ελληνική μουσική
    786 online   ·  210.833 μέλη

    Γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα για διόρθωση θεμάτων αρμονίας;

    Old-Trafford
    11.12.2007, 17:21
    Καλησπερα παιδια, ηθελα να ρωτησω αν ξερετε καποιο προγραμμα που μπορω να γραψω θεματα αρμονιας και να μπορει να τα διορθωσει, δηλαδη να βρισκει τα λαθη που κανω(παραλληλες κτλ..)
    Επισης, ξερετε καποιο προγραμμα που να μπορω να γραψω νοτες σε pocket pc?

    Ευχαριστω πολυ!
    deathminor88
    11.12.2007, 19:40
    Kαι πώς θα μάθεις?
    noizreduction
    11.12.2007, 23:59
    Προφανως ο Old trafford, θα γραφει πρωτα τα θεματα και μετα θα βλεπει εαν εχουν λαθη. Αρα μεσα απο τη διαδικασια της διορθωσης, θα μαθαινει.

    Εγω χρησιμοποιω το Sibelius 4, το οποιο εχει καποια "plug ins" που μπορουν να βρουν 5ες και 8ες παραλληλες στα θεματα.
    Περα απο αυτο, δεν υπαρχει σε κανενα προγραμμα το υποκειμενικο στοιχειο της διορθωσης του καθηγητη. Και οπως ξερεις, στην αρμονια υπαρχουν πολλοι κανονες..ομως οι περισσοτεροι βρισκονται εκει για να καταργουνται ;)
    vouliakis
    12.12.2007, 00:43
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-12-2007 στις 19:40 έγραψε...

    Kαι πώς θα μάθεις?



    E, ναι... Το Sibelius θα βρει τις παράλληλες, αλλά δεν είναι δάσκαλος για να σου πει, ας πούμε, πως στον ελάσσονα τρόπο, στη σύνδεση IV7 με V, οι παράλληλες πέμπτες επιτρέπονται (πέμπτες του Μότσαρτ) όταν σχηματίζονται ανάμεσα σε ενδιάμεση και εξωτερική φωνή (π.χ. soprano - alto)...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 12-12-2007 00:48 ]


    deathminor88
    12.12.2007, 03:00
    Ναι αλλά στις εξετάσεις δεν θα έχει πρόγραμμα να σου πεί που σχηματίζονται παράλληλες...! Αυτό θέλω να πώ, Πρέπει να προσέχεις να μην τις κάνεις γιατί να τις διορθώνεις ξέρεις...
    mariosnadege
    12.12.2007, 18:48
    Υπάρχει ένα μοναδικό στο είδος του πρόγραμμα που λέγεται harmony practice, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει στα αγγλικά ! Αν καταλαβαίνεις λίγα γαλλικά, ιταλικά ή ισπανικά, μπορείς να το δοκιμάσεις, έχει πολύ ενδιαφέρον !
    Αν σ' ενδιαφέρει, αυτή είναι η σελίδα του στα γαλλικά με παρουσίαση και δυνατότητα να το κατεβάσεις.
    xaris-
    13.12.2007, 18:22
    Κομπλεξικοι αυτη οι Γαλλοι ,,,,,χμ....
    mariosnadege
    13.12.2007, 20:06
    Το πρόγραμμα το έφτιαξε ένας Ιταλός, ο Fausto Torre. Δεν είναι καθόλου κομπλεξικός, αλλά δε βρήκε κανένα να το μεταφράσει στα αγγλικά !
    Old-Trafford
    15.12.2007, 01:43
    Σε ευχαριστω παρα πολυ Μαριε. Μια χαρη ακομα, ο Fausto ζηταει ατομο να τον βοηθησει να το γραψει στα αγγλικα....Ενδιαφερεσαι;
    mariosnadege
    15.12.2007, 09:05
    Μπορεί να γίνει κι αυτό αργότερα
    Επίσης σκέφτομαι να φτιάξω κι εγώ ένα τέτοιο προγραμματάκι, αλλά θα μου πάρει αρκετούς μήνες να το τελειώσω.
    Τα λέμε !
    Old-Trafford
    16.12.2007, 00:08
    Παντως τη σελιδα σου την διαβαζω,και θα την τελειωσω σιγουρα. Πολυ καλη δουλεια.

    Για το προγραμματακι αν χρειαζεσαι βοηθεια μπορεις να επικοινωνησεις και μαζι μου.

    Ευχαριστω και παλι και τα λεμε