ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη

    Πτυχίο κλασικής ή ηλεκτρικής κιθάρας?

    Rock
    24.12.2007, 15:17
    Ασχολούμαι με τη μουσική εδώ και χρόνια ερασιτεχνικά. Αλλά αρχίζω να καταλαμβαίνω πως η μουσική είναι η ζωή μου. Κάνω μαθήματα φωνητικής εδω και τρία χρόνια. Και παίζω και ηλεκτρική κιθάρα (ξέρω αρκετά καλά τις τεχνικές ,κλίμακες,συγχορδίες κτλ) αλλά έχω μόνο σφαιρικές γνώσεις από θέματα θεωρία και νότες.. Έκανα παλιά όταν ήμουν μικρός μαθήματα κλασσικής κιθάρας αλλα όπως είπα ήμουν μικρός και δεν το εκτίμησα. Δεν τα πήγαινα καλά με τις νότες και τη θεωρία ,και ενω μπορούσα να ανταποκριθώ στις προσδοκίες του δασκάλου μου ,ένιωθα ότι οι νότες με περιορίζουν και έτσι σταμάτησα. Έκανα λάθος! Τώρα θέλω πολύ να τελοιοποιήσω το παίξιμο μου ,να γίνω ποιο πολύ μουσικός αν με καταλαμβαίνετε, να ξέρω καλά νότες αξίες κτλ. Σκέφτομαι να αρχίσω μαθήματα και ηλεκτρικής και κλασσικής κιθάρας αλλά δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι πολύ καλύ ιδέα.. θέλω να καταφέρω να πίασω κάποιο πτυχίο στα χέρια μου ούτως ώστε αν αποφασίσω τελικά να σπουδάσω άυτό που αγαπώ.. ΤΙ θα ήταν καλύτερο να κάνω? να κάνω μαθήματα και ηλεκτρικής και κλασσικής? η ένα από τα δυο? και ποιο από αυτά? και αν γνωρίζετε πόσα χρόνια χρειάζεται για να πάρει κανείς πτυχίο..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 24-12-2007 15:49 ]


    vouliakis
    24.12.2007, 15:48
    Πρώτα απ'όλα: για τα μη αναγνωρισμένα από το Υπουργείο Πολιτισμού όργανα (π.χ. μπουζούκι, ηλεκτρική κιθάρα, ηλεκτρικό αρμόνιο κ.ά.), τα Ωδεία χορηγούν απλές βεβαιώσεις σπουδών.

    Τώρα: για την κλασική κιθάρα, όπως και για όλα τα όργανα, οι τάξεις είναι τέσσερις:
    1. Προκαταρκτική (2 χρόνια)
    2. Κατωτέρα (3 χρόνια)
    3. Μέση (3 χρόνια)
    4. Ανωτέρα (3 χρόνια και άνω)
    Τα χρόνια φοίτησης στις παρενθέσεις αφορούν στον ελάχιστο χρόνο παραμονής σε κάθε τάξη.

    Μαθητής που δεν έχει εγγραφεί στο Ωδείο από την αρχή των σπουδών του, δίνει κατατακτήριες εξετάσεις. Μπορεί, ανάλογα με τις γνώσεις και τις ικανότητές του, να καταταγεί μέχρι και το Β΄ έτος της Ανωτέρας.

    ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
    1. Θεωρία (3 τάξεις)
    2. Αρμονία (3 τάξεις)
    3. Σολφέζ (5 τάξεις)
    4. Ιστορία της Μουσικής (2 τάξεις)
    5. Μορφολογία (1 τάξη)
    6. Μουσική Δωματίου (2 χρόνια)
    7. Διδασκαλία (από μαθητή της Β΄ Ανωτέρας σε μαθητή Προκαταρκτικής)

    Για να προσέλθει μαθητής σε απολυτήριες εξετάσεις πρέπει να έχει τελειώσει τα υποχρεωτικά του μαθήματα τουλάχιστον 5 μήνες πριν από αυτές.

    ΔΙΔΑΚΤΕΑ ΥΛΗ
    Ι. Προκαταρκτική
    1. Μέθοδος: Ε. Pujol Νο II.
    2. Σπουδές: J. Sagreras, M. Carcassi, F. Carulli, F. Sor, N. Coste, M. Giuliani, D. Aguado και Ελλήνων συνθετών.
    3. Έργα: Προκλασικά, F. Tarrega, F. Sor και Ελλήνων συνθετών.
    4. Κλίμακες: Μείζονες και ελάσσονες μελωδικές σε 1 & 2 οκτάβες. Κύριες συγχορδίες.
    5. Prima Vista: Εκτέλεση στην κιθάρα των τρεχόντων μαθημάτων του σολφέζ στο κλειδί Σολ.
    ΙΙ. Κατωτέρα
    1. Μέθοδος: Ε. Pujol Νο III.
    2. Σπουδές: J. Sagreras, M. Carcassi, F. Sor, N. Coste, M. Giuliani, D. Aguado, L. Brouwer (1-10) και Ελλήνων συνθετών.
    3. Έργα: Προκλασικά, κλασικά, ρομαντικά, H. Villa-Lobos, F. Tarrega και Ελλήνων συνθετών.
    4. Κλίμακες: Μείζονες και ελάσσονες μελωδικές & αρμονικές σε 2 & 3 οκτάβες. Κύριες συγχορδίες.
    5. Prima Vista: Εκτέλεση στην κιθάρα των τρεχόντων μαθημάτων του σολφέζ στα κλειδιά Σολ & Φα.
    ΙΙΙ. Μέση
    1. Μέθοδος: Ε. Pujol Νο IV
    2. Σπουδές: J. Sagreras (VI), F. Sor (Segovia), S. Dodgson (1-10), N. Coste, D. Aguado, F. Tarrega, A. Barrios, L. Brouwer και Ελλήνων συνθετών.
    3. Έργα: Προκλασικά, κλασικά, ρομαντικά, σύγχρονα και Ελλήνων συνθετών.
    4. Κλίμακες: Όλες οι μείζονες και ελάσσονες μελωδικές & αρμονικές σε 2 & 3 οκτάβες. 3ες, 6ες, 8ες, 10ες και αρπίσματα όλων των κλιμάκων.
    5. Prima Vista: Εκτέλεση στην κιθάρα των ανωτέρων μαθημάτων του σολφέζ σε όλα τα κλειδιά.
    IV. Ανωτέρα
    1. Σπουδές: H. Villa-Lobos, A. Barrios.
    2. Σονάτες, έργα και κοντσέρτα από όλο σχεδόν το κιθαριστικό ρεπερτόριο.

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
    Ι. Προαγωγικές Κατωτέρας
    Μία σπουδή, δύο έργα και κλίμακες από την ύλη της Προκαταρκτικής.
    ΙΙ. Προαγωγικές Μέσης
    1. Μία σπουδή του F. Sor (A. Segovia) ή μία σπουδή του E. Pujol (βιβλίο III) από τις 2, 4, 5, 6, 11, 14, 19, 21, 23, 25, 26.
    2. Ένα έργο Αναγέννησης ή Μπαρόκ.
    3. Ένα έργο F. Tarrega ή H. Villa-Lobos ή M.M. Ponce.
    4. Ένα έργο τεχνικής τρέμολο.
    5. Κλίμακες και κύριες συγχορδίες από την ύλη της Κατωτέρας.
    ΙΙΙ. Προαγωγικές Ανωτέρας
    1. Μία σπουδή του F. Sor (A. Segovia) από τις 11, 12, 16, 18, 19, 20.
    2. Τρία μέρη από μία σουίτα του J. S. Bach.
    3. Ένα έργο σύγχρονου συνθέτη.
    4. Ένα έργο της επιλογής του εξεταζόμενου, Έλληνα συνθέτη.
    5. Ένα έργο που επιλέγεται από την επιτροπή δύο μήνες πριν από την εξέταση.
    6. Κλίμακες και αρπίσματα.

    Η ικανότητα χορδίσματος χωρίς την παρέμβαση τρίτων είναι υποχρεωτική για τον εξεταζόμενο.

    IV. Πτυχιακές εξετάσεις
    1. Ένα έργο προκλασικής περιόδου.
    2. Ένα από τα ακόλουθα έργα του J.S. Bach: Suite BWV 996 ή Fuge BWV 1000 ή Prelude & Fugue BWV 998 ή μία σουίτα του S. L. Weiss.
    3. Ένα ή περισσότερα έργα κλασικής ή ρομαντικής περιόδου, διάρκειας τουλάχιστον 10΄ ή ένα κοντσέρτο από τους A. Vivaldi ή L. Boccherini.
    4. Ένα ή περισσότερα έργα σύγχρονου συνθέτη, διάρκειας τουλάχιστον 10΄.
    5. Δύο σπουδές του H. Villa-Lobos (1&3, 2&5, 4&7, 6&10, 9&11, 8&12).
    6. Ένα έργο της επιλογής του εξεταζόμενου, κατά προτίμηση Έλληνα συνθέτη.

    Στις Πτυχιακές εξετάσεις δεν είναι υποχρεωτική η εκτέλεση των έργων από μνήμης.

    V. Διπλωματικές εξετάσεις
    1. Ένα έργο προκλασικής περιόδου.
    2. Ένα από τα ακόλουθα έργα του J.S. Bach: Chaconne ή Suite BWV 995 ή Suite BWV 997 ή Suite BWV 1006a ή Prelude-Fugue-Allegro BWV 998.
    3. Ένα έργο κλασικής ή ρομαντικής περιόδου της επιλογής του εξεταζόμενου.
    4. Μία από τις ακόλουθες συνθέσεις: Sonatina (F.M. Torroba), Sonata (J. Turina), Invocation & Dance (J. Rodrigo), El Decameron Negro (L. Brouwer), Sonata III (M.M. Ponce), Sonata – Omagio Boccherini (M.C. Tedesco), Suite Venezolana (A. Lauro).
    5. Μία από τις ακόλουθες συνθέσεις: Sonata (A. Ginastera), Partita No 1 (S. Dodgson), Nocturnal (B. Britten), Drei Tentos (H. W. Henze), Blue Guitar (M. Tippet), 5 Bagatelles (W. Walton), Tres Apuntes (L. Brouwer), 4 Pieces Breves (F. Martin).
    6. Ένα κοντσέρτο για κιθάρα εκτός από αυτά του Πτυχίου.
    7. Ένα έργο που επιλέγεται από την επιτροπή δύο μήνες πριν από την εξέταση.

    Στις Διπλωματικές εξετάσεις η εκτέλεση των έργων από μνήμης είναι υποχρεωτική.

    Μπορεί κάποιος, συμπληρώνοντας τρία χρόνια στην Ανωτέρα, να προσέλθει απευθείας σε Διπλωματικές εξετάσεις.
    Αν όμως προτιμήσει να δώσει πρώτα για Πτυχίο, πρέπει να περάσουν τουλάχιστον δύο χρόνια από τις Πτυχιακές για να έχει το δικαίωμα να δώσει για Δίπλωμα.

    Δεν υπάρχει περιορισμός στο βαθμό του πτυχίου ως προϋπόθεση για την απόκτηση Διπλώματος.



    musicomania
    24.12.2007, 16:55
    Αν θελεις να βρεις δουλεια με αυτα καλυτερα να κανεις και τα 2 αν μπορεις! Μας το ειχε πει ξεκαθαρα ο καθηγητης που μου εκανε κιθαρα στον Νακα! Οι απαιτησεις εχουν ανεβει! Αν δεν το πας επαγγελματικα κανε οτι σου αρεσει περισσοτερο! Εγω με 1 χρονο ηλεκτρικης κιθαρας εμαθα παρα πολλα!!
    delta66
    25.12.2007, 17:53
    Πολυ αναλυτικος ο vouliakis.
    Το μονο που μπορω να συμπληρωσω :
    Αν θελεις οπωσδηποτε πτυχια και θελεις να μαθεις ηλεκτρικη κιθαρα και οχι κλασσικη
    θα προσανατολιστεις στα θεωρητικα πτυχια, αρμονια κλπ

    γιατι για ακομη μια φορα θα το επισημανω ειναι τελειως διαφορετικα οργανα η ηλεκτρικη και η κλασσικη κιθαρα και καλο
    ειναι να μη σπουδαζονται παραλληλα, καλυτερα αν θελει καποιος να μαθει 2 οργανα
    να μαθει ξερω'γω πιανο και μια απο τις κιθαρες (ηλεκτρικη ή κλασσικη)

    deathminor88
    25.12.2007, 19:09
    Συμφωνώ απόλυτα με τον delta... Για την ακρίβεια ακριβώς αυτό κάνω (με ηλεκτρική κιθάρα, αν και έκανα χρόνια κλασσική, όμως ποτέ παράλληλα και δεν έχουν - πραγματικά - σχέση μεταξύ τους), πιάνο και θεωρητικά... Πρέπει να αναρρωτηθείς τι πτυχία θες να πάρεις, πιο όργανο σου αρέσει πιο πολύ, τι είδους μουσική προτιμάς (χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να παίζεις άλλα)...
    Rock
    27.12.2007, 20:35
    παιδιά ευχαριστώ πολύ... ειδικά το vouliaki που ήταν πράγματι πολύ βοηθητικός..
    Ας πούμε όμως ότι θα αρχήσω ηλεκτρική , μπορώ να πάω αργότερα σπουδές και να έχω ως βασικά όργανα την ηλεκρική κιθάρα ,και φωνή?