ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.848 μέλη

    Απόψεις για την Τάνια Κικίδη

    maspa
    23.12.2007, 01:37
    Το βασικό ερώτημα είναι: "Πως σας φαίνεται η Τάνια Κικιδη" (η κοπελιά που έκανε τα φωνητικά στον Παπακωνσταντίνου κι έβγαλε με την υπογραφή του ως παραγωγός το πρώτο της προσωπικό cd με τους dickens zoo)

    Η δική μου θέση: Η φωνή της μοιάζει πάρα πολύ με της Ρίτας Αντωνοπούλου (τραγουδάει στο νέο δίσκο του Μικρούτσικου), τραγουδάει σωστά, αλλά δεν έχει ιδιαίτερο ηχόχρωμα. Απόρω με τον Παπακωνσταντίνου που την απεκάλεσε "θηλυκό Παπακωνσταντίνου"

    Εσείς τι λέτε;

    Και για όσους δεν καταλάβατε περί ποιάς πρόκειται:


    LathosPathos
    23.12.2007, 05:08
    Καλά, αυτό με το "θηλυκός Παπακωνσταντίνου" πρώτη φορά το ακούω...Εντάξει, μην τρελαθούμε κιόλας.

    Η Ρίτα Αντωνοπούλου - μια και αναφέρθηκε - θεωρώ ότι έχει αρκετά ιδιαίτερη φωνή....

    Από την άλλη πλευρά, η Κικίδη, έχει "σωστή" φωνή, απ' όσο μπορώ να ξέρω...

    Προσωπικά εμένα δε με νοιάζει το πόσο σωστά μπορεί να τραγουδάει κάποιος...Αρκεί τη στιγμή που τον ακούω να με συγκινεί...

    Η Τάνια Κικίδη, επειδή την έχω ακούσει ζωντανά, δε μπορώ να πω ότι ανήκει στους ανθρώπους που εμένα προσωπικά μπορούν να με συγκινήσουν, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν της αναγνωρίζω καμία καλλιτεχνική αξία..


    Αυτά!



    Να γλεντήσει ένα βράδυ η καρδιά και να ξυπνήσει καινούργια...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LathosPathos στις 23-12-2007 05:09 ]


    tolaruba
    23.12.2007, 10:21
    Την ειχα ακουσει και εγω ζωντανα.Χωρις να εχω ιδιαιτερες μουσικες γνωσεις,ως καλλιτεχνιδα και μονο μπορω να πω οτι μου ψιλοαρεσε.Κρινοντας βεβαια αποκλειστικα και μονο απο τη φωνη.
    Αλλα οχι δε μπορω να πω οτι με συγκινησε γιατι κοιτοντας το συνολο και καθως απομακρυνομουν απο το γεγονος οτι διαθετει μια σωστη φωνη,δε βρηκα καποια στοιχεια που θα με εκαναν να πω ''α ειμαι θαυμαστρια της ταδε".
    Παντως ενταξει,οταν την ειχα δει εγω οι ερμηνειες ηταν αρκετα δυνατες.
    Το σιντι δε το εχω παρει για να σας πω περισσοτερα σχολια
    maspa
    25.12.2007, 01:12
    Παράθεση:

    Το μέλος LathosPathos στις 23-12-2007 στις 05:08 έγραψε...

    Καλά, αυτό με το "θηλυκός Παπακωνσταντίνου" πρώτη φορά το ακούω...Εντάξει, μην τρελαθούμε κιόλας.



    Το ανέφερε ο ίδιος ο Παπακωνσταντίνου στο δίφωνο αυτού του μήνα. είπε ότι σε άνδρα το έψαχνε σε γυναίκα το βρήκε
    JaNick
    25.12.2007, 20:23
    Οταν την είδα πρώτη φορά μου εκανε εντύπωση η φωνή της που έπιανε πολύ ψηλές νότες, σαν σειρήνα ένα πράμα...Απο την άλλη όμως καρφώθηκα σε κάτι άλλο πάνω της, αν με πιάνετε... Αυτη και η Μαίρη Μπρόζη στο βιολί άκομη στοιχειώνουν τα όνειρά μου!! Αχ! Τι γυναίκες!!
    palmos
    24.01.2008, 23:50
    Αν και σεβομαι τη γνωμη των παιδιων θα διαφωνισω μαζι τους. Η κοπελα εχει μια απο τις καλυτερες ροκ φωνες. Μιλαμε για καθαρα ροκ φωνη. αλλωστε δεν προσπαθησε να τραγουδισει και κατι αλλο. και την εχω ακουσει πολλες φορες και live.
    Βεβαια γουστα ειναι αυτα.
    Τωρα γυρω απο το θεμα αν μοιαζει ή θυμιζει η φωνη της τη φωνη της Ριτας Αντωνοπουλου εχω να πω "Καμια σχεση". Και οι δυο πολυ καλες φωνες,αλλα καμια σχεση.

    babis1p
    08.09.2008, 16:31
    Στις "ψηλες νοτες η φωνη της ξεχωριζει σε χιλιαδες.Στις "χαμηλες" μου θυμιζει παρα πολυ την Ελενη Πετα-το τραγουδι της ειναι σουπερ και μπορει να κανει παρα πολλα πραγματα!Δηλωνω θαυμαστης.
    marylin
    09.09.2008, 22:20

    Το cd δεν το έχω ακούσει αλλά την έχω δει σε συναυλίες και μου άρεσε πολύ και σαν φωνή και σαν παρουσία! {#emotions_dlg.walkman}


    dessypris
    10.09.2008, 10:41

    Το "λάθος" της Τάνιας, είναι ότι διαθέτει φωνή, χροιά και ερμηνεία, κομένες και ραμένες για απόδωση Αγγλόφωνων τραγουδιών. (Όπου όποιος την έχει "ζήσει ζωντανά", καταλαβαίνει πολύ καλά τι γράφω).

    Το θέμα είναι, ότι όταν κάνεις δισκογραφία στην Ελλάδα, ΠΡΕΠΕΙ να τραγουδάς Ελληνικό στίχο.

    Και κάπου εκεί, η συνταγή της χαλάει, μιας και αναγκαστικά την περιορίζει.

    Πάντως, προσωπικά, θεωρώ ότι διαθέτει το "πακέτο" (ερμηνεία και performing) κι αυτό την κάνει πολύ καλή.


    -----------------
    CDs σε Μουσική & Ερμηνεία δική μου:"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες-"Θα πάρω το τρένο"-1998-(download it @ www.dessypris.com)-"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-buy it@www.mpgreek.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 10-09-2008 10:41 ]


    musicathy
    10.09.2008, 13:02

    Vραία φωνή έχει η κοπέλα...Ροκάδικη...Αλλά ώρες ώρες που ουρλιάζει κλείνω τα αυτιά μου


    antipen1
    04.03.2009, 04:35

    παιδιά δεν έχω ακούσει καλύτερη ροκ γυναικεία φωνή στην Ελλάδα!

    Γιατί τέτοια αυστηρότης?

    Δείτε την στο youtube που λέει το julia.Μιλάμε για σοκ.

    θα έλεγα οτι περισσότερο η ροκ σκηνή πάσχει απο τραγούδια κι όχι από φωνές.

    Να,ορισμένα πράγματα έχουν πολυφορεθεί,βαρεθήκαμε........

    Η Ρίτα Αντωνοπούλου είναι καλή,  πιο πολύ στο έντεχνο-λαικό,  όμως μπροστά σ αυτήν την κοπέλα είναι πιο περιορισμένων δυνατοτήτων φωνητικά.  Ερμηνευτικά όμως είναι πολύ δυνατή.

     


    kwstasagas
    04.03.2009, 16:01

    "διαθέτει φωνή, χροιά και ερμηνεία, κομένες και ραμένες για απόδωση Αγγλόφωνων τραγουδιών"

    Συμφωνώ με αυτό που λέει ο Γρηγόρης !!! Το ρεπερτόριο που ταιριάζει στη φωνή της είναι του "κλασικού ροκ". Έτσι, αν την δω σε κάποια μουσική σκηνή να τραγουδά Zeppelin, Purple, Rolling Stones κλπ με μια "τυπική" ροκ μπάντα [ηλ. κιθάρα / μπάσο / ντραμς] νομίζω ότι θα περάσω πολύ καλά ....

    Μέχρις στιγμής έχω πάρει μια γεύση από τα λάιβ της στο ΚΥΤΤΑΡΟ, όπου την "πέτυχα" να κάνει δεύτερα φωνητικά στη συναυλία των ΓΥΜΝΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ και να τραγουδά ένα τραγούδι τους !!! Μπορώ να πω ότι μού άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις .......  


    paradisefox
    05.03.2009, 10:26

    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 10-09-2008 στις 10:41 έγραψε...

    Το "λάθος" της Τάνιας, είναι ότι διαθέτει φωνή, χροιά και ερμηνεία, κομένες και ραμένες για απόδωση Αγγλόφωνων τραγουδιών. (Όπου όποιος την έχει "ζήσει ζωντανά", καταλαβαίνει πολύ καλά τι γράφω).

    Το θέμα είναι, ότι όταν κάνεις δισκογραφία στην Ελλάδα, ΠΡΕΠΕΙ να τραγουδάς Ελληνικό στίχο.

    Και κάπου εκεί, η συνταγή της χαλάει, μιας και αναγκαστικά την περιορίζει.

    Πάντως, προσωπικά, θεωρώ ότι διαθέτει το "πακέτο" (ερμηνεία και performing) κι αυτό την κάνει πολύ καλή.


    -----------------
    CDs σε Μουσική & Ερμηνεία δική μου:"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες-"Θα πάρω το τρένο"-1998-(download it @ www.dessypris.com)-"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-buy it@www.mpgreek.com>

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 10-09-2008 10:41 ]



    Έχεις απόλυτο δίκιο.{#emotions_dlg.yes}


    madprofessorus
    10.04.2009, 13:18

    Καλή τραγουδίστρια,σε σημεία λίγο υπερβολική όπως ήταν παλιότερα η Τζώρτζια των Μπλέ,αλλά σίγουρα έχει πολύ μέλλον μπροστά της.


    998
    12.04.2009, 12:17

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:05 ]


    MirsiniManou
    12.04.2009, 14:53

    H Τανια ειναι μια πολυ συγκροτημενη μουσικα προσωπικοτητα,με σοβαρες σπουδες στο τραγουδι και στο πιανο

    Εχει πηγαιο ταλεντο,απο εκει και περα οι επιλογες της θα καθορισουν το προσωπικο της στιγμα

    Σε αυτο που κανει νομιζω οτι ειναι πολυ καλη!


    killbill2
    25.08.2010, 11:23
    πού μπορώ να βρω το CD της; δεν το βρίσκω σε κανένα μαγαζί. Έχει κανείς να μου παραθέσει κανένα link στο internet από όπου να το παραγγείλω online;
    music-zone
    25.08.2010, 13:53

    Τα 3  μαγαζιά που βρήκα είναι αυτά στα γρήγορα είναι αυτά:

    http://www.greekbooks.gr/CdDetails.aspx?id=206570

     

    http://www.greekmusicshop.gr/eshop/product.php?productid=2904

     

    http://boutique.info-grece.com/product_info.php/products_id/10145/language/el

     

    Το τελευταίο πρέπει να βρίσκεται εκτός Ελλάδος πάντως...

    Το πρώτο είναι στην Αθήνα και το 2ο στον Άγιο Νικόλαο. Όπως βλέπεις μπορείς να παραγγείλεις και απο τα 3 onlineSmile