ελληνική μουσική
    795 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Γιάννης Χαρούλης στο Μετρό

    manblaz
    17.12.2007, 22:41
    O έντυπος τύπος είπε ότι είναι το νέο πρόσωπο της χρονιάς. Το κοινό της Αθήνας την χρονιά που πέρασε ανέτρεψε τον προγραμματισμό των μουσικών σκηνών όπου εμφανίστηκε επιβάλλοντας με την προσέλευσή του την παράταση των εμφανίσεών του. Κόντρα στην ραδιοφωνική συνήθεια της εποχής έκανε τη διαφορά με την βαθιά ειλικρίνεια και τη συγκίνηση της ερμηνείας του.

    Μετά την μεγάλη επιτυχία που σημείωσε ο Γιάννης Χαρούλης στο Gazarte, συνεχίζει τις παραστάσεις από την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου στο ΜΕΤΡΟ'.

    Έχοντας σαν βασικό άξονα τα τραγούδια από το δεύτερο προσωπικό του album τον «Χειμωνανθό» που έχει διαγράψει μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα από την κυκλοφορία του αξιοσημείωτη εμπορική πορεία και έχει αποσπάσει τα θετικότερα σχόλια, ο Γιάννης Χαρούλης φτιάχνει ένα πρόγραμμα που δεν ξέρεις ποτέ πού μπορεί να σε βγάλει.

    Τραγούδια από την πατρίδα του, την Κρήτη, αλλά και την δική του εσωτερική πατρίδα, τη μνήμη. Ο Γιάννης Χαρούλης με την μοναδική ευαισθησία που χαρακτηρίζει τις ερμηνείες του παρουσιάζει τραγούδια των μεγάλων μας συνθετών (Μαρκόπουλος, Μούτσης κ.α.), της νεότερης γενιάς των τραγουδοποιών (Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Σωκράτης Μάλαμας, κ.α.) και μπορεί να φτάσει από τα ριζίτικα μέχρι το flamenco.

    Μαζί του παίζουν οι μουσικοί:
    Δημήτρης Χουντής: πνευστά
    Λάμπης Κουντουρόγιαννης: κιθάρες
    Γιώργος Μπουλντής: μπάσσο
    Πάνος Τόλιος: τύμπανα
    Ημέρες παραστάσεων:
    Παρασκευή 21 & Σάββατο 22 Δεκεμβρίου
    Παρασκευή 28 & Σάββατο 29 Δεκεμβρίου
    Παρασκευή 4 & Σάββατο 5 Ιανουαρίου

    ΜΕΤΡΟ'
    Γκύζη & Κάλβου 83
    Τηλ. Κρατήσεων : 210.6439089 - 210.6461980

    πηγή μελωδία
    manblaz
    02.01.2008, 22:20
    δεν πηγε κανεις ρε παιδια στο μετρο?????

    τελευταια παρασταση το Σαββατο και δεν λεω να την χασω (θα σας εχω φωτογραφικο υλικο)

    Υ.Γ για οσουν ηθελαν και δεν προλαβαν ή το ξεχασαν ο Γιαννης Χαρουλης θα ειναι τον Μαρτιο στο Σταυρο του Νοτου
    margo
    03.01.2008, 17:26
    Άσε,
    μη μου το θυμίζεις!!
    Είχα κλείσει για το προηγούμενο Σάββατο αλλά δεν μπόρεσα να πάω..

    Οι φίλοι μου που πήγαν πάντως έχουν να πουν τα καλύτερα.

    Ευτυχώς ο Μάρτης δεν αργεί





    nefos
    07.01.2008, 17:26
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΡΟΥΛΗΣ
    Παράταση παραστάσεων μέχρι 12 Ιανουαρίου

    ώρα έναρξης: 10:30μμ


    Ημέρες παραστάσεων:
    Παρασκευή 4 & Σάββατο 5 Ιανουαρίου
    Παρασκευή 11 & Σάββατο 12 Ιανουαρίου



    ΜΕΤΡΟ
    Γκύζη & Κάλβου 83
    Τηλ. Κρατήσεων : 210.6439089
    210.6461980


    manblaz
    07.01.2008, 22:57
    λογικο να παρει παραταση με τον χαμο που γινεται...

    καταπληκτικος ο Γιαννης, εξαιρετικοι οι μουσικοι, ευχαριστη εκπληξη ο Αλεχαντρο

    Υ.Γ margo ευκαιρια να πας και να μην περιμενεις το Μαρτη
    margo
    07.01.2008, 23:12
    Παράθεση:

    Το μέλος manblaz στις 07-01-2008 στις 22:57 έγραψε...

    λογικο να παρει παραταση με τον χαμο που γινεται...

    καταπληκτικος ο Γιαννης, εξαιρετικοι οι μουσικοι, ευχαριστη εκπληξη ο Αλεχαντρο

    Υ.Γ margo ευκαιρια να πας και να μην περιμενεις το Μαρτη



    σωστοοοοό!! μετά τη συνάντηση λέω να πάω κατ' ευθείαν εκεί
    manblaz
    07.01.2008, 23:39
    πολυ καλη ιδεα margo

    θα ξεκινησεις το σαββατοβραδο σου υπεροχα και θα το τελειωσεις φανταστικα


    kithara2
    12.01.2008, 00:29
    Τον Γιάννη τον είδα στο Αγρίνιο στην Ανδρομέδα όταν ήρθε τον Δεκέμβριο.Ηταν εκπληκτικος, πραγματικα υπέροχος!!!!!!
    pitouras
    12.01.2008, 15:10
    Καλησπερα σε όλους...

    Συγνωμη έαν η ερωτηση μου φανει λιγο...αστεια αλλά γνωριζει κάποιος εάν στο Μετρο δεχονται πληρωμές με πιστωτική κάρτα εάν είσαι σε τραπέζι..?

    Ευχαριστω προκαταβολικά
    mellia
    16.01.2008, 02:51
    Γειά σας και από εμένα!
    Ο Χαρούλης ήταν πάρα πολύ καλός! Οι ερμηνείες του υπέροχες και υπέροχο το πόσο νοιώθει το τραγούδι και πόσο δίνεται στην ερμηνεία. Αυτό το παιδί εκτός από ταλέντο δείχνει να έχει και μια σεμνότητα και μια "φιλοσοφημένη" προσέγγιση στην τέχνη του που πραγματικά συγκινεί...ελπίζω να μην αλλάξει ποτέ αυτό!

    Δύο μικρές υποσημειώσεις:
    Ο ήχος στο μαγαζί ήταν νομίζω λίγο άσχημος με την έννοια ότι υπήρχε ένας σχετικός "θόρυβος" από τα όργανα, ποιό πολύ από τις ηλεκτικές κιθάρες κτλ νομίζω (δεν είμαι μουσικός και δεν ξέρω αν το τοποθετώ σωστά) και κάλυπτε κάπως τις μελωδίες......

    Το μαγαζί (όπως και τα περισσότερα άλλωστε μην κρυβόμαστε) ήταν το κλασσικό "έλα να γίνουμε σαρδέλλες στην κονσέρβα" παρ' ότι και σε τραπέζι.....με τιμές μερικές φορές στον κατάλογο....

    Πάντως η βραδυά ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!!!!!