ελληνική μουσική
    716 online   ·  210.847 μέλη
    Peace18
    09.12.2007, 01:17
    Πόσο συχνά πάτε θέατρο? Κατ' αρχήν πάτε?
    Κι αν ναι, ποιά είναι εκείνη η θεατρική παράσταση που σας εκανε περισσότερη εντύπωση και σας άρεσε ποιο πολύ? Και... για ποιον λόγο??
    (Πολλές ερωτήσεις έκανα!!) χαχα
    Αλλά ας κάνω την αρχή... Η θεατρική παράσταση που με συγκλόνισε (και κυριολεκτώ) ήταν πριν 4 χρόνια "Τα ελάφια & οι κατάρες" του Μουρατχαν Μουγκαν... Από το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος... Φοβερή πλοκή, καταπληκτικές ερμηνείες, και άψογη σκηνογραφική παρέμβαση! Θυμάμαι το είχα δει 3 φορές...
    Λοιπόν... Αυτά από μένα... Περιμένω....
    iasos
    09.12.2007, 10:20
    Λοιπόν θέατρο πάω 2,3 φορές τον χρόνο αλλά θα ήθελα να πηγαίνω πιο πολύ.
    Την προηγούμενη εβδομάδα είδα τις "Εκκλησιάζουσες" του Αριστοφάνη από ερασιτεχνικό θίασο αλλά ήταν πολύ καλή δουλειά και φυσικά τα κείμενα διαχρονικά.
    Η παράσταση που είδα στην Επίδαυρο φέτος το καλοκαίρι "Αντιγόνη" ήταν ότι καλύτερο έχω δει αλλά εκεί μόνο ο χώρος είναι μαγικός από μόνος του.
    Peace18
    10.12.2007, 07:37
    Συνήθως οι ερασιτεχνικοί θίασοι κάνουν θαύματα! Ωραίες οι "Εκκλησιάζουσες", όσο για την Επίδαυρο... όντως είναι μαγικά αλλά μην το μεγαλοποιούμε και τόσο πολύ! Κανένας χώρος δεν είναι μαγικός από μόνος του, χωρίς ηθοποιούς! Ή έστω σκηνικά!
    melkat06
    10.12.2007, 12:13
    Καλύτερη παράσταση που έχω δει ποτέ, ήταν «ΤΟ ΓΑΛΑ» του Βασίλη Κατσικονούρη.

    Με "σκληρές" ανατροπές, εντάσεις και εκπληκτικές ερμηνείες!!!!!!!!!!

    Την παράσταση την είδα πέρυσι με την Μάνια Παπαδημητρίου και τον Κωνσταντίνο Πολυχρόνη.
    Ανεβαίνει ξανά φέτος, με άλλους ηθοποιούς. Αν δεν το έχετε δει, αξίζει να πάτε.

    analystis
    10.12.2007, 16:48
    To Θέατρο το λατρεύω. Προσπαθώ να βλέπω 5-6 επιλεγμένες παραστάσεις κάθε σεζόν και άλλες 2-3 το καλοκαίρι με τις περιοδεύουσες παραστάσεις. Αν κάτσει και καμιά Επίδαυρος τόσο το καλύτερο. Τελευταία παράσταση που είδα τον περασμένο μήνα: "Ο πατέρας" του Στρίντμπεργκ, με Παπαγεωργίου-Πρωτοψάλτη. Πολύ καλή, το έργο αυτό, από τα πιο δυνατά...

    ΥΓ παρακολουθώ και σεμινάρια θεατρολογίας, τρομάρα μου...
    Peace18
    10.12.2007, 19:46
    Παράθεση:

    Το μέλος analystis στις 10-12-2007 στις 16:48 έγραψε:

    ΥΓ παρακολουθώ και σεμινάρια θεατρολογίας, τρομάρα μου...



    Αλήθεια?? Πού? Γιατί κι εγώ είμε σε μια σχολή Θεάτρου! Αλλά στην Θεσσαλονίκη... (τρομάρα και σε μένα!)
    xaris-
    12.12.2007, 02:04
    Μπα....Αν και θελω..
    Peace18
    17.12.2007, 03:02
    Τότε γιατί δεν πας αφού θέλεις?