ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.840 μέλη

    Πρόβλημα στη φωνή

    ntemis07
    09.12.2007, 21:37
    Εδώ και 7 χρόνια ( δηλαδή από τα 15 μου ) ενώ δεν έχω πρόβλημα στις φωνητικές χορδές ( έχω πάει σε Ω.Ρ.Λ ), δυσκολεύομαι στο τραγούδι αλλά και στην ομιλία.
    Τι εννοώ, δεν έχω ένταση στη φωνή μου και είναι σα να βγαίνει χαμηλά από το λαιμό.
    Αυτό είναι πολύ κουραστικό γιατί όταν είμαι σε χώρο με normal θώρυβο αναγκάζομαι να φωνάζω( αλλά πάλι με το ζόρι ακούγομαι ,ενώ οι άλλοι μιλούν κανονικά ) , έτσι καταλήγω συχνά να έχω πόνο στο λαιμό.
    Δε ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό, και ποιός μπορεί να βοηθήσει.
    noizreduction
    10.12.2007, 02:01
    Αρχικα θα προτεινα να παρεις και μια γνωμη απο εναν 2ο γιατρο.

    Περα απο αυτο, μπορεις να αναζητησεις ενα κεντρο ορθοφωνιας και λεκτικης μελετης, ωστε να βρουν την αιτια του προβληματος σου.
    niceday1808
    10.12.2007, 11:39
    Αυτό που έχεις είναι δώρο Θεού και μην τολμήσεις να το φτιάξεις!Θα γίνεις η ιδανική σύζυγος...!
    Ξέρεις πόσοι παντρεμένοι θα εύχονταν (προσεύχονταν!) η γυναίκα τους να είχε το χάρισμα το δικό σου???

    Απ΄την άλλη πάλι αν σε ενοχλεί και σου κάνει τη ζωή δύσκολη,δυστυχώς για την ανθρωπότητα (για το αρσενικό είδος συγκεκριμένα) όντως θα πρέπει να το κοιτάξεις και θα συμφωνήσω να πας και σε άλλον ή άλλους γιατρούς (αν χρειαστεί), προκειμένου να βρεις μια λύση.

    Μην επαναπαύεσαι στο τί σου είπε ένας μόνο γιατρός.Θέλει λίγο κυνήγι...

    Αλλά σε παρακαλώ...ΞΑΝΑΣΚΕΨΟΥ ΤΟ!!!
    ntemis07
    10.12.2007, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-12-2007 στις 02:01 έγραψε...

    Αρχικα θα προτεινα να παρεις και μια γνωμη απο εναν 2ο γιατρο.

    Περα απο αυτο, μπορεις να αναζητησεις ενα κεντρο ορθοφωνιας και λεκτικης μελετης, ωστε να βρουν την αιτια του προβληματος σου.



    Εχω πάει και σε 2ο γιατρό και δεν υπάρχει κάτι οργανικό.
    Αυτό που λές είναι καλή ιδέα αλλά που υπάρχει κεντρο ορθοφωνιας και λεκτικης μελετης?
    noizreduction
    11.12.2007, 01:22
    Εχω δει επι της Λεωφορου Αμφιθεας καποιο, αλλα δεν θελω να σε κατευθυνω σε ενα συγκεκριμενο. Μπορεις να ρωτησεις το γιατρο σου. Σιγουρα θα σου πει πιο υπευθυνα ενα καλο κεντρο.
    sakisarabatzis
    11.12.2007, 16:22
    Πηγαινε και σε αλλους γιατρους Ω.Ρ.Λ .Αν βεβαια τραγουδας και πονας συμβουλευσου και εμπειρους καθηγητες φωνητικης μουσικης.
    Little-L
    07.01.2008, 13:42
    Προσπαθησε να δυναμωσεις το διαφραγμα σου με ασκησεις οπως να σπρωχνεις ενα βιβλιο με την κοιλια σου ενω εισαι ξαπλωμενη/ος, χωρις να κουνηθει το στηθος και οι ωμοι, φυσωντας και μετα αναρροφωντας.
    Καλη τυχη
    aurelia
    07.01.2008, 20:32
    Πιστευω πως το "προβλημα" ειναι ο χειρισμος της αντιχησης .Δηλαδη,κατα ποσο πολλαπλασιαζεις τον αερα σου στο σωμα σου(αντηχια-ενταση)),και προς ποιες κατευθυνσεις(χαρακτηριστικα καθε αντηχιου που προσδιδουν ποιοτικα χαρακτηριστικα στην τελικη χροια).
    Με την προυποθεση βεβαια οτι χειριζεσαι σωστα τον αερα σου.Πρεπει να "ξυπνησεις" το voice box που λεμε,δηλ. τον λαρυγγα σου -σε γενικες γραμμες-να δωσεις την καταλληλη ταση στις χορδες,και μετα να αντιχησεις αυτον τον πρωταρχικο ηχο που φτιαχτηκε εκει μεσα,στο υπολοιπο πνευστο σου οργανο.Λαρυγγας,φαρυγγας.στοματικη κοιλοτητα.ρινικη κ.τ.λ. και αν ειναι δυνατον σε ολο το σωμα.Ελευθερα και φυσικα...

    Χρειαζεσαι καθοδηγηση..
    Ευχομαι ολα να πανε καλα!
    BAGRATION
    08.06.2008, 19:46

    Σε μια τέτοια περίπτωση κάποιος είδικός σε θέματα φωνητικής θα μπορούσε να βρεί ακριβώς τι συμβαίνει αν έβλεπε το βίντεο από την λαρυγγοσκόπηση (με στροβοσκόπιο)

    Ο ΩΡΛ δεν είναι πάντα σε θέση να διαγνώσει και να διορθώσει "ελαφρά" φωνητικά προβλήματα όπως το δικό σου.Πολύ απλά γιατί αυτά νομίζω ότι δεν τα θεωρούν κάν προβλήματα!!!!Ενας καθηγητής φωνητικής αντίθετα θα το έφτιαχνε πολύ γρήγορα.

    Μερικές στάνταρ απαντήσεις στο να μιλάς και να τραγουδάς πιο δυνατά είναι

    1) Να μιλας έτσι ώστε να ακούγεσαι λίγο πιο "ένρινα" αλλά όχι "από την μύτη". Αυτό είναι το λεγόμενο twang η twanger. Οι Αμερικάνοι κυρίως του νότου και οι Αφροαμερικάνοι μιλούν κατ αυτόν τον τρόπο.Μην το παρακάνεις βέβαια όπως αυτοί, και ακουστείς άλλα Τζών Γουέιν!!!! (δηλαδή στην ουσία να πιέζεις πιο πολύ τους αρυεπιγλωττικούς μύες)

    2)Να μιλάς σε υψηλότερο τόνο (σε "ψηλότερες νότες" ας πούμε....)

    3)Να μάθεις να μιλάς με καλό "κλείσιμο της γλωσσίδας", και να μην σπρώχνεις πάρα πολύ αέρα την ώρα που μιλάς. Αυτό είναι πολύ εύκολο να το μάθεις αν στο δείξει κάποιος, Πολύ πιθανόν να έχεις το λεγόμενο breathiness στην φωνή σου..... αν το έχεις όσο προσπαθείς να "σπρώξεις πιο πολύ αέρα"για να μιλήσεις πιο δυνατά τόσο πιο πολύ ζημία κάνεις....

    Ακόμη εγώ δεν πιστεύω σε "χειρισμούς της αντίχησης" και στο "κοντρόλ των αντηχείων".....αυτές οι αισθήσεις "αλλαγής των αντιχείων" κατά την δική μου γνώμη οφείλονται αποκλειστικά σε 3 πράγματα....στους μύες του λάρυγγα, στο ύψος του λάρυγγα, και στην θέση του μαλακού ουρανίσκου.


    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 08-06-2008 20:33 ]