ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.833 μέλη

    Αν ήσασταν οικονομικά ευκατάστατοι...

    Liza32
    07.01.2008, 18:24
    θα θέλατε να δουλέψετε, και γιατί; Εγώ προσωπικά, θα ήθελα να δουλέψω, επειδή η εργασία με κρατάει σωματικά και πνευματικά υγιεί, και μου δίνει την ευκαιρία να εκμεταλλευτώ τις γνώσεις μου, αλλά και να επικοινωνώ με τους άλλους.
    seras
    07.01.2008, 18:28
    Nai!apla epeidi tha eixa xrimata...tha eixa dikaioma epilogis tis douleias pou mou aresei...kai etsi tha douleva kai tha ekana kati pou mou aresei..
    jorge
    07.01.2008, 18:53
    Τέτοιες συζητήσεις που δεν έχουν να κάνουν με φιλοσοφικά ζητήματα, παρακαλώ να μπαίνουν στο Περί Ανέμων και Υδάτων. (μετακινήθηκε)
    Liza32
    08.01.2008, 07:19
    Εντάξει Jorge. Λάθος μου.
    Bgre
    08.01.2008, 16:28
    Τι θεωρεί κανείς ευκατάστατο....καποιος βγάζει τα μαλλιά της κεφαλης του και δεν θεωρεί τον εαυτό του ευκατάστατο...
    Αν είχα δυνατότητα να μη δουλεύω και να έχω όλα τα αγαθά που μου χρειάζονται , πιθανότατα δεν θα το έκανα αλλα θα έβρισκα ένα χόμπι
    Kassandra87
    08.01.2008, 18:15
    Πιστεύω πως ακόμα και να είχα παρα πολλά χρήματα ποτε μα ποτέ δε θα σταματούσα να δουλεύω γιατί πολύ απλά η δουλειά είναι ένα τροπος να απασχολώ το μυαλό μου!!!!!
    Αυτό θα με βοηθούσε να κάνω καλύτερες και πιο κερδοφόρες επενδύσεις
    melkat06
    08.01.2008, 19:39
    Αν είχα την δυνατότητα να μην δουλεύω, δεν θα δούλευα...
    Σίγουρα δεν θα καθόμουν όλη μέρα σπίτι να παρακολουθώ σαπουνόπερες,
    αλλά θα προτιμούσα να μην έχω όλα τα "πρέπει" της εργασίας!!!

    Stroumfita456
    08.01.2008, 20:35
    Νομιζω πως θα δουλευα αν η δουλεια μου θα ηταν αυτη που μου αρεσει θα δουλευα γτ τρελενομαι για αυτη την δουλεια...Οσα και χρηματα να ειχα θα ήθελα να δουλευα γτ εχεις κατι να κανεις,κατι να ασχοληθεις,κατι να περασεις τοσο ωραια την ώρα σου!!!
    mariosnadege
    09.01.2008, 13:54
    Θα έκανα την ίδια δουλειά (μαθήματα μουσικής) αλλά χωρίς να πληρώνομαι, γι' αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν τα "τσουχτερά" δίδακτρα των ωδείων.
    Σ' ενα βαθμό μεταδίδω ήδη κάποιες γνώσεις μου δωρεάν, μέσα απ' τις ιστοσελίδες μου
    katerinni
    09.01.2008, 14:57
    εγώ πάλι δεν θα δούλευα καθόλου..θα πήγαινα ταξίδια, θα ήμουν στα spa στα γυμναστήρια, στα κομμωτήρια, θα έκανα μασάζ όλη μέρα...θα αγόραζα ένα πολύ ωραίο διαμέρισμα στον Πειραιά για να μένω μόνιμα, ενα σπίτι στην Μύκονο για το καλοκαίρι και ένα σπίτι στην Αράχωβα, επίσης ένα πανάκριβο αμάξι και μια μηχανή.και τέλος θα έκανα δωρεές σε ιδρύματα γιατί είμαι και ευαίσθητη!
    noizreduction
    09.01.2008, 17:00
    Θα συνεχιζα να δουλευω! Ειναι αδυνατον να με ξεκοψει κανεις απο τα live, τα PA και τα παραπονα των μουσικων ( "μα δεν με ακουω στο monitor"..."αφου δεν εχεις monitor" )..Ειναι η ζωη μου..Αλλιως τι;
    uNick
    09.01.2008, 17:28
    "Αν ήσασταν οικονομικά ευκατάστατοι, θα θέλατε να δουλέψετε, και γιατί;"


    Αν ήμουν αρκετά ευκατάστατος, τόσο που να μην χρειάζεται να δουλέψω για να έχω την ποιότητα ζωής που επιθυμώ...

    ...θα έκανα την ευχαρίστηση δουλειά, και θα ασχολιόμουν αποκλειστικά με τη μουσική. Όχι τόσο για τα χρήματα (εννοείται βέβαια ότι θα τα έπαιρνα, δεν θα το έκανα τσάμπα), όσο για την ευχαρίστηση που μου προσφέρει.



    sylviaki
    09.01.2008, 19:27
    και οικονομικα ευκαταστατη να ημουν σε καμια περιπτωση δεν θα σταματουσα τη δουλεια..
    ΒΑΡΙΕΜΑΙ να καθομαι, και να κανω ανουσια πραγματα συνεχεια.
    Οταν εισαι ανετος οικονομικα, το πιο λογικο ειναι να φροντιζεις να έχεις μια ανετη ζωη και να κανεις καποιες "επενδυσεις" οι οποιες θα σου αποφερουν μελλοντικα, και θα ωφελησουν και την οικογενεια σου.
    nektarios_pi
    10.01.2008, 18:04
    θα πληρωνα για να μπω στην "δουλια" που θελω επισης ποτέ δεν θα ειμαι οικονομικα ευκαταστατος για τον απλουστατο λόγο οτι αλλοι δεν εχουν να φάνε
    catherine91
    11.01.2008, 21:39
    Αν και είναι γνωστό πως τα χρήματα δε φέρνουν την ευτυχία, εγώ θα ήθελα να έχω λίγα χρήματα παραπάνω για να ζω πιο άνετα...
    Θα ήθελα να αγοράσω πολλά πράγματα, δώρα για άλλους...
    Ε, και σαν σωστή χριστιανή, να δώσω και τίποτα στους φτωχούς...
    cranky
    12.01.2008, 02:05
    Θα κοπροσκύλιαζα όλη μέρα...
    Bgre
    12.01.2008, 12:36
    Παράθεση:
    Δημοσιεύθηκε: 11-01-2008 στις 21:39

    Αν και είναι γνωστό πως τα χρήματα δε φέρνουν την ευτυχία, εγώ θα ήθελα να έχω λίγα χρήματα παραπάνω για να ζω πιο άνετα...
    Θα ήθελα να αγοράσω πολλά πράγματα, δώρα για άλλους...
    Ε, και σαν σωστή χριστιανή, να δώσω και τίποτα στους φτωχούς...


    -----------------
    «...Μόνο με την καρδιά μπορείς να δεις καθαρά τα πράγματα...Αυτό που έχει αξία δεν φαίνεται με τα μάτια...»


    Κοίτα , τα χρήματα δεν φερνουν την ευτιχία αλλα πολλές φορέςη ευτυχία ακολουθήτε απο χρήματα...
    Σκέψου τώρα τους εργαζόμενους στα λιμάνια.Δουλεύουν εκεί κατεστρέφοντας την υγεία τους => καταστροφή της ευτυχίας τους!
    Άν είχαν χρήματα , δεν θα συνέβαινε αυτό
    kamelia8
    24.01.2008, 13:27
    Δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς να κάνω τίποτα...
    Μάλλον θα δούλευα σε δόσεις. Μόνο όποτε με έπιανε ο οίστρος. Τις υπόλοιπες μέρες θα έκανα αυτά που μπορούν να κάνουν οι πλούσιοι: Πολύς ύπνος, ταξίδια, δεξιώσεις και καθισιό!
    CROSS
    24.01.2008, 17:11
    Αν ήμουν οικονομικά ευκατάστατος,φυσικά και θα συνέχιζα να εργάζομαι και αν έκανα κάτι που δεν μου άρεσε πρίν, θα το άλλαζα με κάτι που θα αγαπούσα πραγματικά(ευτυχώς αυτό που κάνω δεν μου είναι καθόλου άσχημο).Με τα χρήματα που θα μου περίσσευαν θα έκανα εικονικές υιοθεσίες παιδιών, που θα είχαν ανάγκη την βοήθειά μου, απ'όλα τα μέρη της γής.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 25-01-2008 10:25 ]


    parisA
    24.01.2008, 18:28
    an...
    leo an eimun....
    tha douleua alla kato apo sunthikes pou tha oriza ego
    tha ekana mathima se paidia poy den exun dynatotita na plirosun idiaitera alla exun oreksi.
    tha duleua ligo poli ligo kai tha ekana alla pragmata.
    tha afierona xrono se mena kai se aytus pou agapo
    ta xrimata de fernun eytyxia alla osi exun epilegun pos tha diathesun to xrono tus