ελληνική μουσική
    524 online   ·  210.826 μέλη

    Φυσαρμόνικα (παρτιτούρες)

    progressive
    04.01.2010, 00:01

    Γεια σου και σένανε ρε Paraskevi1!

    Με το bending μπορούμε να πετύχουμε ορισμένες νότες που δεν υπάρχουν στη διατονική φυσαρμόνικα. To bending είναι απολύτως απαραίτητο αν κανείς θέλει να παίξει Blues.

    Με βάση την ντο (c) ματζόρε (στην δική σου περίπτωση με την ρε (d) ανέβα δύο ημιτόνια) αυτές οι νότες είναι:

    Στην τρύπα 1 η ντο δίεση

    Στην τρύπα 2 η φα και η φα δίεση

    Στην τρύπα 3 η σολ δίεση,η λα και η λα δίεση

    Στην τρύπα 4 η ρε δίεση

    Στην τρύπα 6 η σολ δίεση

    Το bending στις παραπάνω τρύπες γίνεται ρουφώντας. Υπάρχει και στις 7-8-9 bending το οποίο γίνεται φυσώντας και είναι πιο δύσκολο.

    Για το πως γίνεται το bending κάνω copy-paste μια απάντησή μου σε άλλη ιστοσελίδα:

    Για να το πετύχεις προσπάθησε να μιμηθείς πρώτα σφυρίζοντας τον ήχο που έκαναν παλιά κάτι γλυφιτζούρια-σφυρίχτρες. Αν θυμάστε είχαν ένα πλαστικό από κάτω και ανεβοκατεβάζοντάς το άλλαζες τον ήχο. όπως σε ένα τρομπόνι. σφυρίζοντας λοιπόν ανεβοκατέβα την κλίμακα από χαμηλά προς τα ψηλά (η γλώσσα κινείται από πίσω προς τα εμπρός σαν να σπρώχνεις) και αντίστροφα. η δεύτερη κίνηση, από τις ψηλές νότες στις χαμηλές μας ενδιαφέρει περισσότερο. Όπως βλέπεις η γλώσσα τώρα μαζεύεται προς τα μέσα (απομακρύνεται από τα δόντια)  και  λίγο προς τα κάτω. Τώρα κάνε τους ίδιους ήχους όχι φυσώντας αλλά ρουφώντας. Δεν χρειάζεται να ακουστεί καθαρά, πρέπει μόνο να κατανοήσεις την κίνηση. Ρουφάς ξεκινώντας από ψηλά και μαζεύεις την γλώσσα προς τα μέσα. Δοκίμασέ το με τη φυσαρμόνικα τώρα. στην τέταρτη τρύπα  τα κατάφερα την πρώτη φορά εγώ. μάλλον όμως είναι πιο εύκολο στην πρώτη ή δεύτερη. σ αυτές βοηθάει ακόμη περισσότερο αν καθώς ρουφάς με τον τρόπο που είπαμε ταυτόχρονα ρίξεις πιο χαμηλά και το σαγόνι σου, ανοίξεις δηλαδή περισσότερο το στόμα.

    στο σύνδεσμο παρακάτω έχει αρκετές πληροφορίες για τις νότες που λείπουν και πως να τις πετύχεις

    http://www.harmonicaclub.com/common/note_bending_for_harmonica.htm

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 04-01-2010 00:10 ]


    mavroskoufisn
    04.01.2010, 01:17

    re paidia mporei kaneis na bgalei to 'ola se thymizoun' ???

    to harping midi telika...den to 'xo! :)


    mavroskoufisn
    04.01.2010, 01:17

    re paidia mporei kaneis na bgalei to 'ola se thymizoun' ???

    to harping midi telika...den to 'xo! :)


    fantasma
    04.01.2010, 18:01

    (To tabajone θελει αρκετη εξασκηση και ειναι σωστο παιδια... το εχω ψαξει παρα παρα πολύ...)

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ - ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

    To rifaki του οπως ακουγεται στο τραγουδι: (διατονική C)

    5 5'' 5' (4) 4 (3) 4 (3)

    5 5'' 5'  (4)  4 (3)

    5   5''  5'  (4) 4 (3) 4 (3)

    3 4' 3  4 (4) (3)


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 04-01-2010 19:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 04-01-2010 19:28 ]


    paraskevi1
    04.01.2010, 19:03
    Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!!!progressive k fantasma για τις πολυτιμες οδηγιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αντε να δουμε τωρα αν το πετυχω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!θα τα λεμε συντομα!!!
    senoritaroja
    05.01.2010, 13:20

    ψαχνω την αυρα του δημητρη παναγοπουλου!!!

    ειναι τελειο, μακαρι να βγαλει καποιος τη φυσαρμονικα του!!!

     

    το bending δεν το καταλαβα...γενικα για να βγαλω μια μια νοτα δυσκολευομαι...επισης πρεπει διαρκως να κοιταζω σε ποιο νουμερο ειμαι κτλ αλλα αυτο θελει μαλλον εξασκηση.εχω μια ντο ματζορε και μια λα ματζορε


    senoritaroja
    05.01.2010, 13:52

    και άλλη μια ερώτηση.

    πως καθαρίζουμε τις φυσαρμόνικες?

    πχ ειναι απο υλικο που να μην χαλαει/σκουριαζει κτλ?

    εχω μια παλια hohner και δεν ξερω αν ειναι πολυ safe να την χρησιμοποιησω...sos


    fantasma
    05.01.2010, 21:42

    Παράθεση:

    Το μέλος senoritaroja στις 05-01-2010 στις 13:52 έγραψε...

    και άλλη μια ερώτηση.

    πως καθαρίζουμε τις φυσαρμόνικες?

    πχ ειναι απο υλικο που να μην χαλαει/σκουριαζει κτλ?

    εχω μια παλια hohner και δεν ξερω αν ειναι πολυ safe να την χρησιμοποιησω...sos



    Αντέχουν, δε χαλάνε, ιδίως οι Hohner.

    Εγώ προσωπικά της έχω κάνει μονος μου "επεμβάσεις και καθαρισμό"...

    Απο κει και πέρα στη σελίδα της Hohner θα βρείς σετ καθαρισμού, (σημειώνεις το κωδικό και το ζητάς σ' οποιοδήποτε μαγαζι με μουσικά όργανα)

     

    Η πρωτη μου Hohner πρέπει να είναι 15-16 χρονών... δε νομιζω να εχεις προβλημα να τη χρησιμοποιήσεις...


    fantasma
    05.01.2010, 21:54

    Παιδια, μην αγχωνεστε με το Bending... ειναι μια τεχνική που θα έρθει σιγα σιγα μόνη της....

    Αρχιστε οι καινουργιοι να παιζετε απλα, κι οταν θα " το εχετε" το κομμάτι, τοτε πειραματιστειτε με τις άλλες τεχνικες...

    Σε πρώτη φάση απλα βουλώστε τη τρύπα με τη γλώσσα, και τραβήξτε μπρος πίσω (αρκετά) τη γλώσσα και θα δείτε διαφορα που έχει η νοτα στο παίξιμο της...  Αρχιστε με αυτη τη τεχνικη και σιγα σιγα θα το μαθετε καλύτερα...

    Μην προσπαθειτε να κανετε bending, μαθετε να παιζετε ενα κομματι καλα, και πανω σ αυτο θα δειτε πως θα μπορειτε να κανετε τεχνικες (ειτε αυτές λέγονται bending, είτε να καλύβετε τη φυσαρμόνικα με τα δυο χέρια και να κάνετε τρεμολο και άλλα κόλπα με τον ήχο στο πισω μέρος του οργάνου..)

    Αρχικα μάθετε απλά να φυσατε και ρουφατε, με τετοιο τροπο έτσι ωστε να ακούγονται μεμονομωνες και καθαρες οι νότες... (αυτό ειναι πιο βασικό..) (να έχετε τον έλχγο του οργάνου..)

     

    φιλικά πάντα το fantasma σας...


    PAVLICIOUS
    05.01.2010, 22:34

    Το fantasma έχει δίκιο (όπως πάντα...) . Προσωπικά δεν ντρέπομαι να πω ότι παίζω 30 χρόνια φυσαρμόνικα και δεν ξέρω να κάνω bending. Δεν μπορώ να πω ότι έχω ασχοληθεί πολύ, γιατί προτιμώ να παίζω απλά ελληνικά τραγούδια τα οποία παίζονται απλά. Κάποια στιτιγμή θα προσπαθήσω να εφαρμόσω τις συμβουλές των progressive-fantasma. Ασφαλώς και είναι χρήσιμες αυτές οι τεχνικές, γιατί επεκτείνουν τις δυνατότητες της φυσαρμόνικας κυρίως στα μπλουζ, αλλά το σημαντικότερο είναι να μάθετε πολλά απλά τραγούδια. Και υπάρχουν πάρα πολλά!  Senoritaroja : Σχετικά με τον καθαρισμό, δεν νομίζω να είναι κακή ιδέα να την καθαρίσεις  με λευκό οινόπνευμα, αλλά όχι βαμβάκι. Το σημαντικό είναι να μην μείνει τίποτα μέσα (χνούδια-ίνες)  και εμποδίζει τα ελάσματα να πάλλονται. Όσον αφορα τα νούμερα, είναι θέμα εξάσκησης και συγκέντρωσης. Στην αρχή έχεις το μυαλό σου να βγει το τραγούδι και σου φαίνονται όλα δύσκολα. Είναι σαν το αυτοκίνητο που στην αρχή νομίζεις ότι πρέπει να ψάχνεις να βρεις το γκάζι, το φρένο, τις ταχύτητες, τα φλας, τα φώτα. Ενώ όσο οδηγάς, τόσο καταλαβαίνεις ότι το μόνο που έχει σημασία είναι να κοιτάς το δρόμο. Απλά οδηγάς.  Πάντως καλό είναι να ψάχνετε και μόνοι σας να βρείτε την επόμενη νότα και όχι να προσπαθείτε να διαβάσετε την παρτιτούρα που σας έχουμε βγάλει. Ούτως ή άλλως η επόμενη νότα συνήθως είναι πολύ κοντά στην προηγούμενη. Ψάχνοντας όμως εξοικειώνεστε και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 06-01-2010 12:24 ]


    senoritaroja
    06.01.2010, 03:08

    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

    για να παιζω μεμονωμενη νοτα δεν ξερω αν το κανω καλα...προσπαθω να βαζω τη γλωσσα κατω απο τη νοτα που θελω να παιξω και ακουγεται καλα, δηλαδη ειναι ο ιδιος ηχος με τοτε που κλεινω τις γυρω τρυπες με τα χερια και φυσαω μονο μια.

    εκτος απο τις 2 και 3 με δυσκολευει και το ρουφηγμα τις 4...

    μονο η 5 μου ακουγεται παντα καθαρα...νομιζω γιατι δεν εχει bending και ετσι παντα βγαινει ο ηχος καθαρος

     

     


    progressive
    06.01.2010, 04:20

    Αυτόν τον τρόπο που περιγράφεις χρησιμοποιώ περισσότερο και εγώ. Παρ'όλα αυτά είναι ο λιγότερο δημοφιλής τρόπος παιξίματος. Ο πιο συνηθισμένος είναι φέρνοντας σε τέτοια θέση τα χείλη σαν να ρουφάς από καλαμάκι.Μια παραλλαγή είναι να χρησιμοποιηθεί (ανοίγοντας περισσότερο το στόμα) και το εσωτερικό των χειλιών για να κλείσει τις διπλανές τρύπες.

    Ο δεύτερος δημοφιλέστερος (και ο πιο δύσκολος από όλους) είναι κλείνοντας τις διπλανές τρύπες (από τη μία πλευρά) με την γλώσσα και παίζοντας την τρύπα που θέλουμε με το κενό που δημιουργείται ανάμεσα στην γλώσσα και στην δεξιά (συνήθως) ή και αριστερή γωνία που σχηματίζεται εκεί που ενώνονται τα χείλη.

    Η μεγάλη πλειοψηφία όσων διδάσκουν φυσαρμόνικα προτείνει την πρώτη μέθοδο  (το καλαμάκι που λέγαμε)  τουλάχιστον για αρχή. Και εγώ αυτόν τον τρόπο προτείνω. επειδή όμως αρχικά δεν είχα καταφέρει να παίξω μία μόνο νότα με καμία από αυτές τις δύο  μεθόδους, δοκιμάζοντας κατά λάθος το πέτυχα με την μέθοδο που λες. Δηλαδή φέρνοντας κατά κάποιο τρόπο τη γλώσσα σε σχήμα v και βάζοντάς την κάτω από την τρύπα που θέλω.Ενώ αρχικά το έκανα με τη μύτη της γλώσσας στη συνέχεια διαπίστωσα ότι  είναι πιο εύκολο όταν το κάτω μέρος της τρύπας ακουμπάει ένα με δύο εκατοστά στο εσωτερικό της γλώσσας (Δηλαδή η γλώσσα ακουμπάει ένα εκατοστό περίπου το κάτω κάλυμμα της φυσαρμόνικας).

    Αν και ελάχιστοι προτείνουν αυτή την μέθοδο είναι πολύ χρήσιμη για κάποιον ο οποίος προσπαθεί καιρό και δεν τα καταφέρνει με τις άλλες δύο. Με βοήθησε δηλαδή να ξεκινήσω να έχω κάποιο αποτέλεσμα ικανοποιητικό και στην πορεία να παίξω και με τις άλλες δύο μεθόδους (κυρίως την πρώτη, για την δεύτερη έχω πολύ δουλειά ακόμη).

    Σε διάφορες ιστοσελίδες την ανέφερα σε όσους είχαν το ίδιο  πρόβλημα και βοήθησε αρκετούς. Βέβαια το 30% των ανθρώπων όπως διάβασα δεν θα μπορούσε να παίξει έτσι καθώς δεν μπορεί να φέρει την γλώσσα του σε σχήμα v. Το σίγουρο είναι ότι όλοι μπορούν, άλλος ταχύτερα και άλλος αργότερα να το πετύχουν αυτό με την πρώτη μέθοδο.

    senoritaroja, μια που αναφέρεσαι σε αυτήν την τρίτη μέθοδο λοιπόν, ίσως θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα αν βάλεις λίγο πιο μέσα στην γλώσσα την φυσαρμόνικα.

    Και κάτι για το bending που φυσικά δεν θα ήταν χρήσιμο να το δοκιμάσει κανείς πριν πετύχει καθαρά να παίζει μεμονωμένες νότες: H μέθοδος για την οποία είπαμε είναι με διαφορά η πιο δύσκολη στο bending! Αλλά ίσως είναι η μέθοδος με το πιο καθαρό αποτέλεσμα στις μεμονωμένες νότες.

    Για τις δύο πιο δημοφιλείς μεθόδους γράφουν τα παιδιά σε άλλα σημεία σε αυτό το topic ενδιαφέροντα στοιχεία


    PAVLICIOUS
    06.01.2010, 12:19

    Κι εγώ παίζω με τη γλώσσα σε σχήμα υ. Έτσι πέτυχα στην αρχή καθαρές νότες και έλεγχο του τί παίζω. Στη συνέχεια πάντως, πολλές φορές ανακάλυψα ότι το να ακούγεται και η διπλανή νότα δεν είναι κακό, διότι κάνει τη δεύτερη φωνή. Πχ. 4 5  είναι ντο μι, -4-5 είναι ρε φα. Μάλιστα στο τραγούδι Το σύννεφο έφερε βροχή παίζω το πρώτο κουπλέ καθαρό και το δεύτερο με δεύτερη φωνή και έχει πιο πολύ ενδιαφέρον. Αυτό που προτείνουν οι περισσότερες μέθοδοι, δηλ. ανοιχτό στόμα που περιλαμβάνει τέσσερεις τρύπες, κλείνουμε τις τρεις από αριστερά (μπάσσες) με τη γλώσσα και παίζουμε την τέταρτη, βοηθάει πολύ στο να κρατήσουμε ρυθμό παίζοντας τα μπάσσα. Αυτό μπορεί να γίνει τραβώντας προς τα πίσω και πάλι μπροστά τη γλώσσα, δηλ. ανοιγοκλείνοντας με ρυθμό τις τρύπες καθώς φυσάμε ή ρουφάμε τη νότα που θέλουμε. Η γλώσσα πρέπει να είναι αρκετά χαλαρή. Αυτό μπορεί να γίνει σε μερικά δημοτικά τραγούδια που έχουμε ανεβάσει στο topic πχ Λεμονάκι μυρωδάτο, Σαμιώτισα κλπ. που έχουν έντονο και ξεκάθαρο ρυθμό.  Εγώ πάντως επιμένω: για αρχή παίξτε απλά τραγουδάκια, για να ευχαριστηθείτε και να μάθετε το οργανάκι. Μετά το ταξίδι δεν έχει τέλος...

    Senoritaroja επειδή έχεις παλιά φυσαρμόνικα, έλεγξε μήπως η -4 δεν ακούγεται καλά όχι γιατί εσύ δεν κάνεις κάτι καλά, αλλά διότι έχει στραβώσει το έλασμά της. Σαυτή την περίπτωση τί προτείνετε παιδιά; Είναι καλό να προσπαθήσει να τη διορθώσει ή θα γίνει μεγαλύτερη ζημιά;

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 06-01-2010 12:34 ]


    epivatis
    06.01.2010, 14:26

    Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά!Είχα δοκιμάσει παλιότερα να φτιάξω το έλασμα και το μόνο που κατάφερα ήταν να το σπάσω, οπότε δε θα το πρότεινα! Όσο για το παρακάτω τραγουδάκι, δεν το έβρισκα πουθενά και το δοκίμασα μόνος. Όποιος θέλει το διορθώνει,όπως πάντα!

    Philadelphia-Neil Young

    5       5       5  5       5  5   5       5    5      -5 6   5

    Sometimes I think that I know what love's all about

    5        -5  6  -6   5   -4      5 -5    6    -4  4  3  -5       4 4 -6 6

    and when I see the light then I know I'll be all right

    κλπ κλπ


    Badge
    07.01.2010, 09:43

    Όσον αφορά τον καθαρισμό της φυσαρμόνικας έχω να προσθέσω τα εξής :

    1. Μια αρκετά αναλυτική σελίδα είναι αυτή. Εκεί προτείνονται ως υγρά καθαρισμού το οινόπνευμα και το οξυζενέ.

    2. Διατίθεται εδώ ένα αρκετά φτηνό κιτ καθαρισμού. Περιλαμβάνει Cepacol που είναι ένα στοματικό διάλυμα το οποίο δεν διατίθεται στην Ελληνική αγορά, ωστόσο φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

    Για να μη χρειαστεί να καθαρίσουμε τη φυσαρμόνικα, θα πρέπει :

    1. Να παίζουμε με μια ελαφρά κλίση 45 μοιρών προς τα πάνω, ώστε να μην μαζεύονται σάλια (βοηθάει και στο pucker καθώς η τρύπα πέφτει ακριβώς στο κενό του κάτω χείλους).

    2. Πλένουμε καλά το στόμα προτού να παίξουμε. Ποτέ αφού μόλις έχουμε φάει ή πιει αναψυκτικά.

    3. Δε βυθίζουμε ΠΟΤΕ τη φυσαρμόνικα μέσα σε οποιοδήποτε υγρό, και δεν τη βάζουμε κάτω από τη βρύση.


    -----------------
    Κάλλιο έχω εσέ με θάνατο παρά άλλη με ζωή μου, για σένα εγεννήθηκε στον κόσμο το κορμί μου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Badge στις 07-01-2010 09:44 ]


    fantasma
    08.01.2010, 13:26

    ΑΥΡΑ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ

    Διατονική φυσαρμόνικα, 10τρύπες, σε D

    1ο μέρος:

    (6) 6 (5) (4),     5 (5) 6' 6'' (5), 6 6" (6),

    (6)" (6)' 6 ,     6  (6) (5),

    (5) 6 (6),      (8) 7 (7) (6),    (6)' 6 (5)

    6 (6) (7),    (9) 8 (8) (6),    (7) 7 6 (5),    5 (4) 4 4 (4)

    2ο μέρος:

    (4) (8),   (4), 6 (6),  (6) (6) 6

    (5) 5 (4),  (6) (5) 5 (4),   5 (5) 6' 6" (6),

    (4) (8),  (4) 6,  (6)' (6)' 6,   (5) 5 (4),   (7) (6) 6 (5),  5 (4), 44 ,(4)

    (..οποιεσδήποτε διορθώσεις δεκτές...)


    progressive
    09.01.2010, 00:28

    μπράβο fantasma!και το έψαχνα και εγώ τόσο καιρό. Thanks!


    senoritaroja
    09.01.2010, 21:51

    ευχαριστώ πολύ fantasma

    αν και εχει πολλα bendings{#emotions_dlg.crying} οποτε δεν με βλεπω να τα καταφερνω


    progressive
    10.01.2010, 04:22

    mavroskoufisn, επειδή νομίζω το ζητάς καιρό, για δοκίμασε λίγο και πες αν είναι οκ να το γράψουμε με τους στίχους. H πρώτη εκδοχή έχει δυσκολία το bending στην τρύπα 3 ( το γράφω σαν --3). Η δεύτερη εκδοχή μάλλον είναι ευκολότερη

     

    Όλα σε θυμίζουν:

    1η εκδοχή

    -4 -3 -3 -3 4 -3 -3 5 5 5 5 -5 5 -4

    4 --3 --3 --3 -3 --3 -3 4 4 -4 4 -3

     

    -3 -3 4 -3 5 5 -4 -5 5 -4 4 -3 --3

    --3 --3 -3 --3 -4 -4 5 -5 5-4 4 -3

     

    2η εκδοχή

    -8 -7 -7 -7 7 -7 -7 8 8 8 8 -9 8 -8

    7 -6 -6 -6 -7 -6 -7 7 7 -8 7 -7

     

    -7 -7 7 -7 8 8 -8 -9 8 -8 7 -7 -6

    -6 -6 -7 -6 -8 -8 8 -9 8 -8 7 -7

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 10-01-2010 04:24 ]


    fantasma
    11.01.2010, 08:24

    ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΓΙΟΡΤΗ

    Διατονική φυσαρμόνικα, σε Α:

    Κουπλέ  x2:

    (4) (4) (4) 5 (4) (4),      (4) 4 4 (4) 4 4,

    (4) (4) (4) 5 (4) (4),      5 5 5 (5) 5 5,

    (4) (4) (4) 5 (4) (4),     (4) 4 4 (4) 4 4,    5 4 (3) 4 (3) 3

     

    Ρεφρέν:

    (3) 4(4),    4 3 (3)

    (3) 4 (4) (4) (4) (4) 4,      3 (3),     4 (3) 3,     (3) 4 (4)

    (4) 5 (5) 5 (4),    (5) 5 (4) 5