βουνα?

    Tommymoto
    07.12.2007, 14:05
    Βρε παιδια καλα τα μοντερνα ειδη μουσικης που ανακατευουν αλλα ειδη και βαζουν μοντερνες,ιδεες δεν λεω,αλλα νιωθω οτι ολος αυτος ο εκμοντερνισμος που γινεται ολοενα και πιο εμπορικος δεν μου φερνει με τιποτα στο μυαλο το ροκ που εγω εμαθα και μεγαλωσα,και ο ορος ροκ ακουγεται πολυ ευκολα παρα το βαρος της ιστοριας του σε πραγματα που στα ματια μου δεν το θυμηζουν καθολου...μηπως ειμαι εξωγηινος?....
    earthpain
    07.12.2007, 14:09


    οχι, φιλε μου, δεν εισαι εξωγηινος... εισαι 28 οπως κι εγω κι εχεις μεγαλωσει με διαφορετικα ακουσματα. αλλα, ξερεις κατι? οταν ακουγαμε εμεις rock στην εφηβεια μας καποιοι μεγαλυτεροι δε μας καταλαβαιναν. ασε τους να ακουν ο,τι θελουν. το rock θα ειναι εκει...
    Tommymoto
    07.12.2007, 15:24
    ρε φιλε και ο πατερας μου ακουγε jimi,led zep και τετοια σημερα ομως δεν υπαρχει αυτη η μαγεια με τιποτα τα βλεπω να εμπορικοποιουνται ολα...
    Socrates-Pantelis
    07.12.2007, 16:53
    Kαι εγω εκει κοντα στην ηλικια σου ειμαι ... συμφωνω... οχι να μην παρει κανεις τα βουνα ... γι'αυτο υπαρχουν τα classics και ναι θα μεινουμε "χρονια κολλημενοι στις ιδιες κασσεττες"... Πειραζει;
    earthpain
    07.12.2007, 17:31


    οχι δε πειραζει αλλα αν θες θα βρεις πολλα γκρουπακια του σημερα με 'δικη' τους μαγεια. σημερινη...
    deathminor88
    07.12.2007, 18:42
    Είναι λογική η "εμπορικοποίηση", ζούμε σε εντελώς διαφορετική εποχή από τα 70's...Μην λέμε όμως και ότι θέλουμε, υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι μουσικοί που έχουν αν δώσουν πολλά...Οι ήχοι, τα μέσα και οι σκοποί αλλάζουν. Η ποιότητα μένει...


    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 07-12-2007 18:43 ]


    Efklidis
    07.12.2007, 23:26
    Εμεις να τα πάρουμε τα βουνα ή αυτοί? Απο ότι βλεπω αυτοι θα τα πάρουν τα βουνα και όχι μονο αυτα Keep Rocking and Metaling mennnnnnnnnnn
    Brokenchord
    08.12.2007, 14:03
    Όλα τα άλλα θα πεθάνουν το Rock και τα blues (και τα παιδιά τους...όχι τα εξώγαμα όμως) δεν θα πεθάνουν ποτέ!!!
    Punk στο μυαλό Rock στην ψυχή μα τελικά στην πράξη blues γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι!
    Ας πάρουν αυτοί τα βουνά εγώ δε το κουνάω απε' παε. Να πάνε να κουρεύονται και ας θεωρούν ροκ τα χαζοποπάκια μέχρι και τον Καρβέλα οι ψευτοδήθεν γλοιώδεις. Που νομίζουν πως ξέρουν από μουσική αλλά δεν έχουν κατηχήσει την μουσική μέσα τους!!!

    ΝΑΙ ΣΤΟ ΒΙΝΙΛΙΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΣΕΤΕΣ!!!
    ΣΠΑΣΤΕ ΤΑ mp3 KAI TA CD ΚΑΤΩ ΤΑ play-list
    OXI ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟ ΚΟΜΦΟΡΜΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΜΟ ΡΑΓΙΑ ΤΩΝ ΑΥΤΙΩΝ.
    ΣΤΙΣ 12 ΤΟΥ ΜΑΙ ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΙΝ ΚΑΚΟΤΑΧΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ
    ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ 7μμ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!!

    XA XA !!!
    deathminor88
    08.12.2007, 15:19
    Βρε παιδιά λίγη ηρεμία. Δεν είναι μόνο το Ροκ που αξίζει. Δηλαδή όλος ο άλλος κόσμος που δεν ακούει ροκ (ή μόνο ροκ) είναι χαζός...? Μόνο 70's, μονο blues, και τα "παιδιά τους"... Πραγματικά και εντελως φιλικά, θεωρώ κολλημένες απόψεις και όσο αυο για τα βινίλια και τις κασσέτες πολύ οπισθοδρωμικά...
    Brokenchord
    08.12.2007, 15:37
    Κοίτα ποίος μιλάει !!!! (Σου έχω πολλά μαζεμένα εσένα ) Μη πει άνθρωπος μια κουβέντα αμέσως να την αποσώσεις εσύ Χαλαρά πολύ χαλαρά
    Κάποιοι δεν πιάνουν τον παλμό μου και την χροιά τις σκέψης μου μέσα από τα συναισθηματικά στήρα σύμβολά των γραμμάτων αλά πως να το γράψεις!!!
    Ε χιούμορ κάνω χαλαρώστε ( Χμμ ίσως τελικά να μην κάνω τόσο καλά αστεία)
    Θα σου αναλύσω κάποια άλλη στιγμή τι ευνοώ με τον όρο βινύλιο και κασέτες. Όπου μάλλον από εκεί παρασύρθηκες δικαίως και έβγαλες το συμπέρασμα ¨Μόνο 70's, μονο blues ¨
    Από την άλλη δεν ακούω μουσική ως ακροατής αλλά ως μουσικός και εκεί είναι η κατάρα μου!! Και θέλω να πιστεύω η κατάρα μας!!!
    deathminor88
    08.12.2007, 16:24
    Και εγώ το ίδιο έκανα, αλλά κατάλαβα πόσο μεγάλο λάθος έκανα και κατάλαβα πως δεν μπορούσα να απολάυσω πραγματικά μουσική. Από τότε που σταμάτησα κατάλαβα πόσο είχα χάσει...
    Tommymoto
    09.12.2007, 16:24
    Μαγκες χαρηκα παρα πολυ που βρηκα ατομακια που γουσταρουν κατι που δεν αλλαζει ποτε.χαρηκα που υπαρχουν καποιοι με αποψη εχω βαρεθει αυτο το ψεμα και το εμποριο και ειμαι της αποψης πως οσο ποιο λιγοι τοσο ποιο καλα.Βεβαια δεν θα ηθελα να ριξω με αυτο το θεμα τα καινουρια ειδη και τους καλητεχνες αυτων αλλα ξερετε...για το γαμω το.....

    ΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ??????????
    delta66
    10.12.2007, 05:25

    Ειμαστε πολλοι, θα γεμισουν τα βουνα.
    delta66
    10.12.2007, 05:26




    επισυναπτόμενα: Pa250368b.jpg 
    Tommymoto
    10.12.2007, 11:52
    παντως πιστευω οτι απο γενια σε γενια γινομαστε ολοενα και πιο λιγοι


    S.V.R rules!!!!!!!!!
    Brokenchord
    10.12.2007, 13:21
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 08-12-2007 στις 16:24 έγραψε...

    Και εγώ το ίδιο έκανα, αλλά κατάλαβα πόσο μεγάλο λάθος έκανα και κατάλαβα πως δεν μπορούσα να απολαύσω πραγματικά μουσική. Από τότε που σταμάτησα κατάλαβα πόσο είχα χάσει...


    Βρε λες αυτό να φταίει

    Έτσι σταθερές αξίες !!!



    επισυναπτόμενα: Jime Hendrix.GIF 
    daedalus
    10.12.2007, 14:08
    Tο πρόβλημα είναι στην εξέλιξη της μουσικής βιομηχανίας. Μόλις ανέλαβαν οι μαναντζαραίοι το εύπεπτο έγινε ιδανικό. Έτσι ελάχιστοι μπορούν να αναδειχθούν παρά μόνο μέσα από την δική τους προσπάθεια, βλέπε tool, ή με πλάγια μέσα και διακίνηση όπως οι radiohead. To blues, rock'n'roll, το κλασσικό γενικότερα χάνεται μέσα στην πληθώρα νέων ακουσμάτων. Και ας μην ξεχνάμε ο παλαιότεροι πως οι zepellin διαλύθηκαν πριν γεννηθούν οι περισσότεροι νέοι ακροατές, και δεν αρκεί μια ταινιούλα τύπου almost famous να φέρει την άνοιξη...

    all hail discordia!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : daedalus στις 10-12-2007 14:10 ]


    mike-railse
    10.12.2007, 17:39
    den uparxoun tetoies diakriseis file m
    den einai rock kai rapas kserw gw
    i kai aris kai paok...
    aytes einai diakriseis pou prepei na apofeugoume
    pisteuw pws ayto pou thelw na kanw tha to kanw
    me ayti ti mousiki megalwsa ayti mou aresei
    kai akouw akoma...

    den me endiaferei ti kanoun oi alloi
    emmetikos
    10.12.2007, 23:06
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 08-12-2007 στις 15:19 έγραψε...

    Βρε παιδιά λίγη ηρεμία. Δεν είναι μόνο το Ροκ που αξίζει. Δηλαδή όλος ο άλλος κόσμος που δεν ακούει ροκ (ή μόνο ροκ) είναι χαζός...? Μόνο 70's, μονο blues, και τα "παιδιά τους"... Πραγματικά και εντελως φιλικά, θεωρώ κολλημένες απόψεις και όσο αυο για τα βινίλια και τις κασσέτες πολύ οπισθοδρωμικά...


    ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
    ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗ ΤΟΥ...
    sitzoune81
    10.12.2007, 23:55
    Γινομαι 27 ετων σε ενα μηνα. Μεχρι πριν 3 χρονια ακουγα φανατικα μονο Heavy Metal. Ημουν φανατικος της αντιληψης οτι το καλο Metal και Hard Rock ειναι σαν το κρασι, οσο πιο παλιο τοσο πιο καλο...! Χε... ποσο μαλ&$#ας ημουν! Ωσπου ξαφνικά....... Franz Ferdinand, The Strokes, Yeah Yeah Yeahs, The Libertines, Kaiser Chiefs, Bloc Party, Hard Fi , Kasabian , Arcade Fire , Editors , Interpol και κοχλαζε τοτε το ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Arctic Monkeys και τωρα οι Klaxons!!! Δεν είναι δυνατον, ειναι απιστευτο!!! Ολα τα καλα μαζεμενα?!?!?!?! Τα ετη 2004-05 θα μεινουν για παντα στο μυαλο μου ως τα ετη που επαναπροσδιορισα ολο το ΜΟΥΣΙΚΟ μου συμπαν!!! Χα Χα! Ναι ειναι αστειο! Μα πανω απ ολα συνειδιτοποιησα πως το Rock που μαθαμε απο τους ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ δεν ηταν στην ουσια Rock! To Rock εχασε την μπαλα οταν προσπαθησε να συγγενεψει με το Metal (βλ. Deep Purple "Burn", Led Zeppelin "Physical Graffiti", Thin Lizzy "Chinatown" θελετε κι αλλα?!). Τοτε ηταν που καποιοι Joy Division , The Cure, The Smiths διαπρεψανε καλλιτεχνικα και εμπορικα! Τυχαιο? Σκεψου λιγο... απλα... Ξαναβαλανε στο "Rock" τη λεξη "Roll" !!!! Το ιδιο που με αμφισβιτουμενες -πλην ομως λειτουργικα σωστες- προσπαθειες κανουν οι παραπανω μπαντες. ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ROCK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ DISTORTION ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΟ FULL, DRUMS ΜΕ ΗΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΥΨΗΦΩΝΕΣ ΦΩΝΕΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΛΑΡΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΗΜΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ...... ROCK EINAI ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΗΧΟΣ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ DRUMS, ΚΙΘΑΡΑΣ, ΜΠΑΣΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΦΩΝΗΣ. Δες το ανοιχτα, δες το θετικα. Κι αν νομιζεις πως και τοτε κατι δεν σου κολλαει σ'αυτη την ιστορια......... παρε τα βουνα! Ειναι θεμα αντιληψης της προοδου! GOOD MORNIIIIIIIIING ! IT'S 2008 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Fuck all the wrong things of the past! We are the future!

    Τελειως φιλικα και χωρις ιχνος ασεβειας!