ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη
    lechatnoir
    14.10.2007, 22:35
    νομίζω ότι η σωστή ερώτηση δεν είναι αν υπάρχει Θεός αλλά αν υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτόν..
    despinakontogianni
    27.10.2007, 22:41
    Για εμένα αν υπάρχει θρησκεία είναι οι άνθρωποι...Προτιμώ να πιστεύω στους ανθρώπους παρά σε κάποιο θεό!
    bleedrose
    28.10.2007, 00:17
    Βασικά ο καθένας μπορεί να πιστεύει όπου και σε όποιον θέλει. Προσωπικά, πιστεύω ότι οι θρησκείες δημιουργήθηκαν για να ικανοποιήσουν την ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει κάπου και να νιώθει ότι κάποιος τον προσέχει, τον φροντίζει και αν το χρειαστεί θα μπορέσει να τον βοηθήσει. Για την προέλευση του ανθρώπου δεν έχω καταλήξει ακόμα. Πάντως σήμερα πια πιστεύω στη ζωή, τον άνθρωπο και τον εαυτό μου...!
    oulion
    14.02.2008, 22:42
    Ο άνθρωπος το Θεό?Δεν είναι λίγο υπερήφανο αυτό?
    darian
    14.02.2008, 23:31
    Θεός ή άνθρωπος? Γιατί όχι και τα δύο?

    Δεν ξέρω, αλλά δεν μου αρέσουν τα διλλήματα. Είμαι λάτρης της χρυσής τομής...
    StavmanR
    15.02.2008, 04:29
    darian

    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η χρυσή τομή εφαρμόζεται σε ευθύγραμμα τμήματα και προβολές αυτών σε επίπεδα. Αν δεχθούμε ότι θεός και άνθρωπος ανήκουν σε διαφορετικά 'επίπεδα' υπόστασης, τότε μάλλον πρέπει να εφαρμόσουμε θεωρήματα παραστατικής γεωμετρίας και στερεομετρίας...

    Παρατήρηση για το ανθρωποκεντρικό σύστημα:
    Οι πιο πρόσφατες φιλοσοφικές θεωρήσεις στρέφονται κατά της ίδιας της λογικής μας. Με άλλα λόγια, η λογική μας έχει σχεδόν αγγίξει τα όριά της, κι αυτός είναι ο λόγος που δεν υπάρχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις ως προς την φιλοσοφική νόηση τα τελευταία 2000 χρόνια. Τελευταία, αναπτύσσεται το μοντέλο της "αδύναμης σκέψης" σύμφωνα με το οποίο η ανθρώπινη νόηση αδυνατεί να παρακολουθήσει επαρκώς τη λειτουργία του περιβάλλοντος και να ορίσει με νόμους και κανόνες τα φαινόμενα και τη δομή του κόσμου (Gianni Vattimo).

    Σε μία τέτοια περίπτωση, το μέλλον της ανθρωπότητας είναι η αποκόλληση από της κλασικές αρχές της λογικής, με άμεση συνέπεια τη στροφή στον συναισθητικό και διαισθητικό κόσμο. Δική μου διαπίστωση αποτελεί ότι ο άνθρωπος του μέλλοντος θα είναι ένα πλήρως συναισθηματικό όν, με έντονα ανεπτυγμένες αισθήσεις που μέχρι στιγμής είναι σε βρεφικό στάδιο και αναγνωρίζονται σήμερα μόνο ως 'θαύματα' και μεταφυσικά (τηλεκίνηση, τηλεπάθεια κλπ).

    Τελικώς, οι θρησκείες μάλλον μας δείχνουν το δρόμο προς το μέλλον, παρά μας τον αποκρύπτουν. Είμαστε μάλλον μπλεγμένοι σε ένα λαβύρινθο λογικής χωρίς έξοδο και περιφερόμαστε, πότε στον ένα διάδρομο (αιτιοκρατία) και πότε στον άλλο (τυχαιότητα). Ως τώρα, η εμφάνιση της λογικής ήταν το όπλο του ανθρώπου απέναντι στη φυσική επιλογή. Από τη στιγμή που επιβλήθηκε στο περιβάλλον του (δεν κινδυνεύει πλέον άμεσα ως είδος), η 'φυσική επιλογή' θα ορίσει μία νέα 'αρένα' ευρύτερης εκτάσεως, όπου θα χρειαστούν ισχυρότερα όπλα.

    Το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι σχεδόν κάθε γνωστή θρησκεία διδάσκει την εσωτερική αναζήτηση των δυνάμεων που κρύβονται στη σκιά της ύπαρξής μας. Αυτή βέβαια είναι μία τεράστια κουβέντα που σηκώνει πολύ φιλολογία. Όμως, η εσωτερική αναζήτηση διδάσκεται ως 'θεϊκή προσταγή' σε κάθε γνωστή θρησκεία...

    Για να απαντήσω και στο ερώτημα: πρόκειται για καθαρό θέμα δόγματος, αναπόδεικτο και από τις δύο πλευρές. Οι εμπειριστές φιλόσοφοι ζητούν βιωματικές αποδείξεις της υπάρξεως θεού. Όσο απέδειξαν την αγάπη, την ψυχή και τη νόηση, άλλο τόσο θα βρουν έμπρακτες αποδείξεις του όποιου θεού. Βίωμα δε σημαίνει μόνο βλέπω, ακούω, αγγίζω, αλλά κυρίως νιώθω (παθαίνω στα αρχαία, ρίζα του 'πάθος'). Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο 'ιδρυτής' της Χριστιανικής διδασκαλίας (προφήτης στη μουσουλμανική) δίδαξε την πίστη στον Άνθρωπο ('εσύ θα σώσεις τον εαυτό σου'), την ώρα που κάθε άνθρωπος αισθάνεται σε κάποιο σημείο της ζωής του εντελώς αδύναμος και μηδαμινός απέναντι στο δημιουργό του.
    darian
    15.02.2008, 11:03
    Παράθεση:
    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η χρυσή τομή εφαρμόζεται σε ευθύγραμμα τμήματα και προβολές αυτών σε επίπεδα. Αν δεχθούμε ότι θεός και άνθρωπος ανήκουν σε διαφορετικά 'επίπεδα' υπόστασης, τότε μάλλον πρέπει να εφαρμόσουμε θεωρήματα παραστατικής γεωμετρίας και στερεομετρίας...


    Ήμουν σίγουρος, οτι θα έκανες αυτήν την επισήμανση...

    Σίγουρα η θρησκεία δεν αποκρύπτει το μέλλον. Μήπως το κατευθύνει, όμως(έλεγχος)?
    okanenas
    15.02.2008, 13:53
    Άνθρωπος με την βοήθεια του Θεού
    kamelia8
    15.02.2008, 22:25
    Ο άνθρωπος να έφτιαξε το Θεό; Όχι!

    Ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο!
    doulis33
    01.03.2008, 01:36
    Μεγάλη ιδέα έχουμε για τον εαυτό μας ρε παιδιά!!!
    Ο Απέραντος Θεός έφτιαξε τον τοσοδούλικο Άνθρωπο!
    kamelia8
    11.03.2008, 20:25
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 15-02-2008 στις 13:53 έγραψε...

    Άνθρωπος με την βοήθεια του Θεού