ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη
    musichell
    22.05.2010, 14:26

    πάντως βαμπίρ υπάρχουν ανάμεσα μας,,,,,,...μπορείτε να τους πείτε και ''καπιταληστές'' αντί για βρυκόλακες...


    errina
    29.05.2010, 16:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Nekros στις 24-06-2004 στις 16:26 έγραψε...
    Ο κόμης Δράκουλας (Βλαντ Ζεπες όπως είναι γνωστός) δεν είχε καμία σχέση με βρικόλακες ή κάτι τέτοιο...! Η ιστορία με τον Δράκουλα και τους Βρικόλακες είναι ένας απλός μύθος! Όταν έκανα μια έρευνα για τον Δράκουλα και πήγα στην Τρανσυλβανία βγήκα και εγώ στο εξής συμπέρασμα: Δράκουλας στα ρουμανικά σημαίνει ο γιος του δράκου ή και ο γιος του διαβόλου! Τι γίνεται τώρα? Τι ήταν ο Δράκουλας? Βρικόλακας ή ο Αντίχριστος?

     

    Ανέκαθεν μ ενδιέφερε ότι αφορά τη λέξη "βρυκόλακας" και ότι αυτή σημαίνει. Ο Βλαντ Τσέπες ονομαζόταν  Draculα, όχι γιατί είχε καποια σχέση με το διάβολο..απλώς η λέξη Draculea σημαίνει "γιος του δράκου" (dracul=δράκος , ea=γιος). Και αυτό γιατί ο πατέρας του ανήκε στο γνωστό τότε Τάγμα των Δράκων , το οπόιο μαχόταν κατά των αλλόθρησκων, ειδικότερα των μωαμεθανων, υπαρασπίζοντας το χριστιανσμό.

    Δεν ήταν σκληρος κ βάρβαρος επειδή ήταν "καταραμένος!" . Η αγριότητα του είναι αποτέλεσμα της μακρόχρονης παραμονής του στα τουρκικά στρατόπεδα όταν ήταν ακόμη παιδί (νομίζω απήχθη, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη,,,,υπάρχουν διάφορες εκδοχές..). Εξ ού και ο χαρακτηρισμός "Τσέπες ο Ανασκολοπιστής ή Παλουκωτής".

    Σου προτείνω πάντως πέρα απο το βιβλίο του Στοκερ, να διαβάσεις το "Ο ιστορικός¨της Elisabeth Kostova"...Καταπληκτίκό... Ιστορία, πραγματικότητα+μύθος, θρύλος, συνδιαδμένα αρμονικά κα με ιδιάιτερα ενδιαφέροντα τρόπο...όχι μόνο για τη ζωή του Τσέπες...αλλα και γενικοτερα για το θρύλο των βρυκολάκων.


    errina
    29.05.2010, 19:22

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 29-05-2010 στις 18:53 έγραψε...

    Το παλούκωμα ήταν τουρκική "μέθοδος", αλλά δεν περίμεναν ότι κάποιος θα την εφήρμοζε και σε αυτούς και με τόση ευκολία.

    Είχε μείνει αιχμάλωτος των τούρκων ως όμηρος, καθώς ήταν συνήθεια να δίνονται τα παιδιά των ευγενών ως ενέχυρο για την τήρηση συμφωνιών.



    Και αυτή την εκδοχή έχω διαβάσει, απλώς επικρατουν διάφορες .Όμως αυτή θεωρώ είναι η πιο ακριβής. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση


    BaGGoC
    26.09.2010, 15:55

    Λοιπόν, βλέπω αυτά που γράφετε εσείς και άλλοι στο Internet για τους Βρικόλακες!

    Το θέμα είναι πως, αυτά που μας φανερώνουν ότι είναι οι Βρικόλακες είναι εντελώς " Επιστημονική Φαντασία " Ούτε είναι όπως μας τους φανερώνουν τώρα στην τηλεόραση. Σίγουρα Βρικόλακες δεν υπάρχουν, απλά ξάχνουμε το θέμα επειδή είναι ένα " Γνωστό Υπερφυσικό Ον " και το έχουν κάνει Μόδα στην τηλεόραση.

    Ένας θρύλος λέει πως υπάρχει μια "Κατάρα Του Φεγγαριού και του Ήλιου" πριν 600 χρόνια... οι Αζτέκοι μαστίζονταν από λυκανθρώπους και βρικόλακες. Τρομοκρατούσαν την επαρχία... κι έκαναν αδύνατα το
    κυνήγι και τις καλλιέργειες. Ώσπου ένας Αζτέκος Σαμάνος
    τους καταράστηκε... κάνοντας τους βρικόλακες
    υπηρέτες του ήλιου... και τους λυκανθρώπους,
    υπηρέτες του φεγγαριού. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα... οι βρικόλακες να μπορούν να
    κυκλοφορούν μόνο τη νύχτα... και οι λυκάνθρωποι να μεταμορ-
    φώνονται μόνο την πανσέληνο. Οταν η πανσέληνος
    διασχίζει τον ουρανό... όποιος έχει την ατυχία να τον βαραίνει
    η κατάρα του λυκανθρώπου... μεταμορφώνεται σε λύκο. Ένας θρύλος λέει πως
    το δάγκωμα λυκανθρώπου... είναι θανατηφόρο
    για τους βρικόλακες.

    Όλα αυτά όμως σίγουρα θα μπορούσε να τα σκεφτεί ο καθένας και να τα κάνει " Κλισέ "

    Η Ιστορία που λέει ο " Grxaros " είναι πως παλιά στη ρουμανία ο Βλαντ Β' Ντρακούλ είχε 3 γιους, τον " Μιρτσέα, τον Ραντού και τον Βλαντ " τότε ήθελαν να διώξουν από την Ρουμανία τους " Οθωμανούς " ( Η Βλαχία της εποχή εκείνη ήταν φόρου υποτελείς στην Οθωμανική αυτοκρατορία ) Ο Στρατός του Μουράτ Β' είχε σκοτώσει την οικογένεια του Βλαντ εκτός από τον ένα του αδερφό, που ήταν και οι δύο όμηροι του σουλτάνου.... Ο Βλάντ μετά έγινε Βασιλιάς και εκδικήθηκε για τον θάνατο της οικογένειάς του.. Έπιανε τους Οωμανούς τους αποκεφάλιζε και κρέμαγε τα κεφάλια τους σε κάτι πάσαλους που είχε φτιάξει έξω από το κάστρο του... Για να τα βλέπουν οι υπόλοιποι οθωμανοί και να φοβούντε, αυτός καθότανε στην καρέκλα στην αυλή του κάστρου και έπινε σε ποτύρι το αίμα των εχθρών του. ( Από εκεί είπανε ότι είχε την ψυχολογική ασθένεια " Αιμοδιψία " ) Αυτός όμως είχε πρόβλημα με τον ήλιο, είχε λευχαιμία και έτσι έβγαλαν όλα αυτά περι βρικόλακες.

     

    Αυτά είχα να γράψω!

     


    -----------------
    Τα Πλάσματα Της Νύχτας, Επειδή Δε Τα Βλέπουμε Δε Σημαίνει Πως Δεν Υπάρχουν!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BaGGoC στις 26-09-2010 15:58 ]


    EfoulaVamp
    08.01.2011, 01:16

    Στη σημερινή εποχή, με τη ραγδαία αύξηση του παγκόσμιου πληθυσμού των ανθρώπων οι Βρυκόλακες μπορούμε να είμαστε αρκετοί σε αριθμό. Μάλιστα αυτό μας δίνει μεγαλύτερη δύναμη ώστε να ανοίξουμε σύντομα πύλες σε άλλες διαστάσεις και να αποκτήσουμε παγκόσμια κυριαρχία.

    Πολλοί κοινοί θνητοί θα έρθουν σε επαφή με κείμενα και βιβλία μας τα οποία διδάσκουν πως να μεταμορφωθεί κάποιος σε αληθινό βρυκόλακα, παρόλα αυτά ελάχιστοι θα έχουν τη θέληση και θα καταβάλουν τη απαιτούμενη προσπάθεια ώστε μπορέσουν να φτάσουν στο ανώτερο επίπεδο της τροφικής αλυσίδας και να γίνουν ίδιοι με μας. Εγώ, είμαι εδώ για να σας δώσω ένα “κλειδί” και τίποτα περισσότερο. Θα σας ανοίξει τη πόρτα, έτσι θα έχετε τη πιθανότητα να βαδίσετε στο μονοπάτι της Αιώνιας Ζωής και των ατελείωτων απολαύσεων. Το "κλειδί" είναι οι παρακάτω πληροφορίες. Δείτε λοιπόν αυτές τις πέντε ιστοσελίδες:

    1) Kemetic Order of Aset Ka

    http://www.asetka.org/

    2) House Kheperu

    http://www.kheperu.org/

    3) Sanguinarium

    http://www.sanguinarium.net/

    4) Temple of the Vampire

    http://www.vampiretemple.com/

    5) Black Order of the Dragon

    http://www.theorderofphosphorus.com/botd.html

    Είναι από τις ποιο αξιόλογες οργανώσεις Αληθινών Βαμπίρ! Οι διδασκαλίες όλων τους έχουν πολλά κοινά στοιχεία. Η κάθε μία έχει δικά της Βιβλία τα οποία δίνουν αναλυτικές οδηγίες για να μεταμορφωθεί κάποιος σε Αθάνατο Θεό. Δε θα σας αποκαλύψω σε ποια οργάνωση ανήκω εγώ, διότι δε θέλω να επηρεαστείτε στην έρευνά σας, ή ακόμα και στην επιλογή σας... Τα βιβλία των παραπάνω Βαμπιρικών ομάδων είναι αντιστοίχως τα εξής:

    1) Asetian Bible

    2) The Psychic Vampire Codex: A Manual of Magick and Energy Work

    3) Vampyre Sanguinomicon: The Lexicon of the Living Vampire

    4) The Vampire Bible

    5) Akhkharu - Vampyre Magick

    Να τονίσω ότι όλα τα παραπάνω τάγματα απαγορεύουν τη πόση αίματος εκτός από το “Kemetic Order of Aset Ka” το οποίο την επιτρέπει. Άλλωστε εμείς αναζητούμε τη ζωτική ενέργεια (Lifeforce) των ανθρώπων. Δεν είναι ανάγκη να πιεις αίμα για να αποκτήσεις τη ζωτική ενέργεια. Υπάρχουν ανώτεροι, ακίνδυνοι και ποιο αριστοκρατικοί τρόποι για να αποκτήσουμε την λεγόμενη “Τροφή των Θεών” γνωστή και ως Πράνα, Τσί, Κι, Νέκταρ, Αμβροσία, Lifeforce.

    Hail, Aset!

    Hail, Lilith!

    Hail, Tiamat!


    -----------------
    If Vampires were real, would you want to be one?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EfoulaVamp στις 08-01-2011 01:19 ]


    aviectus
    08.01.2011, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος BaGGoC στις 26-09-2010 στις 15:55 έγραψε...

    Λοιπόν, βλέπω αυτά που γράφετε εσείς και άλλοι στο Internet για τους Βρικόλακες!

    Το θέμα είναι πως, αυτά που μας φανερώνουν ότι είναι οι Βρικόλακες είναι εντελώς " Επιστημονική Φαντασία " Ούτε είναι όπως μας τους φανερώνουν τώρα στην τηλεόραση. Σίγουρα Βρικόλακες δεν υπάρχουν, απλά ξάχνουμε το θέμα επειδή είναι ένα " Γνωστό Υπερφυσικό Ον " και το έχουν κάνει Μόδα στην τηλεόραση.

     

     


    -----------------
    Τα Πλάσματα Της Νύχτας, Επειδή Δε Τα Βλέπουμε Δε Σημαίνει Πως Δεν Υπάρχουν!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BaGGoC στις 26-09-2010 15:58 ]



    τι λες καλε!? και ο μητσοτακης τι κανει?


    aviectus
    08.01.2011, 01:40

    Παράθεση:

    Το μέλος EfoulaVamp στις 08-01-2011 στις 01:16 έγραψε...

    λεγόμενη “Τροφή των Θεών” γνωστή και ως Πράνα, Τσί, Κι, Νέκταρ, Αμβροσία, Lifeforce.



    -----------------
    If Vampires were real, would you want to be one?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EfoulaVamp στις 08-01-2011 01:19 ]



     

    το κρασακι του τσου το δοκιμασατε?


    EvitaEvita
    02.07.2011, 17:03

    Παράθεση:

    Το μέλος BaGGoC στις 26-09-2010 στις 15:55 έγραψε...

    Λοιπόν, βλέπω αυτά που γράφετε εσείς και άλλοι στο Internet για τους Βρικόλακες!

    Το θέμα είναι πως, αυτά που μας φανερώνουν ότι είναι οι Βρικόλακες είναι εντελώς " Επιστημονική Φαντασία " Ούτε είναι όπως μας τους φανερώνουν τώρα στην τηλεόραση. Σίγουρα Βρικόλακες δεν υπάρχουν, απλά ξάχνουμε το θέμα επειδή είναι ένα " Γνωστό Υπερφυσικό Ον " και το έχουν κάνει Μόδα στην τηλεόραση.

    Ένας θρύλος λέει πως υπάρχει μια "Κατάρα Του Φεγγαριού και του Ήλιου" πριν 600 χρόνια... οι Αζτέκοι μαστίζονταν από λυκανθρώπους και βρικόλακες. Τρομοκρατούσαν την επαρχία... κι έκαναν αδύνατα το
    κυνήγι και τις καλλιέργειες. Ώσπου ένας Αζτέκος Σαμάνος
    τους καταράστηκε... κάνοντας τους βρικόλακες
    υπηρέτες του ήλιου... και τους λυκανθρώπους,
    υπηρέτες του φεγγαριού. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα... οι βρικόλακες να μπορούν να
    κυκλοφορούν μόνο τη νύχτα... και οι λυκάνθρωποι να μεταμορ-
    φώνονται μόνο την πανσέληνο. Οταν η πανσέληνος
    διασχίζει τον ουρανό... όποιος έχει την ατυχία να τον βαραίνει
    η κατάρα του λυκανθρώπου... μεταμορφώνεται σε λύκο. Ένας θρύλος λέει πως
    το δάγκωμα λυκανθρώπου... είναι θανατηφόρο
    για τους βρικόλακες.

    Όλα αυτά όμως σίγουρα θα μπορούσε να τα σκεφτεί ο καθένας και να τα κάνει " Κλισέ "

    Σημερα διαβαζω για πρωτη φορα το forum και γινομαι μελος ήθελα απλα να σε ενημερωσω ή πιο πολύ να σε ρωτήσω εάν γνωριζεις οτί ο παραπάνω θρύλος που αναφέρεσαι είναι από την σειρά "The Vampire Diaries" η οποία παρεμπιπτόντως ειναι και καταπλικτική και όχι τόσο love οσο ειναι το "twilight"...Αν ξανα μπεις και δεις το σχολιο μου αν μπορείς σχολίασε...


    inkve
    04.07.2011, 22:59
    εγω παντως την μπριζολα μου την προτιμω ψημενη!!!
    delta66
    07.07.2011, 17:36

    Καλοι οι βρυκολακες, αλλα παραμυθι.

    Γιατι δεν ασχολειστε με αληθινα θεματα οπως ....  οι λυκανθρωποι?

    {#emotions_dlg.lol}


    eljohn12
    10.01.2012, 16:38

    Το μηνυμα μου απανταει σε αυτο της efoulavamp. Εγω χαρακτηριζω βρυκολακα έναν ανθρωπο ο οποιος εχει οντως αναγκη για αιμα. Αυτο που περιγραφεις εσυ ειναι εσωτερικο μονοπατι που μεσα απο τη δημιουργια αστρικων αρχετυπων τα οποια καποιος δημιουργει κανει τον εαυτο του να ταυτιζεται και να γινεται κατι αλλο σε ενα βαθμο ανωτερο μετα απο χρονια εξασκηση αλλα σιγουρα οχι βρυκόλακα. Στο τελος θα αναρτησω τη σελιδα μου για τους βρυκολακες η οποια βασιζεται σε ουσιαστικα βιολογικα δεδομενα τα οποια ισχυουν για μια ομαδα ανθρωπων η οποια υπολογιζεται 1 στους 10.000 ανθρωπους περιπου. Ο ορος βρυκολακας ειναι καθαρα σχετικος μιας και τον χρησιμοποιουμε επειδη τα συμπτωματα και τα χαρακτηριστικα μιας ασθένειας η οποια δεν σε σκοτωνει αλλα ουσιαστικα ειναι ενας ενδογενης ρετροιός ο οποιος στην εφηβεια αρχιζει να εκρινεται και να αναγραφει το γενετικο κωδικα πληροφοριων του Dna. Ναι ειμαστε βρυκολακες αλλα θα μπουρουσες να μας πεις και με χιλιους διαφορετικους τροπους απλα τα συμπτωματα μας ταιριαζουν σε ενα βαθμο με αυτα ταινιων και βιβλιων και χρησιμοποιουμε αυτη τη λεξη για καλυτερη κατανοηση της καταστασης μας. Η αποψη μου δε για ολες αυτες τις ταινιες που ξεφτιλιζουν την πραγματικοτητητα ειναι οτι απο καπου εκει ξεκινησαν οταν οι ανθρωποι σε γενιες που δεν υπηρχε η γενετικη και ολα τα σχετικα μυθοποιουσαν τα πραγματα σε μεγαλο βαθμο. Ουτε αθανατος ειμαι ουτε καιγομαι στον ηλιο ουτε πεταω ουτε τιποτα αλλο. Απλα εχω λιγη περισσοτερη δυναμη σε αντιστοιχια με εναν ανθρωπο της μαζας μου ζω λιγο περισσοτερο απ το μεσο ανθρωπο και τα ματια και το δερμα μου ειναι πολυ ευαισθητα στον ηλιο αρα εχω ημικρανιες και μικρα εγκαυματα πολυ ευκολα και πολλα αλλα....Για περισσοτερες πληροφοριες επειδη δεν μπορω να το αναλυσω ολο το θεμα σε ενα ποστ μπειτε εδω http://alithinoibrikolakes.blogspot.com/ Δεν με νοιαζει να με πιστεψετε απλα βαλτε το μυαλο σας να δουλεψει και σταματηστε να μιλατε για φερετρα και παλουκια γιατι απλως διαιωνιζεται μια φημη που δυσκολευει εμας στο να γινουμε ενεργο κομματι της κοινωνιας λογω προκαταληψεων, ανασφαλειων και λαθος πληροφορησης της κοινης γνωμης των ανθρωπων....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 10-01-2012 16:51 ]


    mary_omikron
    10.01.2012, 17:04

    @Eljohn12

    Ρετροϊός.. ασθένεια.. "είσαστε" 1 κάθε 10000 άτομα... έτσι εε? 

    Μπορείς να γίνεις περισσότερο σαφής παραθέτοντας επιστημονικά στοιχεία?


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 10-01-2012 17:33 ]


    eljohn12
    12.01.2012, 19:17
    Στο σιτε εχει ολες τις πληροφορίες που ζητας...
    mary_omikron
    12.01.2012, 19:51

    Εντάξει.. θα το επισκεφτώ την νύχτα της Βαλκυρίας για να υπάρχει και σασπένς και δράση... 


    eljohn12
    13.01.2012, 17:08
    Βρίσκω το σχόλιο σου πολύ ασεβές και ειρωνικό όταν δεν έχεις την επιγνώση ενός θέματος και προτρέχεις στον χαβάλε αμέσως. Άλλα δεν πειράζει καταλαβαίνω την θέση τονν ατόμων που αδυνατούν να θέσουν τον εαυτό τους στη διαδικάσια σκέψης της κατανόησης ότι η κοσμοθεωρία τους μπορεί να ειναι και λάθος.....Α και η βαλκυρία του Ρίχαρντ Βάγκνερ αναφέρεται σε Σκανδιναβικές Θεότητες οχι βρυκόλακες, η μυθολογια διαφερει απ την πραγματικότητα....
    eljohn12
    13.01.2012, 17:10
    *των ατόμων
    mary_omikron
    13.01.2012, 18:41

    Ασέβεια ως προς ποιά "θεότητα" που έπρεπε να σεβαστώ?

    Ξέρω πού αναφέρεται η Βαλκυρία, αλλά ακόμα και αν δεν ήξερα το google είναι πάνσοφη ανακάλυψη, πιό σοφή κι απ΄τους "σοφούς" που την χρησιμοποιούν κατά κόρον, οπότε αποκλείεται να υπέπεπτα σε τέτοιο λάθος άγνοιας, έτσι δεν είναι? σαν νύχτα δράσης και σασπένς την ανέφερα επιστρατεύοντας λίγο χιούμορ όπως έκανες κι εσύ άλλωστε... γιατί πως αλλιώς -εκτός από χιούμορ- να ερμηνεύσω το γεγονός να δηλώνεις οτι είσαι βρυκόλακας? Smile


    eljohn12
    13.01.2012, 20:26
    όχι ασέβεια απέναντι σε κάποια θεότητα αλλα ασέβεια απέναντι σε κάποιον που διεξάγει σοβάρη συζητηση. Εν παση περιπτωση ζητω συγνωμη αν αρπάζομαι λιγο εύκολα απλά καποιες συμπεριφορές ειναι κοινες και τις εχω ξαναδεί και καμιά φορα απλα βαριέμαι... Απο κει και πέρα δεν θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου να σου φαίνεται τοσο τραγικο το γεγονος οτι λεω οτι ειμαι βρυκολακας γιατι δεν εχω πει μεχρι στιγμης κατι παραλογο...Οπως εξήγησα και παραπανω ο ορος βρυκόλακας ειναι σχετικος ορος ο οποιος συνοψιζει σε ενα βαθμο καποια πραγματα. Δεν εχει καποια σχεση με τη μυθολογικη πλευρα του θεματος,στο Γέιλ university της Αμερίκης αναμεσα στην δεκαετια 1990 με 2000 ειχε γινει μια ερευνα σχετικα με αυτο τον ιο και επιβεβαιωθηκε η υπαρξη του αλλα ξαφνικα για αγνωστους λογους το θέμα σταματησε εκει και οποιες χρηματοδοτησεις απ το κρατος υπηρχαν διεκόπηκαν. Υπαρχουν παρα πολλοι ιοι που εχουν παρομοια δραση δηλαδη ξαναγραφουν το dna και αν το ψαξεις θα δεις οτι αληθευει. Ενας απο αυτους ο πιο γνωστος σε ολους μας ειναι το aids αλλα η δραση αυτου του συγκεκριμενου ιου δεν εχει θανατηφορες συνεπειες για το θυμα αρα κανεις δεν εδωσε την αξια που έπρεπε. Αυτου του είδους οι ιοι εκδηλωνονται σε καποιυς απο τους φορεις, ο συγκεκριμενος εκδηλωνεται γυρω στην μεση εφηβεια στους περισσοτερους αναλογα με την τελευταια φορα που εκδηλωθηκε σε συγγενη και αναλογα το πως εκλύονται οι ορμονες. Αρα απο αυτα προκυπτει το συμπερασμα οτι ονομασαν εμας ανα τα χρονια βρυκόλακες και μέσα απο τα χρονια φουσκωσε το θεμα με ολες τις προκαταληψεις και τις σαλτσες των ανθρωπων σε μυθολογικη κλίμακα.....
    mary_omikron
    13.01.2012, 21:47

    Δεν ξέρω ποιοί σφετερίστηκαν την λέξη "βρυκόλακας" για να προσδιορίσουν "εσάς" που όπως λες έχετε κάποια επέμβαση ιού και επαναπροσδιορισμό του dna αλλά πρέπει να είχαν πολύ φτωχό λεξιλόγιο, όσο για τις ιατρικές μου γνώσεις περιορίζονται σε ασπιρίνη άντε και κανένα πρακτικό αφέψημα για το κρυολόγημα.

    Στην υγειά σου {#emotions_dlg.beer} με κρασάκι εε.. Smile


    eljohn12
    15.01.2012, 16:39
    Φυσικα και to aids δεν αλλαζει τη δομη του dna η μονη αλλαγη που κανει ειναι αλλαζει την αμυνα του οργανισμου απλος το εφερα σαν παραδειγμα γιατι το στοιχειο του που ειναι παρομοιο με τον vherv ειναι αφτο του φορεα. Δηλαδη τον εχεις μεσα μπορει να εκδηλωθει μπορει και οχι. Υπαρχουν χιλιαδες τετοιου ειδους ρετροιοι που ο καθενας κανει διαφορετικα πραγματα. Τα θυματα του vherv δεν θα επρεπε να ειναι αθανατα γιατι ουσιαστικα αφτο που κανει ο ιος ειναι να αλλαζει καποιες απ τις γενετικες πληροφοριες του κυταρου που υπαρχουν στα γονιδια καθε ανθρωπου, και επισης τον παρομοιασα με το aids γιατι η δραση του στο ανοσοποιητικο συστημα ειναι αντιθετη με αυτη του aids δηλαδη το δυναμωνει, για αυτο το λογο εχω και γυρω στα 17.000 λευκα αιμοσφαιρια...