ελληνική μουσική
    534 online   ·  210.833 μέλη

    Ροκαδες μηπως να παρουμε τα βουνα?

    Mindkaiser
    11.12.2007, 01:17
    Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να ακούς τη μουσική που επιθυμείς. Αν πάντως η περιγραφή που δίνεις στα κεφαλαία γράμματα αντιπροσωπεύει την εικόνα που έχεις σχηματίσει για το heavy metal μετά από τόσο καιρό, με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Αν θέλεις πάλι την προσωπική μου γνώμη, τα συγκροτήματα που προανέφερες (με εξαίρεση την τριάδα Joy Division, The Cure και The Smiths), μουσικά είναι αρκετά υποδεέστερα των μεγάλων του heavy metal.
    Είναι θεμιτό εν κατακλείδι να επαναπροσδιορίζει ο καθένας τα γούστα του καθώς μεγαλώνει. Είναι ιδιαίτερα φιλόδοξο όμως να προσπαθεί να το παρουσιάσει σα διαδικασία μουσικής ωρίμανσης και να αυτοχαρακτηρίζεται μαλάκας που άκουγε κάποιο άλλο είδος μουσικής που αντιπροσωπεύει ακόμα αρκετούς άλλους.

    Φιλικά,
    ένας αμετανόητος μεταλλάς...
    Anthos
    11.12.2007, 12:01
    Η ροκ έχει να κάνει με το κοινωνικο-οικονομικό περιβάλλον και καταστάσεις των εκάστοτε κοινωνιών. Τα late 60ς και τα 70ς ήταν τα πυρηνικά, οι πολέμοι, οι συγκρούσεις κτλ, τα 80ς κάτι άλλο. Για αυτό και γεννήθηκαν μεγάλα κινήματα ροκ μέσα στις κοινωνίες.

    Και θα ξεκινήσω από εμάς σε αυτό το thread που έχουμε κάποια χρόνια ακουσμάτων. Πόσοι από μας πηγαίναμε στα δισκάδικα και θέλαμε να αγοράσουμε 20 δίσκους και μετά από κάποια χρόνια δεν βρίσκαμε ούτε ένα που να θέλαμε??? Στα 90ς ας πούμε άκουγα 3 ώρες την μέρα Judas Priest. Πριν 1-2 χρόνια ξανα-ενώθηκαν και άκουσα τον νέο δίσκο μία φορά. Οι Budgie που για μένα ήταν από τους προ-άγγελους του πιο δυνατού ροκ, με σπάνιες κομματάρες έβγαλαν πέρσυ δίσκο. Δεν τον άκουσα ολόκληρο ακόμα. Τα παραδείγματα πάμπολλα.

    Άλλαξε η μουσική ΑΛΛΑ αλλάξαμε και εμείς. Γιατί όταν ακούω όλα τα παλιά κομμάτια σηκώνεται ακόμα η τρίχα μου? Διότι και υποσηνέιδητα είναι συνδεδεμένα με εποχές και αναμνήσεις.

    Ξεχάστε τα δικά μας χρόνια διότι δεν τα ξαναβλέπουμε. Αλλά μην τα ξεχάσετε την μουσική μας σαν τον φίλο sitzoune81...Και το πιο σημαντικό για μένα? Μην ξεχάσετε τους λόγους που ξεκινήσαμε να ακούμε ροκ και την γενική ιδεολογία της ροκ. Ίσως κάποια φάση γίνει κάτι με τις κοινωνίες που ζούμε σήμερα και κάπου ξεπεταχτεί η ροκ ξανά...Διαφορετική μεν αλλά κάτι που να μας θυμίζει αυτό που ξέραμε εμείς...

    Τα σέβη μου...

    cobal
    11.12.2007, 17:59
    Σωστος ο Ανθος, συμφωνω απολυτα μαζι σου.
    Για αυτο το λογο το κλασικο ροκ ειναι διαχρονικο και δεν θα πεθανει ποτε οσο ζουν ανθρωποι που καταλαβαινουν μουσικη
    Angelofdeath1990
    12.12.2007, 07:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 08-12-2007 στις 14:03 έγραψε...

    Όλα τα άλλα θα πεθάνουν το Rock και τα blues (και τα παιδιά τους...όχι τα εξώγαμα όμως) δεν θα πεθάνουν ποτέ!!!
    Punk στο μυαλό Rock στην ψυχή μα τελικά στην πράξη blues γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι!
    Ας πάρουν αυτοί τα βουνά εγώ δε το κουνάω απε' παε. Να πάνε να κουρεύονται και ας θεωρούν ροκ τα χαζοποπάκια μέχρι και τον Καρβέλα οι ψευτοδήθεν γλοιώδεις. Που νομίζουν πως ξέρουν από μουσική αλλά δεν έχουν κατηχήσει την μουσική μέσα τους!!!

    ΝΑΙ ΣΤΟ ΒΙΝΙΛΙΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΣΕΤΕΣ!!!
    ΣΠΑΣΤΕ ΤΑ mp3 KAI TA CD ΚΑΤΩ ΤΑ play-list
    OXI ΣΤΟΝ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟ ΚΟΜΦΟΡΜΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΜΟ ΡΑΓΙΑ ΤΩΝ ΑΥΤΙΩΝ.
    ΣΤΙΣ 12 ΤΟΥ ΜΑΙ ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΙΝ ΚΑΚΟΤΑΧΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ
    ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ 7μμ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!!

    XA XA !!!

    Entaksei re file brocken an katastrepsw ta mp3 mou telos olh h rock istoria pou exw......Alla sthn dikh tous periptwsh egw den pairnw ta bouna menw hdh se bouno......bebaia konta tous....lew na ksanaarxisoume oi METAL WARS......emeis enantiwnn autwn......FACE THE ENEMY......rockades eimaste kai metalades den leei na kanoume pisw......PREPEI NA ANTIPARATAXTOUME KAI NA TOUS XTUPISOUME GERA...Na ksanagineio h rock epanastash.....Na eksalipsoume tous emo kai olous autous pou einai dh8en(oi emo-punk tou 80 eksairountai....).....na meiwsoume tis pwlhseis autwn pou mas katastrefoun........OXI TA BOUNA ADERFIA.....STA OPLA......XARTI,MOLUBI,KI8ARES,MPASA,DRUMS KAI GRAFETE.......GRAFETE.....
    kostas-5150
    12.12.2007, 08:08
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 08-12-2007 στις 15:19 έγραψε...

    Βρε παιδιά λίγη ηρεμία. Δεν είναι μόνο το Ροκ που αξίζει. Δηλαδή όλος ο άλλος κόσμος που δεν ακούει ροκ (ή μόνο ροκ) είναι χαζός...? Μόνο 70's, μονο blues, και τα "παιδιά τους"... Πραγματικά και εντελως φιλικά, θεωρώ κολλημένες απόψεις και όσο αυο για τα βινίλια και τις κασσέτες πολύ οπισθοδρωμικά...

    Δεν εχεις και αδικο..προσπαθουμε μεσω της εξελιξης να κανουμε τα πραγματα ευκολοτερα και λειτουργικοτερα,ετσι και αλλιως ποτε μου δεν χωνεψα τις κασσετες..
    Η μουσικη ομως ειναι κυριως συναισθημα φιλε μου,μην τα βλεπεις ολα ψυχρα και τοσο λογικα(σαν σολο το R.Rhoads..).Δεν υπαρχει "τελειο" στην μουσικη,υπαρχει λαθος,χαρα,λυπη και ολων των ειδων τα συναισθηματα με εκεινο της ΝΟΣΤΑΛΓΙΑΣ να κυριαρχει παντου και παντα.
    sitzoune81
    12.12.2007, 18:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Mindkaiser στις 11-12-2007 στις 01:17 έγραψε...

    Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να ακούς τη μουσική που επιθυμείς. Αν πάντως η περιγραφή που δίνεις στα κεφαλαία γράμματα αντιπροσωπεύει την εικόνα που έχεις σχηματίσει για το heavy metal μετά από τόσο καιρό, με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Αν θέλεις πάλι την προσωπική μου γνώμη, τα συγκροτήματα που προανέφερες (με εξαίρεση την τριάδα Joy Division, The Cure και The Smiths), μουσικά είναι αρκετά υποδεέστερα των μεγάλων του heavy metal.
    Είναι θεμιτό εν κατακλείδι να επαναπροσδιορίζει ο καθένας τα γούστα του καθώς μεγαλώνει. Είναι ιδιαίτερα φιλόδοξο όμως να προσπαθεί να το παρουσιάσει σα διαδικασία μουσικής ωρίμανσης και να αυτοχαρακτηρίζεται μαλάκας που άκουγε κάποιο άλλο είδος μουσικής που αντιπροσωπεύει ακόμα αρκετούς άλλους.

    Φιλικά,
    ένας αμετανόητος μεταλλάς...




    Don't Let Be Misunderstood ελεγε ενα τραγουδι...!

    Issue 1)
    ΔΕΝ εναντιονομαι στις μπαντες του τοτε Metal/Hard Rock και στους ακροατες του, ειναι λιγο παραξενη η κατασταση!!!!!!!
    Οταν ελεγα οτι ακουγα μονο Heavy Metal, ακουγα φανατικα περισσοτερο μπαντες του obscure underground 80's. Heathens Rage, Tyrant's Reign, Medieval Steel, Slaughter Xstroyes, Valhalla, Spitfire, Hitman, Thunder Rider, Wyzard, Sanctuary, Serpent's Knight, Doomsword, Manilla Road, Militia και γενικα ολες εκεινες οι μπαντες που σταζαν καυλα!!!!!!!!!!! Ημουν ,οπως καταλαβαινεις, και ΠΑΛΙ η εξαιρεση μεσα στους μεταλλαδες που κοπανιοντουσαν με Helloween, Stratovarius, Maiden,Metallica, Slayer. ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!! Δεν ξερανε τιποτε αλλο περα απο το Metal Hammer και Metal Invader.

    Issue 2)
    Καταλαβα πως το να δημιουργεις μουσικους "ηρωες" ηταν μια τεραστια μαλακια μου!!!! Κι αυτο για να μην απογοητευομαι απο "Μπανταρες" και "Ασυληπτους Παιχτες" και να μπορω να ακουω ακριβως τα τραγουδια που μ'αρεσανε απο τις μπαντες και οχι την καθε τραβηγμενη παπαρο-"προοδο" που επιχειρουσε να κανει καθε καλλιτεχνης στο νεο του αλμπουμ, που στην τελικη θα με τραβουσε μακρια απο αυτα που μ'αρεσανε!!!!!!!!!

    Issue 3)
    Η ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΝΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ Σ'ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ !!!! Οταν βρεις τη μαγεια του "Rock του μελλοντος" στο CD των Gnarls Barkley για παραδειγμα, call me! Δισκαρα!!!!

    Issue 4)
    ENOUGH ALREADY!!!! ENOUGH!!!!!!!!! Ειπε καποτε ο ΘΕΟΣ Mike Patton (Faith No More) αναφερομενος σε μπαντες που αναμασουσαν τα ιδια και προσπαθουσαν να φτιαξουν μουσικη του 1970 στο 2006. Καινοτομιστε για να μην πνιγειτε!!!!

    Issue 5)
    Και στην τελικη φιλε μου...... πως να το κανουμε....... ΔΕΝ αντεχω, ΔΕΝ μπορω να ακουω ΤΩΡΑ τη μουσικη που ακουγε ο πατερας μου!!!!!!

    Υ.Γ.
    Γιατι οποτε ακουω τη λεξη Rock αυτοματως μου 'ρχονται στο νου οι Maiden και ο κρετινος Ozzy?!?!?!?! Μπρρρρρρρρρρρρρ.......................
    Mindkaiser
    13.12.2007, 04:53
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 12-12-2007 στις 18:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Mindkaiser στις 11-12-2007 στις 01:17 έγραψε...

    Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να ακούς τη μουσική που επιθυμείς. Αν πάντως η περιγραφή που δίνεις στα κεφαλαία γράμματα αντιπροσωπεύει την εικόνα που έχεις σχηματίσει για το heavy metal μετά από τόσο καιρό, με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Αν θέλεις πάλι την προσωπική μου γνώμη, τα συγκροτήματα που προανέφερες (με εξαίρεση την τριάδα Joy Division, The Cure και The Smiths), μουσικά είναι αρκετά υποδεέστερα των μεγάλων του heavy metal.
    Είναι θεμιτό εν κατακλείδι να επαναπροσδιορίζει ο καθένας τα γούστα του καθώς μεγαλώνει. Είναι ιδιαίτερα φιλόδοξο όμως να προσπαθεί να το παρουσιάσει σα διαδικασία μουσικής ωρίμανσης και να αυτοχαρακτηρίζεται μαλάκας που άκουγε κάποιο άλλο είδος μουσικής που αντιπροσωπεύει ακόμα αρκετούς άλλους.

    Φιλικά,
    ένας αμετανόητος μεταλλάς...




    Don't Let Be Misunderstood ελεγε ενα τραγουδι...!

    Issue 1)
    ΔΕΝ εναντιονομαι στις μπαντες του τοτε Metal/Hard Rock και στους ακροατες του, ειναι λιγο παραξενη η κατασταση!!!!!!!
    Οταν ελεγα οτι ακουγα μονο Heavy Metal, ακουγα φανατικα περισσοτερο μπαντες του obscure underground 80's. Heathens Rage, Tyrant's Reign, Medieval Steel, Slaughter Xstroyes, Valhalla, Spitfire, Hitman, Thunder Rider, Wyzard, Sanctuary, Serpent's Knight, Doomsword, Manilla Road, Militia και γενικα ολες εκεινες οι μπαντες που σταζαν καυλα!!!!!!!!!!! Ημουν ,οπως καταλαβαινεις, και ΠΑΛΙ η εξαιρεση μεσα στους μεταλλαδες που κοπανιοντουσαν με Helloween, Stratovarius, Maiden,Metallica, Slayer. ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!! Δεν ξερανε τιποτε αλλο περα απο το Metal Hammer και Metal Invader.

    Issue 2)
    Καταλαβα πως το να δημιουργεις μουσικους "ηρωες" ηταν μια τεραστια μαλακια μου!!!! Κι αυτο για να μην απογοητευομαι απο "Μπανταρες" και "Ασυληπτους Παιχτες" και να μπορω να ακουω ακριβως τα τραγουδια που μ'αρεσανε απο τις μπαντες και οχι την καθε τραβηγμενη παπαρο-"προοδο" που επιχειρουσε να κανει καθε καλλιτεχνης στο νεο του αλμπουμ, που στην τελικη θα με τραβουσε μακρια απο αυτα που μ'αρεσανε!!!!!!!!!

    Issue 3)
    Η ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΝΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ Σ'ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ !!!! Οταν βρεις τη μαγεια του "Rock του μελλοντος" στο CD των Gnarls Barkley για παραδειγμα, call me! Δισκαρα!!!!

    Issue 4)
    ENOUGH ALREADY!!!! ENOUGH!!!!!!!!! Ειπε καποτε ο ΘΕΟΣ Mike Patton (Faith No More) αναφερομενος σε μπαντες που αναμασουσαν τα ιδια και προσπαθουσαν να φτιαξουν μουσικη του 1970 στο 2006. Καινοτομιστε για να μην πνιγειτε!!!!

    Issue 5)
    Και στην τελικη φιλε μου...... πως να το κανουμε....... ΔΕΝ αντεχω, ΔΕΝ μπορω να ακουω ΤΩΡΑ τη μουσικη που ακουγε ο πατερας μου!!!!!!

    Υ.Γ.
    Γιατι οποτε ακουω τη λεξη Rock αυτοματως μου 'ρχονται στο νου οι Maiden και ο κρετινος Ozzy?!?!?!?! Μπρρρρρρρρρρρρρ.......................



    Εννοείται ότι τα πάντα γράφονται χωρίς παρεξήγηση.

    Issue 1)
    Καλό είναι να ακούς κάτι γιατί σε εκφράζει και όχι για να ξεχωρίζεις από τους υπόλοιπους. Και εμένα μου άρεσαν οι Spitfire και οι Manilla Road, αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι οι Metallica, οι Slayer και τα συγκροτήματα αυτού του βεληνεκούς δεν ήταν αρκετά καλύτερα. Στην τελική και τα περιοδικά που ανέφερες γραφόντουσαν από οπαδούς και απευθύνονταν σε οπαδούς.

    Issue 2)
    Σωστά αυτά που αναφέρεις, αλλά από μια ηλικία και μετά τα θεωρώ αυτονόητα για κάθε νοήμονα άνθρωπο.

    Issue 3)
    Στα περί παρθενογένεσης, διαφωνούμε. Όλοι έχουν επιρροές. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε μπορεί κάποιος να δημιουργήσεις κάποιο ιδιαίτερα πρωτότυπο έργο που να μην αντιγράφει πλήρως κανέναν.

    Issue 4)
    Καλά τα έλεγε ο Mike Patton. Άμα έβγαζε και κανένα δισκάκι της προκοπής (εδώ πάει το περί ορέξεως)...

    Issue 5)
    Εγώ πάλι ακούω και τη μουσική που άκουγε ο προπάππους μου αν είναι αξιόλογη. Μήπως δηλαδή να μην ακούμε ούτε Stravinsky, Mussorgsky και Gershwin επειδή είναι μιας άλλης εποχής;

    Υ.Γ.: Ίσως γιατί ο Ozzy έχει βγάλει δύο από τους κορυφαίους δίσκους του μέταλ σε προσωπικό επίπεδο (Blizzard of Ozz, Diary of a Madman), στιγμάτισε με τις ερμηνείες του πέντε ακόμα διαμάντια του (Black Sabbath, Paranoid, Master of Reality, Vol.4, Sabbath bloody Sabbath) και θεωρείται από τις πιο επιδραστικές φιγούρες του κινήματος. Όσο για τους Maiden, καλό είναι να κάνουμε το σταυρό μας όταν τους πιάνουμε στο στόμα μας.
    Tommymoto
    13.12.2007, 09:49
    Φιλαρακι σιγουρα συμφωνω για μερικα απο αυτα που λες(καινοτομιες,πρωτοτυπα...)και σιγουρα υποστηριζω οτι υπαρχουν συγκροτηματαρες σημερα.καταλαβαινω οτι λες, και τον τροπο σκεψης σου αλλα πως το λενε ρε φιλε...οτι και να κανει ο ΟΖΖΥ,οτι,οτι καινα κανει θα ειναι ο ΟΖΖΥ του paranoid,iron man..κ.τ.λ δεν με ενδιαφερει αν τον παιρνει αν πινει αν σκοτωνει αν ειναι οικοδομος η οτιδηποτε μονο οταν πιανει το μικροφωνο και οχι μονο αυτος αλλα και ο Μητσος ο Τασος και ο καθενας με ενδιαφερει και να σου πω και κατι κανενας δεν ειναι θεος εκτος απο αυτους που εχουν φυγει και μην τολμησεις να διαφωνησεις!!!!Ισως καποια συγκροτηματα να ειναι αναγνωρισμενα παραπανω απο καποια αλλα,καποια απο αυτα τα αναφερεις παραπανω εγω τα γουσταρω τρελλλλλλλλλα και ειναι δικο σου θεμα αν σου αρεσουν η οχι αν θελεις να τα ακους,αν δεν τα γουσταρεις η οτιδηποτε. και να σου πω και κατι?ειναι ΤΙΜΗ μου να ακουω την μουσικη που ακουγε ο πατερας μου,την μουσικη που μεγαλωσα με αυτη και περασε γλυκα σε εμενα σαν κληρονομια που με ψυχαγωγει απο τα 0 μου χρονια και με εκφραζει ακομα οπως το δερματινο του μπουφαν ,η ζωνη του και η κιθαρα του....
    deathminor88
    13.12.2007, 14:01
    Πάντως όλα αυτά τα συγκροτηματα έγιναν "θρυλοι" μέσα στα χρόνια. Σε λίγα χρόνια, λοιπόν, από τώρα θα υπάρχουν συγκροτήματα θρύλοι που δημιουργήθηκαν στα 00's...
    Και θα αποκτήσουν και αυτά κλασσική αξία...
    sitzoune81
    13.12.2007, 17:08
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 13-12-2007 στις 14:01 έγραψε...

    Πάντως όλα αυτά τα συγκροτηματα έγιναν "θρυλοι" μέσα στα χρόνια. Σε λίγα χρόνια, λοιπόν, από τώρα θα υπάρχουν συγκροτήματα θρύλοι που δημιουργήθηκαν στα 00's...
    Και θα αποκτήσουν και αυτά κλασσική αξία...



    O deathminor88 με καλυψε επαρκώς!!!!!!

    Να και καποιες μπαντες που σε 20 χρονια ο γιος μου θα τις θαυμαζει σαν κλασσικες:

    ARCTIC MONKEYS
    ARCADE FIRE
    FRANZ FERDINAND
    KASABIAN
    MUSE
    MAXIMO PARK
    BLOC PARTY
    THE STROKES


    θες "heavy" metal ?!?!

    BULLET FOR MY VALENTINE
    THE DILLINGER ESCAPE PLAN
    SLIPKNOT
    FUNERAL FOR A FRIEND
    ENTER SHIKARI
    MY CHEMICAL ROMANCE


    See ya in 20 years!


    Θα μου πεις.......εδω περασανε 10 χρονια απο το θανατο του καλυτερου τραγουδοποιου που περασε απ τη γενια μας κι ακομα τον θεωρουμε απλα καλο αντι για κλασσικοτατο δειγμα μουσικης ανατριχιλας!!!!!!! Και το ονομα αυτου.........
    Jeff Buckley...........
    dEUS
    14.12.2007, 08:00
    Το rock ιδεολογικά πέθανε τη μέρα που γεννήθηκε...
    πουλούσε για δεκαετίες πεισσότερο απο κάθε άλλο είδος μουσικής!

    Χάρη στο rock πουλάγαν και πουλάνε οι harley,οι εταιρίες μπύρας,τα πολυκαταστήματα δίσκων,περιοδικά,οι διάσιμοι rock dj's,τα ρουχάδικα και ότι έφερε πάνω τη ταμπέλα του ήταν και είναι cool!

    Επίσεις ήταν πάντα στυλιστικά trendy.Πολλά καταστήματα πλούτησαν γιατι πουλουσαν το rock ντύσιμο και ακόμα τετοια καταστήματα πουλάνε τρελά!

    Κάποτε ο elvis,οι χίπις,οι punkαδες ,οι μεταλάδες του 70,οι rockdiscopopαδες του 80,οι grungάδες του 90, το alternative style και το indie του 2000 ,τώρα γεννήσανε τους emo...ΟΛΑ ΜΟΔΑ ΚΑΙ LIFESTYLE,και για όλα έφταιγε το καημένο το rock!

    Το rock ήταν αυτό που δεν ήθελε να γίνει και οι rockαδες ηταν ιδεολογικά αυτοι που νόμιζαν οτι δεν ήταν και οτι δε θα γίνουν ποτε!

    Κάποιοι απο αυτους αργα ή γρήγορα το κατάλαβαν,κάποιοι δε θέλουν να το πιστέψουν και κάποιοι αλλοι νομίζουν οτι φταίνε οι καιροί!

    Όπως και να έχει το rock σαν μουσική θα υπάρχει για πάντα!!!...και πάντα δυστιχώς θα συνεχίζει να πουλιέται!
    Tommymoto
    14.12.2007, 09:02
    Φιλε deus δεν αντιλεγω ομως μεσα σε αυτο τον χαμο υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν ατομα αληθινα και ροκ οχι μονο σαν ακουσμα αλλα και σαν τροπο ζωης που γραφουν την εμπορικοποιηση και τις harley στα παλια τους τα σπιρουνια.τετοια ατομα θελω κοντα μου .Πιστευω οτι το ροκ ενταξει καποτε ηταν μοδα και τωρα ειναι μοδα για καποιους,οταν ομως βλεπεις ατομα σταθερα με ιδιες αποψεις,ροκ οπως πριν 20 χρονια,με μια κιθαρα στο χερι τοτε νομιζεις οτι δεν εισαι μονος.
    dEUS
    14.12.2007, 10:15
    Αυτοί που γυρνούν με μια κιθάρα όπως λες και γράφουν την εμποροποίηση και νοσταλγούν τις παλιές καλές εποχές, τραγουδούν παίζουν και αγοράζουν εμποροποιημένους καλλιτέχνες,είναι και αυτοί γρανάζι της ίδιας μηχανής.

    Και μη μου πείτε οτι υπήρχαν μη εμποροποιημένα συγκροτήματα και τώρα χαλασε το rock γιατι ακουω συνεχως νοσταλγούς του rock n roll. Aν δε πουλαγαν δε θα τους ξέραμε τους περισσότερους απο αυτούς.

    Tο rock θα μπορούσε να σταθεί ιδεολογικα περισσότερο στις μέρες μας παρα παλιότερα.Χαρη φυσικα στο internet και τα mp3.Βέβαια τώρα αντι για σπιρούνια φοριούνται adidas,αλλα και κάποτε τα σπιρούνια σαν adidas τα βλέπανε.

    ...nothing really ends...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dEUS στις 14-12-2007 10:17 ]


    seriousstam
    16.12.2007, 10:38
    egw exw na pw oti to rock einai mesa mas gia opoious to goustaroun eite vinilio eite kasseta h cd h mp3 h aiff h oti goustareis dn blepw to prin oute to meta mono to twra kai twra goustarw na akouw rock na pinw tois mpyres mou kai na xazeuw tis harley kai alles chopperies me tous mousomaliades pou tis kabalane nostalgontas to eleuthero pleuma tous... APLA
    Tommymoto
    17.12.2007, 08:33
    τελικα το ολο θεμα ειναι ενα μεγαλο μπερδεμα μαγκες!!!!!οποτε ο καθε ενας ας το αντιλαμβανεται διαφορετικα ομως παιδια, καθαρο και ατοφιο ετσι οπως το πρωτο ακουσαμε.και μιλαω για καθαρο ροκ και οχι τα παρακλαδια του!
    dEUS
    17.12.2007, 11:11
    Ποιο ειναι το καθαρό rock?
    Tommymoto
    17.12.2007, 11:51
    Oταν λεω καθαρο ροκ μιλαω απο τοτε που ονομαστηκε αυτο το ειδος μουσικης ετσι στα πρωιμα χρονια(μην με ρωτησεις ποτε δεν ξερω...) νομιζω το 50?ενταξει φιλε καταλαβαινω το νοημα της ερωτησης σου.το ροκ ειναι ενας γενικος ορος που οριζει ενα μεγαλο φασμα της μουσικης.το θεμα ειναι οτι εγω αγαπαω το hard rock κ rock n roll του 60 70 80 και ετσι το εμαθα.το θεμα το εβαλα γιατι ολη αυτη η εξεληξη πανω στο ιδιο ονομα δεν μου αρεσει.καλο ειναι να εισαγουμε νεες αποψεις αλλα μην το παρακανουμε ρε φιλε....

    π.χ ας πουμε οτι εχω μια μηχανη οκ?
    ας πουμε οτι εχω μια μηχανη που της βελτιωνω τον κινητηρα της.εχω μηχανη!
    ας πουμε οτι εχω μια μηχανη που της βαζω turbo. εχω μηχανη!
    ας πουμε οτι εχω μια μηχανη που την βαφω μπλε εχω μηχανη!
    αν πουμε οτι εχω μια μηχανη που της βαζω 2 παραπανω ροδες. φιλε μου μπορει να σταματαει κ να στριβει καλυτερα αλλα δεν εχω μηχανη πλεον,εχω αυτοκινητο

    ετσι ακριβως νιωθω κ εγω ρε φιλε οταν μου λεει η γκομενα παμε σε ενα rock bar και αυτο που θεωρουν σημερα ροκ καποιοι δεν μου λεει τιποτα απο αυτο που εμαθα εκει μεσα.δεν νιωθω ομορφα οταν νιωθω οτι πανε να το κανουν easy listening και πιστευω οτι πολλοι τον βλεπουν αυτο.Ενταξει ρε μαγκες μπορει καποιοι να λετε οτι ειμαι πισω,μου αρεσει ομως που ειμαι πισω και την βρισκω με τα ιδια και τα ιδια και με μερικα καινουρια που πιστευω οτι κρατανε την παραδοση.συγνωμη αλλα ετσι ειμαι φιλε πιστευω να σε καλυψα..

    dEUS
    17.12.2007, 14:35
    Φίλε μου δε καταλαβαίνω γιατί απολογείσαι...Και εγώ ακούω και αγαπώ το rock εχω περάσει από όλα τα είδη (εκτός από αυτό πού αποκαλείται ''κλασσικό rock,δε το αντέχουν τα αυτιά μου) ακόμα και rock n roll που λες και εδώ και μερικά χρόνια ακούω σχεδόν μόνο post rock .Προσπαθώ να σου πω οτι για όλα αυτά δε φταίνε οι εποχές,και ούτε το rock έχει ξεφτυλιστεί, γιατι παπαριές πάντα βγαίνανε και θα βγαίνουν,και η ιδεολογία του rock ήταν πάντοτε ένα παραμύθι που χρησιμοποιούταν για να καθοδηγούνται οι μάζες.
    delta66
    18.12.2007, 08:44
    Παρακολουθω καιρο το θεμα και αποφασισα να πω την γνωμη μου σημερα.
    Λοιπον το μπερδεμα και η παρεξηγησεις ξεκινανε με την προσπαθεια να ονομαζουν τα ειδη της μουσικης και να βαζουν ταμπελες.
    Οχι πως ειναι κακο, αλλα ετσι ξεκινανε οι διαφωνιες του στυλ "τι ειναι rock και τι οχι".
    Οπως και να εχει η λεξη rock πουλαγε, πουλαει και θα πουλαει γι'αυτο και την οικιοποιουνται πολλοι.
    Οπως σημερα διαφωνουν αυτοι που θεωρουν "αληθινο rock" αυτο που επαιζαν οι Deep Purple και οι Led Zeppelin τους νεωτερους που θεωρουν rock τους Red Hot Chilli Peppers και τους Pearl Jam κ.ο.κ, ετσι διαφωνουσαν παλιοτερα αυτοι που ακουγαν Elvis Presley και Chuck Berry και θεωρουσαν αυτη τη μουσικη Rock και οχι τους Zeppelin.
    Δεν τρεχει τιποτα παιδες ολα καλα ειναι, ο καθενας ακουει οτι θελει και δεν ειναι και κακο να ακουει και απ'ολα.



    dEUS
    18.12.2007, 12:22
    Συμφωνώ...Γι'αυτό αφήστε τα βουνά και ακούστε μουσική...και αφήστε τι είναι rock και τι δεν είναι.Το rock είναι ιδεολογία και πέθανε στην γέννα.