ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    Ακούς Punk μουσική; Πες το μας !!!

    punkster
    16.12.2007, 12:46
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 15-12-2007 στις 21:45 έγραψε...

    Παντώς το καινούριο "εμπορικό" pop-Punk μου αρέσει πολύ σε σχέση με το παλιό...

    Punkster... Όχι μόνο timberlake... Τimbaland, Furtado, Rihana, Charmillinaire, Aguilera, και φυσικά 2pac...

    XAXA

    ΥΓ Κόβω το κεφάλι μου ότι ο sea με νο ιώθει...




    Κρατηστε με.......Δεν νιωθω καλα.........Μου ερχεται σκοτωδυνη........
    Τι βλεπουν τα ματακια μου??????


    Brokenchord
    17.12.2007, 13:33
    Εγώ πάλι από ελληνικά συγκροτήματα ακούω Parkinsons,Διάβρωση, Αντίδραση,ΧΑΣΜΑ,Βανδαλούπ και ότι είναι άλλο είναι αληθινό.
    Συμφωνώ με τον sakisb ότι η ελληνική Punk σκηνή έχει πολλά να δώσει και να πει ακόμη περισσότερα αλλά δεν έχει αυτιά να την ακούσει. Και συνήθως είναι από τις παρεξηγημένες μουσικές και ιδεολογίες όπως είναι οι Emo (Καλά πολλοί Εmo,Punk τις εποχής είναι ψεύτικοι) οι χίπηδες (Αααα ρε Woodstock) κ.τ.λ.
    Είναι παρεξηγημένοι γιατί δεν μας αρέσει η αλήθεια.
    Η αλήθεια με σκληρά λόγια. Και αυτό είναι γεγονός.

    Εκείνο που με εξιτάρει είναι ότι αρκετές ελληνικές Punk μπάντες είναι ανεξάρτητες και μπορείς με ένα email να πάρεις το cd με το πολύ 5ευρό και έχουν ελεύθερη είσοδο (Αυτό είναι και λίγο πρόβλημα γιατί μαζεύονται κάθε καρυδιάς καρύδια και σπρώχνουν, μπορεί να χτυπήσεις πολύ άσχημα. Άουτς τι θυμήθηκα τώρα!!!). Πράγματι κάνουν μουσική για την μουσική. (βλπ. στοίχους από Paskinsons νύχτα υπερκαταναλωτική)


    Και ένα πολύ χρήσιμο link που ξέχασα με βίντεο αλλά και μουσική www.Punk.gr



    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 17-12-2007 13:36 ]


    Nick-K
    17.12.2007, 16:35
    ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΣΗΜΑΙΑ...ΑΦΗΣΤΕ ΗΣΥΧΗ ΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ....

    (ΚΥΡΙΑΚΗ 23/12, 21:00-22:00 - Radio MusicHeaven. Punk επιλογές και μόνο!)





    επισυναπτόμενα: genia1.jpg 
    sea_like_eyes
    17.12.2007, 16:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Punkster στις 16-12-2007 στις 12:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 15-12-2007 στις 21:45 έγραψε...

    Παντώς το καινούριο "εμπορικό" pop-Punk μου αρέσει πολύ σε σχέση με το παλιό...

    Punkster... Όχι μόνο timberlake... Τimbaland, Furtado, Rihana, Charmillinaire, Aguilera, και φυσικά 2pac...

    XAXA

    ΥΓ Κόβω το κεφάλι μου ότι ο sea με νο ιώθει...




    Κρατηστε με.......Δεν νιωθω καλα.........Μου ερχεται σκοτωδυνη........
    Τι βλεπουν τα ματακια μου??????





    καλα το γραφεις Punkster . . . για γελια . . . τωρα ποιοι ειναι για γελια,σκεψου!

    Υ.Γ ανοιχτοι οριζοντες στην μουσικη . . . μονο καλο προσφερουν !
    punkster
    17.12.2007, 22:23
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 17-12-2007 στις 16:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Punkster στις 16-12-2007 στις 12:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 15-12-2007 στις 21:45 έγραψε...

    Παντώς το καινούριο "εμπορικό" pop-Punk μου αρέσει πολύ σε σχέση με το παλιό...

    Punkster... Όχι μόνο timberlake... Τimbaland, Furtado, Rihana, Charmillinaire, Aguilera, και φυσικά 2pac...

    XAXA

    ΥΓ Κόβω το κεφάλι μου ότι ο sea με νο ιώθει...




    Κρατηστε με.......Δεν νιωθω καλα.........Μου ερχεται σκοτωδυνη........
    Τι βλεπουν τα ματακια μου??????





    καλα το γραφεις Punkster . . . για γελια . . . τωρα ποιοι ειναι για γελια,σκεψου!

    Υ.Γ ανοιχτοι οριζοντες στην μουσικη . . . μονο καλο προσφερουν !



    Καλεεεεεεεεεεεεεεεε!
    Τις φατσουλες που ξεσκιζονται στα γελια δεν τις εβαλα με σκοπο να δειξω οτι γελαω με τις μουσικες προτιμησεις του φιλτατου deathminor88!
    Ηθελα απλως να δειξω οτι αστειευομαι, ρε παιδι μου, οτι ειναι πλακιτσα (για να μην παρεξηγηθω, αλλα τελικα.... )


    kalouka
    18.12.2007, 09:34
    η δική μου επαφή με το Punk ήταν στην εμφάνισή του ενθουσιάστηκα όταν πρωτοάκουσα στην εκπομπή του Πετρίδη το never mind the bollocks και περίμενα πως και πως την κυκλοφορία του.Μετά boomtown rats dead kennedys ramones stranglers clash και άλλοι.Από τα νεα συγκροτήματα δεν ακούω ,αλλά και τα παλιά αραιά και που.Σας συνιστώ να δείτε το the great rock and roll swindle την ταινία των sex pistols.
    freakhood
    18.12.2007, 21:17
    Βλέπω κάτι γκρουπ εδω μεσα, που καμια σχεση με το Punk δεν εχουν.

    Εξάλλου Punk is dead (όπως λενε και οι... αντε να δουμε ποιος το ξέρει!)

    γενια του χάους...θεοι.

    sea_like_eyes
    30.12.2007, 16:10
    -The Misfits . . . με μια από τις ποιο εκφραστικές φωνές ever!Θεωρώ τον Glenn Danzig από τις ποιο επιδραστικες μορφές στο Punk-rock!

    -The Stooges . . . απλά δείτε σε Live το ‘’t.v eye’’ . . . μη μείνετε στην σκηνική παρουσία του παλαβιάρη(από κάθε άποψη)Iggy , αλλα ακουστέ και αυτόν τον μονότονο ρυθμό . . . Punk

    -G.G Allin . . . λογικά δεν τον ξέρετε !Οσοι τον ξέρετε σίγουρα θα λέτε ‘’τι μας λέει αυτός τώρα ’’!Το εχω ξαναπεί , όταν ακούω μουσική , μένω εκεί , στην μουσική !Το λεω αυτό γιατί ο τύπος (G.G Allin)θεωρείτε από τις ποιο ακραίες προσωπικότητες στο Punk-rock . . . από τα lives του . . . μέχρι την προσωπική του ζωή ήταν ένα . . .έλεος και μισό(προσωπική μου άποψη)!Για άλλους true , μα για άλλους ένας ακόμα τρελός .Ο ίδιος είπε κάποτε πως είναι ο τελευταίος αληθινός rock ‘n’ roller . . . χμμμ . . .
    Anyway , τα τραγούδια του (ειδικά της πρώτης περιόδου-Τhe scumf***s-)είναι άκρως πιασιαρικα , με στίχους για λογοκρισία (…και βαλε)και με ένα νεύρο . . . μοναδικό! R.I.P

    Θα επανέλθω και με αλλά groups . . .



    Debauchee
    30.12.2007, 17:55
    βασικα σημερα στην Ελλαδα πανκ νομιζουν οι περισσοτεροι οτι ακουν
    αλλα ουσιαστικα ειναι Thrash,speed metal με κοινωνικοπολιτικο στιχο my ass

    SouLRocK
    05.01.2008, 18:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 30-12-2007 στις 17:55 έγραψε...

    βασικα σημερα στην Ελλαδα πανκ νομιζουν οι περισσοτεροι οτι ακουν
    αλλα ουσιαστικα ειναι Thrash,speed metal με κοινωνικοπολιτικο στιχο my ass




    συμφωνω απολυτα με αυτο!ακουω πιο πολυ ξενα συγκροτηματα κυριως stooges,ramones,dead kennedys,misfits...
    ελληνικα ακουγα παλια αλλα μετα απο panx romana/γενια του χάους σταματησα.

    Punk's not dead ... και ερχονται στα αυτιά σας Παρασκευή στις 01.00 το βράδυ στο  ΜΗ radio (http://listen.musicheaven.gr)... να μια γεύση της playlist της 20/06

    1. panx romana - virus100
    2. sex pistols - problems
    3. stress - fovos
    4. bauhaus - 3rd uncle
    5. mora sti fotia - pausipono
    6. ramones - teenage labotomy
    7. dead kennedies - california uber alles
    8. exploited - you re a ***** bustard
    9. sepultura - policia
    10. exploited - ***** the system
    11. damned - politics
    12. joy division - she's lost control
    13. cramps - goo goo muck 
    14. the clash - white riot
    15. the clash - complete control
    16. iggy pop & the stooges - gimme danger
    17. xaotiki diastasi - trekse
    18. buzzcocks - oh shit
    19. fuzztones - strychnine
    20. the bald - gotta get some
    21. wipers - is this real
    22. ramones - i wanna snif somme glue (live)
    23. ramones - surfin' bird (live)
    24. ramones - gimme gimme shock treatment (live)
    25. punx romana - autos o kosmos (live)
    26. ektos elegxou - s'auti tin poli
    27. the clash - career oportunities


    -----------------
    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00, κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 και κάθε Παρασκευή 01.00-02.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 24-06-2008 00:59 ]


    kithara-woman
    06.01.2008, 20:30
    Απο το γυμνάσιο αρχισα να ακούω,και ακούω και σήμερα.Εξαρτάται τι εννοεις με τον όρο Punk.Δεν μου πολυαρέσουν οι ταμπέλες.Οι περισσότεροι άσχετοι με μουσική ταυτίζουν το πανκ με συγκεκριμένο ντύσιμο και υποκουλτουρα.Είπαμε,άσχετοι!Κι εγώ ακουγα panx romana,απο Ελληνικα.Συνεχίζω και ακούω,clash,ramones,sex pistols.Αλλα βασικά,με τη ροκ μεγάλωσα.
    NoExit
    08.01.2008, 14:23
    Πάντως η ελληνική DIY σκηνή έχει πολλά να προσφέρει και χαίρομαι που δεν σημειώνει την παρακμή και εμπορευματοποίηση που βλέπουμε αλλού.
    rory166
    08.01.2008, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 05-01-2008 στις 18:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 30-12-2007 στις 17:55 έγραψε...

    βασικα σημερα στην Ελλαδα πανκ νομιζουν οι περισσοτεροι οτι ακουν
    αλλα ουσιαστικα ειναι Thrash,speed metal με κοινωνικοπολιτικο στιχο my ass




    συμφωνω απολυτα με αυτο!ακουω πιο πολυ ξενα συγκροτηματα κυριως stooges,ramones,dead kennedys,misfits...
    ελληνικα ακουγα παλια αλλα μετα απο panx romana σταματησα.



    Καλα καθαρο Punk δεν παιζουν κ πολλοι,οντως..
    Στην Ελλαδα παιζεται το λεγομενο katsaPunk!
    Nick-K
    08.01.2008, 16:49
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 08-01-2008 στις 15:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 05-01-2008 στις 18:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 30-12-2007 στις 17:55 έγραψε...

    βασικα σημερα στην Ελλαδα πανκ νομιζουν οι περισσοτεροι οτι ακουν
    αλλα ουσιαστικα ειναι Thrash,speed metal με κοινωνικοπολιτικο στιχο my ass




    συμφωνω απολυτα με αυτο!ακουω πιο πολυ ξενα συγκροτηματα κυριως stooges,ramones,dead kennedys,misfits...
    ελληνικα ακουγα παλια αλλα μετα απο panx romana σταματησα.



    Καλα καθαρο Punk δεν παιζουν κ πολλοι,οντως..
    Στην Ελλαδα παιζεται το λεγομενο katsaPunk!



    Να που πιάστηκα αδιάβαστος !!!
    Τι είναι το katsaPunk ρε παιδιά???

    Και κάτι άλλο...ρε παιδιά και σε αυτό το topic και σε ένα δικό μου, υπάρχει μία ένταση γύρω απο το τι είναι Punk, δεν είναι Punk, είναι στοίχοι, δεν είναι στοίχοι και κουβέντες όπως: πολλοί λένε οτι ακούνε Punk αλλά ακούνε...τσάμικα!

    Προς τι η ταμπέλα και η κατηγοριοποίηση ρε παιδιά??

    Και καλώς η κακώς επιρροές υπάρχουν από τα είδη μουσικής(ο Ηetfield των Metallica, εβγαινε με μπλούζα G.B.H. και έλεγε κι ολας ότι έχει επιρροές απο εκεί!), τι πρέπει δηλαδή να γίνει, να βαφτίζουμε κάθε φορά τη μουσική που ακούμε???

    Και στη τελική, ελάχιστα με νοιάζει πως λέγεται το είδος της μουσικής που ακούω!

    Λες και διεκδικούμε το ''χρυσό λοφίο''.....
    Brokenchord
    17.01.2008, 22:57

    sea_like_eyes
    23.06.2008, 20:24

     

    Y.Γ Mαγκες και μαγκισσες . . . εχουμε να κανουμε με το PROTO-Punk . . . Ouaaaaaaaaaaaaaaaa . . . !!!!

    Υ.Γ ΜC5 . . .


    marching-girl
    23.06.2008, 21:17

    Of course και ακούω πανκ.....οποιοδήποτε Punk στοιχείο σε μια μπάντα με τραβάει! είτε αυτό είναι οι στίχοι, είτε αυτό είναι ο ήχος και ο ρυθμός...ΠΑΝΚ ΡΕ!


    kwstasagas
    23.06.2008, 21:25

    MC5 .... Αλήθεια, ήταν κανείς από εσάς στη ΣΟΥΠΕΡ - ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ συναυλία που έδωσαν πριν λίγα χρόνια οι εναπομείναντες MC5 στο Γκαγκάριν, παρέα με διάφορους προσκεκλημένους ??? 

     

    Ετέθη, πάντως, ένα μεγάλο ζήτημα, σχετικά με το ποια συγκροτήματα ανήκουν στο χώρο του πανκ !!! Στα αγαπημένα μου συγκροτήματα ανήκουν οι Clash, οι Stranglers, οι Television, οι The Stooges, οι Siouxsie & The Bahnsees, οι Jam ..... Άραγε τα συγκροτήματα αυτά μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε πανκ ??? Κι εν πάση περιπτώσει, ποια τα χαρακτηριστικά αυτού του μουσικού [και κοινωνικού] ιδιώματος ???

    Πριν κάμποσο καιρό διάβαζα την ιστοσελίδα ενός από τα πλέον αγαπημένα μου συγκριτήματα, των EDGAR BROUGHTON BAND [για χάρη τους ταξίδεψα μέχρι Μόναχο, για να τους δω λάιβ στο μικροσκοπικό υπόγειο κλαμπάκι "Titanic City"]. Λοιπόν, με έκπληξη διάβασα ότι η μπάντα αυτή χαρακτηρίζεται ως ... proto - Punk !!!!

    Οι Motorhead μπορούν να χαρακτηριστούν πανκ συγκρότημα ???? Κι όμως, υπάρχουν κάποιοι που τους θεωρούν τέτοιους ....

    Και τέλος .... παλιά είχε πέσει στα χέρια μου ένα από τα πρώτα τεύχη του ΠΟΠ ΚΑΙ ΡΟΚ (έτους 1978 νομίζω), στο οποίο διάβαζα κριτική ενός δίσκου των AC/DC. Ακούστε τι έγραφε : "Η μουσική των AC/DC είναι ένα μίγμα χαρντ ροκ και πανκ μουσικής" !!!!!!!!!!!!!!!!

    Γι' αυτό ..... τελικά τα ερωτήματα "τι είναι πανκ" και "τι δεν είναι πανκ" είναι μάλλον δύσκολο να απαντηθούν .....   

     

     

     

      

     


    nowaveband
    24.06.2008, 00:44

    parolo pou kapoioi den einai entelws Punk kai exoun apla stoixeia i alloi metalaxthikan stin poreia tha pw me seira protimisis.....

    clash kai jam(den mporw na tous ksexwrisw

    siouxsie and the banshees

    stranglers

    sex pistols

    stranglers

    buzzcoks

    siouxsie and the banshees

    the vapors

    dead kenedys

    x ray spex

    gang of four

    ramones

    iggy pop

    misfits

    chelsea

    sham 69

     

    kai polla alla pou sigoura mou diafeygoun......kai standar tha xw ksexasei megala onomata kai groups

     


    sitzoune81
    24.06.2008, 00:47

    Gang Of Four !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ελα ρε Θεε nowaveband, παρε την ΠΑΕ !!!!!!!!!!!!!!! (ΠΑΕ ΠΑΟΚ εννοειται χαχαχαχα)