ελληνική μουσική
    714 online   ·  210.832 μέλη
    sea_like_eyes
    31.12.2007, 15:18
    Παράθεση:

    Το μέλος kassandra22 στις 31-12-2007 στις 15:01 έγραψε...

    τι λες ρε freakhood?επικοινωνεις με τον αφαλο σου?δε χαρακτηριζει μονο η μουσικη το πανκ αλλα και οι στιχοι....oi ramones ηταν και θα ειναι πανκ!!!και οχι τα αποβρασματα που προβαλουν ως τωρα κατι μαλακες σε χαζοεκπομπες!!!!συμφωνω με soulrock επισης στο οτι οποιοι αλλοι να υπηρχαν πισω απο sex pistols,,αυτοι και μονο αυτοι πυροδοτησαν το πανκ στη πιο κλασσικη και αρχεγονη μορφη του!!και δεν ηταν καθολου εμπορικοι!!!ισα ισα το αντιθετο!!!αντε να ακουσεις κανα placebo



    καταρχήν μίλα ποιο όμορφα . . . κατα δεύτερον οι Ramones είναι Punk-rock . . . ο freakhood δεν είπε πως οι Pistols ήταν εμπορικοί .''Απλα εκαναν εμπορικη επιτυχια, και αυτο τους εκανε πιο γνωστους απο τους αλλους.''
    Και τελος οταν ακούς κάποιον να λέει ''Οσον αφορα τους pistols δεν ηταν αυτοι που τα ξεκινησαν ολα. Υπηρχαν ενα σωρο αλλα γκρουπ εκεινη την εποχη.''
    ή γνωρίζει πολλά ή το παίζει γνώστης . . . ο freakhood δυστυχώς για μερικούς (ευτυχως για αλλους)φαίνεται να γνωρίζει πολλά, φαίνεται πως κατέχει απο μουσική . . . περιμένω με αγωνια την απάντηση του . . .

    SouLRocK
    31.12.2007, 15:30
    Κατ'αρχην φιλε freakhood οι αποψεις που εκφραζω ειναι προσωπικες.
    Συμφωνω οτι οι Ramones ισως δεν ειναι το αυτουσιο punk,καθως μπλεκουν και το rock'n'roll,αλλα ενα ολοκληρο ρευμα στηριχτηκε σ'αυτους.Πιστευω παντως οτι και ολο το punk ρευμα πηρε στοιχεια απο το rock'n'roll.
    Κανεις δεν ειπε οτι δεν υπηρχαν αλλα συγκροτημα την εποχη των Sex Pistols (οι Siouxsee and the Banshees,Buzzcocks,Stooges,New York Dolls και αργοτερα ισως οι Joy Division,The Damned,Stranglers και Clash) αλλα οι Sex Pistols εκαναν την επανασταση στα πολιτικα και κοινωνικα ιδεωδη της εποχης -"Punk was a total cultural revolt"- και νομιζω με αυτο δε διαφωνει κανεις...αλλωστε το παρακατω,που ειναι ο ορος του Punk αντιπροσωπευει απολυτα τους Sex Pistols.->
    "The associated punk subculture expresses youthful rebellion and is characterized by distinctive clothing styles, a variety of anti-authoritarian ideologies, and a DIY (do it yourself) attitude!"
    Οσο για την ελληνικη σκηνη τους κυριοτερους εκφραστες που θυμαμαι εκτος απο Panx Romana ειναι η Γενια του Χαους...
    sea_like_eyes
    31.12.2007, 15:38
    Kαι οι ''Αντιδραση'' δεν ειναι απο τα πρωτα groups που επαιξαν punk?(βασικα ειναι το πρωτο που συνδύασε το hardcore με το Τhrash-Crossover Music)
    SouLRocK
    31.12.2007, 15:56
    sea_like_eyes συμφωνω.
    ειναι και αρκετα ακομη αλλα δε τα θυμαμαι καθως εχω σταματησει τωρα ν'ακουω.
    νομιζω απο παλια ειναι οι Χαοτικη Διασταση και οι Stress
    freakhood
    01.01.2008, 06:31
    KASSANDRA οι ramones εχουν περασματα punk αλλα θεωρουνται πιο πολυ rock'n'roll. Ημουν στην συναυλια τους πριν καμια δεκαρια χρονακια στο ΡΟΔΟΝ και πολυ λιγους πανκς ειδα εκει μεσα..αυτο τι λες να σημαινει?Στην Αμερική οπως και στο Λονδινο, σε αρκετα δισκοπωλεια τους ειχαν στην ροκ'ν'ρολλ καταχωρηση. Δεν αρνουμαι πως στην ψυχη δεν ηταν punk. Μπορεις να πεις πως ηταν οι προπατορες του πανκ μαζι με τους stooges(οπως και αλλους)αλλα οχι αμιγως πανκ. Εξαλλου για να μην παμε παραπερα, αν ασχοληθεις με τους ramones θα διαπιστωσεις πως δυστυχως υπαρχει τουλαχιστον ενα ατομο απο αυτους που δηλωνει δεξιος(οπως και στους stranglers).

    Παμε παρακατω τωρα.

    Οι sex pistols ηταν ΤΟ εμπορικο συγκροτημα με κεφαλαια. Γνωριζεις πολλα "αντιδραστικα" γκρουπ που κυκλοφορησαν το πρωτο τους αλμπουμ με την πολυεθνικη ΕΜΙ? Η μηπως θες να κατσω να αναλυσω γιατι για αρκετο κοσμο οι pistols ηταν στημενη υποθεση? Θα μπορουσα να αναλυσω ολοκληρες παραγραφους εδω μεσα. Δεν θελω να κουραζω. Προσοχη!Δεν παραγνωριζω την αξια και τον ρολο που επαιξαν οι pistols. Ας μην μπουμε σε λεπτομερειες για τους pistols ουτε για τον Μακλαρεν.Ας τους αφησουμε ετσι να εχουμε κατι ρομαντικο να θυμωμαστε. Ενα πραγμα σκεψου. Πως ακομα και ο κοσμος του πανκ ειναι πολυ σαθρος. Το πανκ πεθανε μολις γεννηθηκε κατα την γνωμη μου. Ελαχιστες εξαιρεσεις οι crass και καποιοι αλλοι αλλα θελει πολλα κατεβατα για να αναλυσουμε το φαινομενο.

    Εκτος απο τους γενια του χαους, να θυμησω τους στρες, τους ανυποφορους, τους αουσβιτς, τους ex-humans και ενα σωρο αλλους.Οι πανξ ρομανα ηταν το πιο εμπορικο πανκ γκρουπ χωρις αυτο να σημαινει πως παραγνωριζω την πορεια τους. Κατα την γνωμη μου επρεπε να ειχαν διαλυθει πιο νωρις αλλα δεν θελω να πω πιο πολλα για αυτους διοτι τους γνωριζω προσωπικα οποτε ετσι κι αλλιως η γνωμη μου θα ειναι προκατειλημμενη οπως καταλαβαινετε. Αλλα θα διαφωνησω. Ουτε αυτοι ξεκινησαν το πανκ στην Ελλαδα ουτε ηταν οι εκφραστες του. Ηταν ενα απο τα πολλα συνολα. Ναι. Σταματω εδω για τους πανξ.

    Οι αντιδραση ερχονται πολυ μετα. αρκετα χρονακια αργοτερα, οπως και οι χαοτικη διασταση. Μην μπερδευετε την εμπορικοτητα με το ποσο παλιο μπορει να ειναι καποιο γκρουπ, η κατα ποσο αξιολογο μπορει να ειναι.

    Αυτα.φιλικα παντα.
    Debauchee
    01.01.2008, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 01-01-2008 στις 06:31 έγραψε...

    KASSANDRA οι ramones εχουν περασματα punk αλλα θεωρουνται πιο πολυ rock'n'roll. Ημουν στην συναυλια τους πριν καμια δεκαρια χρονακια στο ΡΟΔΟΝ και πολυ λιγους πανκς ειδα εκει μεσα..αυτο τι λες να σημαινει?Στην Αμερική οπως και στο Λονδινο, σε αρκετα δισκοπωλεια τους ειχαν στην ροκ'ν'ρολλ καταχωρηση. Δεν αρνουμαι πως στην ψυχη δεν ηταν punk. Μπορεις να πεις πως ηταν οι προπατορες του πανκ μαζι με τους stooges(οπως και αλλους)αλλα οχι αμιγως πανκ. Εξαλλου για να μην παμε παραπερα, αν ασχοληθεις με τους ramones θα διαπιστωσεις πως δυστυχως υπαρχει τουλαχιστον ενα ατομο απο αυτους που δηλωνει δεξιος(οπως και στους stranglers).

    Παμε παρακατω τωρα.

    Οι sex pistols ηταν ΤΟ εμπορικο συγκροτημα με κεφαλαια. Γνωριζεις πολλα "αντιδραστικα" γκρουπ που κυκλοφορησαν το πρωτο τους αλμπουμ με την πολυεθνικη ΕΜΙ? Η μηπως θες να κατσω να αναλυσω γιατι για αρκετο κοσμο οι pistols ηταν στημενη υποθεση? Θα μπορουσα να αναλυσω ολοκληρες παραγραφους εδω μεσα. Δεν θελω να κουραζω. Προσοχη!Δεν παραγνωριζω την αξια και τον ρολο που επαιξαν οι pistols. Ας μην μπουμε σε λεπτομερειες για τους pistols ουτε για τον Μακλαρεν.Ας τους αφησουμε ετσι να εχουμε κατι ρομαντικο να θυμωμαστε. Ενα πραγμα σκεψου. Πως ακομα και ο κοσμος του πανκ ειναι πολυ σαθρος. Το πανκ πεθανε μολις γεννηθηκε κατα την γνωμη μου. Ελαχιστες εξαιρεσεις οι crass και καποιοι αλλοι αλλα θελει πολλα κατεβατα για να αναλυσουμε το φαινομενο.

    Εκτος απο τους γενια του χαους, να θυμησω τους στρες, τους ανυποφορους, τους αουσβιτς, τους ex-humans και ενα σωρο αλλους.Οι πανξ ρομανα ηταν το πιο εμπορικο πανκ γκρουπ χωρις αυτο να σημαινει πως παραγνωριζω την πορεια τους. Κατα την γνωμη μου επρεπε να ειχαν διαλυθει πιο νωρις αλλα δεν θελω να πω πιο πολλα για αυτους διοτι τους γνωριζω προσωπικα οποτε ετσι κι αλλιως η γνωμη μου θα ειναι προκατειλημμενη οπως καταλαβαινετε. Αλλα θα διαφωνησω. Ουτε αυτοι ξεκινησαν το πανκ στην Ελλαδα ουτε ηταν οι εκφραστες του. Ηταν ενα απο τα πολλα συνολα. Ναι. Σταματω εδω για τους πανξ.

    Οι αντιδραση ερχονται πολυ μετα. αρκετα χρονακια αργοτερα, οπως και οι χαοτικη διασταση. Μην μπερδευετε την εμπορικοτητα με το ποσο παλιο μπορει να ειναι καποιο γκρουπ, η κατα ποσο αξιολογο μπορει να ειναι.

    Αυτα.φιλικα παντα.


    βασικα ο δισκος δεν κυκλοφορησε απο την EMI
    αλλα απο την Virgin του νεαρου τοτε Richard Branson πολυ μακρια απο αυτο που θα μπορουσε να θεωρησει τοτε πολυεθνικη
    στην ΕΜΙ ειχαν υπογραψει συμβολαιο αλλα τους απελυσε 2 μερες μετα για "αντισυμβατικη" συμπεριφορα,επισης το "απαγορευμενο" God save the queen κυκλοφορησε απο την Α&Μ
    μεσα στο δισκο απλα ειχε τραγουδι ΕΜΙ
    E.m.i

    Unlimited edition with an unlimited supply
    That was the only reason we all had to say goodbye !

    Unlimited supply
    There is no reason why
    I tell you it was all a frame
    They only did it cos the fame !
    I do not need the pressure
    I can't stand the useless fools !
    Unlimited supply
    Hallo e.m.i
    Goodbye a & m

    βεβαια πολλα χρονια αργοτερα η EMI αγορασε την Virgin
    σχετικα με τους RAMONES ολη η υφηλιος τους θεωρει Punk αλλα ελεω Motorhead(ramones τραγουδι κτλ) τους ακουν και πολλοι metalers
    τωρα αν θεωρεις οτι το κοινο που ειδες αυτο μου κανει μεγαλη εντυπωση.
    με την ιδια λογικη στη συναυλια PIL του Johnny Rotten γιατι πηγαν πανκηδες και τα σπασαν αφου δεν επαιζε πανκ τοτε κατα κοινη ομολογια?
    Nick-K
    02.01.2008, 10:10
    ...punk, punk-rock, garage-punk, hard core ktl.

    Δεν καταλαβαίνω προς τι η ''κόντρα'' για την ταμπέλα διαφόρων συγκροτημάτων!!!

    Μιλάμε για μουσική. Εγώ χαίρομαι που έζησα και κάποια καταγώγια που έπαιζε ''punk'', χορεύαμε ''πόγκο'' και υπήρχαν τα ''μοϊκάνια'' με σωλήνες, παραμάνες κτλ. Ναι, για μένα τόσο απλά είναι τα πράγματα, τώρα, ποιός ήταν punk και ποιός ήταν punk-rock....μικρή σημασία έχει!

    Θα συμφωνήσω σίγουρα όμως ότι η punk σκηνή, στα κεφάλια των περισσοτέρων, έχει να κάνει κυρίως με στοίχους αντιδραστικούς, ενάντια στο κατεστημένο και ήταν μία μορφή αντίδρασης! Και αναφέρονται και πολλά συγκροτήματα που έχουν στοίχους ''ερωτικούς'' ή ''ρομαντικούς'' αν προτιμάτε(buzzcocks, RAMONES και πάρα πολλοί άλλοι!).Tι θα τους κάνουμε αυτούς? Είναι ή δεν είναι punk ?

    Όσο για την εμπορικότητα, καλά! Εδώ όλοι, πλέον, έχουν official site και online store που ''υποτίθεται'' ότι, τουλάχιστων, η punk σκηνή θα ήταν πιό ''ενάντια'' τέτοιων εμπορικών κινήσεων!!!( και πλέον υπάρχουν όλοι και στο myspace).

    Και να προσθέσω σε κάτι που αναφέρθηκε για τους Pistols, ότι και μόνο το όνομα McLaren πίσω απο τους Sex Pistols, σήμαινε εμπορική επιτυχία και όχι ένα ''τυχαίο'' underground group. Ο τύπος σήμερα θεωρείται ένας απο τους πιό επιτυχημένους manager(το γνωρίζω και λόγω επαγγέλματος!)

    Αυτά απο μένα, σε ένα αχταρμά κείμενο. Για μένα ανήκουν όλοι στην μουσική βιομηχανία (που σημαίνει κέρδος)και είναι πολύ λίγα τα group που κινήθηκαν πιό ''λαϊκά'' και ''μή εμπορικά''(μετρημένα στα δάχτυλα).

    Θα χαρώ να σας δώ σε κάποια ''εκπομπή'' και να ακούσουμε μαζί μουσικές.....punk, punk-rock και οτι γουστάρετε........

    (Α! οι RAMONES δεν είναι καθαρό punk!)
    kassandra22
    02.01.2008, 13:09
    Θα συμφωνησω με τον φιλο μου Nick και θα προσθεσω οτι κατα την αποψη μου το πανκ θελει ψυχη πανω απο ολα....και ολα αυτα τα συγκροτηματα που εχουμε αναφερει ειχαν.Μη κολλαμε λοιπον σε ταμπελες και στερεοτυπα γιατι το πανκ ειναι ανεξαρτητο οπως και η ψυχη του!!!Γι αυτο 3 ταστα και...hey ho..lets go!!
    rollingstone
    02.01.2008, 14:50
    Εγω πιστεύω ότι το απόλυτο punk συγκρότημα ήταν οι Clash. Μπορεί να ένταξαν στην μουσική τους στοιχεία από rap, reggae και ska, αλλά στο punk κύριο λόγο παίζει ο στίχος και δεύτερο η μουσική (όχι ότι δεν΄είναι σημαντική, αλλά...). Oι Sex Pistols είχαν πολύ λίγα τραγούδια με πολιτικό στίχο (Anarchy in the U.K. , God Save the Queen), και oi Ramones κανένα από όσα ξέρω. Οι Clash όμως ήταν οι μόνοι που αντιτάχθηκαν με τους στίχους τους και τους δίσκους τους στον θατσερισμό, στην αυθαιρέσία της αστυνομίας κτλ. Τα συγκροτήματα που ανέφερα προηγουμένως (Pistols, Ramones) έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο στο punk, αλλά όχι όσο οι Clash.
    sitzoune81
    02.01.2008, 18:48
    Παράθεση:

    Το μέλος rollingstone στις 02-01-2008 στις 14:50 έγραψε...

    Εγω πιστεύω ότι το απόλυτο punk συγκρότημα ήταν οι Clash. Μπορεί να ένταξαν στην μουσική τους στοιχεία από rap, reggae και ska, αλλά στο punk κύριο λόγο παίζει ο στίχος και δεύτερο η μουσική (όχι ότι δεν΄είναι σημαντική, αλλά...). Oι Sex Pistols είχαν πολύ λίγα τραγούδια με πολιτικό στίχο (Anarchy in the U.K. , God Save the Queen), και oi Ramones κανένα από όσα ξέρω. Οι Clash όμως ήταν οι μόνοι που αντιτάχθηκαν με τους στίχους τους και τους δίσκους τους στον θατσερισμό, στην αυθαιρέσία της αστυνομίας κτλ. Τα συγκροτήματα που ανέφερα προηγουμένως (Pistols, Ramones) έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο στο punk, αλλά όχι όσο οι Clash.




    1000% σωστος!!!!!!!!! Μαζι σου φιλε!!!!!!

    SouLRocK
    02.01.2008, 23:55
    Παράθεση:

    Το μέλος rollingstone στις 02-01-2008 στις 14:50 έγραψε...

    Εγω πιστεύω ότι το απόλυτο punk συγκρότημα ήταν οι Clash. Μπορεί να ένταξαν στην μουσική τους στοιχεία από rap, reggae και ska, αλλά στο punk κύριο λόγο παίζει ο στίχος και δεύτερο η μουσική (όχι ότι δεν΄είναι σημαντική, αλλά...). Oι Sex Pistols είχαν πολύ λίγα τραγούδια με πολιτικό στίχο (Anarchy in the U.K. , God Save the Queen), και oi Ramones κανένα από όσα ξέρω. Οι Clash όμως ήταν οι μόνοι που αντιτάχθηκαν με τους στίχους τους και τους δίσκους τους στον θατσερισμό, στην αυθαιρέσία της αστυνομίας κτλ. Τα συγκροτήματα που ανέφερα προηγουμένως (Pistols, Ramones) έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο στο punk, αλλά όχι όσο οι Clash.




    Γενικα συμφωνω γι'αυτο που λες για τους Clash και για τον ιδιο λογο (στιχος) πρεπει να ενταξουμε και τους Dead Kennedys.Οι Ramones ειχαν τραγουδια με πολιτικο στιχο αλλα επειδη ο Johnny Ramone ηταν δεξιος φροντισαν να τους "κρυβουν".Ακομη τραγουδια τους αναφερονται σε ταξικες διαφορες.Μερικα ειναι το (bonzo goes to Bitburg)my brain is hanging upside down,the KKK took my baby away,blietzkrig bop,beat on the brat,howling at the moon
    freakhood
    04.01.2008, 00:01
    kassandra22:"Γι αυτο 3 ταστα και...hey ho..lets go"

    Κανεις λαθος Κασσανδρα. Το πανκ πανω απ'ολα ειναι συνειδητοποιηση. Ακου λιγο black flag και wipers και θα καταλαβεις...
    katurunen
    04.01.2008, 00:27
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 02-01-2008 στις 18:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rollingstone στις 02-01-2008 στις 14:50 έγραψε...

    Εγω πιστεύω ότι το απόλυτο punk συγκρότημα ήταν οι Clash. Μπορεί να ένταξαν στην μουσική τους στοιχεία από rap, reggae και ska, αλλά στο punk κύριο λόγο παίζει ο στίχος και δεύτερο η μουσική (όχι ότι δεν΄είναι σημαντική, αλλά...). Oι Sex Pistols είχαν πολύ λίγα τραγούδια με πολιτικό στίχο (Anarchy in the U.K. , God Save the Queen), και oi Ramones κανένα από όσα ξέρω. Οι Clash όμως ήταν οι μόνοι που αντιτάχθηκαν με τους στίχους τους και τους δίσκους τους στον θατσερισμό, στην αυθαιρέσία της αστυνομίας κτλ. Τα συγκροτήματα που ανέφερα προηγουμένως (Pistols, Ramones) έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο στο punk, αλλά όχι όσο οι Clash.




    1000% σωστος!!!!!!!!! Μαζι σου φιλε!!!!!!




    Εγώ πάλι με την punk δεν είμαι και πολύ σχετική... όμως θα συμφωνήσω, για τους Class μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα...
    kassandra22
    04.01.2008, 00:44
    Φιλε Freakhood,,δεν εχει νοημα να ασχολουμαι μαζι σου!!αποψη μου και αποψη σου!!μια συμβουλη....μην εισαι τοσο σιγουρος για τπτ....
    Debauchee
    04.01.2008, 21:47
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 04-01-2008 στις 00:01 έγραψε...

    kassandra22:"Γι αυτο 3 ταστα και...hey ho..lets go"

    Κανεις λαθος Κασσανδρα. Το πανκ πανω απ'ολα ειναι συνειδητοποιηση. Ακου λιγο black flag και wipers και θα καταλαβεις...


    WIPERS..Greg Sage
    το απολυτο respect..υποτιμημενοι οσο λιγα συγκροτηματα,μαλλον καλυτερα αγνωστοι στο ευρυ κοινο
    ψυχεδελικο αλλα και ωμο πανκ που "γεννησε"ουσιαστικα ολη την αμερικανικη grunge σκηνη
    Nirvana,Thurston Moore(sonik Youth)διασκευασαν
    ναι το Return of the Rat ειναι Wipers..
    Is this Real-Over The Edge-Youth of America οι τρεις δισκοι οροσημο της αμερικανικης underground σκηνης οχι οτι τα Land of the lost και Follow blind (ειδικα σε αυτο)οπου χαλαρωσαν λιγο τον ηχο τους πανε πισω
    Youth of america
    Is living in the jungle
    Fighting for survival with the wrong place to go
    (διασκευασμενο και απο MELVINS..)
    να μη ξεχασω και το εναρκτηριο ριφ που ειναι απο τα πιο απιστευτα που εχουν γραφτει...

    Libraries gave us power,Then work came and made us free,But what price now for a shallow piece of dignity,I wish I had a bottle
    Right here in my dirty face to wear the scars
    To show from where I came
    We don’t talk about love we only want to get drunk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 04-01-2008 22:08 ]


    freakhood
    04.01.2008, 22:03
    Cassandra, αυτα δεν τα λεω μονο εγω αλλα κι εσυ. Θυμισου λιγο πιο πριν τι εχεις πει. Στο θυμιζω: "δε χαρακτηριζει μονο η μουσικη το πανκ αλλα και οι στιχοι". Αρα ερχεσαι στα λογια μου. Δεν το παιζω σπουδαιος. Απλα παραθετω αποψεις.

    Και κατι αλλο: στο φορουμ μπαινουμε για μια κουβεντουλα και μια σε πολιτισμενη (οσο γινεται βεβαια) αντιπαραθεση. Ατακες του τυπου:"δεν ασχολουμαι μαζι σου" μαλλον μονο αυτο δεν υποδηλωνουν. Εξαλλου σου θυμιζω πως εσυ ασχοληθηκες πρωτη μαζι μου, και μαλιστα με φρασεις οπως:"επικοινωνεις με τον αφαλο σου?". Νομιζω πως ειμαι σαφής.

    φιλικα παντα

    υγ:πεστα Debauchee! Wipers θεοι!!
    SouLRocK
    05.01.2008, 00:25
    παιδια ειναι ολα θεμα αποψης και ειναι λογικο να εχουμε διαφορετικες αποψεις...
    Τωρα...φυσικα οι Wipers ειναι σημαντικο group αφου "γεννησε" μετεπειτα -κυριως- τους nirvana και την αμερικανικη grunge σκηνη (οπως λεει κ ο Debauchee)
    Ηχογραφησαν το 1ο τους album "Is This Real" το 1979,εχωντας αρκετη δυναμη στον ηχο της κιθαρας τους,δυνατα φωνητικα και ολιγολεπτα τραγουδια
    ...αλλα...
    Θα θεωρησω τους Ramones αυτους που τα ξεκινησαν ολα, ηχογραφωντας το 1ο τους low-budget album τους στις 9/2/1976 σε μια εποχη που το punk βασικα δεν υπηρχε στις Η.Π.Α.(εξαιρωντας stooges) με τραγουδια οπως "Beat on the brat","Judi is a punk","Now I Wanna Sniff Some Glue","Today Your Love, Tomorrow the World"-το 1ο τραγουδι που ειχε θεματολογια τους ναζι και λογοκριθηκε τοτε απο το ραδιο μαζι με το..."Blitzkrieg Bop"-τραγουδι που κριτικαριζε τον Ronald Reagan! (Ποιος ειπε οτι οι Ramones δεν ειχαν πολιτικα τραγουδια?..Ηταν απο τους πρωτους που το εκαναν στις Η.Π.Α.!)
    -Αργοτερα (το 1979-80 συγκεκριμενα) ηρθαν οι Dead Kennedys με το "California Uber Alles" να "πιασουν παλι στο στομα τους" θεμα για τη φασιστικη Γερμανια και να κριτικαρουν τοτε τον κυβερνητη της California!-
    Οι Ramones ειχαν γρηγορο ρυθμο με διαφορετικα στοιχεια στο τραγουδι τους διλεπτα-αντε τριλεπτα τραγουδια και απλο στιχο.
    Βεβαια ειχαν επηρρεαστει αρκετα απο το rock'n'roll και συγκεκριμενα απο τους beatles,ισως γι'αυτο πολλοι εχουν αντιρρησεις για το "καθαρο" punk.
    Για μενα οσο punk θεωρουνται οι Wipers,τοσο πρεπει να θεωρουνται και οι Ramones η και το αντιστροφο!
    Αυτες ειναι οι αποψεις μου,περιμενω σιγουρα καποιοι να συμφωνησουν και καποιοι οχι...That's life!


    --SouLRocK--

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 05-01-2008 00:32 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 05-01-2008 00:34 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 05-01-2008 12:35 ]


    Debauchee
    05.01.2008, 05:38
    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 05-01-2008 στις 00:25 έγραψε...

    παιδια ειναι ολα θεμα αποψης και ειναι λογικο να εχουμε διαφορετικες αποψεις...
    Τωρα...φυσικα οι Wipers ειναι σημαντικο group αφου "γεννησε" μετεπειτα -κυριως- τους nirvana και την αμερικανικη grunge σκηνη (οπως λεει κ ο Debauchee)
    Ηχογραφησαν το 1ο τους album "Is This Real" το 1979,εχωντας αρκετη δυναμη στον ηχο της κιθαρας τους,δυνατα φωνητικα και ολιγολεπτα τραγουδια
    ...αλλα...
    Θα θεωρησω τους Ramones αυτους που τα ξεκινησαν ολα, ηχογραφωντας το 1ο τους low-budget album τους στις 9/2/1976 σε μια εποχη που το punk δεν υπηρχε στις Η.Π.Α. με τραγουδια οπως "Beat on the brat","Judi is a punk","Now I Wanna Sniff Some Glue","Today Your Love, Tomorrow the World"-το 1ο τραγουδι που ειχε θεματολογια τους ναζι και λογοκριθηκε τοτε απο το ραδιο μαζι με το..."Blitzkrieg Bop"-τραγουδι που κριτικαριζε τον Ronald Reagan! (Ποιος ειπε οτι οι Ramones δεν ειχαν πολιτικα τραγουδια?..Ηταν οι πρωτοι που το εκαναν στις Η.Π.Α.!)
    -Αργοτερα (το 1979-80 συγκεκριμενα) ηρθαν οι Dead Kennedys με το "California Uber Alles" να "πιασουν παλι στο στομα τους" θεμα για τη φασιστικη Γερμανια και να κριτικαρουν τοτε τον κυβερνητη της California!-
    Οι Ramones ειχαν γρηγορο ρυθμο με διαφορετικα στοιχεια στο τραγουδι τους διλεπτα-αντε τριλεπτα τραγουδια και απλο στιχο.
    Βεβαια ειχαν επηρρεαστει αρκετα απο το rock'n'roll και συγκεκριμενα απο τους beatles,ισως γι'αυτο πολλοι εχουν αντιρρησεις για το "καθαρο" punk.
    Για μενα οσο punk θεωρουνται οι Wipers,τοσο πρεπει να θεωρουνται και οι Ramones η και το αντιστροφο!
    Αυτες ειναι οι αποψεις μου,περιμενω σιγουρα καποιοι να συμφωνησουν και καποιοι οχι...That's life!


    --SouLRocK--

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 05-01-2008 00:32 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 05-01-2008 00:34 ]



    μαζι σου φιλε,
    εννοειτε οι Ramones ηταν το Α κ το Ω, αλλα προυπηρχαν κ οι Stooges,MC5,NY dolls,ολα αυτα ειναι αλησιδα οπως τα παντα στο ροκ,'
    για τους Clash αυτοι κ για μενα ηταν το απολυτο πανκ συγκροτημα,κ με τη μουσικη
    οσο κυριως οτι οταν εβγαλαν το london calling(αυτο το κομματι μαζι με τους bauhaus ειναι για μενα ο ορισμος των Μωρα στη φωτια ασχετο σε αλλη συζητηση) που ηταν διπλος δισκος,επεβαλαν στην εταιρεια να το πουλαει στην τιμη του μονου και τη διαφορα να την κραταει απο το μεριδιο τους,
    Joe Strummer RIP
    Mick Jones ο παραγωγος και μεντορας των Libertines αμα σας λεει κατι
    +να ακους απο strokes το clampdown (αποτιουν σεβασμο)+το Strummesvile
    oi Clash με τους Smiths+τον ian curtis αυτα ειναι
    SouLRocK
    05.01.2008, 12:31
    ο Biafra (Dead Kennedys) ειχε αγορασει ενα cd των ramones γιατι του θυμιζαν πολυ τους stooges στο παιξιμο τους!
    φυσικα ολα ειναι αλυσιδα και οι πρωτοι διδαξαντες stooges...αλλα θελω να πιστευω οτι οι ramones ηθελαν να κανουν κατι διαφορετικο με το στυλ τους
    sea_like_eyes
    05.01.2008, 15:59
    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 05-01-2008 στις 12:31 έγραψε...

    ο Biafra (Dead Kennedys) ειχε αγορασει ενα cd των ramones γιατι του θυμιζαν πολυ τους stooges στο παιξιμο τους!
    φυσικα ολα ειναι αλυσιδα και οι πρωτοι διδαξαντες stooges...αλλα θελω να πιστευω οτι οι ramones ηθελαν να κανουν κατι διαφορετικο με το στυλ τους



    -The Stooges . . . απλά δείτε σε Live το ‘’t.v eye’’ . . . μη μείνετε στην σκηνική παρουσία του παλαβιάρη(από κάθε άποψη)Iggy , αλλα ακουστέ και αυτόν τον μονότονο ρυθμό . . . PUNK

    -G.G Allin . . . λογικά δεν τον ξέρετε !Οσοι τον ξέρετε σίγουρα θα λέτε ‘’τι μας λέει αυτός τώρα ’’!Το εχω ξαναπεί , όταν ακούω μουσική , μένω εκεί , στην μουσική !Το λεω αυτό γιατί ο τύπος (G.G Allin)θεωρείτε από τις ποιο ακραίες προσωπικότητες στο punk-rock . . . από τα lives του . . . μέχρι την προσωπική του ζωή ήταν ένα . . .έλεος και μισό(προσωπική μου άποψη)!Για άλλους true , μα για άλλους ένας ακόμα τρελός .Ο ίδιος είπε κάποτε πως είναι ο τελευταίος αληθινός rock ‘n’ roller . . . χμμμ . . .
    Anyway , τα τραγούδια του (ειδικά της πρώτης περιόδου-Τhe scumf***s-)είναι άκρως πιασιαρικα , με στίχους για λογοκρισία (…και βαλε)και με ένα νεύρο . . . μοναδικό! R.I.P

    (απαντηση μου στο topic ''Ακούς Punk μουσική; Πες το μας ''!!!)

    Ποια η αποψη σας για τον gg allin ? ? ?