ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη

    Αγορά ενισχυτή

    winlowoo
    31.12.2007, 16:19
    paidia psaxnw na agorasw marshal enisxiti oso dinaton pio pola watt ginete 300 me 400 euro an einai dinaton apo ellada kai oxi apo to exoteriko euxaristw

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 31-12-2007 17:13 ]


    matthias16
    01.01.2008, 18:14
    Φιλε εχω Μarshal 30 watt και τον ειχα παρει 250 ευρω.(Ευχαριστημενος μια χαρα ολα)
    Τωρα αμα θελεις για εξωτερικους χορους κτλ μεχρι 400 ευρω πιστευω θα βρεις 50 watt που ειναι οκ!
    Απο μαγαζια "Μαυρομουστακης","Τσελιος","ντο ρε μι"...ο "Nακας" δεν ξερω αν εχει marshal.
    Σε οποιο μαγαζι και αν πας με μαρσαλ σιγουρα θα βρεις κατι να σου κανει
    odis13
    01.01.2008, 20:45
    Kαλέ μου φίλε
    Α) Γιατί πολλά watt?
    Β) Γιτί οπωσδήποτε Marshall?



    Περιμένω απαντηση( φαντάζομαι το κλασσικό πολλά watt για ειναι δυνατος για live,με marshall παιζουν τόσα μεγάλα ονόμτα κλπ....καλά αυτά ως ενος σημειου αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα)




    matthias16
    02.01.2008, 00:24
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 01-01-2008 στις 20:45 έγραψε...

    Kαλέ μου φίλε
    Α) Γιατί πολλά watt?
    Β) Γιτί οπωσδήποτε Marshall?



    Περιμένω απαντηση( φαντάζομαι το κλασσικό πολλά watt για ειναι δυνατος για live,με marshall παιζουν τόσα μεγάλα ονόμτα κλπ....καλά αυτά ως ενος σημειου αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα)







    Σωστος !!

    Υπαρχουν πολλα αλλα καλα ονοματα σε ενισχυτες, οι LINE6, peavey κτλ...
    winlowoo
    02.01.2008, 00:44
    paidia exete dikio thelw na einai polla watt kai gia eksoterikous xorous alla marshal thelw na einai giati dokimasa twra teleutea kai mou arese para poli ama pali exete na protinete kati allo kala tha einai
    kostas-5150
    02.01.2008, 16:48
    Παράθεση:

    Το μέλος winlowoo στις 31-12-2007 στις 16:19 έγραψε...

    paidia psaxnw na agorasw marshal enisxiti oso dinaton pio pola watt ginete 300 me 400 euro an einai dinaton apo ellada kai oxi apo to exoteriko euxaristw

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 31-12-2007 17:13 ]



    http://www.lamusic.ca/default.asp?szNav=Product&PID=19502
    http://www.lamusic.ca/default.asp?szNav=Product&PID=238
    http://www.lamusic.ca/default.asp?szNav=Product&PID=21949
    odis13
    02.01.2008, 20:28
    To τρίτο απο αυτά που έβαλε ο Κώστας είναι πολύ ωραίο μηχάνημα.
    Τον crate δεν το ξέρω ,αλλά μάλλον υπάρχουν καλύτερα
    Τον MG50 της marshall......μακριά αλλιως θα τα λεφτά σου

    Ψαξε στο www.thomann.de σε αυτά τα λεφτά
    Τους περισσότερους μπορεις να τους βρεις και εδω στην ΄ίδια τιμή.
    Διάλεξε και ρώτα

    Προτείνω λαμπάτο,αν και σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχουν και πάρα πολλές επιλογές.

    Ο vox είναι πολύ ωραιος για σπίτι ,δουλευει καλά και σε χαμηλές εντάσεις και μπορεί να ΄δωσει και ένταση,έχει και πολλες επιλογές (καθαρά και βρώμικα) και κάποια εφέ για να πειραματιστείς.
    Ειδικά αυτή η έκδοση που έδειξε ο κωστας είναι πιο καφρικη ας πουμε απο τον κανονικό οπότε θα σε ικανοποιήσει πιστευω.
    winlowoo
    03.01.2008, 00:03
    tha ithela pio pola apo 30w
    kostas-5150
    03.01.2008, 07:03
    Παράθεση:

    Το μέλος winlowoo στις 03-01-2008 στις 00:03 έγραψε...

    tha ithela pio pola apo 30w

    Ρε'συ μια χαρα ειναι 30 βατ,που θα παξεις στο Webley?O MG 50 ειναι μετριοτατος αλλα αφου θες Marshall solid state δεν εβρισκα κατι καλυτερο.
    O Crate ειναι ολοκαινουριος και καπου διαβασα οτι ειναι αρκετα αξιολογος,ανωτερος απο αλλα τρανζιστορακια(με καλη τιμη)
    Vox XL θα επαιρνα στην θεση σου,ειδα ενα βιντεακι και μου αρεσε παρα παρα πολυ.Εχει ενα Hot rodded JCM800 Module ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ! Ειχε αυτο τον στριγγο,μεταλλικο ηχο του JCM!
    Μπραβο στην Vox
    Ο κυριλε Valvetronic παντως,δεν μου αρεσει καθολου πρεπει να σου πω.

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 03-01-2008 07:05 ]


    odis13
    03.01.2008, 12:51
    Παράθεση:

    Το μέλος winlowoo στις 03-01-2008 στις 00:03 έγραψε...

    tha ithela pio pola apo 30w




    An έχει 12 αρι ηχειο ο 30αρης θα είναι πολύ δυνατός για σπίτι και θα πρέπει να δουλευεις. χαμηλά

    Ειδικά αν είναι λάμπα 30 watt θα είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ,και μέσα σε σπίτι δε θα μπορεις να παιξεις με την ένταση πάνω απο το ...1.5
    Και οι λαμπάτοι αποδίδουν το καλύτερο μόνο όταν είναι ανοιγμένοι στο volume ,πχ στο 5-6 ,7-8 να crunchαρει κλπ.


    Αν δεις κάπιο λαμπάτο που να σου αρέσει go for it.
    Αν και νομίζω για την περίπτωση σου ο vox είναι πολύ καλός.
    Δοκίμασε τον να δείς ένταση,δε χρείαζεσαι 50 watt

    Στις συναυλίες φίλε μου ο κιθαρίστας δεν ακουγεται απο τον ενισχυτή! Μπαίνει μικρόφωνο μπροστά στο ηχέιο και ανα΄λαμβάνει ο ηχολήπτης.Το κοινό δε θα ακουει εσενα απο τον ενισχυττή αλλά απο τα monitor .Και πολύ χαμηλά να παιζεις ,ίσα ισα να ακους εσύ μπορείς να ξεκουφάνεις τους αποκάτω,ανεβάζονταας απο την κονσόλα.

    Τα watt νομίζεις ότι παιζουν και πολύ ρόλο στην ένταση?Τα watt της καμπίνας ,το πόσα (1,2,4 ) ηχεια έχεις,δεκάιντσα ,12 αρια κλπ....δε πρόκειται μόνο γαι τα watt .
    Οι λαμπάτοι ακουγονται ,ειδικά αν είναι class A πολύ πιο δυνατά απο ένα tranzistor στα ίδια watt


    Μαθε εσυ και η μπάντα σου να παιζετε χαμηλά...έτσι θα ακουτε καλύτερα ο ένας τον άλλο ,δε θα ''σπρώχνεστε''
    Στα live αυτοι στη σκηνή παιζουν χαμηλά έτσι ώστε να τους κοντρολάρει ευκολα ο ηχολήπτης .

    Ξες γιατι συχνά ο ήχος σε συναυλιες είναι σκ#@%!#@@ και ειδικά αυτοι που είναι πολύ πισω ή μπροστα μπροστά στη σκηνή?
    Γιατί ακουνε τον ήχο απο τα monitor ,αυτο που πρέπει να ακουνε,αλλά ακουνε και τη βαβουρα απο το κιθαρίστα και το μπασίστα που δε νιώθουνε και προσπαθουν να ακουστουν απο το ηχείο του ενισχυτή !!
    Αποτέλεσμα ...βαβουρα.




    Τελικό αποτέλεσμα .
    ΔΕ χρειαζεσαι πολλά watt για live ,ακόμα και στο μαρακανά να παίζεις....ενα μικρόφωνο και ένα ηχολήπτη που να ξέρει τη δουλεια του θες.


    Πριν απο κανενα μήνα εγώ με 15αρη τρανζιστορ ενισχυτη με άθλιο 8αρι ηχειο ακουστηκα μια χαρά σε σχολική γιορτή ,απο κάτω να γίνεται της π%#$@νας και να έχω μαζι αλλο ένα κιθαρίστα που έπαιζε απο τη κονσολα και με 25 watt ενισχυτή ,οπως πρέπει(εγώ έπαιξα χωρις γιατι δεν είχαμε καλώδια) + 2 αρμόνια +καμια 20αρια λατομα να γκαριζουν απο πίσω.
    Και επαναλαμβάνω ,χωρις μικρόφωνο στον ενισχυτή,χωρις καν να χρησιμοποιώ τα 2 monitor του σχολειου.
    winlowoo
    03.01.2008, 14:07
    arxizei kai mou aresei poli tis vox alla ellada poso tha ton vrw kai pou ? einai lampatos an kai den nomizw ka exei ta idia effe me ton 50w 0 30w ? klinw malom na parw ton 30


    ROCK ITS A WAY OF LIFE......NOT FASHION

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : winlowoo στις 03-01-2008 14:26 ]


    kostas-5150
    04.01.2008, 06:52
    Παράθεση:

    Το μέλος winlowoo στις 03-01-2008 στις 14:07 έγραψε...

    arxizei kai mou aresei poli tis vox alla ellada poso tha ton vrw kai pou ? einai lampatos an kai den nomizw ka exei ta idia effe me ton 50w 0 30w ? klinw malom na parw ton 30


    ROCK ITS A WAY OF LIFE......NOT FASHION

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : winlowoo στις 03-01-2008 14:26 ]



    Δεν ειναι φουλ λαμπα ρε'συ ο Vox XL,η εταιρια ονομαζει την πατεντα Valvetronic.Ειναι συνδιασμος τρανζιστορ με 1 λαμπα 12X7 oχι στο gain(ως συνηθως) αλλα στο Volume.
    Μου αρεσε πολυ παντως και ναι εχει 12' speaker.
    Πολυ σωστος ο Οdis στο θεμα κονσολας,ηχειων κτλ (παρα πολυ σωστος) αλλα ρε Οδυσσεα νομιζω οτι ο Winlowoo και οι φιλοι του θελουν απλα να κανουν κανα Jam στο σχολειο κτλ και θελει να παιρνει Volume απο τον ενισχυτη και μονο.ΔΕν νομιζω δηλαδη να το ψαχουν πολυ το θεμα.
    Μια χαρα παντως ειναι τα 30 βατ του Vox XL.
    Νομιζω πανω κατω τα ιδια λεφτα θα εχει και εδω,αντε να εχει κανα 50αρι ευρω παραπανω επειδη οι δικοι μας ειναι Δαγκες.
    odis13
    04.01.2008, 16:40
    Kατάλαβα οτι θέλει watt ετσι για τζαμαρίσματα ,αλλά που θα τζαμάρουν ,στο Ειρήνης και φιλίας?
    Εξ ου και το παράδειγμα με τη σχολική γιορτή.




    Τωρα ποιος φέρνει vox στην αθηνα δε ξέρω...είναι γνωστή μάρκα θα βρεις ευκολα
    kostas-5150
    05.01.2008, 06:58
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 04-01-2008 στις 16:40 έγραψε...

    Kατάλαβα οτι θέλει watt ετσι για τζαμαρίσματα ,αλλά που θα τζαμάρουν ,στο Ειρήνης και φιλίας?
    Εξ ου και το παράδειγμα με τη σχολική γιορτή.




    Τωρα ποιος φέρνει vox στην αθηνα δε ξέρω...είναι γνωστή μάρκα θα βρεις ευκολα

    Ναι ναι,γι'αυτο του ειπα το παραδειγμα του Webley! Παντως winlowoo ειναι καλη επιλογη.Τραβα στον Καγμακη θα τον εχει(μαλλον)

    winlowoo
    20.01.2008, 22:49
    paidia exw katalixi malon na parw an kai den exw akousi kai dokimasei ton VOX AD50VTXL212 den pisteuw na kanei thoreivo bzzzzzzzz enow kai ton thelw kai gia kala clean kai gia vromika tha eithela na mou pite oti perisotera mporite



    επισυναπτόμενα: 141741_800.jpg 
    winlowoo
    13.02.2008, 14:57
    MIA ERWTISI EINAI LAMPATOS ? KAI AN OXI META IDIA LEUTA LAMPATO KAI STA IDIA WATT?