ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.845 μέλη
    StavmanR
    24.06.2009, 21:29

    Υπάρχουν δύο τρόποι προσέγγισης ενός μύθου. Ο ρεαλιστικός και ο αλληγορικός. Η κλασική ασθένεια της εποχής μας είναι η τάση μας να αποδίδουμε στους μύθους και τις παραδόσεις ρεαλιστικά στοιχεία, ψάχνοντας ιστορικά και αρχαιολογικά ντοκουμέντα.

     

    Κάθε μύθος ξεκινά από μία αρχετυπική παρατήρηση. Είναι συγκεκριμένες λειτουργίες που στο χρόνο εμπλουτίζονται λογοτεχνικά και γίνονται διδασκαλία. Μα πολλές φορές, ο μύθος απομυθοποιείται λόγω της υπερβολής εμπλουτισμού και μετατρέπεται ο ίδιος σε ιστορία. Άσχετα αν βαμπιρισμός υπήρχε ή όχι στην προϊστορία στην οποία και αναφέρεται ο μύθος, η ύπαρξη του μύθου δημιούργησε βαμπιριστές τους οποίους και εξετάζουμε επιστημονικά. Μα αυτοί οι βαμπιριστές δεν έχουν καμία σχέση με τους μύθους, παρά μόνο ως προς την ανθρωποκεντρική προσέγγιση. Δηλαδή, ειπώθηκε στο μύθο ότι οι βρυκόλακες έπιναν το αίμα των ανθρώπων, οπότε και όσοι ασθένησαν ψυχικά κι άρχισαν να πίνουν αίμα ανθρώπινο εξ' αιτίας του μύθου, ταυτίστηκαν με τον μύθο. Και τελικά δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε σίγουρα αν ο μύθος δημιουργήθηκε από τη συμπεριφορά ή η συμπεριφορά από το μύθο.

     

    Κάθε μύθος έχει μία βαθύτερη προσέγγιση η οποία αναγκαστικά ντύνεται με ανθρωποκεντρικά ή ζωομορφικά κριτήρια. Ίσως, αν με κάποιο τρόπο εξαφανίζονταν ο σημερινός πολιτισμός και έμενε μόνο η φράση "θα σου πιω το αίμα", οι απόγονοί μας να θεωρούσαν λανθασμένα ότι είμαστε βαμπιριστές. Και ίσως αν πχ γίνονταν ένας παγκόσμιος πόλεμος, οι επιζήσαντες να δημιουργούσαν μύθους σχετικούς με τα μανιτάρια που σκότωσαν εκατομμύρια ανθρώπους  (ατομικές βόμβες) και οι απόγονοί μας να απέφευγαν τα μανιτάρια...

     

    Ζούμε σε μία εποχή που ο κινηματογράφος προσεγγίζεται επιστημονικά. Ζούμε την ίδια εποχή που παιδιά πυροβολούνται μεταξύ τους γιατί ταύτισαν το κινηματογραφικό πανί με το πραγματικό. Ο μύθος στην τέχνη έχει μπερδευτεί με τον ρεαλισμό. Και στην πραγματικότητα η ρεαλιστική προσέγγιση του μύθου μοιάζει με την αξιολόγηση ενός βιβλίου που μας κάνουν δώρο από το εξώφυλλο, την τιμή και την διακοσμητική αξία. Οι πιο προχωρημένοι το αξιολογούν από το περιεχόμενο των νοημάτων και την ποιότητα της γραφής. Μα εκείνοι που καταλαβαίνουν την απόλυτη αξία του φεύγουν τελείως από την υλική μορφή του (εξώφυλλο, γράμματα κλπ.) και σπεύδουν να ευχαριστήσουν τον άνθρωπο που το έδωσε. Το άγραφο μήνυμα  της ανθρώπινης επικοινωνίας, της κοινωνικής συνοχής και άμιλλας  είναι η σημαντικότερη κληρονομιά που αφήνει ένας μύθος.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 24-06-2009 21:37 ]


    drakoulas
    24.06.2009, 21:50

    Ολα αυτα που λες ειναι πραγματικοτιτα αλλα μην ξεχνας οτι αν θελουμε να μαθουμε για ενα μυθο η για ενα παραφυσικο φαινομενο ανοιγουμε ενα βιβλιο κ λεμε οτι οπως το διαβασα ετσι ειναι θα πρεπει να εχουμε υποψην μας οτι απο αρχαιοτατον χρονον οτι εχει γραφτει εχει παραποιηθει προς διαφορων συνφεροντων κ ετσι λοιπον οταν διαβαζουμε ενα βιβλιο να κοιταμε κ τιν αντιθετη αποψη κ να εχουμε μια σφαιρικη αποψη κ να παραμενει αποψη κ οχι δεδομενα αλλιως το εκαψες το ριμαδι το μυαλο.


    StavmanR
    24.06.2009, 22:08

    drakoulas,

    δυσκολεύομαι να καταλάβω το νόημα του σχολίου σου, ίσως επειδή η δομή του δεν περιέχει προτάσεις, σημεία στίξεως και λοιπά, ώστε να διαχωρίζονται τα επί μέρους νοήματα. Αν θέλεις, ξαναδιατύπωσε τί ακριβώς εννοείς με μικρές -αν είναι πρακτικά δυνατόν- προτάσεις που έχουν αυτοτελή νοήματα.


    peacemaker79
    25.06.2009, 00:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Nekros στις 24-06-2004 στις 16:26 έγραψε...

    Θα ήθελα να διορθώσω κάτι εδώ...! Ο κόμης Δράκουλας (Βλαντ Ζεπες όπως είναι γνωστός) δεν είχε καμία σχέση με βρικόλακες ή κάτι τέτοιο...! ......... Τώρα αυτός ο μύθος προήλθε μόνο και μόνο για να πουλήσουν τα βιβλία και οι ταινίες που φέρουν το όνομά του Δράκουλα!

     

     

    Πολύ σωστά τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις, αν και μύθοι ως επί το πλείστον. Αν θέλεις ιστορικές και βιογραφικές πληροφορίες δες:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Vlad_III_the_Impaler

    Έχω διαβάσει αρκετά ρουμάνικα ιστορικά βιβλία και βιογραφίες για τον κόμη και σε διαβεβαιώνω πως αυτά που γράφει στη wiki είναι σωστά.

    Το μόνο που θέλω να διορθώσω είναι πώς ονομάστηκε Vlad Ţepeş και διαβάζετε Τσέπεσς και όχι Ζεπες. Σημαίνει παλουκωτής και το απέκτησε σαν ψευδώνυμο από την συνήθια του να εκτελεί με αυτό τον τρόπο τους εχθρούς του. Το κανονικό του όνομα ήταν Βλάντ ο 3ος ή Βλάντ Ντρεακουλέα (Drăculea), που σημαίνει ο γιός του δράκου (κάτι σαν Δρακόπουλος), διότι ήταν ο γιός του Βλάντ του 2ου ή Βλάντ Ντρακουλ (Dracul), που σημαίνει δράκος.

    Μπορώ να σου δώσω αρκετές πληροφορίες επί του θέματος, αλλά δεν χωράνε σε ένα post. Καλύτερα να με ρωτήσεις εσύ, αν έχει καμία απορία, μετά από αυτά που θα διαβάσεις στην wiki.

    Επίσης να αναφέρω Haroulinda πως ο κόμης είχε, όπως είναι φυσικό, πολλά ανάκτορα – κάστρα και λόγο της τουριστική επιτυχίας του, πολλά τα εμφανίζουν ως το κάστρο του δράκουλα, αν και στα περισσότερα από αυτά έζησε ελάχιστο καιρό. Το κάστρο που έζησε και έδρασε κατά το μεγαλύτερο διάστημα δεν είναι ανοιχτό για το κοινό, διότι το διεκδικεί κάποιος ως δική του περιουσία, επωφελούμενος από ένα νομοσχέδιο που ψηφίστηκε μετά την πτώση του Τσαουσέσκου, για επιστροφή των περιουσιών. Η ιστορία είναι στα δικαστήρια εδώ και πολλά χρόνια και δεν νομίζω να βγει σύντομα απόφαση.

    Η απάντηση στα post σας έχει καθυστερήσει μερικά χρονάκια, αλλά ποτέ δεν είναι αργά. {#emotions_dlg.blush}


    -----------------
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΛΕΜΕ... DRUMER ΕΙΜΑΙ!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : peacemaker79 στις 25-06-2009 00:34 ]


    Kouklina
    22.08.2009, 12:58

    Όταν πέσει το φως του ήλιου και ο ήλιος κρυφτεί πίσω από το κόκκινο φως , τότε τα παιδία της νύχτας βγαίνουν και ζουν ανάμεσα μας .' , έγραφε σ'ένα βιβλίο τρόμου . Βρικόλακες . Τελικά υπάρχουν η όχι . Μετά την δύση του ήλιου βγαίνουν από τα φέρετρα τους και βρίσκονται στο κυνήγι αίματος ; Η σελίδα αυτή είναι αφιερωμένη στον θρύλο των πλασμάτων της νύχτας . Γέννημα φαντασίας η . . . ;


    Το πρώτο κρούσμα ακούστηκε την εποχή του άρχοντα της Τρανσυλβανίας , τον Δράκουλα , γνωστό για τις εκτελέσεις αιχμάλωτων από τους πόλεμους του . Στην πορεία ακούστηκε για επιθέσεις βρικολάκων στην Ευρώπη . Πολλά βιβλία γράφτηκαν και πολλές ταινίες γυρίστηκαν με βάση αυτόν τον θρύλο . Αλλά πως γεννήθηκε ο θρύλος αυτός ; Για τον Δράκουλα ξέρουμε ότι έπινε το αίμα των αιχμάλωτων του , αλλά όχι από το λαιμό όπως συνηθίζουμε να βλέπουμε στην οθόνη του σινεμά , αλλά από κάποιο ποτήρι .



    Πως γεννήθηκε αυτή η στάση του βρικόλακα , να πίνει το αίμα των θυμάτων του από το λαιμό τους ; Η απάντηση είναι μια . . . κανείς δεν ξέρει !
    Iστορίες έχουν ακουστεί κατά καιρούς , για ανθρώπους που χαθήκανε τα βράδια , για πτώματα που βρέθηκαν πνιγμένα στο αίμα . Μαρτυρίες κατοίκων στα δάση της Τρανσυλβανίας ότι ο Δράκουλας ζει και είναι ανάμεσα τους . Γέννημα της φαντασίας τους η τουριστικό κόλπο θα έλεγε κανείς , αλλά πως θα εξηγήσουμε ότι αυτοί οι κάτοικοι κλειδώνονται στα σπίτια τους μετά την δύση του ήλιου ; Μήπως κάτι υπάρχει τελικά και δεν το έχουμε ανακαλύψει ακόμα ; (φωτογραφία : Mike Bohatch )

     

    Η ιστορία που κυκλοφορεί στις μέρες μας , είναι ότι βρικόλακες υπάρχουν και ζουν ανάμεσα μας σαν κανονικοί άνθρωποι . Έχουν τα καταστήματα τους , προφανώς ο κόσμος εννοεί μπαράκια , στα οποία μαζεύονται . Δηλαδή δεν μπορείς να τους ξεχωρίσεις , γιατί τα δόντια τους μεγαλώνουν μόνο όταν είναι σε ανάγκη τροφής . Μια κοπέλα , η Αθηνά , μας περιέγραψε μια εμπειρία της όπως ισχυρίζεται μ'ένα βρικόλακα . 'Ήταν βράδυ Σαββάτου και όπως όλοι βγήκα σε κάποιο μπαρ με τις φίλες μου . Ψάχνοντας κάποιο μπαρ , το μάτι μου πήρε ένα μπαράκι το οποίο το είχα δει για πρώτη φορά (στην πόλη που μένει) . Αποφασίσαμε να μπούμε . δυνατή μουσική , χαμηλός φωτισμός .Προσπαθήσαμε να παραγγείλουμε ποτά , αλλά ο μπάρμαν μας είπε πως σερβίρουν μόνο κρασί .
    Έτσι πήραμε όλες ένα ποτήρι κόκκινο κρασί . Το κρασί είχε μια περίεργη αλλά συγχρόνως γλυκιά γεύση .



    Μας παρέσυραν στην πιστά κάποια άτομα μέσα από το μπαρ και ξεκινήσαμε να χορεύουμε . Κάποια στιγμή ήθελα να ξεκουραστώ και είπα στο παιδί που χορεύαμε μαζί ότι θα είμαι στο μπαρ . Αυτός μου χαμογέλασε και μου έκανε νόημα ότι συμφώνησε . Ζαλισμένη από το περίεργο κρασί που έπινα ζήτησα ένα ποτήρι νερό , αλλά ο μπάρμαν μου είπε πως δεν έχει . Τότε κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά . Ξαφνικά τα μάτια του μπάρμαν άλλαξαν , έγιναν κόκκινα και με ρώτησε αν πεινάω . Τρόμαξα και έβαλα τις φωνές . Γύρισα το βλέμμα μου στην πιστά για τις φίλες μου , αλλά δεν υπήρχαν πλέον . Είχαν χαθεί . Τότε το βλέμμα μου έπεσε πάλι στον μπάρμαν , του οποίου τα δόντια είχαν μεγαλώσει , όπως ενός βρικόλακα . Εκείνη την στιγμή έτρεξα προς την έξοδο και με ένα ταξί γύρισα στο σπίτι . Την επόμενη μέρα προσπάθησα να βρω τις φίλες μου , αλλά οι γονείς μου είπαν ότι τις έψαχναν και ότι δεν είχαν γυρίσει από χθες το βράδυ . Τους εξήγησα τι συνέβη και με την αστυνομία πήγαμε στο μπαράκι που ήμασταν χθες . Προς έκπληξη όλων το βρήκαμε κλειστό και οι αστυνομικοί μας είπαν πως είναι κλειστό 10 ολόκληρα χρόνια ! Οι φίλες μου χάθηκαν , ξέρω ότι δεν θα τις ξαναδώ . . . ' Η Αθηνά τώρα είναι σε κάποιο μοναστήρι , όπου περνάει την ζωή της .


    giwtavampire
    23.10.2009, 22:20

    edo kai polu kairo prospatho na vro oses perissoteres plirofories gia vampire!dn mporousa na vro osa zitousa na matho exo mathi kapoia pragmata kai xairomai polu pou ediaferetai kai kapoios allos na mathi!!!exo mia trela mazi tous!ola xekinisan apo mia tainia to twilight exei sxesi me vrikolakes an kai anatrepei ola osa legontai giautous opos oti einai plasmata daimonismena!!!dn thelo na to pisteuo auto!!!oute maresi na lene oti epidi endiaferomai kai thelo na matho gia vampire i akoma oti nai exo porothi kai ta theoro os telia plasmata akoma kai na mn iparxoun...giauto kai egina melos edo!!xarika pou mporesa kai ematha kapoia parapano pragmata gia autous xari stin erotisi pou ekanes!!!!thx


    SouLRocK
    24.10.2009, 02:56

    Πολλά μπορούν να βρεθούν γι'αυτούς στο ιντερνετ ή σε βιβλία... Ενα αξιόλογο βιβλίο είναι το

    Βρυκόλακες - Vampires που μπορεί να το βρεί κάποιος στα βιβλιοπωλεία της Πρωτοπορίας.

    Ένα blog που μου έκανε εντύπωση είναι το εξής http://nathalie-amoresperros.blogspot.com/2009/06/vampire-legend-in-fiction-and-popular.html και γράφουν νέες κοπελιές... πληροφορίες και απόψεις που σε αρκετά συμφωνώ...

    Βέβαια συνεχίζω να πιστεύω ότι η απόλυτη "βαμπιρική" ταινία είναι το Dracula του F.F. Coppola (Sorry Bela Lugosi και Christofer Lee ... I like u too!)

    "Do you believe in destiny? That even the powers of time can be altered for a single purpose? That the luckiest man who walks on this earth is the one who finds... true love?" -Gary Oldman as Count Vlad Ţepeş Dracula!

     

     


    -----------------
    "I'm a Gypsy prince, Covered with diamonds and jewels, But then my lover exposes me, I know I'm just a damn fool!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 24-10-2009 03:16 ]


    giwtavampire
    24.10.2009, 17:13

    dn prepei na sou kanei entuposi pou nees kopeles diavazoun kai mathenoun gia vrikolakes kai alla themata guro apo autous!!!diavasa prosfata to twilight kai genika oli tin seira kai mou arese polu giati dn parousiaze tous vrikolakes san kapoious pou theloun na kanoun to xeirotero kako se emas tous anthropous kai oute oti einai i "pigi"tou kakou kai oti einai diavoloi!proton ego eimai xristiani kai thelo na matho kai mporo na po "porothi" sxetika me tous vrikolakes dld kapoioi me vgazoun treli kai antixristi mono kai mono epidi nai thelo na pisteuo pos iparxoun kai oti dn einai plasmata tou kakou apla psuxes opou dn mporoun na isixasoun k.a akougontai kai legontai polla omos eimai mia nea kopela opou dn tha me piraze na eimai me enan vrikolaka efoson vevaia xero pos mporo na siniparxo mazi tou!!!!isos na me theorisetai treli ma asxoloume pl me ekeinous kai prospatho na vro enan tropo na sindiaso ola osa diavazo!!!!!dn eimai i moni mikri stin ellada kai se olokliro ton kosmo opou tin endiaferoun tetoia themata!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giwtavampire στις 24-10-2009 22:09 ]





    επισυναπτόμενα: Vampire-vampires-4076281-450-573.jpg 
    SouLRocK
    24.10.2009, 22:09

    Παράθεση:

    Το μέλος giwtavampire στις 24-10-2009 στις 17:13 έγραψε...

    dn prepei na sou kanei entuposi pou grafoun nees kopeles gia vrikolakes



    δε μου κάνει εντύπωση το ότι γράφουν νέες κοπέλες αλλά το τι γράφουν... μια πολύ καλή ανάλυση και πολλές παραλλαγές στο μύθο των βαμπίρ...

    προσωπικά εχω δει το twilight (χωρίς να χω διαβάσει το βιβλίο) και νομίζω ότι είναι μια μέτρια ταινία...

    μ'αρεσει πιο πολύ ο κλάσσικος μύθος του stoker ... transylvania vampires / vlad tepes....

    α και ποτέ (τουλάχιστον οι κλασσικές ταινίες) δε παρουσιάζαν το βαμπίρ σαν πηγή κακού (αν και ανίερο), αυτό είναι παρεξηγημένο..


    -----------------
    "I'm a Gypsy prince, Covered with diamonds and jewels, But then my lover exposes me, I know I'm just a damn fool!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 24-10-2009 22:11 ]


    giwtavampire
    24.10.2009, 22:32

    apla exo erthi se polles antirisis se auto to thema ton vrikolakon dioti polu mou lene pos eisai atheoi kai ti einai auta k.a!!!!dn eimai atheoi!!!!!oi istoiries vrikolakon(klasikes)einai poli sinarpastikes i kathemia me idia alla kai diaforetika stoixia!!!thimamai prin liges meres pezotan stin tileorasi mia tainia me ton komi drakoula stin transilvania prepei na itan sto alter!an ixera to titlo tis sigoura tha tin agoraza itan poli wraia gia mena prosopika!parakoloutho etsi ki allios tainies me tromou kai kurios me vampire!!!episis tha arxiso mia sullogi apo tainies me vampire exo eidi anakalipsi 70 tainies apo 1960!!!!kai pragmatika entuposiastika!!!!asxoloume me to theatro kai prepei na vlepo polles tainies kai na diavazo vivlia kai eutuxos fetos prepei na asxoleitho pl sxetika me auta dioti exo kapoion rolo etsi!!!telos panton mporetai na mou peite kapoio kalo vivlio pou exei graftei prosfata sxetika me klasikous vrikolakes???


    SouLRocK
    24.10.2009, 23:49

    χαχαχα βλακείες λένε... η ταινία που λες ήταν το Van Hellsing και παρά τα εφέ εντάξει δεν είχε πολυ ουσία.

    αν θες να δεις σχετικά με βαμπιρό-ταινίες ρίξε μια ματιά εδώ->http://snarkerati.com/movie-news/top-70-vampire-movies-of-all-time/ kai εδώ ->http://en.wikipedia.org/wiki/Vampire_films

    η πρώτη ταινία με βαμπίρ που είχα δει ήταν το Dracula του 1979 με το Frank Langella σαν Count Dracula

    Dracula 1979 12 χρονών ήμουν.. και μετά εννοειται είδα ότι υπάρχει απο βαμπιροταινίες (ακομη και τις trash!)

    Από βιβλία μπορείς να διαβάσεις το κλασσικό του Bram Stoker ή αυτο που εγραψα παραπάνω (Βρυκόλακες) που λέει πολλές πληροφορίες ή και το Vampire - Η μεταμφίεση, που εχει γίνει και role-playing παιχνίδι...

    αν τα πας καλά με αγγλικά μπορείς να βρεις και σε αγγλική γλώσσα αρκετά... ένα καλό βιβλιοπωλείο να κοιτάξεις είναι η πρωτοπορία. Ακόμη και σε κομικ υπάρχουν οι "τομοι του Δρακουλα".


    synchronicity
    25.10.2009, 11:43

    Παράθεση:

    Το μέλος giwtavampire στις 24-10-2009 στις 17:13 έγραψε...

    dn prepei na sou kanei entuposi pou nees kopeles diavazoun kai mathenoun gia vrikolakes kai alla themata guro apo autous!!!diavasa prosfata to twilight kai genika oli tin seira kai mou arese polu giati dn parousiaze tous vrikolakes san kapoious pou theloun na kanoun to xeirotero kako se emas tous anthropous kai oute oti einai i "pigi"tou kakou kai oti einai diavoloi!proton ego eimai xristiani kai thelo na matho kai mporo na po "porothi" sxetika me tous vrikolakes dld kapoioi me vgazoun treli kai antixristi mono kai mono epidi nai thelo na pisteuo pos iparxoun kai oti dn einai plasmata tou kakou apla psuxes opou dn mporoun na isixasoun k.a akougontai kai legontai polla omos eimai mia nea kopela opou dn tha me piraze na eimai me enan vrikolaka efoson vevaia xero pos mporo na siniparxo mazi tou!!!!isos na me theorisetai treli ma asxoloume pl me ekeinous kai prospatho na vro enan tropo na sindiaso ola osa diavazo!!!!!dn eimai i moni mikri stin ellada kai se olokliro ton kosmo opou tin endiaferoun tetoia themata!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giwtavampire στις 24-10-2009 22:09 ]

    Αν και δε συμμερίζομαι τη λαχτάρα σου για την ύπαρξη βρυκολάκων, δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να σου φέρονται με αυτό τον τρόπο. Λες και αυτοί που σου επιτίθενται είναι καλύτεροι άνθρωποι και εσύ είσαι αυτή που χρειάζεται "φτιάξιμο"...

    Όμως, το post σου μου δίνει έναυσμα να μιλήσω και για ένα άλλο θέμα...

    Η πρώτη μου επαφή με βρυκόλακες ήταν η ταινία Interview with a Vampire και η σειρά βιβλίων Twilight. Από αυτά τα 2, η σειρά Twilight μου άρεσε στην αρχή, αλλά όσο περισσότερο τη σκεφτόμουν σα σύνολο τόσο περισσότερο τη μισούσα.

    Το πρόβλημά μου βέβαια δεν είναι ότι παρουσιάζει τους βρυκόλακες σαν πανέμορφα ξαδέρφια του Σούπερμαν με body glitter που τυχαίνει να πίνουν αίμα, αλλά το γεγονός ότι πρόκειται για μια (ομολογουμένως περίεργη) ερωτική φαντασίωση αυτής που το έγραψε και περνά πολύ άσχημα μηνύματα στις έφηβες.

    Αναφέρω ενδεικτικά:
    - Είναι φυσιολογικό να παθαίνεις βαριά μορφή κατάθλιψης αν σε εγκαταλείπει το αγόρι σου που γνωρίζεις για 3 μήνες το πολύ και να βάζεις τον εαυτό σου σε κίνδυνο για να ακούσεις μέσα στο μυαλό σου τη φωνή του
    - Είναι εντάξει να σε ακολουθεί όπου πας το αγόρι σου ή να σου φέρεται άσχημα ή να μη σε αφήνει να δεις τους φίλους σου γιατί σε ΑΓΑΠΑΕΙ

    Όπως λένε άλλοι μισητές της σειράς: Twilight - setting feminism back 100 years...

    Θα συμφωνήσω πάντως με όσους προτιμούν τη σκοτεινή φύση των βρυκολάκων. Στη σύγχρονη δημιουργία όμως έχουν αρχίσει να χάνουν αυτόν τον αέρα μυστηρίου που τους περιτριγύριζε και να γίνονται πιο family-friendly εξαιτίας της δημοφιλίας βιβλίων όπως το Twilight...


    giwtavampire
    25.10.2009, 13:28

    omos kata kapoio tropo kanei tis efives kai oxi mono na kollane me tous vrikolakes vevaia tous paromiazei me kala stoixeia pou isos na mn einai alithia!!!kai to twilight dn einai to mono pou ta dimiourgei ola auta exo asxolithi perissotero apo oti eprepe opos ki esena etsi ki emena mou arese para polu isos gt mou fanerosan mia alli morfi ton vrikolakon an kai dn einai alithia gt panta m elegan oloi mn asxoleisai me tetoia k.a!!!kai dn einai mono i logotexnia kai oi tainies to exo psaxei perissotero to thema gia tin iparxei tous,tous muthous,k.a!exo parakolouthisi tokimanter omos dn xero ti mporei na isxuei kai ti mporei oxi!!diavasa parapano kati gia mia arrostia pou legatai kai pragmatika to pisteuo pos kapote isos na ginotousan etsi oi anthropoi ma dn nomizo pos mporousame na tous onomasoume vampire!exo diavasei episis kai einai kai i gnomi mou oti uparxoun kai einai psuxes opou dn mporoun na iremisoun kai alla tetoia!!na po tin alithia dn einai mono oi vrikolakes opou me endiaferoun genika asxoloume me tetoia themata opos meta to thanato kai skotines pleures tis anthropinis uparxis mas opos ta magia(dn ta pisteuo),ta fantasmata kai alla polla!!!!!einai kati pou me travousan panta to mustirio kai oi vrikolakes einai ena pl megalo mustirio dn xeroume tin alithia mono plirofories kai theories!!!!!{#emotions_dlg.yes}


    inkve
    26.10.2009, 00:18

    δGIWTAVAMPIRE??

     

    μηπως θα μπορουσες να μην γραφεις greeklish??

     

    επετρεψε μου να σου πω οτι  η συνεχης ενασχοληση και το ψαξιμο σε τετοιους τομεις πραγματικα δεν προσφερει και τοσα πολλα οσο νομιζεις

     

    γνωριζω αρκετους στην ηλικια σου,αγορια και κοριτσια,που διαβαζουν ΜΟΝΟ τετοια βιβλια....απο συνομωσιολογιες...βαμπιρ..παραλληλες διαστασεις....κρυφες σεκτες της αρχαιας αποκρυφιστικης γνωσης...μαυρες βιβλους...σολωμονικες...λευκες...μαυρες και εμπριμε μαγειες...

    ολοι ξεκινησαν απο απλη περιεργια...

     

    το εντυπωσιακο του θεματος ειναι οτι ο ογκος των εν λογω βιβλιων που εχουν διαβασει ειναι εξαιρετικα δυσαναλογος με τον ογκο του λεξιλογιου τους,την σωστη συνταξη των προτασεων τους,την σωστη ορθογραφια τους..

     

    τελικα τετοιου ειδους βιβλια προσφερουν τιποτα??

     

     

    Υ.Γ Προσωπικα μου αρεσουν οι μυθοι..τα περιεργα...το μυστηριο...το αποκοσμο...και το γραφω για να μην νομιζεις οτι σου κανω κρητικη....ομως μου αρεσουν σαν θεμα απλα και μονο εγκυκλοπαιδικο...σαν ιστορια...σαν παραμυθι...σαν απλη πληροφορια...

    το διαβασμα ακομα και των κλασσικοτερων μυθιστορηματων(γιατι περι φανταστικου μιλαμε)σου προσφερουν ΠΟΛΛΑ περισσοτερα


    synchronicity
    26.10.2009, 14:23

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 26-10-2009 στις 00:18 έγραψε...

    δGIWTAVAMPIRE??

     

    μηπως θα μπορουσες να μην γραφεις greeklish??

     

    επετρεψε μου να σου πω οτι  η συνεχης ενασχοληση και το ψαξιμο σε τετοιους τομεις πραγματικα δεν προσφερει και τοσα πολλα οσο νομιζεις

     

    γνωριζω αρκετους στην ηλικια σου,αγορια και κοριτσια,που διαβαζουν ΜΟΝΟ τετοια βιβλια....απο συνομωσιολογιες...βαμπιρ..παραλληλες διαστασεις....κρυφες σεκτες της αρχαιας αποκρυφιστικης γνωσης...μαυρες βιβλους...σολωμονικες...λευκες...μαυρες και εμπριμε μαγειες...

    ολοι ξεκινησαν απο απλη περιεργια...

     

    το εντυπωσιακο του θεματος ειναι οτι ο ογκος των εν λογω βιβλιων που εχουν διαβασει ειναι εξαιρετικα δυσαναλογος με τον ογκο του λεξιλογιου τους,την σωστη συνταξη των προτασεων τους,την σωστη ορθογραφια τους..

     

    τελικα τετοιου ειδους βιβλια προσφερουν τιποτα??

     

     

    Υ.Γ Προσωπικα μου αρεσουν οι μυθοι..τα περιεργα...το μυστηριο...το αποκοσμο...και το γραφω για να μην νομιζεις οτι σου κανω κρητικη....ομως μου αρεσουν σαν θεμα απλα και μονο εγκυκλοπαιδικο...σαν ιστορια...σαν παραμυθι...σαν απλη πληροφορια...

    το διαβασμα ακομα και των κλασσικοτερων μυθιστορηματων(γιατι περι φανταστικου μιλαμε)σου προσφερουν ΠΟΛΛΑ περισσοτερα



    Νομίζω ότι για αυτό δε φταίει η συγκεκριμένη θεματολογία, αλλά η ανικανότητα των συγγραφέων. =)


    -----------------
    I wanted to write a song, but the melody was slipping away...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : synchronicity στις 26-10-2009 14:26 ]


    giwtavampire
    26.10.2009, 18:17

    συγνωμη για τα greejlish μου δεν το ειχα προσεξει!!!!

    λοιπον πιστευο πως εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες!!!!ειναι κατι οπου σου τραβα το ενδιαφερον!!!και πραγματικα δεν εχω κανενα προβλημα με τις κριτικες δεν ξερεις ποσο καλο μου κανουν!!!

    κανω θεατρο 4 χρονια περιπου και εχω μαθει να ακουω κριτικες!!

    τελος παντων  ομως αν ειναι κακογραμμενα οπως λες και δεν προσφερουν τιποτα δεν θα υπηρχε λογος καν να υπαρχουν αν οι συγγραφεις δεν μπορουν να αποτυποσουν κατι σωστα δεν σημαινει οτι ειναι και λαθος!!!!!ασχολουμε με κατι τετοια 1 χρονο μονο μα δεν νομιζω πως ειναι τοσο κακο που διαβαζουμε τετοια εννοω που καποιους τους απασχολη περισσοτεροι απο οσο θα επρεπε!!!!δεν νομιζω πως ειμαι μεσα σε αυτους υπαρχουν πολλα που διαβαζω,κ.α!!!εξαιτιας του θεατρου επρεπε να μπορω να αφηγουμε καποια γεγονοτα σαν παραμυθι και με απασχολουσαν κατι τετοια ωστε να παρουσιασω κατι που ειχα διαβασει η ειχα αυτοσχεδιαση!!!!με βοηθανε πολυ μπορω να πω!!!!


    darian
    28.10.2009, 12:26

    Εφόσον σου αρέσουν οι Βρυκόλακες και ασχολείσαι με το θέατρο, giwtavampire, θα σου πρότεινα να διαβάσεις το θεατρικό έργο του Ερρίκου Ίψεν, "Βρυκόλακες".

    Θα δείς μια διαφορετική προσέγγιση στην έννοια(ή αυθύπαρκτος οντότητα -για σένα- αφού πιστεύεις στην ύπαρξή τους) "βρυκόλακας", η οποία χρησιμοποιείται για να παρουσιάσει την σχέση των εμπειριών που "κουβαλά" ένα άτομο στο υποσυνείδητό του(οι οποίες το στιγματίζουν), με τα αμαρτήματα του παρόντος. Μια εναλλακτική εκδοχή του, "αμαρτίαι γονέων παιδεύσουσι τέκνα"(εγώ γάρ ειμί Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής, αποδιδούς αμαρτίας πατέρων επί τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς τοις μισούσι με, Έξοδος(20:5)).

    Υγ.: Η αφοσιωμένη ενασχόλησή σου με την ύπαρξη των βρυκολάκων, ίσως να σημαίνει πως κατά βάθος είσαι απογοητευμένη απο τους ανθρώπους που σε περιβάλλουν και αναζητάς το ιδεώδες(ή το ιδεατό) σε υπερβατικές οντότητες.  Αυτό είναι μια προσωπική εκτίμηση και κάτι μου λέει πως θα το μετανιώσω που την εξέφρασα.

     


    giwtavampire
    28.10.2009, 22:50

    να πω την αληθεια εχω απογοητευτη πολυ απο τους ανθρωπους....ισως σε καποιο σημειο να εχεις δικιο!!!σ ευχαριστω για την προταση που μου εκανες!!!!γενικα ειμαι καπως περιεργη και μαρεσουν ολα αυτα!!!


    grxaros
    21.05.2010, 12:37
    pedia oreo na psaxnoume ke na vriskoume ella enas filos mou mou exi pi tin ali8ini istoria tou KOMI DRAKOULA 8a sas tin po mia mera alla oxi simera gt prepi na ma8o pio pola ok?? 8a exo neotera a ke episis gia ta vampirr se merika lepta 8a sas po
    inkve
    22.05.2010, 14:16

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 21-05-2010 στις 19:44 έγραψε...

    Τα μερικά λεπτά είναι σε βαμπιρικό χρόνο;



     

    χαχα ωραιο αυτο harmonizer,,,

     

    εγω εχω μια αλλη απορια που πιστευω οι ειδικοι πανω στο θεμα βαμπιρ που ψαχνονται και πληροφορουνται θα με κατατοπισουν!

    αν λοιπον ενα βαμπιρ δαγκωσει καποιον με AIDS τι συμβαινει??

    να πεθανουν αποκλειεται///μονο με παλουκια αγιασμους και αμπρακαταμπρα πεθαινουν αποσο ολοι ξερουν...

     

    αρα τι γινεται?συνεχιζουν να ζουν με ολα τα συμπτωματα του AIDS εις τους αιωνας των αιωνων??

    ωραιοι τα παραμυθακια δεν λεω...αλλα κουλαρετε παιδια γιατι σε λιγο θα αρχισετε να τροχιζετε τους κυνοδοντες σας!!!{#emotions_dlg.biggrin}