ελληνική μουσική
    324 online   ·  210.844 μέλη

    Κάποια νέα τραγούδια μου, που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας...

    dimko
    15.12.2007, 03:37
    Οι στίχοι είναι του Κωνσταντίνου Μαρινέσκου, ο οποίος δυστυχώς μας άφησε πολύ νέος.

    Το πρώτο κομμάτι λέγεται "Μόνη μου" και τραγουδά η Ernani.

    Αναμένω εντυπώσεις...




    Brokenchord
    15.12.2007, 13:18

    ernani
    17.12.2007, 16:09




    PitsiBlue
    24.12.2007, 11:17
    Μπορώ να το βρω κάπου???
    Termite
    24.12.2007, 13:11
    Εχει ενα ιδιαίτερο progressive χρώμα. Νομίζω οτι δεν πρέπει να είναι αυτή η τελική σας έκδοση. Η φωνή της κοπέλας ειναι πολύ καλή, με όμορφη (κατα τη γνώμη μου παντα) χροιά. Αν λοιπόν την δυναμώσετε σε σχέση με τα power chords της ηλεκτρικής κιθάρας τότε θα έχετε πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα. Μια παρατήρηση ακόμα: το συνεχές hihat απο τον drummer φέρνει τις ψηλές συχνότητες του κομματιού στα ύψη για μεγάλο διάστημα. Ας μήν το χτυπάει τόσο συχνά

    Η γενική εντύπωση ειναι πολύ καλή, αλλα θα είναι ακόμα καλύτερη με μια διαφορετική ενορχήστρωση...(ίσως αν προσθέτατε βιόλες, η βιολοντσέλο μέσα με κάποιο θεματάκι. Ο πληκτράς σας άνετα θα μπορούσε να το κάνει αυτο). Προς θεού όμως...διατηρήστε τύμπανα, μπάσο και ηλεκτρική (ειδικά την τελευταία όπως είναι)!!!


    dimko
    24.12.2007, 13:58
    Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

    PitsiBlue, το μόνο σημείο που μπορείς να το βρεις, είναι να το κατεβάσεις από το soundclick, εάν φυσικά είσαι μέλος.

    Αν πάλι το θες πολύ στο στέλνω και με mail, αλλά ήδη έχω διαπιστώσει κάποιες αλλαγές που πρέπει να γίνουν.

    Termite, ευχαριστώ για τα σχόλια, και διορθώνω για να λυθεί η παρανόησις...

    Δεν πρόκειται περί μπάντας αλλά για σπιτικιά παραγωγή στο pc, για την οποία έχω παίξει κιθάρα και μπάσο, στα ντραμς ο γνωστός ezdrummer γραμμένος νότα νότα, και ένα καζιάκι, από αυτά με τα μικρά πλήκτρα ίσα για να μπουν δυο πλάτες. Αν ήμουν πληκτράς πολύ ευχαρίστως να έκανα και τα υπόλοιπα που λες αλλά φευ, είμαι κιθαρίστας...

    Προς το παρόν πάντως ετοιμάζω ένα ζεϊμπέκικο.

    Να διευκρινήσω ότι όλο το τόπικ είναι αφιερωμένο σε τραγούδια που έφτιαξα σε στίχους του Κωνσταντίνου Μαρινέσκου, ο οποίος χάθηκε πολύ νέος από ανίατη αρρώστια.

    Η όλη προσπάθεια δεν έχει ίχνος επαγγελματικού ή άλλου κερδοφόρου προσανατολισμού, απλά στον ελεύθερο χρόνο μου φτιάχνω μουσική και σας την παρουσιάζω.

    Ευχαριστώ πολύ,

    καλές γιορτές και

    Καλά Χριστούγεννα!!!
    ernani
    24.12.2007, 15:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 24-12-2007 στις 13:11 έγραψε...

    Εχει ενα ιδιαίτερο progressive χρώμα. Νομίζω οτι δεν πρέπει να είναι αυτή η τελική σας έκδοση. Η φωνή της κοπέλας ειναι πολύ καλή, με όμορφη (κατα τη γνώμη μου παντα) χροιά. Αν λοιπόν την δυναμώσετε σε σχέση με τα power chords της ηλεκτρικής κιθάρας τότε θα έχετε πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα. Μια παρατήρηση ακόμα: το συνεχές hihat απο τον drummer φέρνει τις ψηλές συχνότητες του κομματιού στα ύψη για μεγάλο διάστημα. Ας μήν το χτυπάει τόσο συχνά

    Η γενική εντύπωση ειναι πολύ καλή, αλλα θα είναι ακόμα καλύτερη με μια διαφορετική ενορχήστρωση...(ίσως αν προσθέτατε βιόλες, η βιολοντσέλο μέσα με κάποιο θεματάκι. Ο πληκτράς σας άνετα θα μπορούσε να το κάνει αυτο). Προς θεού όμως...διατηρήστε τύμπανα, μπάσο και ηλεκτρική (ειδικά την τελευταία όπως είναι)!!!



    ευχαριστω για τα σχολια!!!
    ernani
    24.12.2007, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος ernani στις 24-12-2007 στις 15:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 24-12-2007 στις 13:11 έγραψε...

    Εχει ενα ιδιαίτερο progressive χρώμα. Νομίζω οτι δεν πρέπει να είναι αυτή η τελική σας έκδοση. Η φωνή της κοπέλας ειναι πολύ καλή, με όμορφη (κατα τη γνώμη μου παντα) χροιά. Αν λοιπόν την δυναμώσετε σε σχέση με τα power chords της ηλεκτρικής κιθάρας τότε θα έχετε πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα. Μια παρατήρηση ακόμα: το συνεχές hihat απο τον drummer φέρνει τις ψηλές συχνότητες του κομματιού στα ύψη για μεγάλο διάστημα. Ας μήν το χτυπάει τόσο συχνά

    Η γενική εντύπωση ειναι πολύ καλή, αλλα θα είναι ακόμα καλύτερη με μια διαφορετική ενορχήστρωση...(ίσως αν προσθέτατε βιόλες, η βιολοντσέλο μέσα με κάποιο θεματάκι. Ο πληκτράς σας άνετα θα μπορούσε να το κάνει αυτο). Προς θεού όμως...διατηρήστε τύμπανα, μπάσο και ηλεκτρική (ειδικά την τελευταία όπως είναι)!!!



    ευχαριστω για τα σχολια!!!
    καλα Χριστουγεννα σε ολους!!!

    Stroumfita456
    24.12.2007, 15:23
    Πολυ ωραιο!
    dimko
    30.12.2007, 00:23
    Ήρθες και μου άλλαξες τη μοίρα.




    Ευχαριστώ, περιμένω σχόλια...
    dimko
    10.02.2008, 18:31
    Μετά τη ζειμπεκιά μια κλασικοροκιά...

    Οι στιχοί και σε αυτό, όπως και στα δυο προηγούμενα, είναι από τον Κωνσταντίνο Μαρινέσκου, ο οποίος μας άφησε νωρίς...

    Τραγουδά πάλι ο υπογράφων.





    ernani
    11.02.2008, 09:17

    Nick-the-GreeK
    11.02.2008, 11:50
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 15-12-2007 στις 03:37 έγραψε...

    Οι στίχοι είναι του Κωνσταντίνου Μαρινέσκου, ο οποίος δυστυχώς μας άφησε πολύ νέος.

    Το πρώτο κομμάτι λέγεται "Μόνη μου" και τραγουδά η Ernani.

    Αναμένω εντυπώσεις...





    χορις να θελω να προσβαλω των καλλιτεχνη αλλα δεν με ενθουσιασε τιποτα απο το κομματι....
    dimko
    12.02.2008, 09:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Nick-the-GreeK στις 11-02-2008 στις 11:50 έγραψε...

    χορις να θελω να προσβαλω των καλλιτεχνη αλλα δεν με ενθουσιασε τιποτα απο το κομματι....



    No problem φίλε! Ευχαριστώ για το σχόλιο!
    despinakontogianni
    15.02.2008, 23:51
    Αν και δεν επικεντρώθηκα στο στίχο και στην κοπελίτσα που το ερμήνευε, βρίσκω τη μουσική ενδιαφέρουσα, αλλά σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί. Δεν είμαι όμως εγώ αυτή που θα κάνει την κριτική...Μιλάω σαν απλή ακροάτρια!
    Δούλεψε το! Εμένα και αυτό με καλύπτει...
    oomarioo
    16.02.2008, 11:30
    Ασχολούμε με τη μουσική και τα βρίσκω και τα 3
    για αρχή πολύ ενδιαφέρον κομμάτια!Και η μουσική
    πολύ όμορφη...
    dimko
    20.02.2008, 20:18
    Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας!

    Ακολουθεί ένα ακόμα τραγούδι μου σε στίχους του πρόωρα και άδικα εκλιπόντα Κωνσταντίνου Μαρινέσκου.




    Όλα μου τα τραγούδια στο Soundclick
    ernani
    21.02.2008, 13:44

    bravo!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ernani στις 21-02-2008 13:49 ]


    dimko
    02.03.2008, 21:25
    Η σκηνή του χωρισμού.

    Συρτορουμπίτσα

    Στίχοι ακόμα μια φορά του Κωνσταντίνου Μαρινέσκου(+)

    Περιμένω τις γνώμες σας!






    Όλα μου τα τραγούδια στο Soundclick

    dimko
    07.05.2008, 12:56

    Σε αναζητώ.

     

    Ένα ακόμα τραγούδι μου, σχετικά παλιό που ξαναδούλεψα πρόσφατα για το διαγωνισμό, αλλά τελικά έστειλα άλλοCool.

     

    Το είχα φτιάξει το 94 για τον πόλεμο στη Γιουγκοσλαβία. Εκεί που λέει "Σ΄αναζητώ" ΄και "μια πόλη σ΄απομόνωση" έλεγε "Σεράγεβο", και "Βαλκάνια σε απομόνωση" , αλλά είπα πλέον να το κάνω πιο διαχρονικό... Smile

     

    Ακούω εντυπώσεις...
























    Όλα μου τα τραγούδια στο Soundclick