ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Ποια είναι η διαφορά των πανεπιστημίων Μουσικολογίας Αθήνας-Θεσσαλονίκης κα

    santourman
    01.02.2009, 12:23
    Στην Αρτα μπορείς να πάρεις πτυχίο με ειδίκευση στο κανονάκι. Ο Δημητρακόπουλος ήταν παλιότερα, τώρα είναι ο Τσαρδάκας. Για το ΠΑ.ΜΑΚ. δε γνωρίζω σίγουρα αλλά πιστεύω πως και εκεί μπορείς να πάρεις τέτοια ειδίκευση, και μάλιστα θα είσαι ανώτερος από το ΤΕΙ. Το βιολί έχει ξεχωριστές κατηγορίες : Ευρωπαϊκό και παραδοσιακό. Παρομοίως και το κλαρίνο/κλαρινέτο. Και εδώ ισχύουν αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου. Αν προσληφθείς ως παραδοσιακός πας μόνο ωρομίσθιος, ενώ ως ευρωπαϊκός (και έχοντας αναγνωρισμένο πτυχίο από ωδείο) μπορείς να πας και ως αναπληρωτής, πάντα ανάλογα με τη ζήτηση. Σε περίπτωση ισοβαθμίας από ότι ξέρω, πιο πολύ μετράνε άλλοι παράγοντες (προϋπηρεσία, βαθμός πτυχίου) και μετά τα περισσότερα χαρτιά. Τα μόρια έχουν να κάνουν μόνο με την προϋπηρεσία και τίποτα άλλο.
    paradisefox
    02.02.2009, 09:36

    Παράθεση:

    Το μέλος santourman στις 01-02-2009 στις 12:23 έγραψε...

    Στην Αρτα μπορείς να πάρεις πτυχίο με ειδίκευση στο κανονάκι. Ο Δημητρακόπουλος ήταν παλιότερα, τώρα είναι ο Τσαρδάκας. Για το ΠΑ.ΜΑΚ. δε γνωρίζω σίγουρα αλλά πιστεύω πως και εκεί μπορείς να πάρεις τέτοια ειδίκευση, και μάλιστα θα είσαι ανώτερος από το ΤΕΙ. Το βιολί έχει ξεχωριστές κατηγορίες : Ευρωπαϊκό και παραδοσιακό. Παρομοίως και το κλαρίνο/κλαρινέτο. Και εδώ ισχύουν αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου. Αν προσληφθείς ως παραδοσιακός πας μόνο ωρομίσθιος, ενώ ως ευρωπαϊκός (και έχοντας αναγνωρισμένο πτυχίο από ωδείο) μπορείς να πας και ως αναπληρωτής, πάντα ανάλογα με τη ζήτηση. Σε περίπτωση ισοβαθμίας από ότι ξέρω, πιο πολύ μετράνε άλλοι παράγοντες (προϋπηρεσία, βαθμός πτυχίου) και μετά τα περισσότερα χαρτιά. Τα μόρια έχουν να κάνουν μόνο με την προϋπηρεσία και τίποτα άλλο.

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.Smile


    fibonazzi
    12.02.2009, 02:49

    Εγώ παιδιά μου θα σας δώσω μιαν άλλη συμβουλή:

    Αν η μόνη σας φιλοδοξία είναι τα εργατικά δικαιώματα και να μπείτε στο δημόσιο (μουσικά σχολεία), καλύτερα επιλέξτε ένα άλλο επάγγελμα. Στη μουσική εν ΕΛλάδι οι συνθήκες, οι όροι εργασίας και οι αμοιβές δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά και τα παιδιά που φοιτούν στα μουσικά σχολεία αξίζουν κάτι καλύτερο από διδάσκοντες που το μόνο που νοιάζονται είναι να μπουν στο δημόσιο.

    Πηγαίνετε καλύτερα για σχολή δημόσιας δοιήκησης ή να διοριστείτε στο ΙΚΑ, σε καμμια τράπεζα ή υπουργείο. Η μουσική είναι για ανθρώπους με αγάπη γι αυτήν, που δεν μπορούν να φανταστούν τον εαυτό τους να κάνει κάτι άλλο.

    Κοντολογίς, αν εχετε οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική, αξιοποιήστε την!

    Φιλικά πάντα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fibonazzi στις 12-02-2009 02:51 ]


    paradisefox
    12.02.2009, 10:16

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 22-02-2009 12:11 ]


    paradisefox
    13.02.2009, 10:11

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 12-02-2009 στις 10:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fibonazzi στις 12-02-2009 στις 02:49 έγραψε...

    Εγώ παιδιά μου θα σας δώσω μιαν άλλη συμβουλή:

    Αν η μόνη σας φιλοδοξία είναι τα εργατικά δικαιώματα και να μπείτε στο δημόσιο (μουσικά σχολεία), καλύτερα επιλέξτε ένα άλλο επάγγελμα. Στη μουσική εν ΕΛλάδι οι συνθήκες, οι όροι εργασίας και οι αμοιβές δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά και τα παιδιά που φοιτούν στα μουσικά σχολεία αξίζουν κάτι καλύτερο από διδάσκοντες που το μόνο που νοιάζονται είναι να μπουν στο δημόσιο.

    Πηγαίνετε καλύτερα για σχολή δημόσιας δοιήκησης ή να διοριστείτε στο ΙΚΑ, σε καμμια τράπεζα ή υπουργείο. Η μουσική είναι για ανθρώπους με αγάπη γι αυτήν, που δεν μπορούν να φανταστούν τον εαυτό τους να κάνει κάτι άλλο.

    Κοντολογίς, αν εχετε οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική, αξιοποιήστε την!

    Φιλικά πάντα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fibonazzi στις 12-02-2009 02:51 ]



    Δηλαδή αν κάποιος πριν δώσει πανελλήνιες για να μπει σε μία σχολή ενδιαφέρεται να ενημερωθεί για τα εργασιακά του δικαιώματα μετά την λήψη του πτυχίου σημαίνει ότι τον ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το βόλεμα και ΤΙΠΟΤΑ άλλο?{#emotions_dlg.confused1}Μήπως είναι άκυρες τέτοιες απόψεις ειδικά όταν εκφράζονται σε ένα φόρουμ όπου όλοι είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων(άρα δεν ξέρουμε τα όνειρα που πιθανάτατα έχει κάποιος,τον χαρακτήρα του κτλ)?Καλό θα ήταν να μην βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΈΡΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ !!

    Φιλικά επίσης




    Bafni
    02.03.2009, 18:38

    Εγώ είμαι στο τμήμα μουσικών σπουδών της Αθήνας...

    Είναι πολύ πιο θεωρητικό σε σχέση με την Κέρκυρα και το πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης είναι περισσότερο μουσικολογικής κατεύθυνσης, δεν έχουν καθόλου πρακτική εκμάθηση οργάνων. Της Μακεδονίας απ'ότι γνωρίζω έχει πολύ καλό σολιστικό τμήμα στο πιάνο και της Κέρκυρας έχει άπειρες επιλογές στα όργανα (ακόμα και τσέμπαλο, και βιόλα ντα γκάμπα κλπ).

    Οπότε αν θες να κάνεις πιο θεωρητικά μαθήματα προτιμάς Αθήνα-Μακεδονίας, ενώ αν θες πιο πρακτικά και εκμάθηση οργάνων (έχω ένα φίλο που κάνει 4 στην Κέρκυρα) προτιμάς Κέρκυρα ή Αριστοτέλειο. Έχω ακούσει, πάντως, ότι το Αριστοτέλειο δεν είναι ό,τι καλύτερο...΄

    Σχετικά με τις εξετάσεις... Εγω όταν τελείωσα την α' λυκείου είχα κάνει μόνο θεωρία. Έκανα πολύ εντατικά μαθήματα 2 χρόνια και πέρασα με σχετική άνεση. Αρκετά δύσκολα ακουστικά, σχετικά βατή αρμονία. Αν διαβάσεις, θα περασεις. Το θέμα είναι να το γουστάρεις.

    Κι όπως είπε και κάποιος άλλος πιο πάνω, αν δεν το γουστάρεις στ'αλήθεια μην το κάνεις... Τόσες επιλογές υπάρχουν... Άσε να περάσει κάποιος που να το θέλει τρελά. Το "σκέφτομαι να περάσω εκεί, έχω κάποιες μουσικές γνώσεις και μιας που μάλλον δεν περνάω αλλού" είναι πολύ κρίμα... (έχουμε και τέτοια παιδιά στη σχολή... )


    paradisefox
    03.03.2009, 11:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Bafni στις 02-03-2009 στις 18:38 έγραψε...

    Εγώ είμαι στο τμήμα μουσικών σπουδών της Αθήνας...

    Είναι πολύ πιο θεωρητικό σε σχέση με την Κέρκυρα και το πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης είναι περισσότερο μουσικολογικής κατεύθυνσης, δεν έχουν καθόλου πρακτική εκμάθηση οργάνων. Της Μακεδονίας απ'ότι γνωρίζω έχει πολύ καλό σολιστικό τμήμα στο πιάνο και της Κέρκυρας έχει άπειρες επιλογές στα όργανα (ακόμα και τσέμπαλο, και βιόλα ντα γκάμπα κλπ).

    Οπότε αν θες να κάνεις πιο θεωρητικά μαθήματα προτιμάς Αθήνα-Μακεδονίας, ενώ αν θες πιο πρακτικά και εκμάθηση οργάνων (έχω ένα φίλο που κάνει 4 στην Κέρκυρα) προτιμάς Κέρκυρα ή Αριστοτέλειο. Έχω ακούσει, πάντως, ότι το Αριστοτέλειο δεν είναι ό,τι καλύτερο...΄

    Σχετικά με τις εξετάσεις... Εγω όταν τελείωσα την α' λυκείου είχα κάνει μόνο θεωρία. Έκανα πολύ εντατικά μαθήματα 2 χρόνια και πέρασα με σχετική άνεση. Αρκετά δύσκολα ακουστικά, σχετικά βατή αρμονία. Αν διαβάσεις, θα περασεις. Το θέμα είναι να το γουστάρεις.

    Κι όπως είπε και κάποιος άλλος πιο πάνω, αν δεν το γουστάρεις στ'αλήθεια μην το κάνεις... Τόσες επιλογές υπάρχουν... Άσε να περάσει κάποιος που να το θέλει τρελά. Το "σκέφτομαι να περάσω εκεί, έχω κάποιες μουσικές γνώσεις και μιας που μάλλον δεν περνάω αλλού" είναι πολύ κρίμα... (έχουμε και τέτοια παιδιά στη σχολή... :

    Αρχικά ,ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τις σχολές και τις εξετάσεις

    .Από κει και πέρα τι εννοείς ότι πρέπει να γουστάρω?Την μουσική?Την μουσικολογία?Το πανεπιστήμιο?

    Όσον αφορά την μουσική είναι από τις πρώτες μου αγάπες.Αν και τα οικονομικά μου δεν είναι και το πιο δυνατό μου σημείο, ήδη το παλεύω με 3 όργανα και θα εξακολουθήσω να ασχολούμαι είτε σε ωδεία,είτε σε σχολές, με καθηγητές ή και μόνη μου,βρέξει χιονίσει.

    Από κει και έπειτα,ήδη τελειώνω μια σχολή της αρεσκείας μου(είμαι στο πτυχίο).Αν πάω τελικά μουσικολογία θα δώσω ως πτυχιούχος ΑΕΙ,οπότε δεν ισχύουν υποθέσεις του στυλ ότι πήγαινε αφου δεν περνάς κάπου αλλού, και τι να κάνουμε τώρα κτλ

    Η γνώμη που έχω σχηματίσει από το πανεπιστήμιο είναι ότι η κατάσταση είναι χάλια.Ότι είναι διαλυμένο και δύσκολα βρίσκεις καθηγητές που να ενδιαφέρονται να διδάξουν το αντικείμενό τους.Όμως  υπάρχουν και εξαιρέσεις ΕΥΤΥΧΩΣ.Από κει και πέρα είναι στο χέρι του κάθε φοιτητή να βρει ποιο αντικείμενο τον ενδιαφέρει,να επιλέξει κατάλληλη πτυχιακή αρχικά και κατόπιν να ασχοληθεί με αυτό(έρευνα,διδακτορικά, διδασκαλία κλπ)

    Η εισαγωγή στη μουσικολογία θα με ενδιέφερε για να πάρω μια σωστότερη κατεύθυνση σύμφωνα με την προσωπικότητά μου, πιθανότατα και να είμαι πιο ευχαριστημένη από την ζωή μου.Θεωρώ ότι με ελκύει περισσότερο η μουσική έρευνα παρά η έρευνα στην δορυφορική ωκεανογραφία για παράδειγμα.

    Τα πράγματα δεν είναι ρόδινα πουθενά, ούτε με την μουσική αλλά και με τίποτα άλλο.Για αυτό και όταν φθάνει η ώρα να παίρνουμε αποφάσεις πρέπει να ψάχνουμε όλα τα θετικά και όλα τα αρνητικά(προφανώς ΚΑΙ τα εργασιακά μας δικαιώματα).Αλλο να έχεις μια αφηρημένη και ρομαντική ιδέα στο μυαλό σου του στυλ τι ωραία που θα ήταν να πήγαινα στη μουσικολογία και άλλο το τι συμβαίνει στην πράξη τελικά.Παρ'όλα αυτά αν δεν δοκιμάζεις καινούργια πράγματα πως θα βρεις τι σου πάει, τι σου ταιριάζει σαν άτομο?Προσωπικά δεν είμαι πλουσιόπαιδο και δεν μπορώ να πετάω στα σύννεφα.Δουλεύοντας βγήκε η πρώτη σχολή,δουλεύοντας θα βγει και η δεύτερη.Παρ΄όλα αυτά έχω τα κότσια να το τολμήσω.

    Αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτομαι.Τώρα αν με καθιστά ανάξια να μπω στις <<ιερές>> αίθουσες της μουσικολογίας , τότε τι να πω...μπορεί όντως να πρέπει να βολευτώ σε κανένα υπουργείο και να ξεχάσω μουσικές και έρευνα μια για πάντα.

    Ευχαριστώ τα μέλη Gaga και Santourman που απάντησαν στις ερωτήσεις μου αν και είμαι καινούργια στο MusicHeaven.

    Ζητάω συγγνώμη από τον συντονιστή αν έστρεψα άθελά μου σε λάθος κατεύθυνση ένα θέμα το οποίο ξέρω ότι ενδιαφέρει πολύ κόσμο,απλώς ένιωσα την ανάγκη να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

     

     

     


    stellak1992
    27.11.2009, 19:49

    γειας σας θα ηθελα τη γνωμη σας.... ειμαι τωρα 3 λυκειου και λατρευω τη μουσικη κανω 12 χρονια πιανο και

    και πολλα χρονια θεωριτηκα μαθηματα θα ηθελα να συνεχισω στη μουσικη διοτι μου αρεσει παρα πολυ. ομως τελικα ειναι καλο να παω σε καποιο αει μουσικολογιας η θα ειναι τσαμπα κοπος? αφηστε που δεν ξερω για τα μορια και τα ειδικα μαθηματα αν δινουν παραπανω μορια στα γενικης παιδιας. μπορειτε να μου πειτε μια γνωμη>?