ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη
    Witchking
    09.03.2003, 06:02
    Ποιά πιστεύετε οτι είναι η πραγματική θρησκεία σήμερα? Πιστεύετε οτι υπάρχει θεός? Ο θεός έκανε τον άνθρωπο ή ο άνθρωπος το θεό?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 08-10-2006 05:30 ]


    eva
    09.03.2003, 10:53
    Θρησκεία υπάρχει σίγουρα.Πάντα υπήρχε. Ακόμα και στο διάβολο να πιστεύεις, έχεις κάποια θρησκεί (άλλωστε τί άλλο είναι οι σατανιστές παρά πιστοί στο διάβολο?).Το θέμα είναι ότι σήμερα, λόγω της εξέλιξης των καιρών και της ατομική ανεξαρτησίας των ατόμων κανένας δε μπορεί να ελέγξει ποιό θρήσκευμα ασπάζεται ο γείτονάς του. Γιατί μπορεί εγώ να είμαι βαφτισμένη από τους γονείς μου χριστιανή ορθόδοξη όμως τα ιδανικά και οι αρχές μου να απέχουν ελάχιστα ή ακόμα και καθόλου από αυτά ενός μουσουλμάνου, ενός ινδουιστή, ενός πρωτεστάντη κ.λ.π. Εγώ πιστεύω πως σήμερα ο καθένας διαμορφώνει μια προσωπική θρησκεία μέσα στην ψυχή προσαρμοσμένη και εξαρτώμενη από τα βιώματα και τις ανησυχίες του. Και αυτό γιατί αποδείχθηκε ότι καμιά θρησκεία δεν είναι ιδανικη. Μάλλον η μόνη πανανθρώπινη θρησκεία είναι η Ηθική. Εκείνη η ηθική που σου λέει πως εάν κάνεις κάτι που θα βλάψει ήθα επιβαρύνει με οποιοδήποτε τρόπο έναν άνθρωπο στου οποίου τη θέση θα μπορούσες κάλλιστα να βρίσκεσαι κι εσύ, τότε δεν πρόκειται να ησυχάσεις ποτέ(όπως ο πληρωμένος δολοφόνος που αυτοκτόνησε στο κελί του στη Θεσσαλονίκη προχθές μετά από δεκάδες φόνων) και αργά ή γρήγορα θα πρέπει να αντιμετωπίσεις το ίδιο ή ένα παρόμοιο κακό. Εν ολίγοις φανατικοί θρησκόληπτοι, οποιασδήποτε θρησκείας, εάν υπάρχουν σήμερα είναι σίγουρα ελάχιστοι.
    Astron
    09.03.2003, 16:01
    Κατά τη γνώμη μου ο Θεός όπως τον συναντούμε στις θρησκείες δεν είναι παρά ένα ανθρώπινο δημιούργημα. Πλασμένος από ανθρώπινες αδυναμίες.
    Όλες οι θρησκείες είναι καθαρά ανθρωπομορφικές. Αν μελετήσει κανείς τις ρίζες της κάθε θρησκείας θα βρει ότι οι αιτίες της είναι συνήθως καθαρά κοινωνικοί λόγοι (πόνος, φτώχεια, ανισότητα, φόβος θανάτου).
    Η κουβέντα λοιπόν περί θρησκείας είναι τελείως διαφορετική από την κουβέντα περί Θεού. Για παράδειγμα εγώ πιστεύω σε έναν δημιουργό του κόσμου. Δεν πιστεύω όμως σε κανένα δόγμα ή πανανθρώπινη ηθική όπως είπε η Εύα.
    Αυτή η ηθική που αναφέρεις Εύα, δηλαδή "Εκείνη η ηθική που σου λέει πως εάν κάνεις κάτι που θα βλάψει ή θα επιβαρύνει με οποιοδήποτε τρόπο έναν άνθρωπο στου οποίου τη θέση θα μπορούσες κάλλιστα να βρίσκεσαι κι εσύ, τότε δεν πρόκειται να ησυχάσεις ποτέ"
    δεν είναι παρά ένα κοινωνικό φαινόμενο, μια κοινωνική αρχή. Μια αξία φιαγμένη απ' τον άνθρωπο για τον άνθρωπο.
    Αν η κοινωνία μας ήταν φιαγμένη και βασισμένη στο να σκοτώνουμε άλλους, ή στον συνεχή πόλεμο (πχ αρχαία χρόνια), τότε το να σκοτώσεις κάποιον θα ήταν σχετικά ασήμαντο.
    Για μας είναι αυτονόητο ότι το να σκοτώνεις ή να βλάπτεις έναν άλλον άνθρωπο είναι κάτι κακό. Για μια φυλή ανθρωποφάγων όμως είναι αναγκαίο, και είναι και καλό.

    Ωστόσο, πιστεύω ότι ο άνθρωπος εκ φύσεως έχει την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι. Είτε είναι αξία, είτε Θεός, είτε ο ίδιος ο άνθρωπος.
    Πιστεύω ότι η θρησκεία του μέλλοντος θα χει ως κέντρο τις άπειρες δυνατότητες του ανθρώπου, και δεν θα θέτει ως αυθεντία κάποιον αλάνθαστο Θεό όπως κάνει για παράδειγμα η χριστιανική θρησκεία.

    Προσωπικά για μένα, μονάχα μία είναι η αξία που δέχομαι: Η Ζωή.
    Ότι αντιτείθεται στο φαινόμενο αυτό και στην ευτυχία των πλασμάτων της ζωής με βρίσκει κι εμένα αντίθετο.
    Επομένως όλη αυτή η κουβέντα περι μεταθανάτιας ζωής, θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να μας αφορά. Τώρα είμαστε σε αυτή τη ζωή, και προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να την κατανοήσουμε και να τραβήξουμε το δρόμο μας. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να φλυαρούμε περι ζωής μετά θάνατου κλπ.

    Πάντως μέσα μας πιστεύω ότι και χωρίς να το καταλαβαίνουμε έχουν περάσει αξίες, αντιλήψεις και αρχές από τη στιγμή που γεννηθήκαμε. Δηλαδή χωρίς να είναι δική μας επιλογή. ¶ρα κάποιος που έχει γεννηθεί πχ σε χριστιανική κοινωνία, πρέπει να παλέψει πολύ σκληρά για να βγάλει την θρησκεία από μέσα του και να χτίσει ΜΟΝΟΣ του τις δικές του αρχές και αξίες.
    Και για αυτούς που νομίζουν ότι είναι εύκολο να πετάξεις από πάνω σου τις αντιλήψεις αυτές, υπάρχει ένα σημείο στο Έτσι μίλησεν ο Ζαρατούστρα του Νίτσε που δίνει πολύ καλή απάντηση:

    «Έτσι μιλάτε “Όλο πραγματικότητα, είμαστε δίχως πίστη και προλήψεις”. Ναι πώς θα μπορούσατε να πιστεύετε, ω παρδαλοντυμένοι! – που είσαστε οι ζωγραφιές του κάθε τι που πιστεύτηκε ποτέ!»

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 03-12-2005 19:00 ]
    GLafki
    09.03.2003, 19:52
    Pisteyw ston Theo kai sthn yparxh tou,alla den eimai sygourh gia thn morfh tou....O kathenas mas exei ton diko tou Theo!Oloi mas exoume thn anagh na pistepsoume se kati megalytero apo mas kai ayto eiinai h pio xarakthristikh anasfaleia tou anthrwpou!!!!Akoma kai oi atheoi exoun brei to diko tous eidolo na pisteyoun se ayto!!!!
    Den eimai sygourh gia thn proeleysh mas giati akougontai polla kai epikratei synxish apopsewn,omws thelw na pisteyw pws h ylh tou anthrwpou einai apotelesma sofhs skepshs kai meleths!!!!
    gate
    10.03.2003, 00:25
    Πιστεύω στο Θεό ως δημιουργό του κόσμου.
    Αδιαφόρώ για τα δόγματα και τα φράγματα που τον περιορίζουν.

    Πιστεύω στο Θεό που με δημιούργησε με αγάπη και ελευθερία
    Αδιαφορώ για τη μάσκα "Θεού τιμωρού" που κουνάνε απειλητικά πάνω από το κεφάλι μου, όσοι ...αδιαφορούν για το Θεό...

    Πιστεύω στο Θεό που ζει μέσα από εμένα και που ζω και εγώ μέσα από εκείνον, που τον " ...σέρνω και με σέρνει στην ανηφόρα...", (βλ.Καζαντζάκη, "Ασκητική")...
    .. και δεν του στερώ την αυθυπαρξία του...Του αναγνωρίζω την ξεχωριστή οντότητά του από τη δική μου. Δεν τον κάνω έννοια και ιδέα ούτε τον αποκαλώ αόριστα ως "θείο"...
    κι ολα αυτά γιατί...
    συχνά όταν με εγκαταλείπουν οι δικές μου δυνάμεις...εκεί καταφεύγω, γιατί πιστεύω πως κατέχει όσα ξοδεύω και μου λείπουν...
    κι ακόμη κι αν συχνά δεν παίρνω απάντηση...έχω την πεποίθηση πως με ακούει...
    Alinda
    10.03.2003, 10:48
    Twra anoi3ame 8ema gia koubenta!
    Egw pisteuw oti o 8eos einai h ennoia tou aga8ou kai a8wou pou niw8oume mesa mas... Agaph, eirhnh, apodoxh, sebasmos ennoies pou antlountai kai apo tis deka entoles...
    Blepete, kata thn apopsh mou, olh h 8rhseia einai basismenh panw stis an8rwpines dunameis, ton purhna mas kai tis adunamies mas. Oi paraboles kai oi dia8hkes einai san odhgos sumperiforas...
    Den 3erw ean uparxei enas antras me asprh geniada panw sta ourania kai mas parakolou8ei, h ean einai gunaika h mauros h whatever. Egw pisteuw pws einai h suneidhsh mas o 8eos, ekeino pou mas leei na kanoume to swsto!
    Gi' auto ki ekeinoi pou an kai exoun pra3ei la8os, metaniwsoun gia auta pou ekanan exoun mia 8esh ston paradeiso h mallon mia 8esh sthn dikia mas kardia...
    Isws to kat' eikona kai ka8'omoioshn (sugxwreste me ean to egrapsa la8os) einai diforoumeno...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Alinda στις 10-03-2003 10:48 ]
    Alinda
    10.03.2003, 10:51
    kati akoma pou h8ela na epishmanw, einai pws xairomai pou exoume mia parea sto musicheaven pou tolmaei kai mporei na filosofisei ennoies san thn 8rhskeia...

    Eiste oloi asteria!
    Witchking
    10.03.2003, 15:29
    Ομολογώ οτι παίρνω πολύ καλές και ώριμες. Σας ευχαρστώ όλους
    gate
    10.03.2003, 22:17
    Quote:

    On 2003-03-10 15:29, Witchking wrote:
    Ομολογώ οτι παίρνω πολύ καλές και ώριμες. Σας ευχαρστώ όλους




    Τι παίρνεις....; !!!



    ντροπή...
    priftisnikolaos
    10.03.2003, 22:35
    gia na prolavw to kako.....nomizw oti ennoei apanthseis...xxaaaaaa
    ZOI
    10.03.2003, 23:11
    loipon an kai ousiastika me kalipse o astron,as miliso.theoro oti o theos ekane ton anthropo kai o anthropos ti thriskeia.gia mena sigoura iparhei theos allios tha fovomoun na kano otidipote.i monaxia einai o heiroteros mou fovos.akoma ki an eimai moni eho to theo panta.den moiazei me kanena apo autous pou ehoun plasei oi anthropoi.den exei dogmata.exei kanona tin agapi,ti zoi,tin katanoisi.de xero gia ti metathanatia zoi.de eho idea pos mporei na einai o theos mou.alla adiaforo.ftanei pou einai ekei ki otan fonaxo apelpismeni thee mou voithia tha einai ekei.prepei na einai allios eimaste oloi xamenoi.ta panta einai astathi,vromika,dieftharmena,askopa.autos iparhei kai i xara tis zois einai to meleima tou.o erwtas to fos i filia oi anthropoi einai vasika stoiheia.etsi pisteuo ego.dogmata kai thriskeies einai kathara anthropina dimiourgimata gia politikous,koinonikous,oikonomikous,psihologikous logous.
    Witchking
    11.03.2003, 02:02
    Quote:

    On 2003-03-10 22:17, gate wrote:
    Quote:

    On 2003-03-10 15:29, Witchking wrote:
    Ομολογώ οτι παίρνω πολύ καλές και ώριμες. Σας ευχαρστώ όλους




    Τι παίρνεις....; !!!



    ντροπή...




    Απαντήσεις!
    justme
    11.03.2003, 10:52
    pistevw stin iparksi enos anwterou ontos oxi giati i anthrwpini anasfaleia me prostazei na pistepsw alla giati eimai sigouros-sixwreste tin tapeinotita mou gi aftin tin sigouria-oti iparxei.niwthw tin iparksei enos plasmatos panw apo mena pou einai taftoxrona dipla mou, me prostatevei,me kathodigei, me akouei,me voithaei,me epiplitei,me tonwnei, mou dinei zwi , anasa, logo & aformi na sinexizw tin poreia mou.einai isws to kalitero filaraki pou eixa pote & o kaliteros akroatis mou.giati tou milaw kathimerina,tou fwnazw,ton malwnw,ton iketevw,tou zitw voitheia.& eimai sigouros oti einai ekei & me akouei.isws na mou thimwnei me afta pou tou lew.alles pali fores na gelaei.alla to kserw oti einai ekei.ton anasainw & ton efxaristw pou me afougrazetai.isws kapote kataferw na ton akousw & egw.isws kapote kataferw na ton dw katamata & na tou pw ena megalo efxaristw.isws pali na meinw teleiws monos............
    Astron
    11.03.2003, 11:14
    Justme, αυτός ο ακροατής κλπ κλπ
    δε θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο εαυτός μας; Η νόησή μας.
    gate
    13.03.2003, 01:21
    Quote:

    On 2003-03-10 23:11, ZOI wrote:
    loipon an kai ousiastika me kalipse o astron,as miliso.theoro oti o theos ekane ton anthropo kai o anthropos ti thriskeia.gia mena sigoura iparhei theos allios tha fovomoun na kano otidipote.i monaxia einai o heiroteros mou fovos.akoma ki an eimai moni eho to theo panta.den moiazei me kanena apo autous pou ehoun plasei oi anthropoi.den exei dogmata.exei kanona tin agapi,ti zoi,tin katanoisi.de xero gia ti metathanatia zoi.de eho idea pos mporei na einai o theos mou.alla adiaforo.ftanei pou einai ekei ki otan fonaxo apelpismeni thee mou voithia tha einai ekei.prepei na einai allios eimaste oloi xamenoi.ta panta einai astathi,vromika,dieftharmena,askopa.autos iparhei kai i xara tis zois einai to meleima tou.o erwtas to fos i filia oi anthropoi einai vasika stoiheia.etsi pisteuo ego.dogmata kai thriskeies einai kathara anthropina dimiourgimata gia politikous,koinonikous,oikonomikous,psihologikous logous.



    Πολύ γλυκά λόγια...Να ΄σαι καλά Ζωίτσα...
    Ακόμη και αν δεν τα βλέπω όλα έτσι, όπως εσύ..μου αρέσει όμως ότι αυτά που λες τα βγάζεις στ' αλήθεια μέσα από την ψυχή σου
    justme
    13.03.2003, 13:14
    Astron file mou den einai ligo ipervoliko na theopoioume tous eaftous mas? gia mena theos einai kati to teleio to idaniko to alanthasto!eilikrina den pistevw pws mporw na ftasw pote se afto to epipedo oute kanenas sinathrwpos mou-oxi giati ipotimo ton anthrwpo-alla giati oloi mas eimaste epirepeis sto sinaisthima.afti pistevw einai & i diafora mas apo to theio. leitourgoume panta epiraesmenoi apo tin anthrwpini adinamia mas,pou sinama einai & toso omorfi.apo ta sinaisthimaata mas.......
    Dimitrios
    13.03.2003, 14:55
    εγω παλι πιστευω στη σοφια της Φυσης.
    Astron
    15.03.2003, 14:40
    Μα το συναίσθημα είναι η μοναδική γλώσσα επικοινωνίας με αυτό που ονομάζουμε "θείο"


    Γιατί πρέπει να υπάρχει κάτι "ιδανικο κι αλάνθαστο" ?
    Και ποιος ορίζει τί είναι λάθος και σωστό;
    Αυτό που για σένα είναι ιδανικό, για μένα μπορεί να μην είναι.

    Κάθε άνθρωπος έχει τις αξίες του, τις γνώσεις του και τα ιδανικά του και τραβάει το δικό του δρόμο. Αν θες το τέλος αυτού του δρόμου μπορούμε να το το ονομάσουμε Θεό. Αλλα είναι μονάχα ένα σύμβολο.

    Μου κάνει εντύπωση ότι έχουν περάσει χιλιάδες χρόνια κι ακόμα μιλάμε για Θεούς. Ακόμα να πιστέψουμε στον άνθρωπο. Δεν μας φτάνουν τα κατορθώματα του ανθρώπου; Tί χρειάζονται οι Θεοί;

    Προσωπικά πιστεύω μόνο στων ανθρώπων τα θαύματα και μόνο αυτά με οδηγούν.
    Είναι όμως αλήθεια ότι ο άνθρωπος θέλει να αντλήσει δυνάμεις από κάπου. Θέλει να πιστεύει σε κάτι μεγάλο για να κάνει αυτά τα θαύματα. Οι Χριστιανοί το ονόμασαν Χριστό, οι αρχαίοι "αρετή" και "ηρωισμό" (συμπεριλαμβανομένης της υστεροφημίας) και ο Νίτσε "Υπεράνθρωπο".

    Ο Θεός που δημιουργείται στη φαντασία μας για να μη νιώθουμε μόνοι ή για να ζητάμε βοήθεια στην δύσκολη στιγμή είναι ένας πλαστός βοηθός. Προσπαθούμε να εξαπατήσουμε τον ίδιο μας τον εαυτό. Είναι καθαρό γέννημα των αδυναμιών μας, και κατά τη γνώμη μου τις συντηρεί.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Astron στις 15-03-2003 14:52 ]
    nicolpet
    22.09.2005, 15:53
    Quote:

    Το μέλος gate στις 10-03-2003 στις 00:25 έγραψε:

    Πιστεύω στο Θεό ως δημιουργό του κόσμου.
    Αδιαφόρώ για τα δόγματα και τα φράγματα που τον περιορίζουν.

    Πιστεύω στο Θεό που με δημιούργησε με αγάπη και ελευθερία
    Αδιαφορώ για τη μάσκα "Θεού τιμωρού" που κουνάνε απειλητικά πάνω από το κεφάλι μου, όσοι ...αδιαφορούν για το Θεό...

    Πιστεύω στο Θεό που ζει μέσα από εμένα και που ζω και εγώ μέσα από εκείνον, που τον " ...σέρνω και με σέρνει στην ανηφόρα...", (βλ.Καζαντζάκη, "Ασκητική")...
    .. και δεν του στερώ την αυθυπαρξία του...Του αναγνωρίζω την ξεχωριστή οντότητά του από τη δική μου. Δεν τον κάνω έννοια και ιδέα ούτε τον αποκαλώ αόριστα ως "θείο"...
    κι ολα αυτά γιατί...
    συχνά όταν με εγκαταλείπουν οι δικές μου δυνάμεις...εκεί καταφεύγω, γιατί πιστεύω πως κατέχει όσα ξοδεύω και μου λείπουν...
    κι ακόμη κι αν συχνά δεν παίρνω απάντηση...έχω την πεποίθηση πως με ακούει...





    W4TT4N4B3
    22.09.2005, 17:01
    Λες να ακουει και ο θεος παραδοσιακη μουσικη?