ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.851 μέλη

    Εντυπώσεις - Συνάντηση στη Θεσσαλονίκη στις 19/1/08

    alkyoni
    21.01.2008, 01:52
    #7, #8
    Κοπη Βασιλοπιτας βορειου κλιμακιου MusicHeaven στην Θεσσαλονικη 19.1.2008.
    Η pastella επι των εθιμοτυπικων...






    επισυναπτόμενα: IM000705_re_Thessaloniki 19012008.jpg IM000701_re_Thessaloniki 19012008.jpg 
    alkyoni
    21.01.2008, 02:00
    #9
    Η συναρπαστικη στιγμη της ανακαλυψης του φλουριου.... αναμεσα σε δυο κομματια!



    επισυναπτόμενα: IM000708_re_Thessaloniki 19012008.jpg 
    alkyoni
    21.01.2008, 02:08
    #10, #11
    Στο βαθος, angelofdeath και matthias16 οι τυχεροι! Παντα τετοια παιδια!
    Και μια "καλλιτεχνικη" για το τελος του 1ου μερους...
    Θα ακολουθησουν μερικες ακομα αυριο, επισης υπαρχει και οπτικοακουστικο υλικο, αλλα δεν ξερω ακομα αν θα το ανεβασω και που...
    Καλημερα και καλη εβδομαδα!!







    επισυναπτόμενα: IM000711_re_Thessaloniki 19012008.jpg IM000709_re_Thessaloniki 19012008.jpg 
    pastella
    21.01.2008, 10:43
    Καλημέρα σε όλους!

    Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες περί της συνάντησης, θα αναφέρω μόνο κάποια παραλειπόμενα...

    Καταρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους παρευρέθησαν. Περάσαμε υπέροχα - κάποιο πουλάκι μάλιστα είπε ότι είναι πολύ καλύτερα στην Σαλονίκη...

    Λόγω ανωτέρας βίας καθώς η διανυκτέρευση θα γινόταν εκτός Θεσσαλονίκης αναγκάστηκα να φύγω αρκετά νωρίτερα μαζί με τον Δημήτρη. μιας και δεν ρίσκαρε ο οδηγός pearl να οδηγήσει νυσταγμένος μέσα σε μια τερατώδη ομίχλη... (όχι δεν με παρέσυρε ως κακιά παρέα είχε σοβαρούς λόγους)

    Η παρέα φανταστική, η μπάντα άπαιχτη, η φλογέρα έδινε έναν υπέροχο τόνο και το κρασί τελείωσε!!! (Δεν είμαστε υπερβολικοί, τελείωσε!)

    Παραλειπόμενα:
    * Η Φλέρυ να ταΐζει μαργαρίτες σοκολατάκια στο στόμα όλων, εγώ πρέπει να κατέβασα καμιά 7-8...
    * Η Φλέρυ (πάλι) πάνω στο τραπέζι για να βγάλει φωτογραφίες (για τα ζογκλερικά και μόνο κρίμα που σβήστηκαν)
    * Οι αποδράσεις των καθιζομενων επί του καναπέως από κάτω από το τραπέζι... Μοναδικά θεάματα!
    * Ο αγώνας για λίγο κρασί ακόμη
    * Η αγωνία του σερβιτόρου στο Bliss που στην αρχή μας πέρασε για γκρουπ από αλλοδαπούς και φοβόταν ότι δεν θα μπορει να συνεννοηθεί μαζί μας.

    Και τώρα οι φωτογραφίες!!!

    #1 Η Φλέρυ μεστη χαρά που ο δερμάτινος καναπές δεν την άντεχε...



    επισυναπτόμενα: DSC00184b.jpg 
    pastella
    21.01.2008, 11:01
    #2 - Το ένα από τα 2 κουτιά με σοκολατάκια μαργαρίτες - τύπου ζέρμπερες ως κέρασμα για τα 10 χρόνια ΜΗ



    επισυναπτόμενα: DSC00194b.jpg 
    pastella
    21.01.2008, 11:03
    #3 - Άποψη του 'Τ' του τραπεζιού

    Κοπή πίττας στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο 19 Ιανουαρίου





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 21-01-2008 11:04 ]


    επισυναπτόμενα: DSC00185b.jpg 
    pastella
    21.01.2008, 11:06
    #4 - Άποψη του 'Τ' (συνεχεια)



    επισυναπτόμενα: DSC00186b.jpg 
    Fler
    21.01.2008, 11:08
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 21-01-2008 στις 10:43 έγραψε...

    * Η Φλέρυ να ταΐζει μαργαρίτες σοκολατάκια στο στόμα όλων, εγώ πρέπει να κατέβασα καμιά 7-8...



    Αυτό το είχα ξεχάσει εντελώς!!Ήταν το ζενίθ της ευφορίας μου
    pastella
    21.01.2008, 11:12
    #5 - Άποψη του 'Τ' (συνεχεια)



    επισυναπτόμενα: DSC00189b.jpg 
    pastella
    21.01.2008, 11:23
    #6- Ποιος θέλει σοκολατάκι;;;



    επισυναπτόμενα: DSC00192b.jpg 
    pastella
    21.01.2008, 11:25
    # 7 - Η μάχη του κρασιού και της σοκολάτας...



    επισυναπτόμενα: fler-sagra.jpg 
    dimitrapan
    21.01.2008, 13:14
    Αυτά είναι! Ζηλεύω να πω; Ε το λέω..!

    Πάντα τέτοια συντρόφια του Β.Κ.
    uNick
    21.01.2008, 14:13
    Δεν λέω ότι ζηλεύω, γιατί θα μου πείτε - και δικαίως - ότι έπρεπε να είμαι εκεί...

    Θα πω, λοιπόν, πάντα τέτοια, και να είστε καλά να το οργανώσετε και του χρόνου!
    (και, βέβαια, το Ν.Κ. να οργανωθεί καλύτερα και να δώσει δυναμικό παρόν!!!)






    pastella
    21.01.2008, 14:36
    Πιστεύω κατά το Μάρτιο μπορεί να ξαναγίνει μια συνάντηση, να έχουν τελειώσει και με εξεταστικές αρκετοί και να είναι σε θέση να κάτσουν περισσότερο!

    Και μια ακόμη φωτογραφία όπου φαίνεται ΠΩΣ αφήσαμε το στίγμα μας σαν ΜΗ στη συνάντηση...

    Είναι από το κινητό μου οι φωτογραφίες, οπότε λυπούμαι για την κακή τους ποιότητα.





    επισυναπτόμενα: aytokollito.jpg 
    Brokenchord
    21.01.2008, 15:03
    Εγώ πάλι διέκρινα μια προκατάληψη και έναν εμπεγμό περί φλογέρας. Δεν φτάνει που προνόησα !!! Ήμασταν εκεί πέρα τουλάχιστον πέντε κιθάρες και μαζί με την δικιά μου γίναμε έξι τι να έπαιζα κιθάρα πάλη!!! Ευτυχώς πριν φύγω το σκέφτηκα και έριξα μέσα στην θήκη και την πλαστική ΗΑΜΑΗΑ φλογέρα μου.
    Άλλη φορά να φέρνεται κανά μπουζούκακι η κανά μικρό σύνθ με φρέσκιες μπαταρίες κανά τουμπερλέκι!!!
    Έπαιξα ώμος και κιθάρα είτε κάνοντας γεμίσματα που κανένας δεν άκουγε αφού το κέφι είχε ανάψει είτε μπάσο γκτουνκ! γκτουνκ! Πρήστικαν τα χέρια μου!
    Και από την άλλη ζαλίστηκα να φυσάω (ψέματα από το κρασί ήτανε).
    Και για να βγάλω τον καημό μου που δεν έπαιξα κιθάρα, την έβγαλα μέσα στο λεωφορείο και τζαμάρισα άμα ποια!!! Ήταν και κάτι κοπελίτσες εκεί άλλο που δεν ήθελα η ψωνάρα!!!


    Και μετά η υπόλοιπη βραδιά μου πέρασε αξέχαστα και ανεξίτελα πάνω στο κορμί μου με την ......
    (Ο Δημήτρης, Η Στέλλα, Ο Τάσος,η Φλέρυ και η Αλίκη ξέρουννννν.........)

    ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ !!!!!

    Η Στέλλα μου είπε:
    Ξέρω ποια πας να δεις για αυτό φεύγεις νωρίς!!!!

    Ό,τι να ναι όλο βλακείες είμαστε !!!

    ΑΡΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΡΔΙΟΚΑΤΑΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΤΣΑΤ !!!
    ΝΤΡΑΜΕΡ ΜΟΥ ΕΣΥ!!!
    Είναι ολοφάνερο η κοπέλα σε γούσταρε!!!
    Γιατί την έριξες άκυρο ρε!!!Θέλω λεπτομέρειες !!! Μέσα στην βαβούρα η Στέλλα μέσα στις άκρες μπόρεσε και μου είπε!!!
    ΧΑ ΧΑ ΧΑ

    Και εδώ η μια και μοναδική φωτογραφία που έβγαλα!!! Από το κινητό οπότε .....
    Τάσος For ever!!!




    επισυναπτόμενα: Tassos-Termite.jpg 
    sea_like_eyes
    21.01.2008, 15:29
    Γνωρισα επιτελους καποια παιδια από κοντα . . . με τα οποια περασα πραγματικα ομορφα !Ξανα-Βρεθηκαμε με παλιους γνωστους , τα ξανα – ειπαμε , γελασαμε . . . ηταν πραγματικα ομορφα !!!
    Η καταληξη στο Bar με την Live μουσικη τολμω να πω πως με αφησε με τις καλυτερες εντυπωσεις . . . και από αποψη μουσικης και από αποψη παρεας !!!

    Termite
    21.01.2008, 15:48
    Τώρα δηλάδη πρέπει να πώ και εγώ την δική μου οπτική γωνία; Ας είναι!!! Δε βαριέσαι...

    Λοιπόν: Ποιος με γκαντέμιασε και παραλίγο να ακυρωθεί η πτήση μου το Σάββατο το πρωι;;;;;; Νίκο μήπως με μελέταγες καθόλου αφου εσύ δε μπόρεσες να έρθεις;;;;

    Όταν συνάντησα την Αριαδνη και την Κατερίνα στη Βασιλίσσης Όλγας, με τίποτα δε περίμενα αυτό που θα επακολουθούσε. Θέλεις επειδη γνωριζόμασταν στο δρόμο, μακριά απο κρασι, θέλεις επειδη είχε κίνηση κ πολύ περπάτημα μεχρι το μαγαζι, ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΣΙΑ!!! Όμως γνωρίζοντας την Αριάδνη και την Κατερίνα, και έχοντας ήδη γνωριστεί με το Χρήστο, τη Στέλλα, τη Φλέρυ και το Δημήτρη ένιωσα κατευθείαν οτι πάω να τα πιώ με τους φίλους μου. Και πραγματικά έτσι ήταν! Και πραγματικά χαίρομαι για αυτό, και άξιζε τον κόπο όλη η ταλαιπωρία.

    Ας μήν πώ ξεχωριστά για τον καθένα απο τα παιδιά που γνώρισα, διοτι θα πάρει ώρες, και ποιός θα κάθεται να τα διαβάσει...Θα πώ όμως οτι τέτοια εγκάρδια συντροφιά και τόσα ευτράπελα δύσκολα τυχαίνουν σε τόσο λίγες ώρες. Ενδεικτικά αναφέρω:

    1) Την άφιξη μου και το κάθισμα δίπλα στον matthias16 αφήνοντας σύξυλη την Αριάδνη που απείχε 3 καρέκλες απο την Κατερίνα και όπως φάνηκε είχαν πρόβλημα συννενόησης.
    2) Το παραπάνω πρόβλημα που προσπαθούσε απεγνωσμένα να λύσει η Κατερίνα μιλώντας την νοηματική για μουγγούς. Ο Χρήστος κ εγώ λυθήκαμε στα γέλια. (Το σκηνικό επαναλήφθηκε δίς)
    3) Το γεγονός οτι το βαρέλι της ταβέρνας με το μπρούσκο πραγματικά ΑΔΕΙΑΣΕ!!! Ούτε που θυμάμαι πόσες φορές γέμισαν τα παιδιά τα ποτήρια μας.
    4) Την απεγνωσμένη, επαναλαμβανόμενη εις τριπλούν, προσπάθεια της Φλέρυς να βγεί κάτω απο το τραπέζι περνώνας ανάμεσα σε εμένα και τον Τάσο. Απίστευτο γέλιο και οι φωτογραφίες, ενα σωρό!!!
    5) Ο Δημήτρης (Pearl Scorpion) έρχεται αργοπορημένος στην συνάντηση. Τα φαγητά έχουν εξαφανιστεί. Ο κακομοίρης πεινάει και διψάει...ο Termite μέσω του εκπροσώπου του sea_like_eyes φροντίζει και του φέρνει εναν ΤΙΤΑΝΙΚΟ ΓΕΜΑΤΟ με ψητά της σχάρας καθώς και δύο κανάτες κρασί...Στην δέ πρόκληση μου οτι δεν πρόκειτε να τα φάει όλα...τα τσακίζει στην κυριολεξία!!!!
    6) Χάρηκα που μου έδωσε ο Τάσος για λίγο την κιθάρα του...και φυσικά που με άφησε ο Χρήστος να κουρδίσω μια άλλη κιθάρα, με τεράστια όπως αποδείχτηκε επιτυχία!!!
    7) Το γεγονός οτι έκανα τόσα χιλιόμετρα και δεν κέρδισα ούτε καν αυτοκόλλητο ΜΗ!!!!! Στημένο το φλουρί...στημένη κ η κλήρωση...

    Το after στην barωδό με τους φίλους της Fler ηταν πραγματικά εκπληκτικό...μακάρι να μπορούσαμε να στεγάσουμε και εδώ τις παραδοσιακές μουσικές ανησυχίες μας. Εξαιρετικοί μουσικοι και εξαιρετικό κλίμα.

    Ευχαριστίες: Jorge, Eleni (για την προμήθεια των δώρων) και όλα τα παιδιά στην Θεσσαλονίκη για την αγάπη τους

    Πέρασα υπέροχα.

    Εις το επανιδείν!!!







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 21-01-2008 15:53 ]


    pastella
    21.01.2008, 16:00
    ΑΑΑ!!!
    Ξέχασα το παρουσιολόγιο για την ιστορία(τσάμπα τα καταγράψαμε..?)

    Αν ξέχασα κάποιον πέστε μου!

    - pastella
    - pearl_scorpion
    - -Sadahzinia-
    - Fler
    - vavmlfe2
    - catwalk014
    - ariadni0909
    - Peace18
    - Angelofdeath1990
    - sea_like_eyes
    - ge01415+1
    - sagra
    - Brokenchord
    - Termite
    - FPapastavrou
    - alkyoni
    - kou_matina
    - gazakas
    - matthias16
    - maikempty
    - StavmanR
    - NIK-OC
    - Emilia
    - arxigos+2

    Δηλαδή,
    27 άτομα!

    Να 'μαστε πάντα καλά να γινόμαστε χάλια


    fantasma
    21.01.2008, 16:11
    μπραβο παιδακια... χαιρομαι που περασατε καλα.... να ειστε καλα να ξαναγινεται συνεχεια αυτο... ακομα και με μας που λειπαμε....

    alkyoni
    21.01.2008, 17:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Brokenchord στις 21-01-2008 στις 15:03 έγραψε...

    Εγώ πάλι διέκρινα μια προκατάληψη και έναν εμπεγμό περί φλογέρας. Δεν φτάνει που προνόησα !!! Ήμασταν εκεί πέρα τουλάχιστον πέντε κιθάρες και μαζί με την δικιά μου γίναμε έξι τι να έπαιζα κιθάρα πάλη!!! Ευτυχώς πριν φύγω το σκέφτηκα και έριξα μέσα στην θήκη και την πλαστική ΗΑΜΑΗΑ φλογέρα μου.
    Άλλη φορά να φέρνεται κανά μπουζούκακι η κανά μικρό σύνθ με φρέσκιες μπαταρίες κανά τουμπερλέκι!!!
    Έπαιξα ώμος και κιθάρα είτε κάνοντας γεμίσματα που κανένας δεν άκουγε αφού το κέφι είχε ανάψει είτε μπάσο γκτουνκ! γκτουνκ! Πρήστικαν τα χέρια μου!
    Και από την άλλη ζαλίστηκα να φυσάω (ψέματα από το κρασί ήτανε).
    Και για να βγάλω τον καημό μου που δεν έπαιξα κιθάρα, την έβγαλα μέσα στο λεωφορείο και τζαμάρισα άμα ποια!!! Ήταν και κάτι κοπελίτσες εκεί άλλο που δεν ήθελα η ψωνάρα!!!

    Κανεις λαθος βρε Φωτη...το παρεξηγησες το πραγμα, τουλαχιστον για μενα ηταν πολυ ευχαριστη εκπληξη που ακουσα φλογερα ως συνοδευτικο οργανο στα τραγουδια και το σχολιο μου ηταν γραμμενο με ολη μου τη αγαπη.
    Για να μην εισαι παραπονιαρης σχετικα με το οτι δεν επαιξες οση κιθαρα θα ηθελες, οριστε και μια φωτογραφια αφιερωμενη σ΄εσενα.
    Καλη συνεχεια και παντα τετοια!



    επισυναπτόμενα: IM000715_re_Thessaloniki 19012008.jpg