ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    cd του Κώστα Άγα με τίτλο Κώστας Άγας - iv

    kwstasagas
    06.01.2008, 02:26

    Γεια σας φίλοι μου, καλώς σάς βρίσκω εδώ στο MusicHeaven. Xρόνια πολλά και καλή χρονιά. Σάς εύχομαι ένα ευτυχισμένο και δημιουργικό 2008, γεμάτο με μουσική.

    Eπιτρέψατέ μου να σάς συστηθώ. Ονομάζομαι Κώστας Άγας και, μεταξύ άλλων, ασχολούμαι και με τη μουσική. Εδώ και 15 περίπου χρόνια γράφω και δικά μου τραγούδια, τα οποία, μετά από παραινέσεις φίλων, άρχισα να ηχογραφώ. Μέχρις στιγμής έχω κυκλοφορήσει τα εξής cd με προσωπικά - βιωματικά τραγούδια μου : "Οι μικρές μας οι στιγμές" (1999), "Του Αιγαίου η μοναξιά" (2000), "Η τριήρης και άλλα αληθινά παραμύθια" (2003) και "Κώστας Άγας - IV" (2005). Σε όλα τα cd οι στίχοι, η μουσική, η ενορχήστρωση και η παραγωγή, δηλαδή ο μόχθος και τα έξοδα, είναι όλα δικά μου. Επίσης, εδώ και χρόνια διακινώ τα cd μου εγώ ο ίδιος, κυρίως χαρίζοντάς τα σε πρόσωπα δικής μου επιλογής (τα οποία εισπράττουν ένα αναπάντεχο και απρόβλεπτο δώρο).

    Λοιπόν, από τις τρεις πρώτες δισκογραφικές μου δουλειές έχουν σχεδόν εξαντληθεί
    τα αντίτυπά τους. Όμως, από την τελευταία δισκογραφική μου δουλειά, με τίτλο "Κώστας Άγας - IV", μού έχουν περισσέψει περίπου 80 αντίτυπα. Θα είναι χαρά μου να στείλω το εν λόγω cd μου σε όποιον μού το ζητήσει χωρίς καμία απολύτως επιβάρυνση.  Άλλωστε, είναι χαρά μου να προσφέρω τα cd μου ως δώρο.

     

    Ας μιλήσω, όμως, λίγο για το "Κώστας Άγας - IV". Αποτελείται από 20 τραγούδια, συνολικής διάρκειας 71΄ λεπτών περίπου, τα οποία χωρίζονται σε δύο θεματικές ενότητες (κύκλους τραγουδιών), ήτοι : "Αληθινά παραμύθια με γυναίκες" και "Στην Αθήνα, στον Πειραιά, στη Σαλονίκη και αλλού". Τραγουδούν οι Δημήτρης Φράγκος, Διαλεκτή Βερτζάγια, Γιώργος Στεφανάκης, Φίλιππος Σκλαβενίτης και Κώστας Αβραμίδης, ενώ συμμετέχει φιλικά και η ηθοποιός Κερασία Σαμαρά. Στην ηχογράφηση με βοήθησαν έμπειροι και καταξιωμένοι μουσικοί, ήτοι οι Αλέκος Βασιλάτος (κοντραμπάσο), Θάνος Γκιουλετζής (βιόλί), Νίκος Σακελλαράκης (τρομπέτα), Αλέξης Τσάμης (ντραμς, κρουστά), Νίκος Κατριτζιδάκης (φλάουτο, φλογέρες), Γιώργος Στεφανάκης (πλήκτρα), Στέλιος Κατσατσίδης (ακορντεόν) και Φίλιππος Σκλαβενίτης (κιθάρες). Η ηχογραφήσεις έγιναν αρχικώς στο Studio Stefanakis με ηχολήπτη τον Γιώργο Στεφανάκη και ακολούθως στο Studio Artracks με ηχολήπτη τον Γιώργο Πρινιωτάκη, ο οποίος έκανε και την τελική μίξη ήχου. Το cd συνοδεύει ένθετο 16 σελίδων, το οποίο επιμελήθηκε ο Αντώνης Καπίρης και είναι πλημμυρισμένο από ζωγραφιές της εικονογράφου Χριστίνας Τάγαρη. Στο ένθετο θα βρείτε τους στίχους όλων των τραγουδιών, τα ονόματα όλων των συντελεστών του δίσκου, καθώς και ένα δικό μου εισαγωγικό σημείωμα. Όσον αφορά στο ύφος του "Κώστας Άγας - IV", κινείται ως επί το πλείστον, στο χώρο της ροκ μπαλάντας, με αρκετές αναφορές στα ρεμπέτικα, λαϊκά και έντεχνα τραγούδια και στην παραδοσιακή μουσική του τόπου μας.

    Αν, λοιπόν, κάποιος από εσάς, αγαπητοί μου συμφορουμίτες, θέλει να τού αποσταλεί ταχυδρομικώς το "Κώστας Άγας - IV", χωρίς καμία απολύτως αντικαταβολή, μπορείτε να μού στείλετε ΠΜ για να το ζητήσετε !!!  Να ξέρετε ότι πραγματικά θα χαρώ πολύ αν έρθετε σε επαφή μαζί μου για να γνωρίσετε τα τραγούδια μου...

    Ευχαριστώ τη μουσική κοινότητα MusicHeaven για τη φιλοξενία ....




    Να και το εξώφυλλο :

     

     
    Τα τραγούδια του cd και οι τραγουδιστές είναι τα εξής :

    ΚΥΚΛΟΣ ΠΡΩΤΟΣ : ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

    1. Πρόλογος / Οργανικό
    2. Τα μάτια σου υγρά (μέρος πρώτο) / Διαλεκτή Βερτζάγια
    3. Μια νύχτα στην "Πινακοθήκη" / Διαλεκτή Βερτζάγια
    4. Ζέσταμα / Κώστας Άγας
    5. Το τραγούδι σου σε κρυφό ναό / Κερασία Σαμαρά
    6. Μετά από χρόνια πάλι θα σε δω / Γιώργος Στεφανάκης
    7. Καίγεται αργά σαν το θυμιατό / Οργανικό
    8. Τα μάτια σου υγρά (μέρος δεύτερο) / Διαλεκτή Βερτζάγια

    ΚΥΚΛΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ : ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, ΣΤΗ ΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ

    9. Κάποιος μας λείπει / Δημήτρης Φράγκος
    10. Της πόλης μου οι τοίχοι / Δημήτρης Φράγκος
    11. Τη βραδυά που ο μπαρμπα - Κώτσος έφυγε μακριά / Φίλιππος Σκλαβενίτης
    12. Αιγαίο - Σολάρις / Δημήτρης Φράγκος
    13. Ο Ηρακλής, ένα άσπρο κουνέλι σε μια μαύρη αγκαλιά / Κερασία Σαμαρά
    14. Σταθμός Λαρίσσης / Δημήτρης Φράγκος
    15. Καλοχώρι 2004 / Κώστας Αβραμίδης - Διαλεκτή Βερτζάγια
    16. Ηλεκτρικό Θρακιώτικο / Οργανικό
    17. Ήταν μια φορά ένας Γιάννης (ποίηση : Παύλος Νιρβάνας) / Δημήτρης Φράγκος
    18. Τραγούδια ροκ / Δημήτρης Φράγκος
    19. Λεωφόρος Κατεχάκη, Μάρτης 2002 / Κώστας Άγας
    20. Άσπρο κουνέλι / Οργανικό

    Και ένα δείγμα της δουλειάς από το YouTube [το μοναδικό που υπάρχει στο Youtube, μέχρις στιγμής τουλάχιστον] :


    https://www.youtube.com/watch?v=RwaxTQb36k0Link

    >

     

     

    Και ένα στιχουργικό δείγμα από το Κώστας Άγας IV :

    ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ

    Της πόλης μου οι τοίχοι
    γεμίζουν πριν να φέξει
    με αίμα και με νύχι
    γράφεται κάθε λέξη.

    Με δύναμη φωνάζουν
    για των ανθρώπων λάθη
    κρυφά αναστενάζουν
    για του Χριστού τα πάθη.

    Και μου λένε για δυο χείλια κόκκινες φωτιές
    (φρούτα γινωμένα
    για φιλιά πλασμένα)
    που δροσίστηκαν στου Άδη τις πηγές.

    Έχουν αυτιά κι ακούνε
    φωνές μες στο σκοτάδι
    αυτών που δεν θα βρούνε
    ποτέ ζεστό το χάδι.

    Με θέρμη τους αγγίζουν
    στις πιο βαθιές πληγές τους
    και ίσως να ραγίζουν
    οι πέτρινες καρδιές τους.

    Και μου λένε για δυο χείλια κόκκινες φωτιές ....

    Τα βράδια που το γέλιο
    το πνίγουν καταιγίδες
    γίνονται Ευαγγέλιο
    με πέτρινες σελίδες.

    Μα όταν ξημερώνει
    κι αποκοιμιέται η λήθη
    μένουν και πάλι μόνοι
    της πόλης μου οι τοίχοι.

    Και μου λένε για δυο χείλια κόκκινες φωτιές ....

     

     

     





















    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 02-04-2011 20:09 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 02-04-2011 20:11 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 02-04-2011 20:12 ]