ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.848 μέλη

    Φυσαρμόνικα (παρτιτούρες)

    PAVLICIOUS
    05.07.2009, 22:13

    Badge πολύ καλή δουλειά. Καλορίζικο. Σου έστειλα comment, αλλά δεν το πήρε γιατί ηταν too sort (!). Σχετικά με τη λίστα, έχει δίκο το fantasma. Αλλά θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι θα προστίθενται συνέχεια καινούργια τραγούδια. Αυτό σημαίνει ότι θα αλλάζει η σειρά και φοβάμαι ότι δεν θα είναι λειτουργικό. Εκτός αν υπάρχει λίστα για κάθε έκδοση του pdf και κλείνει. Σε κάθε νέα έκδοση να υπάρχουν νέα τραγούδια με νέα λίστα.


    Badge
    07.07.2009, 22:24

    Επειδή λόγω συγκεκριμένης περίστασης αναγκάστηκα να τα παίξω και τα δύο εκ του προχείρου και τα έκανα μαντάρα και τα δύο, τα σημειώνω εδώ :

    "Happy Birthday to you" (English-Greek versions)

    4  4    -4    4   -5   5
    Happy birthday to you
    4  4    -4   4    6  -5 
    happy birthday to you
    4  4   7    -6      -5   5 -4
    Happy birthday dear ....
    -6  -6  -6   -5   6  -5
    happy birthday to you

    3  4  4   -4 5 4 3   -4 -4  5  -5
    Να ζήσεις ....... και χρόνια πολλά
    3 -4 -4   5  -5 -4  -4 6 -5  -4 4
    μεγάλος να γίνεις με άσπρα μαλλιά
    3  4  4   -4 5 4 3   -4 -4  5  -5
    παντού να σκορπίζεις της γνώσης το φως
    3 -4 -4 5  -5 -4  -4 6 -5  -4 4
    και όλοι να λένε να ένας σοφός.


    progressive
    07.07.2009, 23:54

    καλή ιδέα badge. γράφτηκα ήδη και εγώ


    RockAlximistis
    08.07.2009, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος progressive στις 04-07-2009 στις 01:23 έγραψε...

    RockAlximistis τί λες? μπορείς να βοηθήσεις ? περιμένουμε και το pdf!

    τη λίστα αυτή πού προτίνεις να την ανεβάσουμε fantasma; μέσα στο topic και να την ανανεώνουμε κάνοντας επεξεργασία?

    Παιδιά το τελευταίο Pdf είναι σχεδόν έτοιμο!Μόλις ολοκληρωθεί θα το κάνω αμέσως Upload!


    progressive
    23.07.2009, 22:29

    ανέβασα ένα βιντεάκι στο youtube και  στο site του  badge  http://www.harpgr.com/.

     


    https://www.youtube.com/watch?v=1XgYiCi6Gy4Link

    >

     

    θα με ενδιέφερε η γνώμη σας. καλές διακοπές σε όλους!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 23-07-2009 22:34 ]


    Badge
    24.07.2009, 12:22

    Πραγματικά πάρα πολύ καλό, ο ήχος είναι φανταστικός και η Marine Band δίνει ρέστα {#emotions_dlg.clap}Υποκλίνομαι Smile

    Να ρωτήσω τον τύπο/μάρκα του μικροφώνου;

    Μόλις ανέβασα και εγώ ακόμα ένα, http://www.harpgr.com/videos/4/tzivaeri


    progressive
    25.07.2009, 12:55

    ωραιο το Τζιβαερι!  να ανεβασεις και αλλα κομματια σιγα-σιγα.

    Οσο για τον εξοπλισμο:μικροφωνο ειναι το πιο φτηνο bullet που βρηκα ( www.thomann.de) SUPERLUX D112C στα 48 ευρω.απο το ιδιο site πηρα και το πιο φτηνο πολυεφε που ειχα βρει για ηλεκτρικη κιθαρα. το DIGITECH RP 50 νομιζω στα 39 ευρω. τωρα απο οτι ειδα δεν υπαρχει αλλα εχουν το DIGITECH RP 55 στα 49. μαζι ειχα αγορασει και το πιο φτηνο καλωδιο που ειχα βρει για να μπορω να τα συνδεσω νομιζω το THE SSSNAKE IPP1030 η το λιγο μεγαλυτερο με 6 ευρω.  βλεπω οτι το 55 δεν περιλαμβανει ανταπτορα για το ρευμα (ενω το 50 ειχε ) αρα θα χρειαστεις αλλα 10 με 20 ευρω για να αγορασεις καποιον. Ενισχυτη εχω τον πιο φτηνο που ειχα βρει για ηλεκτρικη κιθαρα. Για την ακριβεια τον ειχα αγορασει set μαζι με την κιθαρα απο τα plus που εχουν κλεισει στα 50 ευρω. οπως βλεπεις ολος ο εξοπλισμος ειναι ο πιο φθηνος που θα μπορουσα να βρω αλλα επειδη δεν ειχα τη δυνατοτητα να το δοκιμασω πρωτα δεν ηθελα να ρισκαρω περισσοτερα χρηματα. Παντως με βολεψε και ο ηχος μου αρεσει. δεν νομιζω πως θα χρειαστω συντομα κατι ακριβοτερο


    MegasRapavoti
    25.08.2009, 13:36

    Παιδιά αν και νομίζω πως είναι δύσκολο κομάτι, ξέρει κανένας το "μαύρο γάτο" ;{#emotions_dlg.helpsmilie}


    progressive
    02.09.2009, 01:01

    λίγη υπομονή megasrapavoti και κάτι θα κάνουμε. Άντε παιδιά μπήκε ο Σεπτέμβριος. Σιγά σιγά να μαζευόμαστε!

     

    Καλό μήνα σε όλους


    fantasma
    06.09.2009, 14:48

    Καλο μηνα κι απο μενα... τα κεφάλια μεσα..... !!!


    6StringsBetterThan4
    07.09.2009, 02:13

    Γειά σας και από μένα.

     

    Τις προάλλες ξετρύπωσα και εγώ (τι πρωτότυπο!) μια φυσαρμόνικα.

    έχει 24 τρύπες και δύο σειρές.

     

    θα με υποχρεώνατε αν μου λέγατε τι είναι (κάπου διάβασα πως λέγονται τρέμολο φυσαρμόνικες αλλά δε με βοηθάει αυτό) και πως παίζονται.

     

    γενικά πείτε μου ότι ξέρετε για αυτό το είδος γιατί διατονική δεν έχω (αν και έτσι όπως το βλέπω, θα πάρω!!!).


    mavroskoufisn
    07.09.2009, 11:50

    ante na mazeuomaste!

     

    kai mia paraklisi:

     

    sto papaki , mipos mporei kapoios na 'bgalei' kai tin eisagwgi?

    na to oloklirosoume to kommati :)


    fantasma
    07.09.2009, 18:00

    Το παπάκι εισαγωγή:

    4,  3,  4

    -3 4 -4 4 -3 4 -4,   -4,  -4,  5 -5 5 -4

    -3 4 -4 4 -3 4 -4,   -5 5 -4 4


    driverbulba
    07.09.2009, 22:58

    Καλησπέρα! Εδώ και έναν μήνα ψαχνομαι με μια φυσαρμόνικα C Maj διατονική.. Έχω καταφέρει τεχνικές οπως bending ή throat vibrato και σκέφτομαι την αγορά χρωματικής φυσαρμόνικας... Δεν τη χρειαζομαι για μπλουζ, μιας και ξερω οτι η διατονική ειναι καλυτερη για αυτο το ειδος...

     

    Που μπορω να βρω μια απλη φθηνή χρωματική φυσαρμόνικα? (εκτος απ το νακα! :Ρ)

    Α, μήπως ξέρει κανείς με τι φυσαρμόνικα παίζει ο Δημήτρης Παναγόπουλος στην Αύρα:
    Link

    " target="_blank">


    Link

    " target="_blank">>

    >

    γιατι απ οσο προσπάθησα, δε βγαίνουν όλες οι νότες σε διατονική majore.

    Χρειάζεται διατονική minore ή χρωματικη?


    -----------------
    Απολαύστε όμορφες ραδιοφωνικές εκπομπές 24 ώρες το 24ωρο στο TOUMBA RADIO - το site της γειτονιάς μας!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : driverbulba στις 07-09-2009 23:00 ]


    progressive
    09.09.2009, 01:33

    driverbulba, η πιο οικονομική χρωματική που βρήκα είναι στο www.thomann.de .Την έχω αγοράσει και έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος όπως και με τα περισσότερα προιόντα που αγόρασα από εκεί.

    http://www.thomann.de/gr/thomann_chromatic_40_mundharmonika.htm

    είναι στα 20 ευρώ αλλά έχει και 30 μεταφορικά για Ελλάδα. Πάντως δεν θα σου πρότεινα να πάρεις ακριβότερη για αρχή γιατί είναι ιδιαίτερα ζόρικη. Δοκίμασε με μία οικονομική να δεις αν θα σου αρέσει πρώτα. Από το παραπάνω site δεν θα σας πρότεινα να αγοράσετε το σετ με τις οικονομικές harley benton που έχει στα 36 €.

    H αύρα δεν νομίζω να είναι σε χρωματική. Πολύ πιθανόν να παίζει με μινόρε διατονική αλλά θα δοκιμάσω να σου πω τις επόμενες μέρες γιατί τώρα είναι αργά για να παίξω!

    badge νομίζω πως δεν μπορώ να κάνω log in στην ιστοσελίδα σου.Γνωρίζεις αν κάνω κάτι λάθος;

    6StringsBetterThan4 δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά νομίζω πως με τη φυσαρμόνικα που έχεις είτε είναι tremolo είτε echo (πιο πιθανο) λογικά μπορείς να δοκιμάσεις να παίξεις μελωδίες σαν αυτές που γράφουμε εδώ, όσες είναι για διατονική ματζόρε.Νομίζω κάτι τέτοιο γράφει και ο Pavlicious στο ίδο topic. Aπλά δεν μπορείς να κάνεις bending κλπ. έχουν όμως το ίδιο "κούρδισμα" η διαφορά είναι ότι έχουν δύο σειρές με τρύπες πάνω - κάτω (η διατονική έχει μόνο μία σειρά). στην echo η πάνω και η κάτω νότα είναι ίδια αλλά με μία οκτάβα διαφορά και στην τρέμολο οι πάνω νότες είναι σχεδόν οι ίδιες με τις κάτω αλλά ελαφρώς εκτός τόνου για να ακούγοντα μαζί σαν tremolo. Αυτά με κάθε επιφύλαξη! Δοκίμασε και πες μας αν μπορείς να παίξεις κομμάτια πχ σαν το να μ'αγαπάς, το τραγούδι της ερήμου , το υπομονή, το κόκκινο γαρύφαλλο κ.α.

    Rockalchimistis,  οργάνωσέ μας λίγο με το pdf!

    Fantasma, σου θυμίζω για το Dans le port d΄ Amsterdam αν μπορείς να μας στείλεις, γιατί ακόμη με δυσκολεύει!


    Badge
    09.09.2009, 13:44

    Τη μοναδική χρωματική που έχω την πήρα από Ελλάδα από ένα κατάστημα σε στοά στην Πανεπιστημίου.

    http://www.panasmusic.gr/catalog/product_info.php?products_id=1697

    Με την έκπτωση πήγε στα 40 ευρώ. Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλή, αν και δεν έχω εμπειρία στον τύπο.


    6StringsBetterThan4
    09.09.2009, 20:08

    Λοιπόν.

    δοκίμασα με αυτή τη φυσαρμόνικα με τις 24 τρύπες αλλά τίποτα.

    οι μελωδιές που ακούγονται είναι άσχετες. σίγουρα όχι αυτό που περιμένατε να ακούσω παίζοντάς τες.

    λοιπόν βρήκα μια ματζόρε διατονική, από Φα νομίζω. Είναι δανεική. Είναι η σίλβερσταρ της χονερ. Βρήκα την ίδια στον νάκα 10 €. μάλλον θα πάω να την πάρω. και οι μινόρε φυσαρμόνικές του είναι πανάκριβες 26€ η φθηνότερη (στο σάιτ και στον πειραιά).

     

    τέλος πάντων θα παλέψω τη διατονική. μου αρέσει αρκετά.

    αλλά κουράζομαι πολύ, με πιάνει ελαφριά δύσπνοια, ξέρετε τι μπορώ να κάνω (ασκήσεις, κόλπα...) για να μην κουράζομαι τόσο;;;


    progressive
    09.09.2009, 21:15

    όσον αφορά τη δύσπνοια θέλει υπομονή και εξάσκηση! και σιγά-σιγά θα συνηθίσεις. Πολύ σημαντικό όμως είναι αν νιώσεις ότι ζορίζεσαι  να σταματήσεις αμέσως. Έτσι τουλάχιστον λένε σε όλες τις ιστοσελίδες όσοι διδάσκουν φυσαρμόνικα.Αν παίζεις 5 λεπτά την ημέρα είναι υπέραρκετο για να συνηθίσεις σιγά σιγά. Και φυσικά όταν παίζεις μία-μία νότα είναι πιο έυκολο από το να παίζεις συγχορδίες όπου απαιτείται μεγαλύτερη προσπάθεια. Μην ξεπερνάς τα όρια και θα δεις πόσο γρήγορα θα μπορείς να παίξεις.

     

    Η σίλβερσταρ είναι μια χαρά για αρχή (και όχι μόνο). Πάρε μία σε C (ντο ματζόρε). για μινόρε κάνε υπομονή, δεν θα χρειαστείς άμεσα. ματζόρε και μινόρε έχουν τις ίδιες τιμές απλά διαφέρει η τιμή από μοντέλο σε μοντέλο. Δεν ξέρω αν η σιλβερσταρ βγαίνει και σε μινόρε πχ


    6StringsBetterThan4
    09.09.2009, 22:00

    OK.

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

     


    mavroskoufisn
    10.09.2009, 11:04

    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 07-09-2009 στις 18:00 έγραψε...

    Το παπάκι εισαγωγή:

    4,  3,  4

    -3 4 -4 4 -3 4 -4,   -4,  -4,  5 -5 5 -4

    -3 4 -4 4 -3 4 -4,   -5 5 -4 4



     

     

    euxaristoume fantasma!

    tora oloklirothike :)

     




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία