ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη
    sea_like_eyes
    17.12.2007, 18:33
    Στο προσφατο Post ‘’Ακούς Punk μουσική; Πες το μας !!!’’δυστυχώς είδα κατι που δεν μου αρεσε!Το να ακους Metal…αντε και Punk-Rock…ο.Κ γουστα είναι αυτα !Το να ειρωνεύεσαι όμως και να θεωρείς αδύνατο το γεγονός κάποιος να ακούει Punk.rock,metal…αλλά και rnb,house…etc..etc...το θεωρώ…ασχημο(για να μην πω τιποτα αλλο)
    Θα μιλήσω για ένα ειδος, το Metal…για το οποίο γνωρίζω κάποια πραγματάκια !

    Sepultura - Chaos A.D . . . τα παλικαρια ακουγαν παραδοσιακή μουσική της πατρίδας τους.Εγκλημα????Ναι…γιατι το album αυτό είναι ‘’δολοφονικό’’!Εχει επηρεάσει…τοοοοσο κοσμο που πλέον θεωρείτε κλασσικό!!!

    Machine Head - Burn My Eyes . . . δημιουργία Nu-metal?!?!?Eνα ολόκληρο ιδίωμα Metal . . . Πως??? Άκουγαν thrash,ναι,αλλα ταυτόχρονα ήταν χωμένοι για τα καλά στην beat μουσική !

    Slipknot,Fear Factory , Ministry , Rammstein , Opeth . . . etc . . .


    Σχεδον ολόκληρη η σκηνή του Black Metal της Νορβηγίας . . . Aπο τον Εuronymoys και τον Christian Vikernes . . . (είχαν πάθει πλάκα με το group Plasma pool - dark ambient-Techno του Attila Czihar . . . σε βαθμό να τον παρακαλάνε να το κυκλοφορήσει από την DeathlikeSilence εταιρία ) μέχρι τους Ulver ( o Garm είναι φανατικός της Techno κι όχι μονο ) τον Galder κ.α των Dimmu Borgir ( ακούσματα από Elvis μεχρι 2unlimited !!!!!)τους Ved Buens Ende (το Written in Waters είναι 1000 χρονια μπροστα από την εποχή του)τους In the Woods (Pink Floyd και Black Metal ???είμαστε σοβαροί???ΝΑΙ ΡΕ…ΕΙΜΑΣΤΕ!!!)

    Καλλιτέχνες όπως ο Steve Wilson , Mike Patton , Cavanagh Bros , Anneke van Giersbergen , Malmsteen , Tuomas Holopainen , Tilo Wolf , Les 'Lector' Smith ….etc…etc…etc…έκαναν το ‘’έγκλημα’’ να έχουν πολλά και διαφορετικά ερεθίσματα-ακούσματα (Metal και…κλασσική μουσική, όπερα,House,trance,Post-rock,acid 70’s rock..ktl..ktl...ΝΤΡΟΠΗ???Θα θέλατε….)το αποτέλεσμα ???albums που έχουν πουλήσει εκατομμύρια . . .

    Με λιγα λογια . . . το να ακούς πολλά και διαφορετικά είδη μουσικής είναι κάτι το όποιο πρέπει να επικροτείται όχι να γίνεται αντικείμενο αρνητικού σχολιασμού .Όσο για το Metal…οι παραπάνω καλλιτέχνες είναι λιγότερο μεταλλαδες από κάποιους άλλους ???Δεν το νομιζω…!Αν θεωρείτε όμως πως ναι…είναι λιγότερο μεταλλαδες απλα μετρήστε τις φόρες που έχετε βάλει στο cd player σας δίσκους τους και θα με θυμηθείτε . . .

    Υ.Γ 1 Καιρός να καταλάβουμε πλέον την ειλικρινή έννοια του όρου μουσικόφιλος . .

    Υ.Γ 2 . . . η μουσική είναι μια !Aς την γνωρισουμε . . . σε όσες περισσότερες μορφές της μπορούμε !

    Υ.Γ 3 Μπορει καποιος να ακουει Metal . . . αλλα και House,RnB etc etc…Ποια η γνώμη σας?
    Αν θέλετε μπορείτε να αναφέρεται καλλιτέχνες της σκληρής μουσικής που να έχουν διαφορετικά ακούσματα(εκτος metal - jazz,funky,classic)…metal αlbums που οι μη-metal επιρροές να παίζουν σημαντικό ρόλο…

    seras
    17.12.2007, 18:58
    Φυσικά και μπορεί να τα ακούσει όλα αυτά..τα ταμπελάκια δεν πρεπει να υπάρχουν σε κάποιον που πιστεύει οτι είναι μουσικόφιλος..ο καθένας έχει τα γούστα του..Σίγουρα η επιρροές έπαιξαν μεγάλο ρόλο στη συνέχεια της μουσικής!!Οι καλλιτέχνες στο μεγαλύτερο ποσοστό εμπνεύστηκαν την μουσική τους απο διαφορετικό είδος μουσικής.(είτε πολλή διαφορετικό είτε λίγο)Το να ακούς μέταλ και ποπ π.χ. ταυτόχρονα δεν σε κάνει λιγότερο μεταλά απο κάποιον που ακούει μόνο μέταλ..απλά εσύ έχεις άποψει για πιο πολλα πράγματα ενώ ο άλλος όχι!!Εγω προσωπικά δεν μπορώ να ακούσω πολύ διαφορετικά είδη μουσικής εκτός του μέταλ..ακούω ροκ,έντεχνα και μερικά άλλα, όμως δεν πέρασα στο επόμενο στάδιο ακόμα..Ισως να μην περάσω ποτέ..αλλα δεν θα κρίνω κάποιον άσχημα για τα ακουσματά του επειδή είναι διαφορετικά απο τα δικά μου..ίσα ίσα που θα πρέπει να πάρω παράδειγμα..Sea μην χαλιέσαι..συνέχισε να ακούς αυτό που σου αρέσει και γουστάρεις είτε αυτό λέγεται pop, rock, jazz...
    deathminor88
    17.12.2007, 21:35
    Aκριβώς sea... Η μουσική αποκτά πολύ περισσότερο νόημα όταν ακούς (ενδεικτικά) Βeethoven, Rossini, Mozart, Chopin, Soenberg, Orff, Straus, Elvis, Beatles, Rolling Stones, Davis, Madonna, Zeppelin, Iron Maiden, Queen, Jean Michel Jarre, Santana, Vangelis, Duran Duran, Billy Idol, Marilyn Manson, Bathory, Backstreet Boys, 3 Doors Down, 2 Pac, Tiesto, Rihana, Oakenfold, In Flames, Furtado, Νe-Yo, In Flames κλπ κλπ κλπ...
    Yπάρχει τόση ποικιλία, τόσοι ήχοι, μουσικές από τόσα μέρη του κόσμου...
    Διαφορετική φιλοσοφία, άλλα συναισθήματα, μουσική για ξέσπασμα, ή για χαλάρωση, για εμψύχωση ή για χορό...
    Γιατί να μην τα ακούει κανείς....ΟΛΑ?

    Και γιατί να με λυπάται κάποιος επειδή ακούω και αυτά πουτ έχει απορρίψει... Μήπως πρέπει να τον λυπάμαι εγώ...?

    ΥΓ Δηλώνω φανατικός μεταλάς, αλλά και ροκάς, και House-ας, και RnB-ας
    Και τη μια μέρα στο Gagarinm, την άλλη στο Σταυρό του Νοτου, την άλλη στη Villa Μercedes, και την άλλη σε ενα ρεμπετάδικο...

    ΥΓ 2 Sea, με πιάνεις έτσι?

    ΥΓ 3 Sea αν κατέβεις Αθήνα πήγαινε με τα 1000 Villa Mercedes...!!!

    YΓ 4 Όλοι να πάτε Villa Mercedes...!!!





    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 17-12-2007 21:37 ]


    sea_like_eyes
    23.12.2007, 00:37
    Την μια μερα Decadence . . . την αλλη Lido . . . την αλλη Stones και την αλλη . . . Π-α-ο-λλλλλ-α!...σωστοooooooς ο Death!!!!
    deathminor88
    23.12.2007, 04:36
    Έτσι ακριβώς ρε sea...
    Mακάρι να έβλεπα κι άλλα άτομα με πολύ ανοιχτούς ορίζοντες...
    Γράψτε όλοι...!
    deathminor88
    23.12.2007, 05:03
    Mου λές:

    "Γιατί πρέπει να σε γνωρίσω προσωπικά για να βγάλω συμπεράσματα ?Δεν νομίζω Οτι λες εδώ λες και έξω και σίγουρα δεν χρειάζεται να σε γνωρίζω χρόνια για να καταλάβω τις απόψεις σου. Τώρα όσο για το ότι κοιτάω ευθεία… Δεν κοιτάω απλά ευθεία, είμαι κολλημένος με το μεταλ όσο δεν πάει.Και να σου πώ κάτι ?Ευτυχώς που υπάρχουν και οι κολλημένοι σαν και μένα και επιβιώνει (όπως επιβιώνει αυτό το άμοιρο μουσικό είδος ), αλλιώς αν υπήρχαν εκσυγχρονιστές σαν και σένα, θα είχε περάσει ο οδοστρωτήρας με το πρόσχημα της ''προοδου'' και δεν θα είχε αφήσει τίποτα στο πέρασμα του" .

    Χωρίς να ξέρω τις μουσικές σου προτιμησεις, τις τυχόν μουσικές σου σπουδές, την μουσική σου παιδεία, και την όλη σου σχεση με τη μουσική σου λέω:

    Πιστεύω ότι τέτοια κολλήματα κάνουν το αντικείμενο στο οποίο αφορούν να πηγαίνει προς "τα πίσω"... Για κάποιο ανεξήγητο λόγο τρέφεις ένα είδος απέχθειας προς τα άλλα μουσικά ήδη και ενώ δείχνεις να έχεις διαμορφώσει άποψη για το μέταλ (με το οποίο όπως φαινεται ψάχνεσαι) δείχνεις να έχεις διαμορφώσει άποψη όχι μόνο για τα άλλα είδη (χωρίς να τα έχεις ψάξει) αλλά και για τους ανθρώπους... Και σε ρωτάω πέπει 1) να κρίνεις κάποιον από το τι ακούει? και 2) δεν υπάρχει πιθανότητα (όπως το είπα και νωρίτερα) κάποιος όχι μόνο να ψάχνεται σε πολλά είδη, και να του αρέσουν όντως, αλλά να είναι και πιο ψαγμένος από εσένα?

    Αυτό που λές για τα βιώματα σε καμία περίπωση δεν ισχύει... Βιώματα και συναισθήματα εκφράζονται από πολλές και διαφορετικές μορφές τέχνης (και επομένως και από πολλά είδη μουσικής) Ένα μουσικό διαμάντι είναι διαμάντι είτε είναι τραγούδι των Ιron Maiden είτε του 2Pac... Το να μην το παραδεχόμαστε είναι αυτό που κάνει κακό στη μουσική...

    Τέλος (όλα πάντα φιλικά) θεωρώ πολύ πιο φυσιολογικό ένας άνθρωπος να εκφράζεται με τόση διαφορετικότητα ανάλογα με την περίσταση, και τον θεωρώ τυχερό να μπορεί να επιλέγει να φτιάξει την διαθεσή του, να μελαγχολήσει, να ξεσπάσει ή να ηρεμήσει ανάλογα με το τι θα ακούσει... Αν στο μέταλ έχει 100 επιλογές ακούγοντας μουσική γενικότερα έχει 10 x 10 exp10 (exp = δύναμη - να κάνουμε και την πλάκα μας)... Και αυτό είναι το μεγαλείο της μουσικης...

    ΥΓ Θα πώ κάτι για εμένα για να με καταλάβεις καλύτερα... Διαβάζεις τόση ώρα τις απόψεις μου... Έχει καταλάβει ότι "παίζω" με τη μουσική και μου αρέσουν πολλά...
    Τι θα έλεγες όμως ότι το nickname (deathminor) βγαίνει από την αγάπη μου για το death metal (ευρωπαικό, μελωδικό κατά προτίμηση) ? Το ότι τη σκηνή του european death metal την κάνω σκόνη, ακούγωντας ταυτόχρονα Ne-Yo, Vangeli, Pavlo, Santana, T-Pain, Justin, Green Day, Mozart, Savage Gardern, Bob Sinclar, Chemical Brothers, Bullet For My Valentine, Aguilera, Elvis, Tάμτα, Backstreet Boys, Timo Maas,
    Yanni, Mile Davis, Yngwie Malmsteen, Delirium, Fall Out Boy, Nelly Furtado...???

    Δηλαδή, θέλω να πώ πως, τα παραπάνω δεν αναιρούν την αγάπη μου για το Metal, κλπ κλπ...

    Ο sea ξερει καλά τι λέω... Ε...???
    BlackSpeech
    23.12.2007, 13:00
    Παράθεση:

    Πηγα σε metal Club και τα άκουσα από τον ίδιο μου τον ξάδερφο . . . άσχετα αν μπορούσα να βγάλω κάρτα τόσο μισό μαγαζί και βαλε σε γνώσεις . . . δεν φορούσα metal μπλούζα-μπότα-τραγομουσο και τα ρεστα . . . αλλά σακάκι . . . ααααχ ρε γαμωτο . . . γιατι ? ? ? ? (υπήρχαν θαμώνες με ‘’κυριλέ’’ ντύσιμο . . . αυτό τους έκανε λιγότερο Metalheads . . . ήμαρτον )
    Η πώρωση δεν έκανε ποτέ καλό και σε κανέναν . . . πρώτον . . . πόρτο σαν υπόδειξη , όχι σαν συμβουλή ! Θεωρείς πως τον μεταλλα τον κάνουν . . . τα ρούχα ? ? ? Είσαι λίγο λάθος .


    Δεν μίλησα για το ντύσιμο.Το Lifestyle δεν αποτελείται μόνο απ τα ρούχα ,ούτε το μέρος που διασκεδάζεις .Αποτελείται από συμπεριφορές στις κοινωνικές -διαπροσωπικές σου σχέσεις.Από συνήθειες ,ενέργειες . Αποτελείται γενικότερα από μια φιλοσοφία που σε ακολουθεί στην καθημερινότητα σου απ την πολιτική ως την θρησκεία.Δεν είναι…τα ρούχα…
    Αυτό είναι το τελευταίο. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

    Παράθεση:
    δεύτερον . . . Νομίζεις πως το Metal χρειάζεται ‘’κολλημένους’’ για να επιβιώσει ? ? ?


    Ε, φυσικά όχι.Χρειάζεται άτομα με ''ανοιχτούς ορίζοντες'',που τα ακούσματα τους αποτελούνται από μητροπάνο και destruction,από xasthur και Ρουβά…Nu METAL???CHAOS AD???BURN MY EYES???Ακόμα κλαίω τα φράγκα που έσκασα για να αγοράσω αυτές τις πατάτες !Ας είναι καλά οι ''προοδευτικοί'' συντάκτες γνωστού μεταλικου(ο θεός να το κάνει)περιοδικού… Αν θέλουμε να συνεχιστεί η παράδοση χρειάζονται οι κολλημένοι. Βέβαια εσύ θεωρείς ότι το μέταλ έχει ''προοδεύσει'' με τη δημιουργία των μεταλλαγμένων υβριδίων(nu, grunge,rap metal, sk**a metal κτλ κτλ).Αντε όπου να ναι θα εμφανιστεί και klarinο metal τα παλικάρια απλα θα ακουν την παραδοσιακή μουσική της χώρας τους (εγκλημα???) Μάλλον δυσκολεύεσαι να αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ ''προόδου'' και μετάλλαξης.



    Παράθεση:

    χμμμ . . . τρίτον . . . δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι . . . αλλά βρίσκεσαι σε site με ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΟΥΣ . . . το να Ακουει κάποιος διαφορετικά είδη μουσικής ( Ακουω από ακούω διαφέρει ) δεν πρέπει να κατηγοριοποιείται . . .ισα ισα το αντίθετο . . . κτλ . . . κτλ . . . κτλ . . .


    Δεν με ενδιαφέρει. Δεν πρόκειται να αλλάξω τις απόψεις μου επειδή κάποιοι μπορεί να παρεξηγηθούν.


    deathminor88
    23.12.2007, 13:51
    Δεν νομίζω ότι κανείς προσπαθεί να σου αλλάξει τις απόψεις... Απλά, όμως, αφού ερχόμαστε σε επαφή με άλλο κόσμο για να δούμε τι πιστεύει(μέσω αυτού του site) ίσως πρέπει να έχουμε τα αυτιά μας λίγο πιο ανοιχτά, να ακούμε και να σκεφτόμαστε κάποιες άλλες απόψεις, και μετά να τις απορρίπτουμε ή να τις δεχόμαστε... Αυτό είναι το νόημα, αλλιώς θα καθόμασταν σπίτια μας και θα τα κρατούσαμε όλα για εμάς...!
    sea_like_eyes
    23.12.2007, 14:18
    Ακούω κυρίως...και λεω κυριως γιατι πλεον δεν ακουω οοοοολη την μερα Metal...extreme metal...Βlack επί το πλείστον...τι πρέπει δλδ,να καταντήσω σαν κάτι υποκείμενα οπως ο Vikernes και ο Νattefrost ? ? ? Αντικοινωνικός , επικίνδυνος , τρελός , μακακας ? ? ?

    ‘’…Αποτελείται από συμπεριφορές στις κοινωνικές -διαπροσωπικές σου σχέσεις.Από συνήθειες ,ενέργειες . Αποτελείται γενικότερα από μια φιλοσοφία που σε ακολουθεί στην καθημερινότητα σου απ την πολιτική ως την θρησκεία…’’

    Αποψεις Blackαδων (βλεπε Morgan-Marduk)ότι το Black metal είναι τροπος ζωης….φιλοσοφια ζωης κτλ…ωραια…ας το γυρισουν αμα είναι εκει πάνω στις αρχές 90’s…να δούμε…γιατί ολοι γνωρίζουμε τις black metal ενέργειες εκείνης της εποχής και που οδηγούσαν…Mαργαριτη ακούς ???Αν όχι δεν πειραζει,το νόημα θα το πιάσεις…στοοοοο κελιιιιιιι 33…


    Υ.Γ 1 . Μιλαω για το Black ετσι . . .

    Υ.Γ 2. όταν λες συνήθειες ,ενέργειες ? ? ? Δώσε μας παραδείγματα . . .

    sea_like_eyes
    23.12.2007, 15:01
    Το να λες πατάτες δυο από τα ποιο επιδραστικα albums στο χώρο του metal δεν ξερω . . . . κι εγω σιχάθηκα τους Seps για αυτή τους την αλλαγή, αλλα παραδέχομαι το ταλέντο τους !Μπορει να εχω ακούσει το chaos a.d 4-5 φορες μετρημένες , αλλα αυτό δεν σημαίνει πως δεν το θεωρώ κολοσσιαίο αlbum !
    Π.χ . . . οperation mindcrime , ολες τις δουλειες των Dream Theater , tool , fear factory , κτλ. . . δεν μπορώ να ακούσω ρε παιδι μου . . . χαλιέμαι . . . αλλα αν ακούσω από κάποιον πως παίζουν μουσική του κωλου –πατατες κτλ. . . χμμμ . . . η΄ κολλημένος θα είναι ή μαύρα μεσάνυχτα θα έχει . . . μη βάζεις τον προσωπικό γούστο πάνω από την αντικειμενική αλήθεια !

    ‘’. . . Αν θέλουμε να συνεχιστεί η παράδοση χρειάζονται οι κολλημένοι. . . ‘’

    Παράδοση ακούω . . . για κολλημένους ξανακουω . . .

    Blackspeech χωρίς metal μπορώ να ζήσω (αν και δεν θελω ουτε να το φανταζομαι). . . χωρίς ΜΟΥΣΙΚΗ (γενικότερα . . . )θα δυσκολευόμουν και το ξέρω (δεν υπηρχε περιπτωση)!
    Δεν έχεις να κάνεις με metalheads . . . απλά με ανθρώπους που ακούνε γενικοτερα μουσική . . . (όχι αποκλειστικά metal,γιατι ΝΑΙ . . .θεωρώ πως Ακούω metal)-αυτός είναι ο λόγος που αυτά περί παράδοσης κτλ. μου φαίνονται κάπως αν και πιανω το νοημα !)

    . . . το metal δεν χρειάζεται κολλημένους για να επιβίωση . . . είναι μουσική που μπορεί να εκτιμηθεί , εχει πολλά να δώσει ακόμα( τόσα ειδη . . . ) είναι διαχρονική μουσική και θα παραμείνει !!!
    Aυτο που είπα είναι άμεσα συνδεδεμένο με την . . .'' μετάλλαξη ''όπως λες!Με την δικια σου λογική θα είχαμε μείνει σε εποχές 80’s . . . ( Θεωρω τα 80’s την ποιο Metal δεκαετια )
    Θες δεν θες εξελισσόμαστε . . . οι εποχές αλλάζουν . . . και ναι . . .τo metal επηρεάστηκε!
    Κατάλαβες λάθος για μένα . . .Nu-metal και τα ρεστα. . . ΔΕΝ μπορώ να ακουσω, εκτιμώ groups σαν τους Splipknot,Machine Head κτλ..κτλ..(παικταράδες τα παιδιά,εχουν τους fans τους ktl)μα δεν μπορώ να τους ακούσω!
    Μιλας με καποιον που θεωρεί τα 80’s αξεπέραστα . . . (thrash,heavy,Epic,death . . . etc)σε αυτό μαζι σου ειμαι . . . η μονη διαφορά μας είναι πως δέχομαι τα καινούργια groups . . .χαλαρααααααα . . . δεν μου αρέσουν , δεν τα ακούω . . . δεν θεωρώ πως κινδυνεύει το Metal από κάτι τέτοιο!

    deathminor88
    23.12.2007, 15:08
    To metal δεν κινδυνεύει από τίποτα... εκτός από οπισθοδρομικες απόψεις...! Και εγώ μαζί σας για τα 80's blackspeech και sea... Το θέμα είναι ότι η είσαι μουσικόφιλος ή δεν είσαι... Δεν ξέρω αν με πιάνει κανείς... Μπορεί να θεωρείς το μέταλ κορυφαίο αλλά όχι καλύτερο ή ποιοτικότερο κλπ από οποιοδήποτε άλλο είδος... Παντού υπάρχουν διαμάντια και σκουπίδια... (και πολλά μεγάλα μέταλ άσματα , στιχουργικά είναι σκουπίδια)...
    BlackSpeech
    23.12.2007, 18:22
    Παράθεση:
    Ακούω κυρίως...και λεω κυριως γιατι πλεον δεν ακουω οοοοολη την μερα Metal...extreme metal...Βlack επί το πλείστον...τι πρέπει δλδ,να καταντήσω σαν κάτι υποκείμενα οπως ο Vikernes και ο Νattefrost ? ? ? Αντικοινωνικός , επικίνδυνος , τρελός , μακακας ? ? ?

    ‘’…Αποτελείται από συμπεριφορές στις κοινωνικές -διαπροσωπικές σου σχέσεις.Από συνήθειες ,ενέργειες . Αποτελείται γενικότερα από μια φιλοσοφία που σε ακολουθεί στην καθημερινότητα σου απ την πολιτική ως την θρησκεία…’’

    Αποψεις Blackαδων (βλεπε Morgan-Marduk)ότι το Black metal είναι τροπος ζωης….φιλοσοφια ζωης κτλ…ωραια…ας το γυρισουν αμα είναι εκει πάνω στις αρχές 90’s…να δούμε…γιατί ολοι γνωρίζουμε τις black metal ενέργειες εκείνης της εποχής και που οδηγούσαν…Mαργαριτη ακούς ???Αν όχι δεν πειραζει,το νόημα θα το πιάσεις…στοοοοο κελιιιιιιι 33…



    Ναι, για μένα το BM είναι τρόπος ζωής. Αν το απογυμνώσεις απ το μουσικό του περίβλημα και αγγίξεις το ιδεολογικό του υπόβαθρο θα διαπιστώσεις ότι εκφράζει έναν έντονο Πρωτογονισμό, τη μη ανοχή ,την απόρριψη του σημερινού υλιστικού κόσμου, την ανάγκη για απομόνωση σε ένα διαφορετικό περιβάλλον μακριά απ την σημερινή πραγματικότητα κτλ.Ολα τα ανώτερο έχουν άμεση σχέση με το χαρακτήρα μου και σε ένα βαθμό καθορίζουν-επηρεάζουν την συμπεριφορά μου.Τώρα όσον αφορά τα γεγονότα που συνέβησαν.Οι τύποι τότε έπαιζαν πραγματικό BM και ήταν επόμενο να γίνουν αυτά που έγιναν…Αυτό βεβαίως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι όποιος ακούει ή παίζει BM θα κάνει παρέα στον καπετανάκη,διότι με την ίδιο λογική το ίδιο θα συμβεί σε όσους ακούν hip hop/rap κτλ… Αυτά.



    Τώρα περι nu metal ,80’ , εξελίξεις ,μεταλλάξεις κτλ.


    Το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα album(chaos,burn my eyes κτλ) είχαν επίδραση στον κόσμο του metal ,δεν μου λέει τίποτα. Οπωσδήποτε αποτέλεσαν εφαλτήριο για την εξέλιξη του metal σε ένα βαθμό,αλλά από κει και πέρα υπάρχουν θετικές και αρνητικές εξελίξεις .Για μένα ήταν αρνητικές.

    Τώρα φυσικά και η δεκαετία του 80 έβγαλε πραγματικά δίσκους-διαμάντια και θα προτιμούσα χίλιες φορές να είχαμε μείνει εκεί ,παρά εδώ που φτάσαμε σήμερα.

    Για το nu :Το nu δεν είναι ένα νέο μουσικό ρεύμα που αναπτύχθηκε απ το υγειές underground όπως συνέβη με τo black metal για παράδειγμα. πρόκειται για μια απάτη που με την γνωστή τεχνική ''αρπα-κολλα'' (βασικό χαρακτηριστικό όλων των ατάλαντων που δυσκολεύονται να ανανεώσουν ένα μουσικό είδος) πήρε στοιχειά από τη ραπ/ χιπ χοπ μουσική και τα ανέμιξε με μεταλ .Πρόκειται για ένα είδος εύκολο στην ηχογράφηση ,εύκολο στην ερμηνεία, εύκολο στους στοίχους ,εύκολο σε όλα. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν αρνούμαι να δεχτώ ότι οι τυχάρπαστοι αυτοί τύποι , αποτελούν την εξέλιξη του μεταλ. Δεν τρέφω λοιπόν κανένα σεβασμό για αυτούς που ακούν /παίζουν nu.Kαμία ανοχή στους εκφυλισμένους.



    sea_like_eyes
    23.12.2007, 18:31
    καταλαβαινομαστε . . . μπορει να μην συμφωνουμε 100% σε ολα αλλα τουλαχιστον υπαρχει διαλογος . . . Nice

    Tωρα για το Black Metal Lifestyle . . . εεε . . . οπως νιωθεις.Αμα αυτο σε εκφραζει , δικαιωμα σου ειναι !

    ''...Αν το απογυμνώσεις απ το μουσικό του περίβλημα και αγγίξεις το ιδεολογικό του υπόβαθρο θα διαπιστώσεις ότι εκφράζει έναν έντονο Πρωτογονισμό, τη μη ανοχή ,την απόρριψη του σημερινού υλιστικού κόσμου, την ανάγκη για απομόνωση σε ένα διαφορετικό περιβάλλον μακριά απ την σημερινή πραγματικότητα κτλ...''

    Τωρα κατα ποσο αυτα τα παραπανω ειναι εφικτα . . . εσυ ξερεις !
    iezeakill
    23.12.2007, 20:16
    Κατ'αρχάς συμφωνώ με όλα τα παιδιά στο θέμα περί μουσικής πολυσυλλεκτικότητας.Κάνοντας όμως το δικηγόρο του διαβόλου αναρωτιέμαι τα όρια αυτού του του πράγματος αν σταματούν κάπου ή αν κάποτε την "πατήσουμε" και βρεθούμε μετέωροι μουσικά, χωρίς ταυτότητα, στο χώρο του αχταρμά, εν μέσω ενός πολιτισμικού σοκ.
    (Ανάθεμα κι αν κατάλαβα τι προσπαθώ να πετύχω.....)

    Εντελώς ενδεικτικά: Anathema, Petter, Opeth, Porcupine Tree, Treplec, Cult of Luna, Isis, Godspeed You Black Emperor, 65daysofstatic, Radiohead, Tool, Ulver, Elvis Costello, Bjork, Prodigy, Antony and the Johnsons, Τρύπες, Διάφανα Κρίνα, Παύλος Σιδηρόπουλος.... classic music, jazz, rythm n' blues, electronic and .....
    punkster
    23.12.2007, 20:19
    Ουαου! Ολοκληρο τοπικ για κατι που ειπα.......ΕΓΩ, το ταπεινο πανκστερακι!
    Τι τιμη!! χεχε!

    Περα απ την πλακα, sea συμφωνω απολυτα μαζι σου!
    Καταλαβαινω γιατι σε πειραξε, αλλα αδικα θιχτηκες!
    Προφανως, δεν αντιληφθηκες την "πλακιστικη" πλευρα των οσων ελεγα!
    Το να ειρωνευτω τον οποιονδηποτε δεν ηταν ποτε στα σχεδια μου!

    Χαιρομαι παντως που ηταν η αφορμη για την εναρξη αυτου του τοπικ!


    sea_like_eyes
    23.12.2007, 20:31
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 23-12-2007 στις 20:19 έγραψε...

    Ουαου! Ολοκληρο τοπικ για κατι που ειπα.......ΕΓΩ, το ταπεινο πανκστερακι!
    Τι τιμη!! χεχε!

    Περα απ την πλακα, sea συμφωνω απολυτα μαζι σου!
    Καταλαβαινω γιατι σε πειραξε, αλλα αδικα θιχτηκες!
    Προφανως, δεν αντιληφθηκες την "πλακιστικη" πλευρα των οσων ελεγα!
    Το να ειρωνευτω τον οποιονδηποτε δεν ηταν ποτε στα σχεδια μου!

    Χαιρομαι παντως που ηταν η αφορμη για την εναρξη αυτου του τοπικ!





    δεν εχει να κανει με σενα...το ειπες σε προηγουμενο topic οτι δεν το εννοουσες σοβαρα!!!Ολα καλα πανκστερουδι...
    keeeeeep listeninggggg . . .
    sea_like_eyes
    23.12.2007, 20:33
    Παράθεση:

    Το μέλος iezeakill στις 23-12-2007 στις 20:16 έγραψε...

    Κατ'αρχάς συμφωνώ με όλα τα παιδιά στο θέμα περί μουσικής πολυσυλλεκτικότητας.Κάνοντας όμως το δικηγόρο του διαβόλου αναρωτιέμαι τα όρια αυτού του του πράγματος αν σταματούν κάπου ή αν κάποτε την "πατήσουμε" και βρεθούμε μετέωροι μουσικά, χωρίς ταυτότητα, στο χώρο του αχταρμά, εν μέσω ενός πολιτισμικού σοκ.
    (Ανάθεμα κι αν κατάλαβα τι προσπαθώ να πετύχω.....)

    Εντελώς ενδεικτικά: Anathema, Petter, Opeth, Porcupine Tree, Treplec, Cult of Luna, Isis, Godspeed You Black Emperor, 65daysofstatic, Radiohead, Tool, Ulver, Elvis Costello, Bjork, Prodigy, Antony and the Johnsons, Τρύπες, Διάφανα Κρίνα, Παύλος Σιδηρόπουλος.... classic music, jazz, rythm n' blues, electronic and .....



    αν εννοεις τον γνωστο petter(βλεπε james holden,nathan fake etc)μιλαμε για ενα απο μεγαλυτερα ταλεντα της ηλεκτρονικης μουσικης!!!!!!!
    punkster
    23.12.2007, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 23-12-2007 στις 20:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 23-12-2007 στις 20:19 έγραψε...

    Ουαου! Ολοκληρο τοπικ για κατι που ειπα.......ΕΓΩ, το ταπεινο πανκστερακι!
    Τι τιμη!! χεχε!

    Περα απ την πλακα, sea συμφωνω απολυτα μαζι σου!
    Καταλαβαινω γιατι σε πειραξε, αλλα αδικα θιχτηκες!
    Προφανως, δεν αντιληφθηκες την "πλακιστικη" πλευρα των οσων ελεγα!
    Το να ειρωνευτω τον οποιονδηποτε δεν ηταν ποτε στα σχεδια μου!

    Χαιρομαι παντως που ηταν η αφορμη για την εναρξη αυτου του τοπικ!





    δεν εχει να κανει με σενα...το ειπες σε προηγουμενο topic οτι δεν το εννοουσες σοβαρα!!!Ολα καλα πανκστερουδι...
    keeeeeep listeninggggg . . .



    Αχ, ωραια! Χαιρομαι!!!

    deathminor88
    26.12.2007, 14:04
    Γιατί όμως τόσοι λίγοι? Οpenminded λες sea αλλά εγώ ελάχιστους βλέπω...!
    deathminor88
    26.12.2007, 14:11
    A, και κάτι άλλο που σκέφτηκα... Μα πώς το είχα ξεχάσει...?
    Ένα από τα πιο διάσημα, πλέον, συγκροτήματα... Μια τέλεια μπάντα που βρίσκεται κάπου μεταξύ european death/black/power έχει επιρροές από black metal, κλασσική μουσική και πολλά Techno στοιχεία... Ακούγονται σχεδόν απ όλους τους φανς του πολλυυ σκληρού ήχου και των "βαρεών" φωνητικών... Είναι από την φινλανδία και οι τύποι είναι απίστευτοι... Για ποιούς λέω? ξέρει κανείς...? (sea είμαι σίγουρος ότι θα το βρέις)

    ΥΓ1 Βγάζουν καινούριο δίσκο στις 7!!! Απριλίου (την ημέρα των γεννεθλίων μου)

    ΥΓ2 Αν ακούσουμε πχ μερικές εισαγωγες σε κάποια κομμάτια από τα πλήκτρα τους παίζει να τους μπερδέψουμε με τον ...Tiesto...!!!

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 26-12-2007 14:12 ]