ελληνική μουσική
    714 online   ·  210.832 μέλη

    Τελικά ποιός έπεσε κατά τη γνώμη σας πιο χαμηλά?

    nomiky
    20.12.2007, 10:18
    Με λίγα λόγια ο ένας είναι κακός κατίνα και φούστης (Λαζόπουλος)
    και ο άλλος ψυχακιας νούμερο και μακάκας (Καρβέλας)
    και εμέίς που ασχολούμαστε και με τους δύο......τι;
    Εγω παιδάκια άκουγα τη θεά Αλεξίου και τους είχα γραμμένους και τους δύο
    punkster
    20.12.2007, 23:03
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 19-12-2007 στις 22:04 έγραψε...

    Πιστεύω πως έτσι και αλλιώς είναι και οι 2 πολύ χαμηλά!!!! ΜΑ ΠΟΛΥ!!

    Ο Καρβέλας με κάποια ελαφρυντικά, καθώς ποτέ δεν το έπαιξε διανοούμενος και πιο "υψηλά" πνευματικά!!!



    Σε αυτο θα διαφωνησω!
    Αν υπαρχει καποιος που το παιζει αυθεντια, οτι ειναι ο Mr.Νοημοσυνη Turbo X2000, οτι αυτος ειναι πολυ πιο εξυπνος απο ολους εμας και οτι το μυαλο του παει τοσο μπροστα στο μελλον και πρωτοπορει τοσο πολυ που εμεις οι χαζοι δεν μπορουμε ακομα να αντιληφθουμε την αξια του εργου του (λες και ειναι ο Μπετοβεν της νεας χιλιετιας μην ξερασω!), οτι δεν μπορουμε να καταλαβουμε το εργο που προσφερει, οτι οι στιχοι και τα ποιηματα του ειναι τοσο "μπροστα" και γι αυτο δεν τα καταλαβαινουν και δεν τα αναγνωριζουν, τοτε αυτος ειναι ο Καρβελας!

    Και να συμπληρωσω οτι αν ηταν τοσο μαγκας και νοημων ο Καρβελακος, τοτε θα ηταν ικανος να δεχθει την κριτικη, δεν θα εβγαινε στα καναλια οργησμενος λες και του σκοτωσαν την μανα και δεν αντιδρουσε που βρεθηκε καποιος να κακοχαρακτηρισει το ασμα του, που ουτως η αλλως το εγραψε για να προκαλεσει!

    Και οπως θα εχετε καταλαβει, ειμαι με το μερος του Λαζοπουλου!
    Δεν καταλαβαινω γιατι ολοι αντιδρανε ετσι και πει κατι ο Λαζοπουλος!
    Αφου ο καθε μλκας εχει το δικαιωμα να βγει στην τν και να πει οτι κατεβασει η αδεια κεφαλα του, χωρις να του πει κανενας τιποτα, γιατι να μην εχει το δικαιωμα ο Λαζοπουλος(ανεξαρτητα το ποιον του) να πει οτι θελει και για οποιον θελει στην εκπομπη του;;;

    Μονο η αρνητικη κριτικη μας πειραζει!
    Αν πει καποιος κατι καλο, ακομα και οταν προπαγανδιζει κατι με θετικο τροπο, η οταν επιβραβευει μλκιες(προς τα Αριων τεινω....), δεν μας πειραζει!
    Το οτι βγαινει στα καναλια η Μαλλιωτακη, που θελει να αποκαλειται και τραγουδιστρια, και ολοι την αποθεωνουν και την συγχαιρουν, αυτο δεν ειναι προσβλητικο??

    Εμενα προσωπικα με προσβαλει πολυ περισσοτερο ο Εθνικος Σταρ και η εκπομπη της Ανιτας, παρα το οτι ειπε ο Λαζοπουλος τον Καρβελα μακακα!

    Αυτα!


    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 20-12-2007 23:05 ]


    -Sadahzinia-
    21.12.2007, 01:21
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 19-12-2007 στις 23:30 έγραψε...

    Νικος Καρβελας - ΣΑΝ ΠΑΛΙΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (1985) COLUMBIA

    ΔΕΣΠΟΙΝΑ
    Δέσποινα, γύρνα ξανά
    Δέσποινα, γύρνα ξανά
    στο χω πει τόσες χιλιάδες φορές
    δεν είναι αστεία αυτά

    Έφυγες και μ' άφησες κάποιο πρωί
    Μ’ ένα σκύλο κι ένα παιδί
    ο σκύλος κάνει γαβ γαβ γαβ το μωρό ουα ουά

    Δέσποινα, γύρνα ξανά...

    Ο σκύλος θέλει βόλτα για να κάνει πιπί
    Ο μπέμπης κλαίει και θέλει φαΐ
    το τηλέφωνο πάλι χτυπά
    ντριν ντριν γαβ γαβ ουα ουα ουα

    Δέσποινα, γύρνα ξανά...

    Ακούγεται ένα μπουμ ξυπνάει το παιδί
    και γαβγίζει το σκυλί
    Το τηλέφωνο χτυπάει πω πω αλαλούμ
    ντριν ντριν γαβ γαβ ουα μπουμ μπουμ

    Δέσποινα, γύρνα ξανά
    Δέσποινα, γύρνα ξανά
    δεν μπορώ να ξεσκατώνω άλλο σκύλους και μωρά

    Ντριν ντριν ντριν ντριν | 2x
    Γαβ γαβ γαβ γαβ | 2x
    Μπουμ μπουμ μπουμ μπουμ | 2x
    Ουα ουα ουα ουα | 2x
    Δεν μπορώ να ξεσκατώνω άλλο σκύλους και μωρά | 2x


    Για να ξερουμε και τι μας γινεται... Τωρα μπορει να σου φαινεται σπαστικο.. αλλα σκεψου την εποχη που κυκλοφορησε... και ρωτα τους γονεις σου που το χορευανε στα παρτακια.... (καμια σχεση με την εποχη μας) (οχι πως μου αρεσει αλλα να μη τα ισοπεδωνουμε ολα)

    ακουσε το για να εχεις πληρη αποψη πια....

    ΕΙΠΑ κι εγω ξαναεβγαλε τα παλια.... μιλαμε με κολησες ασχημα απο το πρωι....

    αντε και καλη συνεχεια...


    my slog ....γιατί φοράς κλουβί....?
    οφείλω μια μεγαλη ΣΥΓΝΩΜΗ! Ντρεπομαι πραγματικα γιατι αντι για ξεσκατιζω νομιζα οτι λεει κατι αλλο πολυ προστυχο και απαραδεκτο....Σε αυτο φταιει το star το οποίο όταν παρουσίασε το τραγουδι εγραφε ξε......ιζω!! ε τι να σκεφτει κανεις....συγνωμη και παλι....αυτος ηταν και ο λογος που τα πηρα τοσο με τον καρβελα... Φαντασματακι μου σε ευχαριστω πραγματικα πολυ!!
    maspa
    21.12.2007, 03:10
    Η βασική διαφορά που καθιστά το Λαζόπουλο ορόφους ψηλότερα από τον Καρβέλα, είναι το γεγονός
    ότι ο πρώτος εξέφρασε δυσαρέσκεια για κάτι που δημοσιοποιήθηκε. Όλοι μας έχουμε το
    δικαίωμα να κριτικάρουμε οποιονδήποτε εκτίθεται δημοσίως. Ο Ν. Καρβέλας όμως έθιξε προσωπικά
    τον Λαζόπουλο, προσδίδοντάς του χαρακτηρισμούς που αφορούν την ιδιωτική του ζωή.
    Κι αν ο Λ. είναι ομοφιλόφυλος είναι δικαιωμά του, από τη στιγμή που ό,τι κι αν είναι το κρατάει κλεισμένο
    πίσω από την πόρτα του σπιτιού του δεν έχει δικαίωμα να τον κατακρίνει.
    fantasma
    21.12.2007, 08:10
    τελικα αφου ζητησω συγγνωμη απο τους μικροτερους φιλους μας θα πω πως πιο πολυ εχω ξεπεσει ΕΓΩ που καθησα και ασχοληθηκα με αυτές τις μαλακίες και των δυονων.......

    οριστε η απάντηση του Καρβελα... (γιατι την αρχη του Λαζοπουλου δε τη βρηκα.. αφου δεν ηταν προετοιμασενοι οι downoladers για την κονομα του Λαζοπουλου...)


    συνέχεια....


    και εδώ η απάντηση του Λαζόπουλου.... (γιατι είπαμε την έναρξη δε τη βρήκα...)

    ετσι σαν φτωχός θεατής. καθομαι και σκέφτομαι... λεει καπου ο Λαζόπουλος... δε θα κλέισω έτσι... με το Καρβέλα...
    Και ερχομαι λοιπόν και αναρωτιέμαι.... ειστε σοβαροι που κάτσατε 3 ώρες για να παρακολουθήσετε το τι θα του πει ο Λαζόπουλος....? Αν αυτό δεν είναι καθαρά και μόνο τρυκ διαφημιστκό τότε τι στο διάολο είναι??????????
    απόλαυστε το για άλλη μια φορά......


    τελικα αυτο που θα πω... στο θέμα του τίτλου... είναι οτι ο Λαζόπουλος επεσε παρα μα παρα πολύ χαμηλά.... Δυστυχώς..

    αφου την έκανε για αλλη μια φορα τη πατάτα του...
    την συνεχίζει κιόλας....
    και πέφτει ακόμα πιο χαμηλα.... εμενα λοιπον η μάνα μου μου εμαθε πως κανουμε τη σάτιρα και τέλος....
    εδω το εχουν κάνει τηλεοπτικο τσατ... msn......

    ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΑΠΌΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩς εχει κι ενα ζωντανο κοινο
    που ΔΕ ΜΟΥ ΤΟ ΒΓΑΖΕτΕ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΣΤΕ...... ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΒΛΕΠοΥΝ ΤΗΝ ΠΑΝΙΑ... ΚΑΙ ΤΙς ΜΑΛΑΚΙΕς ΤΟΥΤΕς ΠΟΥ ΚΙ ΙΔΙΟΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ.... και ΑΥΤΟΙ ΞΕΝΥΧΤΑΝΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ (ΜΗ πω πιο συχνα) στα κωλομαγαζα τα ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ... ΚΑΙ ΤΑ κωλομπαρα που τραγουδάει ο Καρβέλας...

    Τυχαίνει και διαβάζω καθημερινά το μπλογκ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΙΒΩΤΟΣ (το οποίο σας το συνιστώ ανεπιφήλακτα) .... και θας δινω copy-paste τη σταση του... για τη κατάντια...
    KATΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ!
    επειδή τελευταία έχουμε ξεχάσει να βριζόμαστε με τους νεολογισμούς που εισήγαγαν Λαζόπουλος και Καρβέλας, αποκαθιστώ την τάξη:
    Το ΜΑΚΑΚΑΣ σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει τον αληθινό ΜΑΛΑΚΑ, να ξέρουμε ΤΙ λέμε! Ο μαλάκας, δεν ενοχλεί κανέναν, απλά έχει αναπτύξει μια στενή σχέση με το όργανο του και αφού το απολαμβάνει δεν μας πέφτει λόγος. Ισχυρισμοί ότι η μαλακία φυραίνει το μυαλό και δημιουργεί τριχοφυΐα στην παλάμη, δεν έχουν αποδειχτεί επιστημονικά.
    Ο ΦΟΥΣΤΗΣ φροφανώς είναι ο Καρβελικός ΠΟΥΣΤΗΣ και σε καμμία φερίφτωση δεν θα φρέφει να ταυτίζεται με την ομοφυλοφιλική εφιλογή, αλλά με την φουστιά, την αφρεφή δηλαδή συμφεριφορά φου φατάς εφι φτωμάτων και "την φέρνεις" μφαμφέσικα στον διπλανό σου.
    Στο άκουσμα δήλωσης επώνυμου για "πουστιά", περιέργως την "πατάνε" συχνά οι υπερευαίσθητοι "συνδικαλισμένοι" Ομο- και ακολουθούν σκηνές διαμαρτυρίας και συμπούρμπουλου, απείρου κάλλους στα παράθυρα, με Βαλλιανάτους versus ΛΑΟΣ, παπάδων και άλλων εθνό-φυλων βαρβάτων αρσενικών.

    Και ερωτώ:
    Τι μαλακίες είναι αυτές;
    Τι στοχεύουν τα μυστικά κέντρα των media, των σιωνιστών και των υπόλοιπων υπόπτων;
    ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΡΗΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟ ΑΓΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ ΠΑΤΡΟΠΑΡΑΔΟΤΟ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ;
    ΑΔΕΛΦΙΑ! ΚΡΑΤΑΤΕ ΓΕΡΑ!
    ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΡΕΜΑΛΙ!
    Σχετικό-άσχετο: Επειδή το νέο χιτ του Καρβέλα λόγω "μπιπ" ακούγεται κάπως έτσι: "Μία είναι η λύση, τα λεφτά, το φαϊ και το ..ίσι" μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει ΤΙ λέει:
    "..και το χασίσι" ή μήπως "..και το Βίσση", η ίσως "..το αλισβερίσι", "..Ο Μαχαρίσι", ή "..ένας Τούρκος στο Παρίσι";;;

    ααααα.... κοιτάχτε και κάτι άλλο....
    Η μανα του Λαζοπουλου μαθαινει οτι ο Λακης ειναι φουστης


    κλεινω και θυμιζω πως απο την αρχή ζητησα συγγνώμη απο τους μικρότερους φίλους μοας.. για το ύφος μου.... και εγ φαντασμα ειμαι και αγανακτω.....

    δε θα ξεπέσω άλλο ευχαριστώ...

    (τη μουσική κιβωτό... μπρείτε να τη βρείτε εδώ:
    http://arcofgreekmusic.blogspot.com/2007/12/kat.html)
    incomplete_angel
    21.12.2007, 10:26
    Δεν θα πω πολλά και δεν θα κάτσω να αναλύσω την κόντρα.
    Απλά θα πω πως εμένα ίσως τελικά να μη με νοιάζει για το τι "κονομάει" ο Λαζόπουλος αλλά το ότι μέσα από την εκπομπή του [πέρα από τη σάτιρα σε τηλεοπτικά πρόσωπα] περνάει και κάποια πολύ σοβαρά μηνύματα. Τα λέει έξω από τα δόντια. Και για την παιδεία και για τη σημερινή νεολαία και για το κράτος, τις συντάξεις, τις μα***ιες της κυβερνησεις και κλπ κλπ αντί να προβάλει πρότυπα τύπου Καρβέλα [φαϊ και τη συνέχεια την ξέρετε].
    Το τι είναι ο καθένας είναι προσωπική του επιλογή. Τέτοια προσωπική επίθεση και δημόσια τη θεωρώ απαράδεκτη.
    Δε νομίζω ότι έπεσε χαμηλά.

    Δεν παρακολουθώ τον Λαζόπουλο για να δω τι θα απαντήσει στον Καρβέλα. Τον παρακολουθώ για άλλους λόγους.
    Και θα συμφωνήσω και με τη maspa.

    Αυτά, περαιτέρω ανάλυση δε θα κάνω περί του θέματος δεν αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε και τόσο πολύ τελικά. Όσοι δέχονται τη σάτιρα τη δέχονται, όσοι όχι...ε να ένα από τα πολλά που μπορούν να συμβούν και είμαστε ακόμα στην αρχή.
    Zeta21
    21.12.2007, 10:56
    Kata thn gnwmh mou o Lazopoulos kanei sathra ston Karvela opws kai se pollous allous!To oti o Karvelas ta phre sto kranio me kanei na pisteyw oti telika den einai ayto pou edeixne tosa xronia dhladh xalaros,autosarkastikos,ekentrikos kai panw ap' ola me aisuhsh tou xioumor!En pasei periptvsh kapoia stigmh eprepe kai oi duo na deixoun to epipedo tous..Ekei mas apogohteusan!!!
    fantasma
    21.12.2007, 12:04
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 21-12-2007 στις 01:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 19-12-2007 στις 23:30 έγραψε...

    Νικος Καρβελας - ΣΑΝ ΠΑΛΙΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (1985) COLUMBIA

    ΔΕΣΠΟΙΝΑ
    Δέσποινα, γύρνα ξανά
    Δέσποινα, γύρνα ξανά
    στο χω πει τόσες χιλιάδες φορές
    δεν είναι αστεία αυτά

    Έφυγες και μ' άφησες κάποιο πρωί
    Μ’ ένα σκύλο κι ένα παιδί
    ο σκύλος κάνει γαβ γαβ γαβ το μωρό ουα ουά

    Δέσποινα, γύρνα ξανά...

    Ο σκύλος θέλει βόλτα για να κάνει πιπί
    Ο μπέμπης κλαίει και θέλει φαΐ
    το τηλέφωνο πάλι χτυπά
    ντριν ντριν γαβ γαβ ουα ουα ουα

    Δέσποινα, γύρνα ξανά...

    Ακούγεται ένα μπουμ ξυπνάει το παιδί
    και γαβγίζει το σκυλί
    Το τηλέφωνο χτυπάει πω πω αλαλούμ
    ντριν ντριν γαβ γαβ ουα μπουμ μπουμ

    Δέσποινα, γύρνα ξανά
    Δέσποινα, γύρνα ξανά
    δεν μπορώ να ξεσκατώνω άλλο σκύλους και μωρά

    Ντριν ντριν ντριν ντριν | 2x
    Γαβ γαβ γαβ γαβ | 2x
    Μπουμ μπουμ μπουμ μπουμ | 2x
    Ουα ουα ουα ουα | 2x
    Δεν μπορώ να ξεσκατώνω άλλο σκύλους και μωρά | 2x


    Για να ξερουμε και τι μας γινεται... Τωρα μπορει να σου φαινεται σπαστικο.. αλλα σκεψου την εποχη που κυκλοφορησε... και ρωτα τους γονεις σου που το χορευανε στα παρτακια.... (καμια σχεση με την εποχη μας) (οχι πως μου αρεσει αλλα να μη τα ισοπεδωνουμε ολα)

    ακουσε το για να εχεις πληρη αποψη πια....

    ΕΙΠΑ κι εγω ξαναεβγαλε τα παλια.... μιλαμε με κολησες ασχημα απο το πρωι....

    αντε και καλη συνεχεια...


    my slog ....γιατί φοράς κλουβί....?
    οφείλω μια μεγαλη ΣΥΓΝΩΜΗ! Ντρεπομαι πραγματικα γιατι αντι για ξεσκατιζω νομιζα οτι λεει κατι αλλο πολυ προστυχο και απαραδεκτο....Σε αυτο φταιει το star το οποίο όταν παρουσίασε το τραγουδι εγραφε ξε......ιζω!! ε τι να σκεφτει κανεις....συγνωμη και παλι....αυτος ηταν και ο λογος που τα πηρα τοσο με τον καρβελα... Φαντασματακι μου σε ευχαριστω πραγματικα πολυ!!


    δε χρειαζεται να ντρεπεσαι για τιποτα... το μονο που θελω να σου δωσω να καταλαβεις πως αυτο το τραγουδι κυκλοφορησε πριν 22 χρονια

    my slog ....γιατί φοράς κλουβί....? ,My blog , my job

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 21-12-2007 12:05 ]


    roubas
    23.12.2007, 11:08
    Εγω παντως πιστευω οτι το επιπεδο της κοντρας επεσε απο τον καρβελα ο οποιος ειναι δικηγορος και μιλησε με μηδεν επιπεδο!
    Οταν θελεις να κανεις σατιρα για ενα τραγουδι που αναφερει μεσα τις λεξεις φαϊ,λεφτα και γ...... τι σατιρα πρεπει να κανεις τη στιγμη που η σατιρα ειναι παντα πολυ πιο ακραια απο την πραγματικοτητα!Ετσι δε ειναι?
    Εν πασει περιπτωσει για μενα ο Λαζόπουλος εκανε τη δουλεια του!
    Ο Καρβελας ηταν αυτος που παρατραβηξε το σχοινι..
    fantasma
    30.12.2007, 21:14

    Darien
    30.12.2007, 21:43
    Εγω πιστευω οτι ο Καρβελας θελει να το παιξει επαναστατης με τον τροπο που ντυνεται,που μιλαει,που συμπεριφερεται κλπ. Μαλλον καποιος πρεπει να του πει οτι επαναστατης δεν ειναι αυτος που χυδαιολογει μεσα σε ενα τραγουδι και βγαινει στην τηλεοραση ξεκινωντας κοντρες απο το πουθενα για να πουλησει. Α, και οι στιχοι του μου φαινονται πιο γελοιοι και απο κατι παρακμιακα χιπ-χοπ συγκροτηματα που στις 5 λεξεις οι 6 θα ειναι χυδαιολογιες(μαλλον συναγωνιζεται τους Καφριλιον).

    Υ.Γ. Παντα πιστευα οτι μπορεις να περασεις την επανασταση σου στο κοινο σου, χωρις να βρισεις...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Darien στις 30-12-2007 21:44 ]


    kamelia8
    17.02.2008, 17:26
    Και οι δυο!
    Όποιος λογομαχεί μέσω τηλεόρασης, μου φαίνεται ήδη πεσμένος!