ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.832 μέλη

    Ερώτηση περί licenced floyd rose

    illu5i0n
    31.12.2007, 18:49
    Παιδιά έχω αγοράσει εδώ και 6 μήνες μια LTD m200fm που έχει κλασσικά licenced floyd rose και ακούω ότι χαλάνε αυτά τα ''μαχαιριά' και ότι ξεκουρδίζει γρήγορα.Ποιο ακριβώς είναι αυτό το εξάρτημα?Μπορώ να το αλλάξω μονο αυτό?συμφέρει?Επίσης έχω παρατηρήσει κάτι άλλο.όταν την πήρα τα μεταλλικά μέρη ήταν σε χρώμα Chrome ...αλλα τώρα μετά από λίγο καιρό σε μερικά σημεία έχει φύγει το χρώμα και έχει γίνει nickel χρώμα.Μήπως ξέρετε γιατί έχει γίνει αυτό και αν μπορεί να διορθωθεί κάπως?

    με μπλε οι περιοχές με το κανονικό χρώμα

    με κόκκινο οι ξεβαμμένες

    δείτε το σχετικό link


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : illu5i0n στις 31-12-2007 19:11 ]


    delta66
    01.01.2008, 22:01
    -Τα "μαχαιρια" ειναι οι εγκοπες που βρισκονται στην κυριως βαση του floyd και πανω στις οποιες πανε και εφαρμοζουν οι 2 βιδες που μπαινουν μεσα στο ξυλο και πανω σ'αυτες στηριζεται ολο το "οικοδομημα".

    -Δεν συμφερει να το αλλαξεις.
    (πρεπει να παρεις ολη τη βαση του floyd. Και τι θα παρεις? παλι ιμιτασιον.
    Αν ειχες original, συμφερει, εγω το ειχα κανει.)

    -ξεβαμα μεσα σε 6 μηνες?
    ή ο ιδρωτας σου ειναι πολυ τοξικος ή το floyd πολυ μουφα.
    Στο original το δικο μου ειχε αρχισει το ξεβαμα μετα απο 7-8 χρονια αλλα το πηγα και το χρωμιωσα (ουτε που θυμαμαι που κ πως). Αρκετα λεφτα εδωσα ομως.
    Τωρα ειμαι floyd-free πλεον και τα εχω ξεγραψει απο τη μνημη μου.

    http://www.myspace.com/spyrosdelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 01-01-2008 22:11 ]





    επισυναπτόμενα: Floyd-rose-trem.gif 
    illu5i0n
    01.01.2008, 22:24
    hmmm λέω να το αλλάξω ολόκληρο και να πάρω ένα original και όχι απομίμηση !e..θα μου κοστίσει κάνα 150ari euro..αλλα..θα αντέξει....ποπό πολλά λεφτά μου φεύγουν:P..θέλω να αλλάξω μαγνήτες και λέω να βάλω τους EMG 81 και 85:P
    delta66
    01.01.2008, 22:38
    Δεν ξερω την κιθαρα σου.
    Οποτε δεν μπορω να πω αν αξιζει να το βαλεις επανω της.
    Περιμενε και κανεναν αλλο να απαντηση.
    Odis, Kostas5150 για βοηθηστε τον νεο
    odis13
    01.01.2008, 23:38
    Ελεος ρε παιδια ,εχω 3 χρόνια cort των 250 ευρώ και το τρέμολο και τα λοιπά γυαλίζει σα καινουργιο.Και έχω το πιο τοξικό ιδρώτα στη Θεσσαλονικη.

    Τεσπα...for now stay with it.Οσο σε πάει χωρίς προβλήματα ,κράτα το.Οταν με το καλό χαλάσει(τι λέω ο άνθρωπος) ,βλέπεις ανάλογα με
    τα χρήματα που διαθέτεις τότε
    το επιπεδο σου (παικτικά)
    το πόσο το χρησιμοποιεις


    Και αποφασίζεις αν θα το επιδιωρθώσεις ,αν θα βάλεις αυθεντικό,αν θα πάρεις άλλη κιθάρα ,με floyd η χωρίς.

    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 01-01-2008 23:39 ]


    kostas-5150
    02.01.2008, 17:02
    Δυστυχως οσο επιμενετε να αγοραζετε κορεομαλαισιανες μαουνες αυτα θα παθαινετε. Και δεν θελω να θιξω κανενα,ΟΛΟΙ την εχουμε πατησει καποια στιγμη..
    Μην ριχνεις τα χρηματα σου(η καποιου δικο σου) σε τετοιες κιθαρες,γιατι δηλαδη να βγεις περισσοτερο χαμενος?
    Ηδη φανταζομαι θα την πηρες κανα 600ευρω συν αυτα που θες να "χωσεις" παει στα 900 με 1000ευρω..
    Κρατα την οπως ειναι,φανταζομαι με το Floyd δεν θα κανεις και πολλα πραγματα αρα οσο λιγοτερο το παιδευεις τοσο περισσοτερο ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΑΙΔΕΥΕΙ και θα παραμενει στον τονο.
    Δεν θελω να σε θιξω το ξαναλεω αλλα ειναι κριμα στην εποχη που ζουμε να σπαταλαμε ετσι τα λεφτα μας.