ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη

    Love it or Hate it . . . Metal (?)

    sea_like_eyes
    22.12.2007, 13:46
    . . . Love Metal . . . ξέρουμε τους Him , ωραία , κάτι σας είπα τώρα .Ακόμα και η γιαγιά που μένει διπλά μου τους ξέρει . Τι είναι όμως αυτό το . . . Love Metal ? Μόνο οι Him υπάρχουν ? χμμμ . . . googlaρω που λέτε και τσουπ . . .

    Έχουμε και λέμε . . . μια μορφή soft-metal-alternative-rock με στίχους για χαμένες αγάπες . . . χμμμ . . . ναιιιιιι . . . λογικό !Αναπτύχτηκε στην Φινλανδία . Τα ποιο γνωστά groups HIM, The 69 Eyes, Negative, Entwine και Lovex.
    To χαρακτηρισμό soft-metal τον πρόσθεσα εγώ μιας και τα παραπάνω groups έχουν φλερτάρει κατά καιρούς με τον χώρο του metal . . . θέλετε και λίγο από gothic . . . αλλά O.κ . . . όπως το πάρει κανείς . . .
    Για να μην σας κουράζω θεωρώ το είδος Love metal ένα Love it or Hate it είδος μουσικής .Προσωπικά ποτέ δεν έδινα προσοχή στους στίχους .(πόση προσοχή μπορείς να δώσεις σε Black/death metal στίχους ? ? ? )Η μελωδία είναι αυτή που με κερδίζει τις περισσότερες φορές . Τα παραπάνω groups εχουν έναν ξεχωριστό ήχο . . . μπορεί να έχουν ξεχωρίσει οι Him αλλά μην σταματήσετε σ’αυτους . . .

    The 69 Eyes . . . Paris Kills . . . ένας τραγουδιστής που έχει εικόνισμα ολόκληρη την gothic σκηνή . Μια φωνή πραγματικά απόκοσμη . Μελωδίες , refrain , που σου μένουν . . . πιασιάρικο μέχρι παρεξηγήσεως . . .

    Dance D'Amour , Crashing High , Stigmata ( αν κι όλα τα κομμάτια είναι . . . Top)

    Entwine . . . Gone . . . θα σας θυμίσουν τους Sonata Arctica χωρίς όμως την ταχύτητα των τελευταίων ! Το στοιχείο της μελαγχολίας είναι φανερά . . . μπροστά . Αν καταφέρετε και ξεπεράσετε τίτλους όπως Snow White Suicide etc θα απολαύσετε ένα album . . . κολλημαααα !

    Losing the Ground , Silence Is Killing Me , New Dawn ( προσωπικές αδυναμίες )

    Από τους Negative τσέκαρα το War Of Love album και τολμώ να πω πως . . . ναι . . . το άκουσα ευχαρίστα !
    Τους Lovex ωστόσο δεν τους έχω ακούσει ακόμα . . .

    Προσπάθησα να σβήσω από το μυαλό μου τον όρο Love Metal . . . τι κατάφερα ? Κατάφερα να εκτιμήσω-μουσικά τα παραπάνω groups . . . γιατί φοβάμαι πως αρκετοί-ες που τους κράζουν το κάνουν προκατειλημμένοι από την . . . και καλά . . . θεματολογία-Image-attitude κτλ . . . το θέμα είναι η μουσική !!!!Κανω λάθος ? ? ?


    Υ.Γ Ποια είναι η γνώμη σας για το Love Metal ? Yπαρχει τελικά ? Ποιοι θεωρείτε ότι είναι οι λόγοι της επιτυχίας ή αποτυχίας του ? Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω groups ?

    dessypris
    22.12.2007, 15:14
    Πιστεύω ότι ο χρησιμοποιούμενα παλαιότερος όρος "Power Ballads" θα χαρακτήριζε καλύτερα το ύφος και το είδος...
    sea_like_eyes
    22.12.2007, 15:29
    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 22-12-2007 στις 15:14 έγραψε...

    Πιστεύω ότι ο χρησιμοποιούμενα παλαιότερος όρος "Power Ballads" θα χαρακτήριζε καλύτερα το ύφος και το είδος...



    Γιατι οχι . . . ?!?Μπορείς να το χαρακτηρίσεις κι έτσι . . . δυνατοί ρυθμοί μα άκρως συναισθηματικοί επίσης !
    deathminor88
    22.12.2007, 17:30
    Ναι απλά διαφέρουν κατά πολύ από τα power ballads στυλ scorpions, whitesnake κλπ...
    Μην ξεχνάμε τις πιο βαριες κιθάρες και τα πλήκτρα...
    Πάντως sea συμφωνώ 1000% σε αυτά πο λές...

    sea_like_eyes
    23.12.2007, 00:39
    Υ.Γ Ποια είναι η γνώμη σας για το Love Metal ? Yπαρχει τελικά ? Ποιοι θεωρείτε ότι είναι οι λόγοι της επιτυχίας ή αποτυχίας του ? Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω groups ?
    deathminor88
    23.12.2007, 05:07
    Μμμ, πιστεύω ότι θα ξέρεις τι θα πώ...!

    ΧΑ ΧΑ...

    Πιστεύω ότι μπορεί κανείς να βρεί πολύ όμορφα και εκφραστικα τραγούδια σε αυτό το είδος (που δεν έχει στανταρτς και συγκεκριμένα χαρ/κα πέρα από τους στίχους)...


    tina15
    23.12.2007, 14:37
    Από την πρώτη στιγμή σε συμπάθησα...
    sea_like_eyes
    23.12.2007, 15:05
    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 23-12-2007 στις 14:37 έγραψε...

    Από την πρώτη στιγμή σε συμπάθησα...



    να φανταστω πως αυτο πηγαινει σε οοοοολο το Love Metal εεεεε ? ? ?
    sea_like_eyes
    23.12.2007, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 23-12-2007 στις 05:07 έγραψε...

    Μμμ, πιστεύω ότι θα ξέρεις τι θα πώ...!

    ΧΑ ΧΑ...

    Πιστεύω ότι μπορεί κανείς να βρεί πολύ όμορφα και εκφραστικα τραγούδια σε αυτό το είδος (που δεν έχει στανταρτς και συγκεκριμένα χαρ/κα πέρα από τους στίχους)...





    ''. . . που δεν έχει στανταρτς και συγκεκριμένα χαρ/κα πέρα από τους στίχους . . . ''

    αααααααααυτο ακριβως ! ποιο εύστοχος δεν γίνεται ρε man
    rompa
    18.01.2008, 19:33
    Αγαπητέ sea_like_eyes θα έχεις καταλάβει καλά ότι οι σχέσεις μου με αυτό το είδος είναι οι καλύτερες!!!Από τα 6 συγκροτήματα που αναφέρεις μόνο οι 69 Eyes δεν μου είναι πολύ συμπαθείς . Μου αρέσουν μόνο συγκεκριμένα κομμάτια τους

    NoExit
    18.01.2008, 20:29
    On the edge of the world where the neon screams diet-coke religions
    Shotdown tv-screens american boy loves american girl

    Most beautiful people in the shattered world I do believe
    In all-american dream I do believe in all-american dream on

    The edge of the world where the freon streams snortin' up
    White mountains in the pools of white limousines millenium boy
    Millenium girl most beautiful people in this shattered world
    I do believe in all-american dream I do believe in all-american dream
    In god we trust in cars we rust an I do believe in all-american dream

    All American Dream - The 69 Eyes

    Οι 69 eyes δεν είναι love metal, κυριαρχεί έντονα το gothic στοιχείο..



    NoExit
    18.01.2008, 20:42
    Βασικά το μόνο συγκρότημα love metal που ξέρω είναι οι HIM, οι οποίοι δεν μου αρέσουν. Οι Φινλανδία έβγαλε πολλά metal συγκροτήματα άλλα death άλλα πιο gothic κτλ. Τώρα για το love metal με απασχολεί κατα πόσο θεωρείται είδος... Τι το κάνει διαφορετικό οι σαχλ.. εννοώ συναισθηματικοί στίχοι;;
    sitzoune81
    18.01.2008, 20:47
    Love Metal και ιστοριες για αγριους.......ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ
    καλο και αυτο!!!!!!!!

    QUIZ: Μαντεψτε τι μουσικη επαιζαν οι ΗΙΜ πριν το μεγαλο τους μπαμ(!) και κερδιστε ενα ματζουνι Βιρμανιας, δαγκωμενο απο τον Αλ Μπατηρ Χαλαραουα, καθως επισης και ενα μοναδικο ταξιδι 768 ημερων στη Μασσαχουσετη......ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ, με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο εσας!!!!!!!!
    (το λευκο μαντηλι που θα σας κουναμε ειναι μια προσφορα της Ρουλας Βροχοπουλου, μαζι με τα δακρυα και τις μυξες της)!!!
    Υ.Γ. Η μαυρη πετρα που θα ριξετε πισω σας ειναι προαιρετικη
    sea_like_eyes
    18.01.2008, 21:00
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 18-01-2008 στις 20:47 έγραψε...

    Love Metal και ιστοριες για αγριους.......ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ
    καλο και αυτο!!!!!!!!

    QUIZ: Μαντεψτε τι μουσικη επαιζαν οι ΗΙΜ πριν το μεγαλο τους μπαμ(!) και κερδιστε ενα ματζουνι Βιρμανιας, δαγκωμενο απο τον Αλ Μπατηρ Χαλαραουα, καθως επισης και ενα μοναδικο ταξιδι 768 ημερων στη Μασσαχουσετη......ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ, με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο εσας!!!!!!!!
    (το λευκο μαντηλι που θα σας κουναμε ειναι μια προσφορα της Ρουλας Βροχοπουλου, μαζι με τα δακρυα και τις μυξες της)!!!
    Υ.Γ. Η μαυρη πετρα που θα ριξετε πισω σας ειναι προαιρετικη



    οταν λες μεγαλο μπαμ ? ? ? Και κατι ακομα . . . οτι και να πεις για τους Him , θεμα γουστου ειναι φιλε sitzoune . . .
    sitzoune81
    18.01.2008, 21:07
    Βρε συ...... δεν εχω τιποτα με τους ΗΙΜ!
    Με τους παπαρολογους μουσικογραφιαδες τα εχω..... τα ειχα και θα τα 'χω.
    Ακους εκει Love Metal...................
    το Emetos Μetal το εφηυραν ή ακομα?!??!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
    τς τς τς τς τς τς τς τς

    Υ.Γ. Ως μεγαλο μπαμ λαμβανεται το Join Me

    sea_like_eyes
    18.01.2008, 21:18
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 18-01-2008 στις 21:07 έγραψε...

    Βρε συ...... δεν εχω τιποτα με τους ΗΙΜ!
    Με τους παπαρολογους μουσικογραφιαδες τα εχω..... τα ειχα και θα τα 'χω.
    Ακους εκει Love Metal...................
    το Emetos Μetal το εφηυραν ή ακομα?!??!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
    τς τς τς τς τς τς τς τς

    Υ.Γ. Ως μεγαλο μπαμ λαμβανεται το Join Me




    Seaμφωνω 100% . . . μονο που ακους το Love . . . τεσπα

    '' Προσπάθησα να σβήσω από το μυαλό μου τον όρο Love Metal . . . τι κατάφερα ? Κατάφερα να εκτιμήσω-μουσικά τα παραπάνω groups . . . γιατί φοβάμαι πως αρκετοί-ες που τους κράζουν το κάνουν προκατειλημμένοι από την . . . και καλά . . . θεματολογία-Image-attitude κτλ . . . το θέμα είναι η μουσική !!!!Κανω λάθος ? ? ? ''

    αν δεν υπηρχε ο ορος Love Metal πολλα θα ηταν διαφορετικα !
    NoExit
    18.01.2008, 21:27
    Δεν νομίζω, μπορεί να έχεις και δίκιο βέβαια. Εξάλλου οι πέρισσοτεροι τα έχουν μόνο με τους HIM.

    "Προσπάθησα να σβήσω από το μυαλό μου τον όρο Love Metal . . . τι κατάφερα ? Κατάφερα να εκτιμήσω-μουσικά τα παραπάνω groups" χαχαχαχα! Όσο πιο πολύ προσπαθείς να αγνοήσεις κάτι τόσο πιο πολύ σημασία του δίνεις στο τέλος. Τι μου θυμίζει άραγε;
    sea_like_eyes
    18.01.2008, 21:32
    Παράθεση:

    Το μέλος NoExit στις 18-01-2008 στις 21:27 έγραψε...

    Δεν νομίζω, μπορεί να έχεις και δίκιο βέβαια. Εξάλλου οι πέρισσοτεροι τα έχουν μόνο με τους HIM.

    "Προσπάθησα να σβήσω από το μυαλό μου τον όρο Love Metal . . . τι κατάφερα ? Κατάφερα να εκτιμήσω-μουσικά τα παραπάνω groups" χαχαχαχα! Όσο πιο πολύ προσπαθείς να αγνοήσεις κάτι τόσο πιο πολύ σημασία του δίνεις στο τέλος. Τι μου θυμίζει άραγε;



    αν εννοείς εμένα...παντα ημουν χαλαρος..δεν έδινα σημασία σε ''ταμπελες''!Επειδη πολλοι-ες εκει εξω στέκονται στα παντα(image,love)..εκτος απο την μουσικη, χρησιμοποιώντας οπίσθια επιχειρήματα . . . το έθεσα έτσι . . . μπας και νιώσουν !
    NoExit
    18.01.2008, 21:42
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 18-01-2008 στις 21:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NoExit στις 18-01-2008 στις 21:27 έγραψε...

    Δεν νομίζω, μπορεί να έχεις και δίκιο βέβαια. Εξάλλου οι πέρισσοτεροι τα έχουν μόνο με τους HIM.

    "Προσπάθησα να σβήσω από το μυαλό μου τον όρο Love Metal . . . τι κατάφερα ? Κατάφερα να εκτιμήσω-μουσικά τα παραπάνω groups" χαχαχαχα! Όσο πιο πολύ προσπαθείς να αγνοήσεις κάτι τόσο πιο πολύ σημασία του δίνεις στο τέλος. Τι μου θυμίζει άραγε;



    αν εννοείς εμένα...παντα ημουν χαλαρος..δεν έδινα σημασία σε ''ταμπελες''!Επειδη πολλοι-ες εκει εξω στέκονται στα παντα(image,love)..εκτος απο την μουσικη, χρησιμοποιώντας οπίσθια επιχειρήματα . . . το έθεσα έτσι . . . μπας και νιώσουν !



    Μαζί σου!!
    sitzoune81
    18.01.2008, 21:45
    Και τωρα που Seaμφωνησαμε αγαπητε..... σου 'χω ενα δωρακι!

    Απολαυσε το!

    Arctic Monkeys feat. Dizzee Rascal : Temptation Greets You Like Your Naughty Friend