ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη

    Eurovision γιορτη η πενθος για τη μουσικη?

    iris-the-black
    22.12.2007, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Jimi στις 11-12-2007 στις 18:28 έγραψε...

    Θα δημοσιεύσω την άποψη που κατέθεσα πέρυσι, διότι η γνώμη μου παραμένει η ίδια:

    Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη τι σχέση έχει η Eurovision με το διαχωρισμό των χωρών στο διαγωνισμό. Η μουσική των περισσοτέρων είναι ένα ΥΒΡΙΔΙΟ τοπικών μουσικών στοιχείων με pop-rock μουσική. Στην τελική π.χ. η Ελλάδα κερδίζει, οκ, αλλά κερδίζει και η ελληνική μουσική;; Δε νομίζω. Οπότε sorry κιόλας αλλά χ... η φοράδα στο αλώνι για τον εν λόγω competition. Η Αγγλία μια ζωή πατώνει στην Eurovision, ωστόσο όλα σχεδόν τα μουσικά ρεύματα ξεκινούν από εκεί. Αυτό αποδεικνύει την ανύπαρκτη σχεδόν σχέση του διαγωνισμού με τη μουσική και την πορεία της στα ευρωπαϊκά (και όχι μόνο) δρώμενα. Τι Βίσση, τι βρύση, τι Παρίσι λοιπόν... Η ελληνική μουσική είναι αυτή που ξέρουμε και αγαπάμε και όχι αυτό που παρουσιάζουμε στη Eurovision. Δε 'πα να στείλουμε και τον Ταμπάκη...

    Επομένως..:

    Πένθος, κλαυθμός και οδυρμός!




    συμφωνώ απόλυτα!! ΤΑΜΠΑΚΗΣ ΦΟΡ ΕΒΕΡ!!!!χιχιχιχι
    κλάμμαααααααααααααα, πένθος, θρήνος, οϊμέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
    stal1a
    27.01.2008, 18:41
    Πενθος θα ελεγα γιατι τραγωδια καταντησε πλεον.....Πεθνος για την μουσικη ..χαρα για αυτους που πηγαινουν ........
    Hastaroth
    27.01.2008, 23:16
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisgouzonis στις 22-12-2007 στις 08:57 έγραψε...

    Κατά την άποψή μου και έχοντας ζήσει από πολύ κοντά τον διαγωνισμό ( πιο κοντά δεν γίνεται ), η EUROVISION είναι Γιορτή για την Ευρωπαϊκή Μουσική Σκηνή.

    Οι Έλληνες που την αντιπαθούν είναι πραγματικά ελάχιστοι, οι οποίοι συνήθως είναι προκατηλειμένοι. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες παρακολουθούν με τεράστιο ενδιαφέρον τον Διαγωνισμό Τραγουδιού EUROVISION και αυτό το δείχνουν κάθε χρόνο οι πολύ υψηλές τηλεθεάσεις που κάνει ο Διαγωνισμός ( περίπου 90% ). Με άλλα λόγια, 9 στους 10 Έλληνες σταματούν οποιαδήποτε άλλη ενασχόλησή τους για να παρακολουθήσουν τη EUROVISION. Αυτό δεν το έχει πετύχει κανένα άλλο τηλεοπτικό πρόγραμμα. Από τη EUROVISION έχουν περάσει και διαγωνιστεί πολλές καταπληκτικές φωνές, όπως η γνωστή σε όλους μας Celine Dion, συγκροτήματα που έκαναν τεράστια καριέρα μετά την εμφάνισή τους στο Διαγωνισμό EUROVISION, όπως οι γνωστοί σε όλους μας ABBA, έχουν γραφτεί κορυφαία τραγούδια, όπως το Lane Moje της Σερβίας το 2004, κλπ., κλπ.. Μέσα σε όλα τα κορυφαία μουσικά γεγονότα της EUROVISION, σαφώς και υπάρχουν και περιπτώσεις που θα μπορούσαμε να τις αποκαλέσουμε τσίρκο. Αλλά, αυτό δεν αναιρεί την πολύ υψηλή μουσική αισ8ητική που έχει ο Διαγωνισμός. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι παρόμοιος Διαγωνισμός δεν κατάφερε καμιά άλλη ήπειρος να ξεκινήσει. Σας πληροφορώ ότι κάθε χρόνο έρχονται Αμερικανοί για να μπορέσουν να ξεκινήσουν και αυτοί τη δική τους EUROVISION ( με άλλο όνομα βέβαια ) μεταξύ των Πολιτειών της Αμερικής και ακόμα δεν τα έχουν καταφέρει.



    Δηλαδή εσύ θεωρείς οτι η EUROVISION όπως έχει καταντήσει τά τελευταία χρόνια είναι "γιορτή γιά την μουσική";

    Παράθεση:
    Υπάρχουν άλλοι διαγωνισμοί - τηλεοπτικά σκουπίδια - πένθος για τη μουσική, όπως το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης που για τη μουσική μου παιδεία αποτελεί ντροπή και προσβολή η διοργάνωσή του και ευτυχώς που η τηλεθέασή του είναι ελάχιστη. Ειδικά φέτος αισθάνθηκα πολύ μεγάλη ντροπή, σε Ελληνικό έδαφος και μάλιστα στη γενέτειρά μου, τη Θεσσαλονίκη, να μην προκρίνονται στον Τελικό Ελληνικά Τραγούδια, αλλά, να προκρίνονται τραγούδια επηρρεασμένα συνθετικά από ανατολικές χώρες ( Τουρκία, Αζερμπαιτζάν, Ουζμπεκιστάν, Πακιστάν, κλπ. ). Και δώστου οι αμανέδες και δώστου τα μπουζούκια, η απόλυτη κατάντια και το απόλυτο πένθος για την Ελληνική Μουσική...


    Μά και από τό φεστιβάλ τραγουδιού τής Θεσσαλονίκης έχουν περάσει περάσει και διαγωνιστεί πολλές καταπληκτικές φωνές,έχουν γραφτεί πολλές επιτυχίες κλπ κλπ.Γιατί αυτό το φεστιβάλ είναι "πένθος",ενώ τής Eurovision είναι "γιορτή";

    Μή σ'τη φάει,μή σ'τή φάει,μή!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 27-01-2008 23:17 ]


    bon_scott
    27.01.2008, 23:37
    Πενθος, τραγωδια, οιμωγη, κλαθμος, οδυρμος, ΑΙΣΧΟΣ, ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!
    Δεν το ειχαμε ξεκαθαρισει αυτο και παλιοτερα?? τι να πω...
    οταν με ενα θεμα ασχολουνται μονο οι κατινες και τα υποδεεστερα απο ΕΜΑΣ μυαλα, τοτε εμεις γιατι σχολιαζουμε και θρηνουμε για το καταντημα της τεχνης με τον διαρκη κινδυνο να ριξουμε το επιπεδο ΜΑΣ στο δικο ΤΟΥΣ επιπεδο???
    Εγω ενα ξερω: καλα που υπαρχει η γιουροβιζιον, το φεστιβαλ, ο ευαγγελοπουλος και γενικα η trash tv για να εχουμε και ΕΜΕΙΣ αφορμη για να (κατα)κρινουμε τους παντες και τα παντα.
    Σε ενα συμπερασμα θελω να καταληξω και δεχομαι ευχαριστως αντιρρησεις: Γιατι αφου ειναι εξω απο τη ζωη ΜΑΣ, γιατι ασχολουμαστε? Τι μας νοιαζει που θα κανουν παρτι οι εταιρειες και θα εχει να παιζει για μηνες ο ρεπορτερ Ιορδανης??
    Με ολο το σεβασμο, γιατι οντως υπαρχουν αξιολογα(το εννοω) ατομα στο site και σε αυτους κυριως απευθυνομαι(και να με διορθωσετε αν κανω καπου λαθος) μην ασχολειστε, αφου η υποκρισια ειναι ΤΟ ιδιον του σημερινου τηλεθεατη-καταναλωτη:

    "εγω? οχι ρε δε μου αρεσει, αλλα να, γελιο εχει... αααα δες αυτον που ειναι σαν χριστουγεννιατικο δεντρο.. ε ρε που καταντησαμε... ..τελικα ποιος νικησε? ααα αυτο το σουργελο" και μετα θα γελαμε ολοι με τον ξεπεσμο του νεοελληνα...


    deathminor88
    28.01.2008, 00:49
    Είσαι απαράδεκτος, δεν έχεις τρόπους, δεν σέβεσαι τα άλλα μέλη, και το λεξιλόγιο σου είναι απρεπές. Ελπίζω να διάβασε κάποιος από τους συντονιστές το ποστ σου.
    Orfeus
    28.01.2008, 10:44
    @ ---Snake--- :
    Το forum είναι τόπος συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων. Μπορείς να διατυπώνεις την άποψή σου χωρίς χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις. Ο τρόπος σου είναι απαράδεκτος. Πού είναι ο σεβασμός στους συνομιλητές σου;

    Να μην ξαναδώ τέτοιο post!
    sakisgouzonis
    28.01.2008, 11:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 27-01-2008 στις 23:16 έγραψε...

    Δηλαδή εσύ θεωρείς οτι η EUROVISION όπως έχει καταντήσει τά τελευταία χρόνια είναι "γιορτή γιά την μουσική";



    Μά και από τό φεστιβάλ τραγουδιού τής Θεσσαλονίκης έχουν περάσει περάσει και διαγωνιστεί πολλές καταπληκτικές φωνές,έχουν γραφτεί πολλές επιτυχίες κλπ κλπ.Γιατί αυτό το φεστιβάλ είναι "πένθος",ενώ τής Eurovision είναι "γιορτή";




    Προσωπικά δεν βλέπω κάποια κατάντια στη Eurovision τα τελευταία χρόνια. Παρόλο που είμαι 29 ετών έχω παρακολουθήσει είτε από κοντά είτε μέσα από Video όλους τους Διαγωνισμούς Eurovision μηδενός εξαιρουμένου από το 1956 έως και σήμερα. Κορυφαίες φωνές και κορυφαία τραγούδια υπήρχαν και τότε υπάρχουν και σήμερα. Κιτς εμφανίσεις υπήρχαν και τότε υπάρχουν και σήμερα. Δεν βλέπω κάποια διαφορά ως προς αυτό το θέμα.


    Όσον αφορά το - κατά την προσωπική μου άποψη - αποτυχημένο φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης ( άλλωστε αυτό φαίνεται και από τα πολύ χαμηλά νούμερα τηλεθέασης σε σύγκριση με αυτά της Eurovision ), ναι, το θεωρώ πένθος. Είναι πένθος για την Ελληνική και Ευρωπαϊκή Μουσική όταν προκρίνονται τραγούδια με αμανέδες και λοιπά ανατολίτικα στοιχεία. Κάποτε θα πρέπει να καταλάβουμε ότι η τουρκοκρατία έχει τελειώσει και καλό είναι να μην επηρρεάζουν ανατολίτικα στοιχεία τις Ελληνικές-Ευρωπαϊκές Συνθέσεις. Δεν έχω κάτι με τους Τούρκους, αντιθέτως τους αγαπώ, αλλά, είναι άλλη κουλτούρα αυτοί άλλη κουλτούρα εμείς, άλλος ο δικός τους πολιτισμός και άλλος ο δικός μας.

    Επίσης, θα ήθελα να μου αναφέρεις ενδεικτικά κάποιες κορυφαίες φωνές από το νέο φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης που θα μπορούσαν αντάξια να σταθούν δίπλα στη Celine Dion, καθώς επίσης να μου αναφέρεις και κάποιες από τις πολλές ( όπως ισχυρίζεσαι ) επιτυχίες-τραγούδια που θα μπορούσαν να πουλήσουν παγκοσμίως εκατοντάδες εκατομμύρια αντίτυπα όπως έχουν πουλήσει μέχρι σήμερα πολλοί καλλιτέχνες της Eurovision ( βλέπε ΑΒΒΑ 200.000.000 αντίτυπα ). Να σημειώσω εδώ ότι δεν αναφέρομαι στο παλιό φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης από το οποίο όντως πέρασαν κάποιες κορυφαίες φωνές ( όχι όμως τραγούδια που θα μπορούσαν να γίνουν παγκόσμιες επιτυχίες ), αλλά, αναφέρομαι στο νέο φεστιβάλ τραγούδιου Θεσσαλονίκης που ξεκίνησε ( μετά από 8 χρόνια απουσίας ) το 2005.

    Official MySpace Music Page


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisgouzonis στις 16-09-2008 17:42 ]


    Orfeus
    28.01.2008, 11:21
    Κι εγώ
    vouliakis
    28.01.2008, 11:37
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 28-01-2008 στις 00:49 έγραψε...

    Είσαι απαράδεκτος, δεν έχεις τρόπους, δεν σέβεσαι τα άλλα μέλη, και το λεξιλόγιο σου είναι απρεπές. Ελπίζω να διάβασε κάποιος από τους συντονιστές το ποστ σου.



    @---Snake---, φεύγεις για τους παραπάνω λόγους...




    Tren
    28.01.2008, 11:49
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 28-01-2008 στις 11:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 28-01-2008 στις 00:49 έγραψε...

    Είσαι απαράδεκτος, δεν έχεις τρόπους, δεν σέβεσαι τα άλλα μέλη, και το λεξιλόγιο σου είναι απρεπές. Ελπίζω να διάβασε κάποιος από τους συντονιστές το ποστ σου.



    @---Snake---, φεύγεις για τους παραπάνω λόγους...








    Για τους ιδιους λοιπον λογους να φυγει και το παραπανω μελος,αφου επιτιθεται οχι κοσμια σε συνομιλητη και χωρις να ειναι διαχειριστης του Forum,πραγμα που θα του εδινε ασυλια


    vouliakis
    28.01.2008, 13:03
    Δεν υπάρχει θέμα ασυλίας για κανέναν και, βέβαια, δεν υπάρχει κανένας λόγος για να "φύγει" το μέλος deathminor88.

    Θυμίζω κάποιον κανονισμό του forum:

    7. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αποστολή μηνυμάτων σε μέλος που θίγουν κατ΄ οιοδήποτε τρόπο την προσωπικότητα και την υπόσταση του μέλους αυτού. Κάθε γνώμη, όσο ακραία και αν είναι, πρέπει να ακουστεί, αλλά χωρίς τη χρήση προσβλητικών εκφράσεων και ανήθικου λεξιλογίου.



    Tren
    28.01.2008, 13:07
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 28-01-2008 στις 00:49 έγραψε...

    Είσαι απαράδεκτος, δεν έχεις τρόπους, δεν σέβεσαι τα άλλα μέλη, και το λεξιλόγιο σου είναι απρεπές. Ελπίζω να διάβασε κάποιος από τους συντονιστές το ποστ σου.



    Αυτο δηλαδη ειναι ευπρεπες λεξιλογιο και δεν ειναι προσωπικη επιθεση;
    vouliakis
    28.01.2008, 13:09
    Nαι. Είναι ευπρεπές λεξιλογιο και δεν είναι προσωπική επίθεση.
    deathminor88
    28.01.2008, 13:14
    Σε παρακαλώ πολύ! Εόχα παρακαλέσει τον Snake να μιλάει πιο όμορφα και να σέβεται τους άλλους. Και όχι μόνο εγώ. Και δεν είναι θέμα προσωπικής επίθεσης, αλλά θέμα για αλληλοσεβασμό. Δεν μειώνω κανέναν. Ούτε προσπαθώ να το παίξω συντονιστής. Το λεξιλόγιο μου είναι ευπρεπέστατο και σε καμία περίπτωση επιθετικό. Είναι η αλήθεια μέσα από τα ποστς. Σε παρακαλώ πολύ.
    Tren
    28.01.2008, 13:17
    Είσαι απαράδεκτος, δεν έχεις τρόπους, δεν σέβεσαι τα άλλα μέλη, και το λεξιλόγιο σου είναι απρεπές.
    deathminor88
    28.01.2008, 13:21
    Ok, whatever. Aν και μάλλον διαφωνούμε στο ποιό ειναι καλό λεξιλόγιο, στο τι είναι σεβασμός, και στο πως είναι οι καλοί τρόποι!
    blackdragon
    28.01.2008, 15:21
    Π Ε Ν Θ Ο Σ ! ! ! Καθαρά μία κερδοσκοπική επιχείρηση όπου προβάλλονται κάποια ακούσματα, στην πλειοψηφία τους απαίσια, που ούτε καν μπορούν να θεωρηθούν τραγούδια.... Όλα θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος.... Να μη μιλήσω και για τον τρόπο ψηφοφορίας.... Η Ελλάδα ψηφίζει Κύπρο, η Κύπρος Ελλάδα κοκ..... Άσε το άλλο.... Στείλε SMS.......χρέωση....... Μας δουλεύουν ψιλό γαζί και το τραγικό είναι πως οι περισσότεροι από εμάς καθόμαστε και παρακολουθούμε τέτοια γεγονότα!!!
    gikostas
    28.01.2008, 16:53
    Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να μαλώνουμε.Σιγά το γεγονός.Χωρίς να έχω κάτι με τον συγκεκριμένο διαγωνισμό θα πω τα παρακάτω.Ας το δούμε καθαρά μουσικά το θέμα.Όλα αυτά τα χρόνια,απο το λίγο που παρακολουθώ δεν θυμάμαι κάποιο αξιόλογο κομμάτι που να συμμετείχε στο διαγωνισμό.Μουσικά και στιχουργικά τα κομμάτια είναι απαράδεκτα.Ιδίως τα ελληνικά.Αν κάτι αξίζει αυτό είναι μόνο οι χορογραφίες τα τελευταία χρόνια αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την μουσική.Τα πράγματα είναι τόσο απλά και απορώ γιατί να σχολιάζεται το συγκεκριμένο θέμα με τέτοιο τρόπο απο μερικούς.Συμφωνώ με τον SNAKE αλλά με τέτοιες απαντήσεις χάνουμε το δίκιο μας.Σεβασμός πάνω απ'όλα.
    FFSlayer
    28.01.2008, 18:48
    Το ότι το βλέπει το 90% δε σημαίνει απολύτως τίποτα! Και γω τη βλέπω κάθε χρόνο επειδή μαζευόμαστε μεγάλη παρέα. Δεν είναι και η καλύτερη διασκέδαση. Τα περισσότερα τραγούδια είναι αισχρά. Τα λίγα που μπορείς να είσαι ανεκτικός καταψηφίζονται αμέσως και συνήθως όταν βγαίνει η Ελλάδα σου έρχονται γέλια ή κλάματα από το αίσχος που παρουσιάζουμε.

    Πένθος βαρύ λοιπόν για το τραγούδι... Αλλά θα μου πεις όλες οι Αθηναϊκές πίστες δεν είναι? Τα charts έτσι όπως διαμορφώνονται από 15άχρονα θύματα της τηλεόρασης και των πουλημένων ραδιοφωνικών σταθμών δεν είναι? Δε ξέρω αν είχατε δει το επισόδειο του Λαζόπουλου που είχε καλεσμένη τη Γαλάνη? Εεε... τα είπε αυτή καλύτερα για μένα!

    Θα πρέπει να συμφωνήσω με τον κατά τα άλλα "αγενή" φίλο μας σχετικά με τις θεωρίες του περί του 90%. Φτάνει πια η δικτατορία της ηλιθιότητας και της σοβαροφάνειας.

    Θα κλείσω με έναν προβληματισμό του Πάνου Κατσιμίχα από το τελευταίο cd.
    "Και πριν με πάρει ο ύπνος σκέφτομαι κρυφά...
    Γιατί ψηφίζουν οι φτωψοί αυτούς που τους πηδάνε
    κι ύστερα βγαίνουν με πανό και λένε πως πεινάνε.
    Βγαίνουν ζητάνε χίλια δυο και παίρνουν ότι κάτσει
    η εξουσία χασκογελάει και τους κλωτσάνε οι μπάτσοι."

    Μπορεί να φαίνεται ψηλοάσχετο αλλά σε συνδιασμό με τα προηγούμενα posts...
    Άλλωστε και στην αρχαία Ρώμη "άρτον και θεάματα" δεν προσέφεραν για να αποβλακώσουν τη μάζα? Εεε.. τι διαφορά με σήμερα? Όλα τα κανάλια για 2 μήνες πριν ασχολούνται αποκλειστικά με τη Eurovision λες και πως αυτό μας απασχολεί.
    Στ' αρχ.... μας λοιπόν, και συγνώμη αν χαλάω την αισθητική σας, και ο Σαρμπέλ και η Καλομοίρα και όλοι οι φανταγμένοι και τα πρότυπα της βλακείας.
    STING
    28.01.2008, 20:37
    Αν τα σχόλια προέρχονται από ανθρώπους που δεν ζούνε από τη μουσική έχει καλώς αφού και οι γνώσεις τους είναι η περιορισμένες η τερματίζουν στη σφαίρα της προσωπικής τους διασκέδασης .
    Αν όμως τα σχόλια είναι από μουσικούς τότε υπάρχει σοβαρό θέμα!
    Και το θέμα είναι ότι τα εν λόγω «άσματα» είναι ταφόπλακα.
    Συμφωνώ απόλυτος με το μέλος FFSlayer

    σ.σ. αλήθεια τι έγινε με το μέλος snake;