ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη
    paschalia
    16.12.2007, 13:23
    Ποιούς τραγουδιστές κ αντίστοιχα ποιά τραγούδια τους προτιμάτε - έχετε αγαπήσει από αυτές τις δεκαετίες ?
    Αναφερόμενη πάντα στην μουσική εντός Ελλάδος .
    oulion
    16.05.2008, 21:07

    Μητσιάς και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!

    Και Μητροπάνος!


    manouvr
    17.05.2008, 11:47

    ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ - "ΕΠΕΦΤΕ ΒΑΘΕΙΑ ΣΙΩΠΗ"1969,"ΟΣΑ ΔΕ ΒΑΝΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΜΟΣ"1971

    ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ - "ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ" '80s

    ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ - "Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ" 1974

    ΓΑΛΑΝΗ - "ΟΚΤΩ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ"1974


    Crocodile
    17.05.2008, 17:15

    Γρηγόρης Μπιθικώτσης: Μάνα μου και Παναγιά (Μ.Θεοδωράκη-Τ.Λειβαδίτη), Καημός (Μ.Θεοδωράκη-Δ.Χριστοδούλου), Γωνιά-γωνιά (Μ.Θεοδωράκη-Δ.Χριστοδούλου)

    Ρένα Κουμιώτη: Σταμάτησε του ρολογιού τους δείχτες (Μ.Πλέσσα-Λ.Παπαδόπουλου)

    Μανώλης Μητσιάς: Αυτά τα χέρια (Δ.Μούτση-Λ.Παπαδόπουλου), Μη χτυπάς (Λ.Κηλαηδόνη-Μ.Ελευθερίου)

    Σταμάτης Κόκοτας: Πες πως μ' αντάμωσες (Γ.Σπανού-Λ.Παπαδόπουλου), Μη μου χτυπάς τα μεσάνυχτα την πόρτα (Δ.Μούτση-Ν.Γκάτσου)

    Δήμητρα Γαλάνη: Η πίκρα σήμερα (Μ.Χατζιδάκι, Ν.Γκάτσου), Ρημαγμένοι κήποι (Χ.Λεοντή-Μ.Ελευθερίου), Αγάπη μέσα στην καρδιά (Μ.Χατζιδάκι-Ν.Γκάτσου), Ακρογιαλιές-Δειλινά (Β.Τσιτσάνη), Η σκιά μου κι εγώ (Β.Τσιτσάνη-Κ.Βίρβου), Νυχτώθηκα στην πόρτα σου (Λ.Κηλαηδόνη-Ν.Γκάτσου)

    Βίκυ Μοσχολιού: Άνθρωποι μονάχοι (Γ.Σπανού-Γ.Καλαμίτση), Τα θερινά σινεμά (Λ.Κηλαηδόνη), Στους Μπαξέδες (Δ.Μούτση-Μ.Ελευθερίου)

    Γιάννης Πουλόπουλος: Μη μου θυμώνεις μάτια μου (Στ.Κουγιουμτζή), Θα πιω απόψε το φεγγάρι (Μ.Πλέσσα-Λ.Παπαδόπουλου)

    Όσα ονόματα ερμηνευτών και τραγούδια αναφέρω είναι εδεικτικά, απηχώντας ορισμένες μόνο προσωπικές προτιμήσεις, αφού οι τρεις αυτές δεκαετίες ανέδειξαν και άλλες σπουδαίες φωνές καθώς και άλλα σπουδαία τραγούδια.


    -----------------
    Ό,τι ζούμε/ ό,τι κι αν πούμε/ άμμος στα χέρια και κυλά/ κι ό,τι μένει/ είναι ό,τι αντέχει/ με τον αγέρα και τον χρόνο να μιλά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 17-05-2008 17:17 ]