ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη

    Μίλτος Πασχαλίδης:ψωμί και εφημερίδα...

    esta
    14.12.2007, 21:39
    Πέμπτο studio album για τον Μίλτο Πασχαλίδη, και έκτο στην σειρά μετά το εξαιρετικά επιτυχημένο «Εχουν περάσει χρόνοι δέκα» live album του.

    Ενας από τους τραγουδοποιούς της νεότερης γενιάς με προσωπικό μουσικό ύφος και στίγμα. Για πρώτη φορά στο καινούριο του album «Ψωμί + εφημερίδα», ο Μίλτος Πασχαλίδης, τραγουδάει πέρα από τις δικές του συνθέσεις, τραγούδια άλλων δημιουργών.

    Δύο τραγούδια έχει γράψει ο Κώστας Λειβαδάς, ένα ο Γιώργος Ανδρέου, ένα ο Στέργιος Γαργάλας με στίχους του Οδυσσέα Ιωάννου και ένα ο Ε. Μωραΐτης με στίχους της Σούλας Καλφοπούλα και του Βασίλη Ταμβάκη.

    «Ψωμί + εφημερίδα», το νέο album του Μίλτου Πασχαλίδη, που από τον τίτλο του ακόμα δηλώνει πως πέρα από τους έρωτές μας που και αυτοί έχουν το ρόλο τους στο album, το τραγούδι είναι μέρος της κοινωνικής πραγματικότητας.

    Συμμετέχει η Γιώτα Νέγκα ερμηνεύοντας το τραγούδι ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ.

    Το album συνοδεύεται από ένθετο βιβλιαράκι με τους στίχους των τραγουδιών, τους συντελεστές και άλλες πληροφορίες.
    Πηγή:musical
    -----
    Δεν έχω ακόμα ακούσει κάποιο από τα τραγούδια αν και από μέρες παίζονται στο ραδιόφωνο.τα σχόλια δικά σας....



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 14-12-2007 21:40 ]


    επισυναπτόμενα: 5099951956622.jpg 
    esta
    14.12.2007, 21:41
    Και τα τραγούδια του album...
    1 ΨΩΜΙ Κ' ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ
    2 ΚΟΨΕ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΣΟΥ
    3 ΗΜΙΚΡΑΝΙΑ
    4 ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ - Γιώτα Νέγκα
    5 Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΖΗΣΕΙΣ
    6 ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ
    7 ΕΛΙΑ
    8 ΧΙΛΙΑ ΠΟΤΑΜΙΑ
    9 ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΘΑΥΜΑ
    10 ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ
    11 ΞΗΜΕΡΩΣΕ

    Termite
    15.12.2007, 20:31
    Δεν έχω ακούσει κάτι...ανυπομονώ όμως!
    despinakontogianni
    04.01.2008, 15:42
    Από τα δύο-τρία κομματάκια που έπαιξε ο Μελωδία μου φάνηκε πολύ καλός. Αλλά συνηθισμένο ύφος Πασχαλίδη.
    fearlessangel
    04.01.2008, 17:08
    Ελα ρε Μιλταρα!! εβγαλες καινουριο δισκο?? Αντε να γουσταρουμε λιγο! εισαι μεγαλος ρε!!!
    palmos
    04.01.2008, 18:23
    Ενας πραγματικα πολυ καλος δισκος απο αυτους που δεν ακουμε συχνα!
    Οι στιχοι του σου θυμιζουν πραγματα δικα σου!
    Τον ατιμο, παλι το εκανε το θαυμα του!!!
    prou
    09.01.2008, 17:31
    όλο τα ίδια και τα ίδια.
    Ο Πασχαλίδης κλέβει Πασχαλίδη και, το χειρότερο, κλέβει τα χιλιοειπωμένα (και στους στίχους και κυρίως στη μουσική)...
    Μάλλον απογοήτευση