ελληνική μουσική
    453 online   ·  210.845 μέλη
    Ania
    29.10.2005, 12:27
    pwpw!!!shkwnei megali syzitisi to thema...pistevw pantws oti yparxei theos,oxi me tin xristianiki apopsi,alla ws mia anwteri dynami...k se kamia periptwsi ws dynami eksousias!apo tin alli o anthrwpos mesw tou theou kaliptei to aisthima tis prostasias,tis pistis....kapoioi to ekmetalevontai afto...onomata den leme oikogeneies den thigoume...
    Floyd
    03.11.2005, 22:32
    Θεος είναι η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι. Κάτι στο οποίο θα μπορεί να απευθύνεται όταν δεν του απομένει τίποτε άλλο (Ακόμα και αν σήμερα όλοι απευθύνονται συνέχεια σ' αυτόν). Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει και να θυμώμαστε ότι όσοι "Θεοί" δημιουργήθηκαν από τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα αμφισβητήθηκαν και τέλος διαψεύθηκαν
    neerie
    04.11.2005, 12:47
    O Θεός, είναι η οδός και η αλήθεια και η ζωή...
    Ο Θεός είναι αγάπη...

    Όσα κι αν έχουν καταφέρει οι άνθρωποι, (κι έχουν καταφέρει πάρα πολλά) δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τους εαυτούς τους... ή άλλα όντα από το τίποτα. Δεν κατάφεραν να νικήσουν το θάνατο... Αυτά τα έχει κάνει όμως ο Θεός.

    Κανείς από εμάς δεν ήρθε στη γη επειδή το θέλησε, επειδή το προσπάθησε... Κάποιος άλλος μας έχει δημιουργήσει, κάποιος άλλος μας έδωσε ζωή από την πολλή του αγάπη και μας δίνει την ευκαιρία να είμαστε αιώνια ζωντανοί...

    Η αδυναμία που νιώθουμε, η ανασφάλεια μας δε δημιούργησε το Θεό, μαρτυρεί όμως ότι δεν είμαστε θεοί του σύμπαντος όπως πολλοί θέλουν να πιστεύουν, γι αυτό και σαν παιδιά καταφεύγουμε στον Θεό Πατέρα... Διότι δε μπορούμε να κάνουμε τα πάντα... Μόνο ο Παντοδύναμος μπορεί, και αυτός δεν είναι σίγουρα ο άνθρωπος...

    Ένα ευχαριστώ... στο Θεό που μας αγαπά και μας ανέχεται παρόλη την αχαριστία μας...



    να με θυμάσαι όταν ξυπνάς, στην προσευχή σου, σε ότι ωραίο αγαπάς, στην ύπαρξή σου...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neerie στις 04-11-2005 12:50 ]
    MariannaP
    04.11.2005, 17:57
    Δεν θα μπω στη διαδικασία να αναλύσω αν υπάρχει Θεός ή αν είναι κι αυτός ένα ακόμη ανθρώπινο κατασκεύασμα...

    Όπως και να 'χει, είτε μας έφτιαξε εκείνος, είτε τον φτιάξαμε εμείς, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!
    Στο όνομα του έχουν γίνει τόσοι πόλεμοι και τόσες σφαγές!

    Η οποιαδήποτε αντιπαράθεση δείχνει πόση λίγη αξία δίνουμε σε Εκείνον ή σε Εμάς...
    Dj_kerveros
    04.11.2005, 18:28
    Δεν ξέρω και δεν μπορώ να απαντήσω για το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεος και δε νομίζω να καταφέρει ποτέ η ανθρωπότητα να απαντήσει σε αυτό. Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως ο άνθρωπος δεν θα πάψει πότε να πιστεύει σε κάτι ανώτερο είτε αυτό το λένε Χριστό είτε Βούδα είτε Αλλαχ είτε δε ξέρω γω πως, και αυτό γιατί ο άνθρωπος δεν θα πάψει ποτέ να φοβάται! Ο Θεός είναι εκείνος στον οποίο κατατρέχει ο καθένας όταν φοβάται. Πάντα στις δύσκολες στιγμές ο άνθρωπος θα ζητήσει βοήθεια από το Θεό, από τον οποιδήποτε Θεό ακόμα και αν δεν πιστεύει.
    Εγώ προσωπικά δεν ξέρω ακόμα αν όντως υπάρχει ή δεν υπάρχει, το σίγουρο όμως είναι πως δε πιστεύω καθόλου την εκκλησία και τη θεωρώ ως ένα μέσο που δημιούργησαν οι ανθρωποι για να εκμεταλευτουν και να φανατίσουν άλλους ανθρώπους, βλέπε Βατικάνο, Μουσουλμανική εκκλησια, κτλ. Το Θεό που μου παρουσιάζουν αυτοί οι άνθρωποι δεν τον πιστεύω!
    Red-Rose
    05.11.2005, 09:22
    η αληθεια ειναι πως υπαρχουν πολλες θρησκειες... η καθεμια εχει τη δικη της πιστη, δικες της πεποιθησεις κλπ αυτο και μονο το γεγονος θα μπορουσε να κανει καποιον να αναρωτηθει αν πραγματικα υπαρχει θεος και στην τελικη ποια απ ολες αυτες τις θρησκειες ειναι η αληθινη? παντως ειναι αξιοθαυμαστο το γεγονος οτι σε ολες τις θρησκειες η τουλαχιστον οι περισσοτερες, κανουν λογο για παραδεισο και κολαση ισως με διαφορετικες ονομασιες ισως να πιστευουν με διαφορετικα κριτηρια απο τα δικα μας για το ποτε κανεις παει στον παραδεισο και ποτε οχι....

    ειναι αληθεια πως ο ανθρωπος εχει αναγκη να πιστευει σε κατι ανωτερο, σε κατι που το δημιουργησε λογω της ανασφαλειας του? ισως... ισως παλι για να δικαιολογησει τον τροπο που βρισκει τη δυναμη τη στιγμη που το εχει αναγκη και καταφερνει να ανταπεξελθει σε διαφορες καταστασεις... οπως ειναι γνωστο το ανθρωπινο μυαλο μπορει να κανει πολλα.. κι ομως ο ανθρωπος χρησιμοποιει πολυ μικρο μερος του εγκεφαλου του.

    εγω προσωπικα πιστευω στο Θεο, εκτος απο τους λογους οτι απο μικρη πιστευα και δεν μπηκα στη διαδικασια να αναλυσω το αν υπαρχει η οχι θεος. εκτος απο αυτο ομως... εχω δει να γινονται θαυματα, η αδερφη μου γεννηθηκε ζωντανη απο θαυμα (ο ομφαλιος λωρος ηταν τυλιγμενος στο λαιμο της,και ειχε αποκοπει κιολας,οχι μονο πνιγοταν αλλα δεν τρεφοταν κιολας,δεν ξερω για ποσο καιρο και βγηκε μελανιασμενη δεν εκλαιγε, τελικα την εταξε η μαμα μου στην Παναγια και το Μαρακι μας εζησε), ενα πασχα μεγαλη πεμπτη πρεπει να ηταν και εμφανιστηκε ο ιησους με το σταυρο στο ιερο και το ειχαν δει ολοι και δεν ηταν φτιαχτο γιατι εγιναν και κατι αλλα οπως ακουγονταν βηματα και μια φλογα περασε αναμεσα στον κοσμο σαν αστραπη και πηγε στο ιερο και αποτυπωθηκε και μαλιστα κουνουσε και τα ματια του, εγω δυστυχως δεν ημουν παρουσα αλλα πηγαμε την επομενη μερα και το ειδαμε σιγα σιγα εξαφανιζοταν αλλα οταν το ειδα ηταν ακομη εκει και κουνουσε τα ματια του δεξια αριστερα... και μαλιστα οταν πηγαμε με την οικογενεια μου να το δουμε,δεν ξεραμε σε ποιο σημειο του ναου ηταν και δεν ηταν κανεις μεσα να μας ενημερωσει, ακουσα θορυβο στη σκεπη στο σημειο πανω απο το ιερο και διαπιστωσα πως ηταν εκει... συμπτωση? ισως... αυταααααααα!!!
    KRITIKOS
    05.11.2005, 17:19
    θρησκεια???χμμμμ!!!!!
    Εγω πιστευω πως ολες οι θρησκειες που υπαρχουν ειναι καλογραμμενες ιστοριες
    για να εξυπηρετησουν καποια συμφεροντα....οποια και αν ειναι αυτα....ισως και να ειμαι λαθος δεν ξερω... αλλα αν υπηρχε θεος σιγουρα ο κοσμος θα ηταν πολυ διαφορετικος απ 'οτι τον ξερουμε!!!
    Soiram
    06.11.2005, 01:21
    Να πω και εγώ την άποψη μου;;;;;
    Θα την πω!!!!

    Λοιπόν, καταρχάς πρέπει να κάνουμε τον σαφή και προφανή διαχωρισμό του Θεού (ή καλύτερα μιας ανώτατης δύναμης) ,των θρησκειών και των εκκλησιών...

    Το πρώτο, δηλαδη ο Θεός είναι νομίζω εξορισμού κάτι το οποίο είτε το πιστεύεις είτε όχι. Δεν επιδέχεται απόδειξη ή εκλογίκευση...διότι αν επιδεχόταν δεν θα ήταν πια Θεός...θα ήταν κάτι αλλο!

    Το δεύτερο, δηλαδή οι θρησκείες. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι απαραίτητες. Είναι σίγουρο ότι είναι κατασκευάσματα του ανθρώπου. Ουσιαστικά στηρίζονται και δημιουργούνται με βάση κάποιον ή κάποιους φωτισμένους ανθρώπους, οι οποίοι έχουν ή νομίζουν ότι έχουν κάτι να προσφέρουν στη κοινωνία στην οποία ζουν, και πιστεύουν ότι για να πετύχουν το σκοπό τους πρέπει να επικαλεστούν κάποια θειική δύναμη. Όλες οι θρησκείες αποτελούν ουσιαστικά η καθεμιά από ένα σετ κανόνων συμπεριφοράς και μιας κοσμοθεώρησης, κομμένης και ραμμένης στα δεδομένα αυτών που την δημιούργησαν. Νομίζω ότι οι θρησκείες είναι κατα βάση κάτι χρήσιμο.Έίναι ένας τρόπος μεταλαμπάδευσης σημαντικών εννοιών και ιδεολογιών, κάτω από τον μανδύα του θεικού λόγου. Πχ είναι κακό να κλέβεις, είναι κάκό να μοιχεύεις, είναι καλό να αγαπάς τον συνάνθρωπο σου (για τον χριστιανισμό). Ανάλογα μοντέλα υπάρχουν για κάθε θρησκεία., Το ότι ο Χριστός περπάτησε στη Γη μας είναι μάλλον ιστορική αλήθεια. Το αν έκανε πραγματικά όλα αυτά που του προσδίδουν δεν ξέρω...δεν είμαι σίγουρος, μάλλον αμφιβάλλω. Το ότι όμως ήταν ένας χαρισματικός άνθρωπος (όπως και ο Βούδας, ο Μωάμεθ,ο Σωκράτης) με ηγετικές ικανότητες και μια καινούρια ιδέα να υποστηρίξει, αυτό νομίζω είναι αλήθεια. Βέβαια οι συνεχιστές του θεώρησαν ότι η αρχική του διδασκαλία δεν ήταν αρκετή...ή δεν ήταν αρκετά πειστική και παρενέβησαν κάνοντας κάποιες μικρές αλλά καίριες αλλαγές. Και έτσι ερχόμαστε στις εκκλησίες.

    Με εκκλησίες εννοώ τον κλήρο της κάθε θρησκείας. Εννοώ τους παπάδες για τους χριστιανούς, τους ιμάμηδες για του μουσουλμάνους, τους ιερείς για τον ινδουισμό κλπ. Η εκκλησία είναι αυτό που είναι σάπιο και δυστυχώς η σαπίλα του κλήρου στιγματίζει και την ίδια τη θρησκεία. Αυτό όμως είναι άδικο. Ο Χριστός είπε αγαπάται αλλήλους . Συγχώρεση και αγάπη, αυτά δίδαξε. Ούτε χρυσά άμφυα, ούτε γιγάντιες εκκλησίες, ούτε και εγώ τι άλλα σκαριφήματα επινόησαν οι παπάδες για να αποκτήσουν όσο περισσότερο έλεγχο μπορούν πάνω στο "ποιμνίο" τους. Ανάλογα και οι ιμάμηδες έκαναν την αποκλειστικά δική τους ερμηνεία του Κορανίου. Το πρόβλημα είναι ότι συχνά ο κλήρος έχει βλέψεις εκτός της πνευματικής καθοδήγησης να επεκταθεί και σε υλική/πολιτική καθοδήγηση (λέγε με Χριστόδουλο/Βαρθολομαίο/Ειρηναίο/ Πάπα Χ κ.ο.κ). Σε εκείνο ακριβώς το σημείο αποκολάται η εκκλησία από την θρησκεία και καταρέει!

    Για να μην σας ζαλίζω άλλο, θα ήθελα να δώσω μια απάντηση στο βασικό ερώτημα του θέματος. Σπουδάζω Φυσική και εδώ και τέσσερα χρόνια μαθαίνω τους νόμους της Φύσης. Όποτε σκέπτομαι την τελειότητα την οποία διέπει όλο μας το σύμπαν από το μικρότερο άτομο, στο κύτταρο, στη Γη μας και στο μεγαλύτερο υπερσμήνος γαλαξιών, δεν μπορώ παρά να αισθανθώ δέος και να σκεφτώ ότι κάτι...(δεν ξέρω τι όνομα θα μπορούσε να έχει αυτό το κάτι) ήταν αυτό που έδωσε το πρώτο έναυσμα για να ξεκινήσει όλο αυτό...το θαύμα. Και πάντως δεν πιστεύω ότι ο "Θεός" είναι ένας παπούλης με άσπρα γένια (και γιατί δηλαδή να μην είμαι μια σούπερ κοκκινομαλα, 25 χρονών, 1.80 με πράσινα μάτια...ή ακόμα ένας bodybuilder με κοιλιακούς σανίδα, ξανθα μαλλιά μπουκλάκια και γαλανά μάτια;) και ακόμα περισσότερο δεν πιστεύω ότι τιμωρεί ή ανταμοίβει. Αυτό, αν υπάρχει, έθεσε τους κανόνες του παιχνιδίου και το έβαλε εν κινήση...το τι συνέβει απο εκεί και πέρα είναι δικό μας θέμα...εξάλλου είμαστε τόσο μικροί για να ισχυριστούμε ότι οποιαδήποτε απόφαση μας έχει κάποιο αντίκτυπο στο σύμπαν...πραγματικά τόσο μικροι!
    Melinda
    05.12.2005, 16:13
    Quote:

    Το μέλος Ania στις 29-10-2005 στις 12:27 έγραψε:

    pwpw!!!shkwnei megali syzitisi to thema...pistevw pantws oti yparxei theos,oxi me tin xristianiki apopsi,alla ws mia anwteri dynami...k se kamia periptwsi ws dynami eksousias!apo tin alli o anthrwpos mesw tou theou kaliptei to aisthima tis prostasias,tis pistis....kapoioi to ekmetalevontai afto...onomata den leme oikogeneies den thigoume...





    Ή είσαι Θεός ή δεν είσαι!! Έτσι δεν είναι?
    Melinda
    05.12.2005, 16:14
    Θεός είναι ότι λατρεύουμε... Έτσι υπάρχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑΣ προσωπικός Θεός για τον καθένα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Melinda στις 05-12-2005 16:16 ]
    Dracula
    22.07.2007, 01:11
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ανθρωπος εχει απο μεσα του την αναγκη να πιστευει και να κρατιεται απο καπου..
    Ο πιο καταλληλος τροπος για να το πετυχει αυτο, να διατηρει το κουραγιο που χρειαζεται, ειναι να πιστεψει σε κατι που δεν μπορει να ορισει και να προσδιορισει. Ετσι δεν το αμφισβητει ποτε!
    Κατα την προσωπικη μου αποψη πιστευω οτι ο ανθρωπος ''εφτιαξε'' τον θεο και οχι το αντιθετο!
    Και για να μην χαρακτηριστω απιστος, διευκρινιζω οτι, αλλο η πιστη ως γενικη εννοια και αλλο η πιστη σε κατι συγκεκριμενο που σου μαθαν ως θεο!

    Με εκτιμηση Dracula

    υγ: το nickname δεν εχει καμια σχεση με τη συγκεκριμενη αποψη!
    tsorumo
    20.09.2007, 13:59
    θεός υπάρχει σίγουρα και είναι προσωπική πίστη του καθενός και θα χρησιμοποιήσω τρία παραδείγματα:

    1. στο έργο Επαφή δίνεται η καλύτερη απάντηση δια στόματος μακόναχι στην φόστερ όταν την αντερωτά στο ερώτημά της "πώς πιστεύει οτι υπάρχει θεός", "αγαπάς τον πατέρα σου" και αυτή απαντά θετικά και αυτός της ζητά να του το αποδείξει

    2. ο osho, ινδός βουδιστής σε βιβλίο του παραθέτει ένα παράδειγμα, μία αντιδιαστολή συγκεκριμένα ανάμεσα στην πίστη και στο σεξ λέγοντας οτι όπως το σεξ για τα παιδιά δεν είναι κατανοητό γιατί όσο και να τους το εξηγήσεις, μην έχοντας την βιωματική εμπειρία, και το πιο έξυπνο δεν θα το αντιληφθεί όπως είναι, γιατι δεν του γεννήθηκε ακόμη η επιθυμία και δεν το "γεύτηκε" τελικά, έτσι και με την πίστη αν δεν σου γεννηθεί η ανάγκη, η επιθυμία, δεν θα την νιώσεις, καταλάβεις ποτέ

    3. ο ηράκλειτος λέει οτι ο θεός είναι μέρα και νύκτα, θέρος και χειμώνας, καλό και κακό, άσπρο και μαύρο... μαζί!

    ο θεός υπάρχει παντού αρκεί εσύ να νιώθεις οτι υπάρχει.

    τώρα όσον αφορά θεός και θρησκεία θέλω - αν και ανήκω σε θρησκεία συνειδητά γιατί γεννήθηκα στην ελλάδα και δέχομαι και πιστεύω στον χριστιανισμό - να διευκρινήσω οτι η θρησκεία αποτελεί ένα σύστημα αξιών, ιδεών ανθρώπινης δημιουργίας και άρα και μέσο χειραγώγησης δεν πιστεύω σε αυτό για τους παραπάνω λόγους






    tsorumo

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsorumo στις 20-09-2007 14:01 ]


    Conspiratus
    22.09.2007, 13:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Aggelina στις 04-11-2005 στις 17:57 έγραψε...

    Δεν θα μπω στη διαδικασία να αναλύσω αν υπάρχει Θεός ή αν είναι κι αυτός ένα ακόμη ανθρώπινο κατασκεύασμα...

    Όπως και να 'χει, είτε μας έφτιαξε εκείνος, είτε τον φτιάξαμε εμείς, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο!
    Στο όνομα του έχουν γίνει τόσοι πόλεμοι και τόσες σφαγές!

    Η οποιαδήποτε αντιπαράθεση δείχνει πόση λίγη αξία δίνουμε σε Εκείνον ή σε Εμάς...



    Συμφωνω....εχουν γινει απιστεφτες γενοκτονιες εις το ονομα του Θεου....ατελειωτοι πολεμοι.......εχει σφαγιαστει εκατομυρια κοσμος.......Και ολα αυτα γιατι???Για την εξουσια....
    Δεν πιστευω οτι υπαρχει Θεος....ή τουλαχιστον οτι αυτος μας δημιουργησε.....πιστευω οτι η ανθρωπινη αναγκη για εξουσια και εκμεταλευση οδηγησε στην δημιουργια του Θεου ως ενα ανοτερο ον το οποιο ειναι πανω απο ολα και ολους μας!Ο ανθρωπος δημιουργησε τον Θεο για να μπορει να εξουσιαζει τους υπολοιπους ανθρωπους!!!!
    punkster
    22.09.2007, 13:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 22-09-2007 στις 13:09 έγραψε...


    Συμφωνω....εχουν γινει απιστεφτες γενοκτονιες εις το ονομα του Θεου....ατελειωτοι πολεμοι.......εχει σφαγιαστει εκατομυρια κοσμος.......Και ολα αυτα γιατι???Για την εξουσια....


    Καλα, κανενας πολεμος δεν εγινε για τον Θεο... Ο Θεος ηταν απλως η προφαση και η αφορμη, τα αιτια ηταν η απληστια και η αναγκη για εξουσια, οπως λες και στο τελος.


    Conspiratus
    22.09.2007, 13:34
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 22-09-2007 στις 13:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 22-09-2007 στις 13:09 έγραψε...


    Συμφωνω....εχουν γινει απιστεφτες γενοκτονιες εις το ονομα του Θεου....ατελειωτοι πολεμοι.......εχει σφαγιαστει εκατομυρια κοσμος.......Και ολα αυτα γιατι???Για την εξουσια....


    Καλα, κανενας πολεμος δεν εγινε για τον Θεο... Ο Θεος ηταν απλως η προφαση και η αφορμη, τα αιτια ηταν η απληστια και η αναγκη για εξουσια, οπως λες και στο τελος.





    Δεν παυει να αποτελει αιτιο ομως....και οτιδηποτε αποτελει αιτια πολεμου ειναι το ιδιο ασχημο οπως και ολα τα αλλα!
    punkster
    22.09.2007, 13:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 22-09-2007 στις 13:34 έγραψε...

    Δεν παυει να αποτελει αιτιο ομως....και οτιδηποτε αποτελει αιτια πολεμου ειναι το ιδιο ασχημο οπως και ολα τα αλλα!



    Αιτια πολεμου αποτελει και η αναγκη για ελευθερια, για δικαιωματα, για ισοτητα κτλ κτλ...


    Conspiratus
    22.09.2007, 13:45
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 22-09-2007 στις 13:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 22-09-2007 στις 13:34 έγραψε...

    Δεν παυει να αποτελει αιτιο ομως....και οτιδηποτε αποτελει αιτια πολεμου ειναι το ιδιο ασχημο οπως και ολα τα αλλα!



    Αιτια πολεμου αποτελει και η αναγκη για ελευθερια, για δικαιωματα, για ισοτητα κτλ κτλ...





    αλλα ειμαι εναντιον του πολεμου με οποιαδηποτε αιτιο και αφορμη....
    δεν λεω οτι η αναγκη για ελευθερια, για δικαιωματα,για ισοτητα ειναι κατι το οποιο δεν αξιζει να αγωνιστουμε....αλλα εαν σκεφτει ο καθενας μας τα αποτελεσματα που φερει ενας πολεμος ειναι χιλιες φορες χειροτερα....και εξαλου τις περισσοτερες φορες ο πολεμος γινεται παλι απο αυτους που αποτελουν τις μεγαλες δυναμεις....θελω να πω οτι ο κοσμος θα ξεσηκωθει για τα δικαιωματα του ως ανθρωπος αλλα ποτε δεν θα ξεκινησει πολεμο...συνηθως τον πολεμο τον ξεκινουν οι "μεγαλοι" οπως κανανε και στην περιπτωση που αναφερεται το topic!!!!

    NICKOL
    09.10.2007, 23:22
    Θεός υπάρχει,πρέπει να υπάρχει έτσι ώστε να μπορούμε να προσπερνάμε τα εμπόδια που μας προκύπτουν, νιώθοντας πως κάποιος είναι και θα είναι δίπλα μας.Για να έχουμε ένα υψηλά πνευματικό στόχο.Οι θεολόγοι των αποκαλούν Θέωση.Τώρα,αποδείξεις χειροπιαστές για την ύπαρξη του Θεού δεν πυστεύω ότι υπάρχουν, οπότε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρη για την υπόστασή του ή οτιδήποτε αφορά αποκλιστικά Τον ίδιο.Το ερώτημα όμως είναι:Ο Θεός ανάμεσα στα υπόλοιπα δώρα μας έδωσε κάτι εξαιρτικά σημαντικό.την ελεύθερη βούληση.Γιατί όμως δεν μπορούμε να έχουμε λίγη βοήθεια στις επιλογές μας όταν πραγματικά την έχουμε ανάγκη;Υποθέτω πως πρέπει να βρήσκουμε μόνοι μας την λύση.Ώρες ώρες, σκέφτομαι πως θα ήταν αν Τον έβλεπα,τι θα μου έλεγε θα με θεωρούσε πιστή του;
    filosofiki
    10.10.2007, 01:37
    Παιδάκια να σας πω και γω...... υπάρχει αλλά όχι όπως το εννοούν μέσω των θρησκειών.... είναι κάτι άλλο σαν ανώτερη δύναμη, και είναι όντως παντού.... και όντως πιάνει το δικό μας μήκος κύματος..... αλλά είναι τόσο μεγάλη συζήτηση που αν προσπαθήσω να σας το αναλύσω θα αφήσω κενά..... οπότε προτίμω την απλή παρουσία μου επί του θέματος παρά να με παρερμηνεύσει καποιος
    manos_p
    10.10.2007, 03:06
    Παράθεση:

    Το μέλος ZOI στις 10-03-2003 στις 23:11 έγραψε...

    loipon an kai ousiastika me kalipse o astron,as miliso.theoro oti o theos ekane ton anthropo kai o anthropos ti thriskeia.gia mena sigoura iparhei theos allios tha fovomoun na kano otidipote.i monaxia einai o heiroteros mou fovos.akoma ki an eimai moni eho to theo panta.den moiazei me kanena apo autous pou ehoun plasei oi anthropoi.den exei dogmata.exei kanona tin agapi,ti zoi,tin katanoisi.de xero gia ti metathanatia zoi.de eho idea pos mporei na einai o theos mou.alla adiaforo.ftanei pou einai ekei ki otan fonaxo apelpismeni thee mou voithia tha einai ekei.prepei na einai allios eimaste oloi xamenoi.ta panta einai astathi,vromika,dieftharmena,askopa.autos iparhei kai i xara tis zois einai to meleima tou.o erwtas to fos i filia oi anthropoi einai vasika stoiheia.etsi pisteuo ego.dogmata kai thriskeies einai kathara anthropina dimiourgimata gia politikous,koinonikous,oikonomikous,psihologikous logous.


    Polu omorfa ta logia sou zoi..pragmatika kai me simantiko noima..