ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη
    Iphigenia
    20.04.2005, 15:49
    Η αγαπημένη μου ταινία (παρ' όλο που είμαι σίγουρη ότι έχω δει και άλλες εξ ίσου καλές στη ζωή μου) είναι το 'The Sheltering Sky' παραγωγής 1990 του Bernardo Bertolucci.

    Θα το ξέρετε ίσως ως 'Τσάι στη Σαχάρα' γιατί με αυτόν τον τίτλο είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, θεωρώ όμως ότι ο Αγγλικός τίτλος είναι πολύ πιο κοντά στο κλίμα της ταινίας και γι' αυτό την αναφέρω με αυτόν. Όσοι έχετε δει την ταινία θα κατλάβατε ίσως τί εννοώ...

    Η φωτογραφία και η ατμόσφαιρα της ταινίας είναι (για την προσωπική μου πάντα άποψη) απερίγραπτη και με έχει σημαδέψει.

    Ως νούμερο δύο θα έβαζα το 'The Remains of the Day' (Απομεινάρια μιας Μέρας) του James Ivory με τις εκπληκτικές ερμηνίες του Anthony Hopkins και της Emma Thomson και την απίστευτα 'διαχρονική' ιστορία αγάπης που παρουσιάζει...
    Jimy
    20.04.2005, 16:15
    Δεν είναι αγαπημένη αλλά μου άρεσε πολύ "Ο Άγγλος ασθενής" έτυχε να πάρω κάποια εφημερίδα και περιείχε το dvd

    Ania
    08.05.2005, 20:15
    the lord of the rings and requiem for a dream
    Melinda
    09.05.2005, 01:10
    Quote:

    Το μέλος Ania στις 08-05-2005 στις 20:15 έγραψε:

    the lord of the rings and requiem for a dream




    Tha simfwnisw me to kollitari mou edw gia to "lord of the rings" kai na pw oti tin alli den tin exw dei alla pou tha mou paei? Episis exw na prosthesw to "Constantine" to opoio eida prosfata kai mou arese poly...
    kifa
    09.05.2005, 10:32
    ..." Η μέρα της Μαρμότας "....!!!!!! Και όποιος εχει αντίρρηση να το αιτιολογήσει!!!!
    Desmar
    09.05.2005, 11:45
    Χαλάρωσε βρε Κωστάκη ... κανείς δεν έχει αντίρρηση ... εξάλλου όπως λένε και στην πιάτσα:

    "Γούστα είπε ο πίθηκος ... και έφαγε το σαπούνι!!!"

    Αγαπημένη ταινία? Αγαπημένες ταινίες μάλλον ...

    "The Game" με τον Ντάγκλας ... "Κάτω από το λυκόφως των θεών" έτσι νομίζω ότι είναι ο τίτλος μια ταινία μαραθώνιος (4 ώρες η short version γιατί η full version είναι 7 ώρες !!!) ... "Η Απιστία" (Σουηδική παραγωγή) ... και πολλές πολλές άλλες ...

    Λατρεύω τον κινηματογράφο ... τώρα που το αναφέραμε ... πρέπει να προγραμματιίσω άμεσα να δω κανένα ταινιάκι ... χμμμμμμ


    kifa
    09.05.2005, 12:07
    ...δεν είπα βέβαια από τον ελληνικό χώρο ( που εδώ δεν θέλω διπλά αντιρρήσεις...και αν φαει κι αλλο σαπούνι ο πιθηκος...δεν θα έχουμε πίθηκο...)....

    Θ. Αγγελόπουλος "Μια αιωνιότητα και μία ημέρα"....
    Desmar
    09.05.2005, 13:13
    ... χα χα χα χα χα καημένο πιθηκάκι εσύ θα τα πληρώσεις όλα

    Τελικά δεν ξέρω αν άργησε τόσο ή αν ήρθε όταν δεν την περίμενε κανείς

    έτσι ξαφνικά ... και ήταν όόόόόόόλοι απροετοίμαστοι!!!!!

    ...χμμμμμμμμμμμμμμμμμ ας σκεφτούμε με καμμιά μπυρίτσα ... κάνει και ζέστη ...




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Desmar on 09-05-2005 13:14 ]
    KicKAnGeL
    09.05.2005, 13:53
    ida prosfata to requiem for a dream k trela8ika! dn mporo kan na perigra4o tin aidia alla k ton entiposiasmo pu mu prokalese afto to ergo. itan tromaxtika ali8ino!
    mu aresi polli episis to sleepers k to cruel intentions.


    paramithi
    09.05.2005, 14:09
    Τα μαθήματα πιάνου..Υπέροχη ταινία,καταπληκτική μουσική!!!!
    Ania
    09.05.2005, 16:31
    Quote:

    Το μέλος KicKAnGeL στις 09-05-2005 στις 13:53 έγραψε:

    ida prosfata to requiem for a dream k trela8ika! dn mporo kan na perigra4o tin aidia alla k ton entiposiasmo pu mu prokalese afto to ergo. itan tromaxtika ali8ino!






    den exeis kai adiko...paramenei omws foveri tainia!!!kai apo tis agapimenes mou
    oly
    11.05.2005, 14:48
    ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΣΤΕ?ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ REQUIEM FOR A DREAM ΘΑ ΕΛΕΓΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΑΥΤΗ Η ΤΑΙΝΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ.ΑΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΗ Κ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΣΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΜΙΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ... ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑ,ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΝΑ ΒΓΩ!ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΙΣΜΟ ΣΤΑ ΝΑΡΚΟΤΙΚΑ, ΑΛΛΑ Κ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.Κ ΕΙΝΑΙ,ΠΙΣΤΕΥΩ,Η ΜΟΝΗ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΣΟ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ Κ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ.ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ,ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙΣ.Κ ΕΧΕΙ Κ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΩΡΑΙΑ ΣΑΟΥΝΤΡΑΚ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.
    meltica
    11.05.2005, 20:33
    To LEON φυσικά
    rompa
    12.03.2006, 02:15
    HITCH ,BAD BOYS , LEON ,Τα παιδιά του Σουίνγκ , Σκοτεινό ποτάμι
    neerie
    23.03.2006, 16:28
    "Before Sunrise" και "Before Sunset"

    Πολύύύ ωραίες ταινίες... Αν βγει και τρίτη συνέχεια θα το δω κι εκείνο...

    Δύο ξένοι... Χημεία, επικοινωνία, έρωτας, αγάπη, εξιδανίκευση, ζωή, σχέσεις...

    Δείτε τις!


    spathasref
    23.03.2006, 22:30
    Το "requiem for a dream" θα επιλέξω και εγώ... Εκπληκτική σκηνοθεσία, σενάριο που δε φοβάται να προκαλέσει, αντίθετα επιδιώκει να "γρονθοκοπήσει" σχεδόν κάθε ιδανικό της σημερινής δυτικής κοινωνίας. Φοβερές ερμηνείες και άψογη μουσική, η οποία δένει αρμονικά με τη σκηνοθεσία. Μπορεί να χαρακτηρισθώ ανάποδος, μα το τέλος της ταινίας, όσες φορές και αν τη δω αυτή, μου αφήνει ένα αίσθημα ανακούφισης και ελπίδας. Ίσως επειδή έχει πλέον φτάσει ο κάθε ήρωας στον προσωπικό του βυθό και η πτώση του είναι αδύνατο να συνεχισθεί. Όταν φτάνει κανείς στον πάτο, η μοναδική επιλογή που έχει είναι να αρχίσει να ανεβαίνει ξανά προς την επιφάνεια...
    anastasisk
    24.03.2006, 02:17
    Η καλύτερη ξένη ταινία για ΄μένα είναι το Trainspotting.
    monkeyface
    24.03.2006, 13:17
    Λατρεύω τις ταινίες με τον Al Pacino, μία από αυτές είναι "Το σκιάχτρο". από τις πρώτες ταινίες του...
    ακόμα μ' αρέσει πολύ το "Αμελί"
    και το "Ανάλυσέ το" και "Ξανά ανάλυσέ το" με Robert De Niro & Billie Crystal



    earthpain
    12.05.2006, 14:06

    American history x

    απο ελληνικες η καλπικη λιρα
    atrixospi8ikos
    14.05.2006, 17:56
    Ο χαμένος τα παίρνει όλα.....