ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη

    -Εκμάθηση¨ κιθάρας στα 23

    maloxa
    08.12.2007, 00:12
    Γεια σας παιδιά.. Παρακολουθώ ένα μάθημα στο πανεπιστήμιο εκτός της σχολής μου το οποίο θεωρέιται ελεύθερης επιλογής . Αυτό το μάθημα λοιπόν, περιέχει στην ύλη του κάποια μαθήματα κιθάρας, κυρίως συγχορδίες! Αν και σπουδάζω μουσικός, πρώτη φορά ασχολούμαι με κιθάρα και δεν μου φαίνονται καθόλου εύκολα τα πράγματα. Μπορείται να μου πείτε καποιο μυστικό ώστε να συνηθίσω ευκολα τις αλλαγες των συγχορδιών!!! Ευχαριστώ πολύ!!
    winlowoo
    08.12.2007, 00:28
    kita na sou pw tin alithia kai emena me diskoleuei auto poli
    alla rwtaw ton daskalomou kai allous kai distixos ektos apoto klasikoapou mou lene diladi an den stothw na meletisw den tha ta mathw pote distixos
    billth
    08.12.2007, 07:47
    Φιλε αστο...
    Η κιθαρα θελει πολυ χρονο...
    delta66
    08.12.2007, 08:05
    Θα πηγαινεις απο τη μια συγχορδια στην αλλη αργα και η κινηση που θα κανουν τα δακτυλα σου πρεπει να σου θυμιζει αραχνη.
    Δεν θα αλλαζεις θεση στα δαχτυλα δηλαδη, "ξερα" και αποτομα".
    Θα διαλεξεις δυο συγχορδιες και θα εξασκεισαι στην αλλαγη απο τη μια στην αλλη συνεχεια.
    Αργα και "αραχνοειδως".
    Μετα αλλες συγχορδιες μεχρι να καλυψεις ολους τους πιθανους συνδιασμους.

    Η επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησεως.


    Υ.Γ πριν τις συγχορδιες δεν σου εδειξαν να κανεις πρωτα καμια ασκηση δαχτυλων?

    maloxa
    08.12.2007, 20:25
    Eυχαριστώ πολύ! Θα δοκιμάσω το "αραχνοειδώς" να δουμε τι θα βγει. Επειδή το μάθημα αυτό δεν έχει σκοπό εκμάθηση κιθάρας αλλά τα πολύ βασικά και επειδή είμαστε πάρα πολλοι και δεν μας προλαμβαίνει και τοσο ο καθηγητής και λόγω περιορισμενου χρόνου δεν έδειξε καμιά άλλη άσκηση, μπήκαμε κατευθείαν στις συγχορδιες.
    delta66
    08.12.2007, 22:20
    Κανε κατι σαν αυτο.
    (δεν βρηκα κατι καλυτερο).
    Καποια στιγμη θα βιντεοσκοπησω τιποτα να ανεβασω.






    Panos72
    08.12.2007, 23:45
    ΕΞΑΣΚΗΣΗ...
    Μια λέξη τόσο δυνατή, όσο και η θέληση που απαιτείται για την επίτευξη του στόχου σου!
    ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!


    maloxa
    11.12.2007, 17:57
    Eυχαριστώ παιδια!!!!!!!!!!!! Να 'σται καλα!