ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Πόσο συχνά κάνετε την προσευχή σας?

    mmmyrto
    19.12.2007, 22:18
    Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου... ποτέ....
    Tren
    19.12.2007, 23:33
    Συνεχεια .
    Το πρωι με την αυγουλα
    Το μεσημερι πριν το φαγητο
    Το απογευμα στον εσπερινο
    Το βραδυ στο δειπνο
    και πριν κοιμηθω και οταν κοιμαμαι και μετα παλι απο την αρχη...


    okanenas
    20.12.2007, 00:05
    Δηλαδή στο δεκατιανό δεν κάνεις
    Mesogeios
    20.12.2007, 00:37
    Όχι, όχι! Μου αρκεί να βλέπω κάθε μέρα την Ακρόπολη και τον Λυκαβηττό από το μπαλκόνι μου…
    Mesogeios
    20.12.2007, 00:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 19-12-2007 στις 23:33 έγραψε...

    Συνεχεια .
    Το πρωι με την αυγουλα
    Το μεσημερι πριν το φαγητο
    Το απογευμα στον εσπερινο
    Το βραδυ στο δειπνο
    και πριν κοιμηθω και οταν κοιμαμαι και μετα παλι απο την αρχη...




    Το κάνεις που το κάνεις πέντε φορές… Αν ακολουθήσεις την εξής σειρά:
    1) Πριν την ανατολή του ήλιου
    2) Το μεσημέρι
    3) Το απόγευμα
    4) Μεταξύ δύσης ηλίου και λυκόφωτος
    5) Μετά τη δύση και πριν την 1η πρωινή.

    Θα σου χαρίσω αυθεντικό χαλάκι…

    Tren
    20.12.2007, 00:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 20-12-2007 στις 00:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 19-12-2007 στις 23:33 έγραψε...

    Συνεχεια .
    Το πρωι με την αυγουλα
    Το μεσημερι πριν το φαγητο
    Το απογευμα στον εσπερινο
    Το βραδυ στο δειπνο
    και πριν κοιμηθω και οταν κοιμαμαι και μετα παλι απο την αρχη...




    Το κάνεις που το κάνεις πέντε φορές… Αν ακολουθήσεις την εξής σειρά:
    1) Πριν την ανατολή του ήλιου
    2) Το μεσημέρι
    3) Το απόγευμα
    4) Μεταξύ δύσης ηλίου και λυκόφωτος
    5) Μετά τη δύση και πριν την 1η πρωινή.

    Θα σου χαρίσω αυθεντικό χαλάκι…





    Εχει ειδικες εσοχες για τα γονατα?
    Ευχαριστω πολυ.Καιρος ηταν να πεταξω εκεινο το ιπταμενο


    mnk
    20.12.2007, 01:28
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 19-12-2007 στις 09:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alekos5 στις 18-12-2007 στις 17:54 έγραψε...

    kathe fora pou beno sto xirourgio leo thee mou boitha me..



    ελπιζω να μην εισαι γιατρος.....


    Αφού το λέει ο άνθρωπος ότι είναι γιατρός.
    Δεν βλέπω που είναι το ανάρμοστο.

    Ισα-ίσα δείχνει ότι έχει συναίσθηση της ευθύνης του.
    Τι ήθελες να λέει ;
    "Το φακελάκι, που είναι το φακελάκι ; οεο ;"

    Angelofdeath1990
    20.12.2007, 07:55
    pote pros to parwn den exw brei kapoia 8rhskeia pou na mporo na pw oti me ekfrazei....parakalaw se enan 8eo nai alla enan 8eo opws ton pisteuw egw oti upraxei kai ton niw8w kai oxi opws mou ton pasaroune......kai den 8elw sxoleia sta logia einai proswpikh mou apopsh......
    asxetos
    20.12.2007, 09:11
    Προς-ευχη. Καποτε οταν ημουν παιδι την εκανα. Περιμενα λοιπον απαντηση στην ευχη μου. Τελικα δεν ηρθε ποτε. Κι ετσι σταματησα πλεον να προσευχομαι σε ενα θεο σαδιστη, ο οποιος δεν ακουει(λετε να ειναι κουφος); Μυριζει ιεραχειο και χρημα η υποθεση.
    Δεν μπορω να καταλαβω τι θεος αγαπης ειναι αυτος ο οποιος σου λεει. Κανε την προσευχη σου και αν εισαι καλο παιδι κατι θα γινει. Επισης δεν μπορω να καταλαβω τι θεος αγαπης ειναι αυτος, οταν επλασε 2 πλασματα τον Αδαμ και την Ευα, και τους απαγορεψε να φανε το μηλο της γνωσης. Σαδισμος πληρης. Παραμυθια της χαλιμας. Μηπως τελικα ειναι ο αλλος ο καλος θεος;
    revelation
    20.12.2007, 09:37
    pote


    Rinio524
    20.12.2007, 10:13
    Nai bebaia kai proseuxomai otan nio8w mesa mou polu fortismeni kai zitaw boi8ia.. exallou me to na proseuxese xereis toulaxiston oti o Theos akouse ti pragmatika exeis anagi kai bebaia elpizeis na pragmatopoih8ei...
    noizreduction
    20.12.2007, 10:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 20-12-2007 στις 07:55 έγραψε...

    pote pros to parwn den exw brei kapoia 8rhskeia pou na mporo na pw oti me ekfrazei....parakalaw se enan 8eo nai alla enan 8eo opws ton pisteuw egw oti upraxei kai ton niw8w kai oxi opws mou ton pasaroune......kai den 8elw sxoleia sta logia einai proswpikh mou apopsh......



    Θα κανω σχολιο, οχι για να κρινω αυτο που ειπες, αλλα για να συμπληρωσω αυτο που δεν ειπαν οι περισσοτεροι ( κι εγω μαζι ).

    Ο Θεος καταρχας ( αναφερομαι στον γνωστο Θεουλη ) δεν θα κατσει να καταγραψει απο που και ποτε του κανεις προσευχη. Ουτε τι λογια θα πεις. Και σιγουρα, δεν θα ανοιξει κανενα "κιταπι' για να βρει εαν ειπες τα λογια απο το Προσευχηταρι, ή εαν εκανες καποιο λαθος σε αυτα!

    Αντιθετως, η προσευχη γινεται αναλογα με τον ανθρωπο.
    Πολλοι εχουν επιθετικη προσευχη ( πχ, για ενα διαστημα, ομολογω πως κι εγω το ειχα αυτο ), αλλοι πιο συντηρητικη, αλλοι φιλικη, κλπ..

    Σημασια εχει η επικοινωνια. Πριν κατι χρονια χρησιμοποιουσαμε το τηλεγραφημα, τωρα το internet...Αλλαξε τιποτα ως προς την επικοινωνια μας ομως; Τα ιδια πραγματα δεν λεμε;

    Το ιδιο ισχυει με την προσευχη...
    Ακομα και το "Αχ Θεε μου, βοηθα με" ( ανεξαρτητως Θεου και πιστης παντα..ο καθενας μπορει να πιστευει σε οποιο προσωπο θελει ) ειναι ενα ειδος προσευχης και ισως πιο ισχυρο απο τους στιχους μιας "δομημενης" και "εκκλησιαστικης" προσευχης.

    Το να μιλησεις στο Θεο σαν να ειναι φιλαρακι, δεν σε αποκοπτει απο Αυτον, ουτε θα "καεις" στην Κολαση, επειδη καποιος κολλημενος ιερεας θα σου πει πως μονο με τα ΑΜΗΝ και τα ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ, μπορεις να μιλησεις με τον Θεο...

    Οποτε, το να προσευχεσαι οποτε θελεις και οπως θελεις, ειναι το πρωτο και σημαντικοτερο βημα για μια καλη και ειλικρινη προσευχη...


    Και κατι τελευταιο...
    Δεν εχει το δικαιωμα ενας γιατρος να ζητησει τη βοηθεια του Θεου; Μην ξεχναμε πως ο γιατρος ειναι ανθρωπος και σαν ανθρωπος μπορει να κανει λαθος. Ιδιαιτερα σε δυσκολες καταστασεις, οπου πρεπει να αξιολογησει μια κατασταση και να παρει τη σωστη αποφαση μεσα σε λιγες στιγμες, το να επικαλεσθει τον Θεο ( και οποιοδηποτε προσωπο επιμενω ), ειναι μια τονωση της δικης του ψυχολογιας.

    Και επαναλαμβανω μια ιστορια που αφορα τον Έντγκαρ Άλλαν Πόε, γνωστο αθεο.
    Οταν ταξιδευαν με ενα φιλο του και επεσαν σε καταιγιδα, με πλοιο, ο Ποε μεσα στον πανικο γονατισε και προσευχοταν. Και οταν περασε η καταιγιδα και βγηκαν σωοι, ο φιλος του τον ρωτησε γιατι προσευχοταν, αφου δεν πιστευει στον Θεο.
    Και ο Ποε του απαντησε "Στην περιπτωση οπου υπαρχει, καλο ειναι να με ακουσει και εμενα"..

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 20-12-2007 11:54 ]


    renabill
    20.12.2007, 11:53
    δεν έχω συγκεκριμένη συχνότητα.Όποτε κρίνω εγώ απαραίτητο.Αλλά θα ήθελα να την κάνω συχνότερα τελευταία...
    punkster
    20.12.2007, 23:19
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 20-12-2007 στις 09:11 έγραψε...

    Προς-ευχη. Καποτε οταν ημουν παιδι την εκανα. Περιμενα λοιπον απαντηση στην ευχη μου. Τελικα δεν ηρθε ποτε. Κι ετσι σταματησα πλεον να προσευχομαι σε ενα θεο σαδιστη, ο οποιος δεν ακουει(λετε να ειναι κουφος); Μυριζει ιεραχειο και χρημα η υποθεση.
    Δεν μπορω να καταλαβω τι θεος αγαπης ειναι αυτος ο οποιος σου λεει. Κανε την προσευχη σου και αν εισαι καλο παιδι κατι θα γινει. Επισης δεν μπορω να καταλαβω τι θεος αγαπης ειναι αυτος, οταν επλασε 2 πλασματα τον Αδαμ και την Ευα, και τους απαγορεψε να φανε το μηλο της γνωσης. Σαδισμος πληρης. Παραμυθια της χαλιμας. Μηπως τελικα ειναι ο αλλος ο καλος θεος;



    Μπερδευεις την εννοια του Θεου, με τον θεο οπως μας πλασαρει η εκκλησια μας!
    Ειναι κατι εντελως διαφορετικο!

    Το θεμα ειναι αν πιστευεις σε κατι ανωτερο απο εμας!

    Τωρα τι λεει η θρησκεια μας, ειναι κατι που εχει αμφισβητηθει πολλες φορες, και αλλαζει και προσαρμοζεται αναλογα με την εποχη (πχ, καποτε μιλουσαν για μαγισσες, τωρα πλεον οχι)!

    Το θεμα δεν ειναι να κανεις και να πιστευεις οτι σου επιτασει η θρησκεια, αλλα να βρεις τον Θεο μεσα σου, οπως τον νιωθεις εσυ οτι ειναι, γιατι πολλες φορες το ενστικτο ειναι αυτο που μας δειχνει την αληθεια, και οχι οι αφηγησεις και οι καθορισμενες αναζητησεις!


    okanenas
    21.12.2007, 13:12
    Έχει
    αυτός που δίνει πλούτη και εξουσία
    Astron
    21.12.2007, 16:09
    Παράθεση:

    αυτός που δίνει πλούτη και εξουσία



    Καλός ακούγεται
    stella145
    21.12.2007, 18:45
    Σχεδόν κάθε φορά που θέλω να ζητήσω κάτι από τον Θεούλη!!!!Αλλά πάντα να με αγνοεί......τι κακό και αυτό!!!!Πρέπει να με έχει πάρει χαμπάρι......... Δεν εξηγείται αλλιώς!!!!!!!!!!!!!!!!!Και κάθε φορά αυτό που νιώθω είναι ότι μόνη μου τα λέω μόνη μου τα ακούω.....................
    Mesogeios
    21.12.2007, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 21-12-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    αυτός που δίνει πλούτη και εξουσία



    Καλός ακούγεται



    Ο ίδιος δίνει «δικαιοσύνη» και «υγεία»… Ισως έχει και κερατάκια…
    cobal
    21.12.2007, 21:53
    Δυστηχως μονο οποτε εχω αναγκη θυμαμαι να προσευχηθω
    Mesogeios
    21.12.2007, 21:57
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 21-12-2007 στις 21:48 έγραψε...

    Nα ρωτήσω γιατί η «δικαιοσύνη» και η «υγεία» έχουν εισαγωγικά;
    Η όχι;


    Για να τις ξεχωρίσουμε από τις άλλες τις αμετάβλητες έννοιες που… περιγράφει ο Πλάτωνας.