ελληνική μουσική
    557 online   ·  210.840 μέλη

    Συνέντευξη Γ.Νταλάρα στο ELLE

    jorge
    19.06.2004, 02:02
    Στο Forum του Dalaras.com μπορείτε να διαβάσετε όλη τη συνέντευξη, από την οποία εγώ συγκράτησα την εξής - έξω από τα δόντια - δήλωση του Νταλάρα:

    Quote:
    -Έστω ότι του χρόνου πουλάτε εσείς 150.000 δίσκους και σας καλούν στα Αρίων, λέγοντάς σας ότι παίρνετε εφτά βραβεία. Δεν θα πάτε;

    Εγώ δεν πάω στα Αρίων όσα βραβεία και αν μου δώσουν. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Μπορεί με την Χαρούλα να είμαστε «αδέλφια», αλλά δεν σημαίνει ότι λειτουργούμε με τον ίδιο τρόπο απέναντι σε όλα. Τα βραβεία στο τραγούδι είναι σαν τους Χρυσούς Σκούφους στη μαγειρική. Βραβεύεται η καλύτερη σαλάτα, το καλύτερο μπιφτέκι. Ευθέως σας λέω ότι τα βραβεία δεν είναι «καθαρά». Είναι αποτέλεσμα κομπίνας ανάμεσα στους διευθυντές των εταιριών.

    -Μα, για τα βραβεία αυτά ψηφίζουν δημοσιογράφοι….

    Ποιοι δημοσιογράφοι, αυτοί που γνωρίζουν μόνο τη Βίσση, τη Βανδή και τον Μαζωνάκη; Έτσι, ανωνύμως; Τα βραβεία τα κανονίζουν οι ίδιες οι εταιρίες, προβάλλοντας κάθε φορά τους…κανακάρηδές τους. Οι διευθυντές των δισκογραφικών κοκορεύονται ότι είναι «διευθυντές του τραγουδιού». Στην πραγματικότητα, είναι ξεπουλητές, χωρίς κανένα κύρος. Νομίζουν ότι τους βρίζω ως πρόσωπα. Ποια πρόσωπα να βρίσω, αφού αλλάζουν κάθε πέντε – έξι μήνες και από διευθυντές γίνονται…αποθηκάριοι; Οι εταιρίες δεν θέλουν τους τραγουδιστές που έχουν υψηλό ποσοστό όπως εγώ. Θέλουν νεαρά παιδιά χωρίς απαιτήσεις, «φρέσκο κρέας», διότι από αυτό κερδίζουν λεφτά. Τα λέω αυτά, ενώ θα μπορούσα να σωπάσω. Βαρέθηκα να είμαι «ο τρελός που βγαίνει και τα λέει».



    Astron
    19.06.2004, 11:10
    Γενικά είναι πολύ καλή η συνέντευξη.
    ¶λλο ένα ενδιαφέρον σημείο είναι το σχόλιό του σχετικά με Eurovision και Ρουβά, που έχουμε κουβεντιάσει κι εδώ στο forum.

    -Πως είδατε το γεγονός ότι το πανηγύρι του διαγωνισμού μετατράπηκε σε «εθνική μας υπόθεση»;

    Οι μουσικές μου γνώσεις δεν επαρκούν για να μιλήσω επί του θέματος, βγήκαν τόσοι «ειδήμονες» στα παράθυρα των καναλιών! Ως πρόσωπο, πάντως, ο Σάκης Ρουβάς είναι συμπαθέστατος. Πρέπει, όμως, να σκεφτεί ότι μεγαλώνει. Είναι πια 32 χρονών. Ως πότε θα κάνει αυτό το σόου; Είναι σεμνός, περιστοιχίζεται όμως από άσεμνους ανθρώπους. Δεν μπορεί να άγεται και να φέρεται από τις ανωμαλίες του κύκλου του. Πρέπει να καταλάβει ότι η περίοδος των πονηρούληδων μάνατζερ και των μεσαζόντων έχει αρχίσει να καταρρέει.


    Αλλά και η θέση του για το σχέδιο Ανάν είναι ξεκάθαρη:

    Γιατί καταλήξατε στο «όχι», ενώ έχετε εργαστεί υπέρ της προσέγγισης των δυο εθνοτήτων;

    Έκανα ό,τι μπορούσα για την προσέγγιση. Μόλις όμως διάβασα το σχέδιο Ανάν έπαθα ναυτία, μου ήρθε εμετός. Ήταν ακραία προσβλητικός ο τρόπος συμβιβασμού. Δεν ήταν λύση αυτή, ήταν μια τριτοκοσμική εμπορική συμφωνία και παράλληλα μια κοσοβοποίηση της Κύπρου.

    SteliosG
    19.06.2004, 11:16
    Πολύ καλή η συνέντευξη (όπως και μοναδικές οι εκπομπές της ΝΕΤ για το Νταλάρα). Τον παρακολουθώ από πιο μικρός και μου κάνουν εντύπωση 2 πράγματα: 1. Μένει σταθερός στα όποια πιστεύω του, όσο λάθος ή σωστά τα θεωρούμε εμείς ή η κοινωνία 2. Τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, διακρίνω μια μεγαλύτερη ωριμότητα στο προσωπό του. Δεν είναι τόσο αντιδραστικός πια προς τα έξω και αφήνει τους άλλους να πουν αυτό που θέλουν και ας είναι κουτό για αυτόν.

    Όπως και να έχει πάντως, όποια και αν είναι η αλήθεια για τον ίδιο (πολλά καλά και κακά ακούγονται), νομίζω ότι πρέπει να τον θαυμάζουμε για τη θέση του και τη σοβαρότητα του μέσα στο χώρο της μουσικής. Ως άνθρωπο δε μπορούμε και δε χρειάζεται να τον κρίνουμε.

    Αλήθεια, έχει κανείς τυχερός να μοιραστεί μαζί μας ανέκδοτες ιστορίες από τη καριέρα του? Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!!!